Laser Masters Midwinters
US Sailing Center - Martin County | February 06-09, 2018

Laser, Division Apprentice Master (4 boats)

Race 4
Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00
PosSail SkipperClubDiv.Penalty Pts
1210648David Hillmyer Marianas Yacht Club [Apprentice Master] /0.00 5
2182787Scott Pakenham Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413 [Apprentice Master] /0.00 28
3148392Erik Langendal Shelter Island Yacht Club [Apprentice Master] /0.00 44
4171314Pete Trachy Richmond Yacht Club [Apprentice Master] UFD/0.00 59

Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00,
Principal Race Officer: Charlie MacNider

Information is final.


Laser, Division Grand Master (28 boats)

Race 4
Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00
PosSail SkipperClubDiv.Penalty Pts
1212872Dave Chapin LESC [Grand Master] /0.00 1
2212128Peter Shope Sail Newport / Fleet 413 [Grand Master] /0.00 3
3204098Scott Ferguson Sail Newport [Grand Master] /0.00 4
4175881James Jacob SSA/413 [Grand Master] /0.00 7
5160929Philippe Dormoy Beaconsfield Yacht Club BYC [Grand Master] /0.00 9
6210677Andy Roy SSC [Grand Master] /0.00 10
7210335Dan Neri Sail Newport [Grand Master] /0.00 11
8213145Chris Ellyatt Queen Mary SC [Grand Master] /0.00 14
9167136Emilio Castelli Richmond YC [Grand Master] /0.00 15
10GBR 208837Michael Hicks Queen Mary Sailing Club [Grand Master] /0.00 16
11209073Britt Hughes Cedar Point YC [Grand Master] /0.00 17
12212125Mike Hecky Brant Beach [Grand Master] /0.00 20
13199937Len Guenther Fishing Bay YC [Grand Master] /0.00 21
14208029Carsten Steenberg Kollegewidgwok Yacht Club [Grand Master] /0.00 23
15185917Leigh Savage Crescent Sail YC [Grand Master] /0.00 25
16210686Ari Barshi Cabarete [Grand Master] /0.00 26
17194060Rick Wood Nyack boat club [Grand Master] /0.00 27
18208840Bruce Clifford Water Rats Sailing Club [Grand Master] /0.00 29
19195496Hank Thorburn MYA [Grand Master] /0.00 31
20161057Michael Toms Fishing Bay YC [Grand Master] /0.00 36
21197594Stephen Aguilar Lake Washington Sailing club [Grand Master] /0.00 38
22192093Brian Gilcher NOMAD [Grand Master] /0.00 40
23196117Juan Gaitan LESC [Grand Master] /0.00 42
24191568Mike Goldfarb CYC-Seattle [Grand Master] /0.00 46
25199572Tom Derecktor Ida Lewis (Fleet 413) [Grand Master] /0.00 47
26205512Adam Glass Severn Sailing Association [Grand Master] /0.00 51
27175948Allan Clark jericho [Grand Master] DNC/0.00 59
28211593Matt Doherty Cpyc [Grand Master] DNC/0.00 59

Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00,
Principal Race Officer: Charlie MacNider

Information is final.


Laser, Division Great Grand Master (9 boats)

Race 4
Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00
PosSail SkipperClubDiv.Penalty Pts
1195708Doug Peckover NOMAD [Great Grand Master] /0.00 22
2199552Don Hahl Brant Beach YC [Great Grand Master] /0.00 33
3161100David Frazier FBYC Essex CT [Great Grand Master] /0.00 37
4173996Bill McKenzie PBSC [Great Grand Master] /0.00 41
5170719Nabeel Alsalam Potomac River Sailing Assoc [Great Grand Master] /0.00 48
6199203Loren Hoffman St Petersburg Yacht Club [Great Grand Master] /0.00 49
7209352Robert Camp Davis Island Yacht Club [Great Grand Master] /0.00 50
8175529Paul Wurtzebach chicago corinthian [Great Grand Master] /0.00 53
9151860Rich Parolski Ocean City Sailing Club [Great Grand Master] DNF/0.00 59

Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00,
Principal Race Officer: Charlie MacNider

Information is final.


Laser, Division Master (16 boats)

Race 4
Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00
PosSail SkipperClubDiv.Penalty Pts
1212867David Hiebert USSCMC/FWBC [Master] /0.00 2
2212868Patrick Wachholz BYC [Master] /0.00 6
3208838Mike Matan RYA [Master] /0.00 8
4210690Robert Hallawell USSCMC [Master] /0.00 12
5199804Jeff Beckwith Cedar Point [Master] /0.00 13
6205472Lawrence Mcgrath Riverside Yacht Club [Master] /0.00 18
7207153Jonathan Phillips Severn Sailing Association [Master] /0.00 19
8183856Sean Guinness KYC [Master] /0.00 24
9208878Gordie Anderson Dingle Sailing Club [Master] /0.00 30
10209369John Surguy Atlantic Highlands YC [Master] /0.00 32
11195656Robert Breslin Bristol Yacht Club [Master] /0.00 34
12210113Carey Jones michigan sailing club [Master] /0.00 35
13191967Jeffrey Moore SMSA [Master] /0.00 39
14173258Matt Lynch Severn Sailing Association [Master] /0.00 43
15211825Terence Britton KYC [Master] /0.00 45
16205452William Sweeney Bristol Yacht Club [Master] /0.00 52

Race Information: Start Date/Time = February 06, 2018 00:00:00,
Principal Race Officer: Charlie MacNider

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network