Flying Scot 2018 North American Championships
Rush Creek Yacht Club |

Qualifying Series (26 boats)

Race 2 : Race 2 -Flight 1 | June 11, 2018
Race Information: Start Date/Time = June 11, 2018 00:00:00
PosBowSail SkipperCrewBoatClubDiv.Penalty Pts
1456138Zeke Horowitz Jay Horowitz JaMing-OSSS/ COFCYC/ [B][Championship] /0.00 1
2426133Jeff Linton Amy Smith Linton The ScuppernongDavis Island YC/ [C][Championship] /0.00 2
3235471Richard Wade Jim Leonard Birmingham Sailing Club & CSC/ [C][Championship] /0.00 3
4195346Tom Miller Melissa Miller CSC/ [B][Championship] /0.00 4
5436134Keith Zars Toby Ricks FreezerLCYC/ [B][Championship] /0.00 5
6255530Frank Richards Jen Judkins Corinthian Sailing Club/ [B][Championship] /0.00 6
7265537Bill Draheim Jeff Perna RCYC/ [C][Championship] /0.00 7
8245330Cullen Bryant Graham Bryant Corinthian Sailing Club/ [B][Championship] /0.00 8
9185171Sean O'Donnell Joel Blade RhinoLake Norman Yacht Club/ [B][Championship] /0.00 9
10496144Ben Williams Deb Aronson CatitudeClinton Lake Sailing Association/ [B][Championship] /0.00 10
11345884Alanna Strong Bruce Moore Pescado BlancoCorinthian Sailing Club/ [C][Championship] /0.00 11
12386081Chris Powers David Anderson The Full CatastropheLCYC/ [C][Challenger] /0.00 12
13034266Chet Hight Gary Marshall Grand Maumelle Sailing Club/ [B][Challenger] /0.00 13
14205398Melissa Hemker Eric Hemker RCYC/ [C][Challenger] /0.00 14
15225454Robert Cummings Nina Cummings Csc/ [C][Championship] /0.00 15
16416116Jody Smith Annette Johnson StardustCorinthian Sailing Club/ [C][Challenger] /0.00 16
17466140Bill Vogler Rick Wojnar SalukiCarlyle Sailing Association/ [C][Challenger] /0.00 17
18144689Bowman O'Connor George Szaboky Corinthian Sailing Club/ [C][Challenger] /0.00 18
19335869John Weston Jamie Weston Corinthian Sailing Club/ [C][Challenger] /0.00 19
20446136Eric Bussell Perry Cameron WildcardClinton Lake Sailing Assocaition/ [C][Challenger] /0.00 20
21295622Randy Pawlowski Rafael Melendez ZOOMLake Monroe Sailing Assoc. / IRYC/ [C][Challenger] /0.00 21
22021518Jim Leggette Mike Funk CirceJackson Yacht Club/ [B][Challenger] /0.00 22
23124496Bob Gough Terry Schurtz Grey GhostCorinthian Sailing Club, Dallas TX/ [B][Challenger] /0.00 23
24053406Baron Eliason William Eliason Prairie Dognone/ [B][Challenger] /0.00 24
25215417Ralph C Red Dog Jones Sherrie Galaway hit the trailCSC White Rock/ [B][Challenger] DNS/0.00 27
26325804Jeff Progelhof Erin Progelhof Precious & Sunshine's Freezing SamuraiRush Creek Yacht Club/ [B][Challenger] DNS/0.00 27

Race Information: Start Date/Time = June 11, 2018 00:00:00,

Information is final.


Qualifying Series (26 boats)

Race 2 : Race 2 - Flight 2 | June 11, 2018
Race Information: Start Date/Time = June 11, 2018 00:00:00
PosBowSail SkipperCrewBoatClubDiv.Penalty Pts
1134599Greg Gust Rod Favela
Cheryl Gongdran
Spider MonkeyRush Creek Yacht Club/
/
[D][Championship] /0.00 1
254w5510Larry Taggart Carrie Berger Bateau BleuSouthern Yacht Club/ [A][Championship] /0.00 2
352w2688Griffin Orr Tim Ponter Sir Boaty McBoatfaceCorinthian Sailing Club/ [D][Championship] /0.00 3
4406110Kelly Gough Heidi Gough Corinthian Sailing Club/ [A][Championship] /0.00 4
5155010Samuel Mandell michael mandell Nockamixon/Avalon/ [A][Championship] /0.00 5
656w6130Tyler Andrews Bill Bruss Deep Creek Yacht Racing Association/ [A][Championship] /0.00 6
753w5310John Kreidler John Wake Comfortably NumbWestern Carolina Sailing Club/ [D][Championship] /0.00 7
8043403Forest Atkins Mandy McCracken -Atkins caerbannogCorinthian SC Dallas/ [D][Challenger] /0.00 8
9104317Anderson Jones Brad Casey El Diablo TejanoCorinthian Sailing Club/ [A][Championship] /0.00 9
10305658Mary Anne Hopper John Hopper GnatsquatchRush Creek Yacht Club/ [A][Championship] /0.00 10
1157w5945Nancy Claypool Frank Collins It's Never Too LateSouthern Yacht Club/ [D][Championship] /0.00 11
12506155Jeff Foerster Roland Foerster Lake Canyon Yacht Club/ [A][Challenger] /0.00 12
13285577JOhn Domagala Susan Domagala MojitoPensacola Yacht Club/ [D][Championship] /0.00 13
14366077Ryan Malmgren Stacey Rieu ADHDEphraim Yacht Club/ [D][Championship] /0.00 14
15094282Carol Claypool Dave Safirstein LNYC/ [A][Challenger] /0.00 15
16073935Paul Miller Don Kern White Rock Boat Club/ [A][Championship] /0.00 16
17114373Andrew Fox Doug Fox Flying FoxBSC Fleet 118/ [A][Championship] /0.00 17
18165080Jack Marsh Elizabet Marsh Tiller InstinctRush Creek Yacht Club/ [A][Challenger] /0.00 18
19275556Barry Moore Paul Moore FurballCorinthian Sailing Club/ [A][Challenger] /0.00 19
20315715Volkan Otugen Greg Wallace
Desiree Wineland
Flting ScotCorinthian Sailing Club/
/
[D][Challenger] /0.00 20
21011470John Cassada Anna Dodd GOD and CountryCarlyle Sailing Association/ [A][Challenger] /0.00 21
22063617Bryan Hunt Angie Hunt SadieClinton Lake Sailing Association/ [D][Challenger] DNS/0.00 27
23175161Larry Seals Joe Krachmer RCYC/CSC/ [D][Challenger] DNS/0.00 27
24396090Steve Comen Renee Comen CSC/ [D][Challenger] DNS/0.00 27
25476141Barry Hambrick Tracy Hambrick Birmingham Sailing Club/ [D][Challenger] DNS/0.00 27
2655w5700Bill McVey Audrey Duffell Semper FiLake Canyon Yacht Club/ [D][Challenger] DNS/0.00 27

Race Information: Start Date/Time = June 11, 2018 00:00:00,

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network