22nd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 16-December 31, 1969

Cruising without Spinnaker, Division A (8 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1901Tom Magnusson WindwalkerNone 195 A 1|13:21:06 23:21:06 08:07:30 15:13:36 00:00:00 /0.00 13
21566Kevin Flack Lion In the SunWaterford Yacht Club 182 A 1|13:20:13 23:20:13 07:35:00 15:45:13 00:31:37 /0.00 17
32158Bill Jorgensen After HoursWatergate YC 207 A 1|14:22:52 24:22:52 08:37:30 15:45:22 00:31:46 /0.00 18
4246Lawrence Frank WindSweptBay Yacht Club 180 A 1|13:22:24 23:22:24 07:30:00 15:52:24 00:38:48 /0.00 20
5751Alan Albrecht MilagroWaterford Yacht Club 199 A 1|14:15:39 24:15:39 08:17:30 15:58:09 00:44:33 /0.00 21
6616Lee Keiffer Joint Venturenone 182 A 1|14:31:26 24:31:26 07:35:00 16:56:26 01:42:50 /0.00 32
712ABoris Jones Tardis TwoNone 177 A NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 44
88Kat Harris DawntreaderSailing Anarchy Yacht Club 245 A NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 44

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Cruising without Spinnaker, Division B (9 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
173Daniel Monticello EnsembleWYC 244 [B][TMCA] 1|14:38:23 24:38:23 10:10:00 14:28:23 00:00:00 /0.00 8
24David Popken OrionGBCA 209 B 1|13:31:50 23:31:50 08:42:30 14:49:20 00:20:57 /0.00 10
373118Scott Schaunaman Forget Me KnotWatergate Yacht Center 201 B 1|13:30:54 23:30:54 08:22:30 15:08:24 00:40:01 /0.00 12
452979Thomas Campbell SolitaireNone 190 B 1|13:18:23 23:18:23 07:55:00 15:23:23 00:55:00 /0.00 15
5379Travis Smith MoonlighterBYC 201 B 1|13:59:53 23:59:53 08:22:30 15:37:23 01:09:00 /0.00 16
63350Alex Binkley FinallyWatergate 207 B 1|14:24:53 24:24:53 08:37:30 15:47:23 01:19:00 /0.00 19
7293Tom Macaluso PRO RE NATALYC 171 B 1|13:22:33 23:22:33 07:07:30 16:15:03 01:46:40 /0.00 23
8194Alan Reeve Sun-BBHYC 161 B 1|13:24:25 23:24:25 06:42:30 16:41:55 02:13:32 /0.00 29
9242Fleming (Jim) Clower APOTHEKERxHill Country Yacht Club 159 B 1|13:19:52 23:19:52 06:37:30 16:42:22 02:13:59 /0.00 30

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Cruising without Spinnaker, Division C (9 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
16Pat Cunningham Indian SummerLakewood 267 [C][TMCA] 1|13:25:18 23:25:18 11:07:30 12:17:48 00:00:00 /0.00 1
24640Thomas Sims C'est La VieWaterford Yacht Club 161 C 1|09:25:52 19:25:52 06:42:30 12:43:22 00:25:34 /0.00 4
3124aWATTS CUTTER CUTTER TOOLYC 220 C 1|13:31:24 23:31:24 09:10:00 14:21:24 02:03:36 /0.00 7
435AGary Watkins Windshipwaterford harbor 215 C 1|13:27:15 23:27:15 08:57:30 14:29:45 02:11:57 /0.00 9
538128Eric Paauwe Pura VidaSan Leon Sailing Club 212 C 1|13:46:41 23:46:41 08:50:00 14:56:41 02:38:53 /0.00 11
667aRoz Evans Alter EgoNONE 224 [C][TMCA] 1|14:38:14 24:38:14 09:20:00 15:18:14 03:00:26 /0.00 14
718AMark Armitage Leslie CN/A 224 C NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 44
8191Rusty Fluitt El Less ShuWaterford 176 C NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 44
924Phil Pierce CimbocoN/A 209 C NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 44

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Cruising without Spinnaker, Division D (7 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
114John T. Campbell KOKOMOWATERFORD HARBOR 164 D 1|09:09:40 19:09:40 06:50:00 12:19:40 00:00:00 /0.00 2
232AGreg Ince Catharsisno 175 D 1|13:17:34 23:17:34 07:17:30 16:00:04 03:40:24 /0.00 22
38Trevor Rabie DionysusNone 177 D 1|13:37:48 23:37:48 07:22:30 16:15:18 03:55:38 /0.00 24
498Tanya Gorguraki The MonsKemah 170 D 1|13:34:35 23:34:35 07:05:00 16:29:35 04:09:55 /0.00 26
5169Barney Gulley Vaya Con DiosWaterford Yacht Club 156 D 1|14:15:38 24:15:38 06:30:00 17:45:38 05:25:58 /0.00 35
63371Carolyn Jenko Sea GypsyTMCA 172 [D][TMCA] 1|15:15:32 25:15:32 07:10:00 18:05:32 05:45:52 /0.00 36
737309Kevin E. Haines EGZSWaterGate Yachting Center 233 D 1|19:08:44 29:08:44 09:42:30 19:26:14 07:06:34 /0.00 37

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Cruising without Spinnaker, Division E (10 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
136SOscar Latiolais S.O.E.L.Watergate 185 E 1|10:24:09 20:24:09 07:42:30 12:41:39 00:00:00 /0.00 3
2373Terry Young KatanaGBCA 173 [E][TMCA] 1|10:42:19 20:42:19 07:12:30 13:29:49 00:48:10 /0.00 5
3169sean williamson ravenlakewood 251 E 1|14:28:36 24:28:36 10:27:30 14:01:06 01:19:27 /0.00 6
4133Ronald Eddleman Stellar of CourseTMCA 172 [E][TMCA] 1|13:25:28 23:25:28 07:10:00 16:15:28 03:33:49 /0.00 25
5109Edwin Gottfried Schiller Sea SharpKemah Boardwalk Marina 178 E 1|14:01:53 24:01:53 07:25:00 16:36:53 03:55:14 /0.00 27
636Todd Wheeler KristianaMarina Del Sol 160 E 1|13:18:13 23:18:13 06:40:00 16:38:13 03:56:34 /0.00 28
71984Carl Curtiss Chakota RedGBCA 166 E 1|13:41:43 23:41:43 06:55:00 16:46:43 04:05:04 /0.00 31
851Stephen Hegyesi La Dame ArgenteeLYC 144 E 1|13:01:42 23:01:42 06:00:00 17:01:42 04:20:03 /0.00 33
9456Steve Sambell Just One gLakewood 175 E 1|14:57:53 24:57:53 07:17:30 17:40:23 04:58:44 /0.00 34
10400Brantly Minor Other WomanGBCA 158 E NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 44

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Cruising without Spinnaker, Division TMCA (6 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
16Pat Cunningham Indian SummerLakewood 267 [C][TMCA] 1|13:25:18 23:25:18 11:07:30 12:17:48 00:00:00 /0.00 1
2373Terry Young KatanaGBCA 173 [E][TMCA] 1|10:42:19 20:42:19 07:12:30 13:29:49 01:12:01 /0.00 5
373Daniel Monticello EnsembleWYC 244 [B][TMCA] 1|14:38:23 24:38:23 10:10:00 14:28:23 02:10:35 /0.00 8
467aRoz Evans Alter EgoNONE 224 [C][TMCA] 1|14:38:14 24:38:14 09:20:00 15:18:14 03:00:26 /0.00 14
5133Ronald Eddleman Stellar of CourseTMCA 172 [E][TMCA] 1|13:25:28 23:25:28 07:10:00 16:15:28 03:57:40 /0.00 25
63371Carolyn Jenko Sea GypsyTMCA 172 [D][TMCA] 1|15:15:32 25:15:32 07:10:00 18:05:32 05:47:44 /0.00 36

Race Information: Start Date/Time = October 16, 2008 14:00:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network