23rd Annual Harvest Moon Regattaź
Lakewood Yacht Club | October 01-December 31, 1969

Cruising with Spinnaker, Division A (7 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1296J B Bednar Bee Bednar
Kevin Bednar
Bll Charles
Jill Charles
Cherlyn Mann
Bill Beatty
Bill Buffum
StingerGBCA/
/
/
/
/
/
/
78 A 1|14:06:37 23:36:37 03:15:00 20:21:37 00:00:00 /0.00 1
242886Doug Weakly Liquid CourageBay Yacht Club 72 A 1|14:12:21 23:42:21 03:00:00 20:42:21 00:20:44 /0.00 3
3109Tom Youens Tom Youens
Bill Brown
Robert Youens
Scott Donaldson
Dan Heron
Eric Boyer
Tony Chiesa
Stephen Vosko
Eric Boyer
Material GirlLYC/
/
/
/
/
/
/
/
/
93 [A][BEN] 1|16:03:06 25:33:06 03:52:30 21:40:36 01:18:59 /0.00 6
444766Jeff Hart Harris Knecht
June Shaw
Fred Shaw
Joel Wetmore
Jens Kaalstad
Diane Jamail
Karen Harwood
John Booth
RosalitaPort Aransas/
/
/
/
/
/
/
/
42 [A][BEN] 1|14:55:15 24:25:15 01:45:00 22:40:15 02:18:38 /0.00 10
551744John Bradford John Bradford
John Bradford IV
Ryan Walsh
Steve Spence
Joe Rhea
Brian Lawson
Charles Ill
Daryl Magila
White StarHYC/
/
/
/
/
/
/
/
69 A 1|19:22:21 28:52:21 02:52:30 25:59:51 05:38:14 /0.00 19
628422Greg Gladden Larry Hurtado
Greg Gladden
ChironGBCA/
/
78 A NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40
7USA 1Mike Lucas Mike Lucas Painkiller 2Houston Yacht Club/ 78 [A][BEN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division B (8 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1007Larry Blankenhagen Larry Blankenhagen
Diana Petty
Parrot TalesLYC/
/
81 B 1|14:20:21 23:50:21 03:22:30 20:27:51 00:00:00 /0.00 2
227Bob Brindley Keith Elder
Andrew Jones
Nigel Thorburn
Julie Otwell
Soy Un Gatito JPBNone/
/
/
/
111 [B][BEN] 1|18:09:34 27:39:34 04:37:30 23:02:04 02:34:13 /0.00 11
332887Peter vanm Oosten $iphonGBCA 84 B 1|17:05:30 26:35:30 03:30:00 23:05:30 02:37:39 /0.00 12
4109Richard Robinson Richard Robinson
Mark Dellosso
Omar Aberteen
CoolBreeze IIKemah Boardwalk/
/
/
108 B 1|18:39:37 28:09:37 04:30:00 23:39:37 03:11:46 /0.00 13
525Frank Easby-Smith Ken Schoenike
Roger Goodfellow
Steve Lim
Doug Klaymeier
VoyagerNone/
/
/
/
99 [B][BEN] 1|18:45:58 28:15:58 04:07:30 24:08:28 03:40:37 /0.00 15
640Donald H Anderson RuthlessCorpus Christi Yacht Club 105 [B][CAT] 1|20:15:41 29:45:41 04:22:30 25:23:11 04:55:20 /0.00 17
71809Doug Elmore Andy Hollingsworth
Jayne Schulte
Roan Wright
Ann Binyan
AntaresGBCA/
/
/
/
126 B 1|21:38:23 31:08:23 05:15:00 25:53:23 05:25:32 /0.00 18
834ADaniel Malak Dan Malak
Ron Symons
Mike Folz
Kelley Earnest
alicia Guadarama
David Seay
Peter Eyestone
Christine'a-MaeChandlers Landing Yacht Club/
/
/
/
/
/
/
120 [B][HUN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division C (7 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
121764Jim Fulmer SoothsayerSAILING ANARCHY YACHT CLUB 138 C 1|17:45:13 27:15:13 05:45:00 21:30:13 00:00:00 /0.00 5
2147Greg Turman Craig Henderson
Townes Mahaffey
Ron Wooten
Jason Alaniz
Kevin Stafford
Chris Corley
Greg Turman
AgapeCorpus Christi Yacht Club/
/
/
/
/
/
/
156 C 1|19:09:14 28:39:14 06:30:00 22:09:14 00:39:01 /0.00 7
3312Paul Magnini Ronnie Minton
Craig Yearwood
Paul Mauer
Elaine Mauer
Esperanza IInone/
/
/
/
138 C 1|18:29:10 27:59:10 05:45:00 22:14:10 00:43:57 /0.00 8
410095Stephen Lack MoxieLYC 144 C 1|18:45:07 28:15:07 06:00:00 22:15:07 00:44:54 /0.00 9
511899Jay Zittrer BANJO GIRLLYC 165 C NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40
6584Atkinson / Foster Big Dnone 126 C NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40
7325Richard Sherman First Bornnone 159 [C][BEN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division D (5 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
118364Chuck Wielchowsky Ross Birdsong
Bob Estetter
Francis Dibble
Kevin Dunn
Richard Baxter
Dick Baxter
Andy dropped out Andy dropped out
Bob Wright
Texas RangerLYC/
/
/
/
/
/
/
/
114 [D][CAT] 1|16:36:19 26:06:19 04:45:00 21:21:19 00:00:00 /0.00 4
29Sam Crowder doug crowder
mike stoval
patrick gause
wylie gause
carl reed
LonghawkTMCA/
/
/
/
/
126 [D][BEN] 1|20:17:41 29:47:41 05:15:00 24:32:41 03:11:22 /0.00 16
352492Philip Schutts Tom Felsenthal
Martin Peacey
John Millett
Jeff Keller
Tim Yarbrough
Pat Poellet
Kevin Culver
Ben Gray
AmbitionLYC/
/
/
/
/
/
/
/
81 [D][BEN] 1|21:01:05 30:31:05 03:22:30 27:08:35 05:47:16 /0.00 24
41109Chris Parrish Andrew Parrish InvictusGBCA/ 93 D NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40
552892Robert (Bob) Thompson Rachel Thompson
Stephen Thompson
Eric Keibler
ArtemisLakewood Yacht Club/
/
/
87 D NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division E (6 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1379Travis Smith David Smith
Matt Smith
Travis Smith
Tim Rio
MoonlighterBrazosport Yacht Club/
/
/
/
183 E 2|00:21:33 33:51:33 07:37:30 26:14:03 00:00:00 /0.00 20
240175Bill Kessinger David Jackson
Gary Trotter
James Rush
Paul West
Eric Dixon
Kalei-o-laniN/A/
/
/
/
/
138 [E][CBR] 1|22:35:58 32:05:58 05:45:00 26:20:58 00:06:55 /0.00 21
3A26James Steuwe Freedom's WingLYC 162 E 2|00:04:42 33:34:42 06:45:00 26:49:42 00:35:39 /0.00 22
4714Edward Skeffington Dan Ledbetter
Paul Manly
Cindy Roesel
Cha Chingnone/
/
/
189 E 2|01:16:24 34:46:24 07:52:30 26:53:54 00:39:51 /0.00 23
510Gerhard Wittich Nick Wittich
Charles Falk
Rick Baxter
Jim Hotop
FigaroLYC/
/
/
/
138 E 1|23:42:35 33:12:35 05:45:00 27:27:35 01:13:32 /0.00 25
6179Ira (Lynn) Walton Chip Spence
Ira Walton III
Walter Crawford
Charlie Bottoms
Susan IIBYC Corpus Christi/
/
/
/
152 [E][CAT] 2|00:37:49 34:07:49 06:20:00 27:47:49 01:33:46 /0.00 26

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division F (6 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
140707Walter Caldwell Beverly Caldwell
Richard Smith
Pete Meeh
Kevin Foley
Guy Pickrel
Shaken Not StirredGBCA/
/
/
/
/
96 F 1|18:15:55 27:45:55 04:00:00 23:45:55 00:00:00 /0.00 14
237John Sneider George Bolger
Pat Amante
Dean Miller
Chad Johnson
Eric Ballard
Phil Turner
Rapa NuiGBCA/
/
/
/
/
/
132 [F][BEN] 2|00:27:23 33:57:23 05:30:00 28:27:23 04:41:28 /0.00 27
311Jeff Johnson Jeff Johnson
Robert Johnson
Bryan Protz
Brad Johnson
Harley Spencer
Jason Matthews
Connor Johnson
Clayton Johnson
Party of FiveLakewood/
/
/
/
/
/
/
/
138 [F][BEN] 2|01:19:58 34:49:58 05:45:00 29:04:58 05:19:03 /0.00 28
415ACurt Ebner Tim Case
Ronnie Boley
Robbert Patterson
Jole Casman
WandererWatorGate/
/
/
/
150 F NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40
583Ernie Lykissa ARGOBHYC 121 [F][CAT] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40
61326Karl Erik Jansson Le FayHouston Yacht Club 135 F NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division BEN (10 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
1109Tom Youens Tom Youens
Bill Brown
Robert Youens
Scott Donaldson
Dan Heron
Eric Boyer
Tony Chiesa
Stephen Vosko
Eric Boyer
Material GirlLYC/
/
/
/
/
/
/
/
/
93 [A][BEN] 1|16:03:06 25:33:06 03:52:30 21:40:36 00:00:00 /0.00 6
244766Jeff Hart Harris Knecht
June Shaw
Fred Shaw
Joel Wetmore
Jens Kaalstad
Diane Jamail
Karen Harwood
John Booth
RosalitaPort Aransas/
/
/
/
/
/
/
/
42 [A][BEN] 1|14:55:15 24:25:15 01:45:00 22:40:15 00:59:39 /0.00 10
327Bob Brindley Keith Elder
Andrew Jones
Nigel Thorburn
Julie Otwell
Soy Un Gatito JPBNone/
/
/
/
111 [B][BEN] 1|18:09:34 27:39:34 04:37:30 23:02:04 01:21:28 /0.00 11
425Frank Easby-Smith Ken Schoenike
Roger Goodfellow
Steve Lim
Doug Klaymeier
VoyagerNone/
/
/
/
99 [B][BEN] 1|18:45:58 28:15:58 04:07:30 24:08:28 02:27:52 /0.00 15
59Sam Crowder doug crowder
mike stoval
patrick gause
wylie gause
carl reed
LonghawkTMCA/
/
/
/
/
126 [D][BEN] 1|20:17:41 29:47:41 05:15:00 24:32:41 02:52:05 /0.00 16
652492Philip Schutts Tom Felsenthal
Martin Peacey
John Millett
Jeff Keller
Tim Yarbrough
Pat Poellet
Kevin Culver
Ben Gray
AmbitionLYC/
/
/
/
/
/
/
/
81 [D][BEN] 1|21:01:05 30:31:05 03:22:30 27:08:35 05:27:59 /0.00 24
737John Sneider George Bolger
Pat Amante
Dean Miller
Chad Johnson
Eric Ballard
Phil Turner
Rapa NuiGBCA/
/
/
/
/
/
132 [F][BEN] 2|00:27:23 33:57:23 05:30:00 28:27:23 06:46:47 /0.00 27
811Jeff Johnson Jeff Johnson
Robert Johnson
Bryan Protz
Brad Johnson
Harley Spencer
Jason Matthews
Connor Johnson
Clayton Johnson
Party of FiveLakewood/
/
/
/
/
/
/
/
138 [F][BEN] 2|01:19:58 34:49:58 05:45:00 29:04:58 07:24:22 /0.00 28
9325Richard Sherman First Bornnone 159 [C][BEN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40
10USA 1Mike Lucas Mike Lucas Painkiller 2Houston Yacht Club/ 78 [A][BEN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division CAT (4 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
118364Chuck Wielchowsky Ross Birdsong
Bob Estetter
Francis Dibble
Kevin Dunn
Richard Baxter
Dick Baxter
Andy dropped out Andy dropped out
Bob Wright
Texas RangerLYC/
/
/
/
/
/
/
/
114 [D][CAT] 1|16:36:19 26:06:19 04:45:00 21:21:19 00:00:00 /0.00 4
240Donald H Anderson RuthlessCorpus Christi Yacht Club 105 [B][CAT] 1|20:15:41 29:45:41 04:22:30 25:23:11 04:01:52 /0.00 17
3179Ira (Lynn) Walton Chip Spence
Ira Walton III
Walter Crawford
Charlie Bottoms
Susan IIBYC Corpus Christi/
/
/
/
152 [E][CAT] 2|00:37:49 34:07:49 06:20:00 27:47:49 06:26:30 /0.00 26
483Ernie Lykissa ARGOBHYC 121 [F][CAT] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNC/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division HUN (1 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
134ADaniel Malak Dan Malak
Ron Symons
Mike Folz
Kelley Earnest
alicia Guadarama
David Seay
Peter Eyestone
Christine'a-MaeChandlers Landing Yacht Club/
/
/
/
/
/
/
120 [B][HUN] NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME NO TIME DNF/0.00 40

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Cruising with Spinnaker, Division CBR (1 boats)

Race 1
Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
PosSail SkipperCrewBoatClubRatingDiv.Finish TimeElapsedTime AllowCorrectedTime BehindPenalty Pts
140175Bill Kessinger David Jackson
Gary Trotter
James Rush
Paul West
Eric Dixon
Kalei-o-laniN/A/
/
/
/
/
138 [E][CBR] 1|22:35:58 32:05:58 05:45:00 26:20:58 00:00:00 /0.00 21

Race Information: Start Date/Time = October 01, 2009 14:30:00, Length (NM) = 150
Principal Race Officer: Andrea Todaro

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network