Seiko 49er World Championship Regatta
Hosted by Grand Bahama Sailing Club and the 49er Int. Class Association along with the Bahamas Sailing Association | January 03-11, 2010

Final Series Gold (25 boats)

Race 7 : Gold
PosSail SkipperCrewBoatDiv.Penalty Pts
1AUS1Nathan Outteridge Iain Jensen School Boy Error [RM][RT][RW][GOLD][MEDAL] /0.00 1
2FIN280Lauri Lehtinen Kalle Bask Team Fazerin Sininen [GM][GT][GW][GOLD] /0.00 2
3AUT5Nico Luca Marc Delle Karth Nikolaus Leopold Resch Sissi, Hobas, BMW, Tiwag [RM][RT][GW][GOLD] /0.00 3
4ESP10Iker MARTINEZ DE LIZARDUY Xabier FERNANDEZ [RM][GT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 4
5GBR4Stevie Morrison Ben Rhodes Stevie Morrison [GM][GT][RW][GOLD][MEDAL] /0.00 5
6GBR6CHris Draper Peter Greenhalgh Skandia Team GBR [RM][RT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 6
7GBR2John Pink Rick Peacock Skandia Team GBR [GM][GT][RW][GOLD][MEDAL] /0.00 7
8DEN1113Emil Toft Nielsen Simon Toft Nielsen Emil Toft Nielsen [RM][GT][GW][GOLD] /0.00 8
9AUS1140Steven Thomas Luke Parkinson InvestMet [GM][GT][GW][GOLD] /0.00 9
10ITA1147Giuseppe Angilella Pietro Zucchetti [GM][RT][RW][GOLD] /0.00 10
11ITA3Pietro Sibello Gianfranco Sibello [RM][RT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 11
12FRA8Emmanuel Dyen stephane CHRISTIDIS BANQUE POP CAGNES SUR MER [GM][GT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 12
13DEN1123Allan Norregaard Peter Lang Team 49er [RM][GT][RW][GOLD][MEDAL] /0.00 13
14FRA114morgan lagraviere Yann Rocherieux [RM][RT][RW][GOLD] /0.00 14
15GBR117Dylan Fletcher Alain Sign Great Bear [GM][GT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 15
16NZL1103Peter Burling Blair Tuke [RM][RT][RW][GOLD] /0.00 16
17AUS1134Will Phillips sam phillips Wooden Boat Shop [GM][RT][RW][GOLD] /0.00 17
18GBR9Paul Brotherton Mark Asquith EITS [RM][RT][GW][GOLD][MEDAL] /0.00 18
19USA1105Erik Storck Trevor Moore US Sailing Team AlphaGraphics [GM][RT][RW][GOLD] /0.00 19
20AUS1129Euan McNicol Tim Austin trap for young players [RM][RT][RW][GOLD] /0.00 20
21ESP1095Federico ALONSO Arturo ALONSO [GM][RT][RW][GOLD] /0.00 21
22GBR1096dave evans ed powys [GM][GT][RW][GOLD] /0.00 22
23CAN049Gordon Cook Hunter Lowden Diabolic [RM][GT][RW][GOLD] /0.00 23
24POR118Bernardo Freitas Francisco Andrade Buondi Caffe [GM][RT][GW][GOLD] DNF/0.00 26
25UKR1081RODION LUKA George Leonchuk [GM][RT][GW][GOLD] DNF/0.00 26

Principal Race Officer: David Campbell-James

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network