Laser Masters Midwinters
US Sailing Center - Martin County | February 06-08, 2016

Laser Full (59 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, February 08, 2016 3:52:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
208054   Al Clark [Grand Master]   Jericho Sailing   [8]   5   6   4   4   7   6   3   4   39   47  
1  
2  
195425   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   6   [24]   2   1   2   2   20   18   5   56   64  
2  
3  
207143   Ernesto Rodriguez [Master]   Ernesto Rodriguez   13   2   5   2   1   [15]   14   5   9   51   67  
3  
4  
208839   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis YC   [20]   11   7   7   9   5   11   4   11   65   73  
4  
5  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   7   10   3   5   11   22   [33]   1   2   61   77  
5  
6  
187944   Ari Basrhi [Master]   Cabarete   4   18   4   6   17   1   [43]   2   27   79   95  
6  
7  
210335   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   11   14   19   10   [25]   3   4   11   23   95   103  
7  
8  
194582   Marc Jacobi [Master]   Cedar Point Yacht Club   21   20   1   11   6   9   1   20   [22]   89   105  
8  
9  
194620   James Jacob [Grand Master]   Newport413/SSA/PRSA   9   22   10   24   14   6   3   [30]   10   98   106  
9  
10  
189772   Robert Hallawell [Master]   YCYC   1   8   [40]   27   16   20   2   13   12   99   115  
10  
11  
204462   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club   10   [60/BFD]   11   3   5   21   27   8   17   102   118  
11  
12  
187687   David Hiebert [Master]   usscmc   [36]   1   21   17   13   17   18   7   13   107   123  
12  
13  
195708   Doug Peckover [Great Grand Master]   NOMAD   2   17   18   21   21   4   26   [36]   15   124   124  
13  
14  
208592   John MacCausland [Grand Master]   Cooper River YC   [29]   16   13   15   10   24   10   25   6   119   127  
14  
15  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Santa Rosa Sailing Club   15   15   23   16   18   12   [37]   10   16   125   133  
15  
16  
196821   Andy Roy [Grand Master]   SSC   [60/BFD]   12   9   12   7   60/DNC   24   9   1   134   142  
16  
17  
209266   Chris Ellyatt [Master]   Queen Mary SC   18   21   15   13   8   [31]   25   26   3   129   145  
17  
18  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe Yacht Club   [30]   29   12   19   22   14   5   17   21   139   147  
18  
19  
200573   Martin Willard [Grand Master]   CYC-1853   12   27   16   [35]   33   18   22   14   8   150   158  
19  
20  
169575   Mark Bear [Grand Master]   New Bedford Yacht Club, Laser Fleet 413   5   [60/RET]   8   25.7/SCP   3   10   49   27   24   151.7   159.7  
20  
21  
209082   Michael Hooper [Master]   Calgary Yacht Club   [35]   6   22   9   32   33   7   32   19   160   176  
21  
22  
194540   Buzzy Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   3   3   39   [60/DNC]   60/DNC   25   35   6   18   189   197  
22  
23  
207152   Mike Hecky [Grand Master]   Riverton   19   13   30   [60/DNC]   60/DNC   13   12   12   31   190   198  
23  
24  
192097   Phil Paxton [Grand Master]   CYC   17   35   24   31   34   16   9   [40]   26   192   200  
24  
25  
191910   Ryan Minth [Master]   C-Vane Sailing   14   19   27   [60/DNC]   60/DNC   11   21   29   7   188   204  
25  
26  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   41   4   14   26   24   32   24.8/SCP   31   [49]   196.8   220.8  
26  
27  
199552   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   22   40   17   20   12   37   [45]   35   40   223   223  
27  
28  
195496   Hank Thorburn [Master]   MYA   32   30   28   33   20   [34]   17   28   29   217   233  
28  
29  
209076   Steve Phillips [Master]   Muskoka & Oakville   25   7   29   [60/DNC]   60/DNC   28   19   24   32   224   240  
29  
30  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Marianas Yacht Club   38   [43]   25   14   26   26   31   15   41   216   240  
30  
31  
155677   Per Lovfald [Master]   American Airlines Sailing Club   16   23   44   [60/DNC]   60/DNC   30   8   21   25   227   243  
31  
32  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Island Heights, Fleet 413 Newport   43   33   36   23   15   23   [46]   19   30   222   246  
32  
33  
185917   Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   34   [60/BFD]   38   25   23   45   44   23   14   246   254  
33  
34  
195478   Michael Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   39   9   37   18   39   35   34   [44]   36   247   255  
34  
35  
199937   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   31   26   33   [60/DNC]   60/DNC   19   16   16   39   240   256  
35  
36  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   33   48   41   28   31   8   39   [52]   33   261   261  
36  
37  
194567   Timothy Millhiser [Great Grand Master]   Cedar Point YC   [60/BFD]   36   43   29   19   36   23   42   37   265   265  
37  
38  
173953   Peter Hansen [Grand Master]   USSCMC   27   32   35   30   29   40   32   [41]   35   260   268  
38  
39  
200211   Eric Petersen [Apprentice Master]   Potomac River Sailing Association   28   37   34   34   27   [39]   29   22   34   245   269  
39  
40  
200360   David Wagner [Grand Master]   CMRC   [45]   41   31   22   28   38   30   39   43   272   280  
40  
41  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   John Dawson-Edwards   23   31   20   [60/DNC]   60/DNC   48   51   37   20   290   290  
41  
42  
148392   Erik Langendal [Apprentice Master]   Boom Boom Club   48   49   32   32   30   41   15   [53]   28   275   299  
42  
43  
188884   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   [60/DNC]   47   26   36   37   60/OCS   48   50   42   346   346  
43  
44  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [50]   44   48/TLE   38   38   49   40   43   50   350   350  
44  
45  
199572   Tom Derecktor [Grand Master]   Ida Lewis (&Laser Fleet 413)   47   39   45   37   35   50   47   [51]   45   345   353  
45  
46  
192093   Brian Gilcher [Grand Master]   Nomad   37   25   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   60/OCS   28   38   46   354   362  
46  
47  
159951   John Surguy [Master]   Atlantic Highlands Yacht Club   46   34   [60/DNC]   60/DNC   36   43   53   33   54   359   375  
47  
48  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Glass   42   45   42   [60/DNC]   60/DNC   44   52   48   44   377   385  
48  
49  
199911   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   53   52   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   29   36   46   38   374   390  
49  
50  
100820   Stuart Nickerson [Great Grand Master]   Sail Maine   26   38   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   27   60/DNC   60/DNC   60/DNC   391   391  
50  
51  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   51   51   46   [60/DNF]   60/DNC   51   44/RDG   34   48   385   393  
51  
52  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   couchiching   49   54   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   46   38   49   47   403   403  
52  
53  
11711   Henry Gale [Great Grand Master]   Annisquam Yacht club   44   53   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   42   41   55   52   407   407  
53  
54  
168421   James Graham [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   54   46   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   53   50   47   53   423   423  
54  
55  
187991   Geoffrey Durno [Master]   Cedar Point Yacht Club   52   50   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   47   42   45   51   407   423  
55  
56  
207153   Jonathan Phillips [Master]   SSA   24   42   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   426   442  
56  
57  
199400   E Persson [Apprentice Master]   n/a   40   28   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   428   452  
57  
58  
187767   Jerzy Sliwinski [Grand Master]   Marsh Creek Yacht Club   [60/DNF]   55   60/DNC   60/DNC   60/DNC   52   60/DNF   54   60/DNF   461   469  
58  
59  
203944   James Stanley [Grand Master]   USSCMC/OHCC   [60/DNC]   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   60/DNC   480   488  
59  

Laser Radial (39 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, February 08, 2016 2:34:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
192427   Christine Neville [Apprentice Master]   SailNewport   2   2   1   3   1   [6]   2   1   1   13   37  
1  
2  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   1   16   2   1   3   5   9   [17]   6   43   51  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   11   [18]   5   2   5   1   10   8   12   54   54  
3  
4  
173954   Todd Hudgins [Master]   usscmc   7   1   11   8   [13]   3   4   2   3   39   55  
4  
5  
210173   Jean-Yves Fillion [Grand Master]   AYC / NYYC   6   7   4   11   2   11   6   [23]   2   49   57  
5  
6  
196023   Bob Tan [Master]   Severn sailing association   9   4   8   4   4   [12]   1   5   7   42   58  
6  
7  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   [29]   9   13   6   7   4   14   9   15   77   77  
7  
8  
199766   Stephen Reichenfeld [Grand Master]   CYC   4   19   6   13   8   23   3   4   [40/OCS]   80   88  
8  
9  
194512   Ted Morgan [Master]   Severn Sailing Association   5   13   12   5   11   [17]   17   13   8   84   100  
9  
10  
206154   Monica Wilson [Master]   usscmc   8   6   9   9   12   14   8   20   [25]   86   102  
10  
11  
208831   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   [26]   24   3   7   10   15   19   7   11   96   104  
11  
12  
204788   Steve O'Reilly [Master]   Spanish Point Boat Club   16   5   10   [40/DNC]   9   9   13   16   21   99   115  
12  
13  
169308   Jonathan Boocock [Master]   Nepean Sailing Club   12   8   7   16   14   16   [40/OCS]   18   10   101   117  
13  
14  
198655   Doug Seeman [Great Grand Master]   WSC   15   21   [27]   17   6   21   5   14   20   119   119  
14  
15  
194288   Doug Bell [Great Grand Master]   Calgary & R Vic   17   14   23   10   18   [29]   21   6   14   123   123  
15  
16  
188995   Thomas Stubbs [Grand Master]   Calgary Yacht Club   23   11   15   15   15   22   [25]   11   5   117   125  
16  
17  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex   31   17   16   19   [40/DNC]   7   7   21   9   127   127  
17  
18  
188886   Ryosuke Sakai [Apprentice Master]   Cedar Point Yacht Club   22   [29]   17   12   16   8   23   3   4   105   129  
18  
19  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   [40/OCS]   23   14   14   17   26   27   12   18   151   151  
19  
20  
185786   Robert Bryant [Great Grand Master]   U.S. Sailing Center of Martin County   18   12   24   [40/DNC]   40/DNC   2   11   30   17   154   154  
20  
21  
208095   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   14   20   21   [40/DNC]   40/DNC   13   16   10   29   163   163  
21  
22  
188581   William Rogers [Great Grand Master]   Breakwater YC   20   [28]   18   20   20   18   24   27   23   170   170  
22  
23  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   3   10   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   25   12   22   16   168   176  
23  
24  
173634   Donald Woodworth [Great Grand Master]   Northport yc   28   15   26   [40/DNC]   40/DNC   27   15   15   13   179   179  
24  
25  
201288   Per Nordstrom [Grand Master]   Askrike SS   21   [30]   25   18   19   19   28   19   22   171   179  
25  
26  
186474   Sara Nightingale [Master]   Breakwater Yacht Club   10   27   22   [40/DNC]   40/DNC   20   26   24   31   200   216  
26  
27  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   19   22   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   28   18   28   24   219   219  
27  
28  
98643   Thomas Barnes [Master]   Charlevoix Yacht Club   25   25   20   [40/DNC]   40/DNC   24   29   32   19   214   230  
28  
29  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   27   26   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   31   20   26   27   237   237  
29  
30  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   none   24   31   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   10   22   25   28   220   244  
30  
31  
158636   Roger Howell [Great Grand Master]   mere point yc   34   35   19   [40/DNC]   40/DNC   32   30   31   26   247   247  
31  
32  
175892   Jacob Donkersloot [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   32   33   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   30   31   29   30   265   265  
32  
33  
105583   Julie Stewart [Master]   USSCMC/OHCC   13   3   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   256   272  
33  
34  
182637   Joan Butler [Grand Master]   Breakwater Yacht Club   35   36   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   34   33   34   32   284   292  
34  
35  
199918   Carla Dieterich [Master]   none   30   32   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   33   32   40/DNC   40/DNC   287   303  
35  
36  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   [40/OCS]   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   35   34   35   33   297   305  
36  
37  
194554   Sonja Elmquist [Apprentice Master]   None   33   34   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   36/TLE   40/DNC   33   40/DNC   296   320  
37  
38  
199363   Luis Barrios [Grand Master]   Club La Peña   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   320   328  
38  
38  
194253   Kevin Ratigan [Grand Master]   sarasota sailing squadron   [40/DNC]   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   40/DNC   320   328  
38  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network