2016 Florida Laser Masters Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 13-14, 2016

Laser (49 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, February 15, 2016 8:37:31 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195425   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   2   1   1   1   1   1   1   [5]   8   15  
1  
2  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   6   4   2   2   2   5   2   [10]   23   37  
2  
3  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe yacht club   4   [14]   11   8   9   6   4   3   45   52  
3  
4  
206154   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club   1   3   9   7   7   9   5   [16]   41   55  
4  
5  
194582   Marc Jacobi [Master]   Cedar Point Yacht Club   [13]   5   3   9   4   13   3   4   41   55  
5  
6  
208592   John MacCausland [Grand Master]   Cooper River YC   3   10   10   [15]   8   4   6   9   50   57  
6  
7  
210335   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   9   9   8   6   [14]   10   10   2   54   61  
7  
8  
189772   Rob Hallawell [Master]   ycyc   7   18   5   3   6   [25]   11   7   57   71  
8  
9  
209266   Chris Ellyatt [Master]   Queen Mary SC   [23]   7   6   5   15   3   8   19   63   77  
9  
10  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   5   16   21   [34]   13   8   9   8   80   87  
10  
11  
207143   ernesto Rodriguez [Master]   Ernesto Rodriguez   [50/RET]   2   4   11   3   2   50/BFD   1   73   87  
11  
12  
207152   Mike Hecky [Grand Master]   Riverton   10   15   12   10   22   [23]   19   6   94   101  
12  
13  
199912   David Hillmyer [Apprentice Master]   Marianas Yacht Club   11   11   15   16   12   7   12   [20]   84   105  
13  
14  
199552   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   [38]   24   27   13   11   14   14   13   116   116  
14  
15  
209082   Michael Hooper [Master]   Calgary Yacht Club   16   13   7   4   5   [50/BFD]   7   50/BFD   102   116  
15  
16  
182787   scott pakenham [Apprentice Master]   Island Heights, Fleet 413 Newport   [20]   6   18   17   17   12   13   12   95   116  
16  
17  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   12   [20]   17   14   10   17   15   11   96   117  
17  
18  
186599   Tim Desmond [Master]   Wadawanuck   17   8   14   [28]   16   11   16   23   105   119  
18  
19  
192097   phil paxton [Grand Master]   CYC   14   19   16   20   18   19   [50/BFD]   15   121   128  
19  
20  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   8   31   28   [41]   20   24   20   14   145   145  
20  
21  
168498   Scott Vogel [Grand Master]   Sail Newport   18   17   30   21   [33]   22   23   22   153   160  
21  
22  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   34   33   [35]   12   21   18   18   29   165   165  
22  
23  
199937   Len guenther [Master]   Fishing Bay YC   [29]   25   26   19   19   26   25   17   157   171  
23  
24  
195496   Hank Thorburn [Master]   MYA   35   21   24   29   23   15   17   [50/DNC]   164   178  
24  
25  
199911   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   36   22   22   24   [50/DNC]   21   21   21   167   181  
25  
26  
194567   Tim Millhiser [Great Grand Master]   Madison Beach Club   [37]   34   20   32   34   20   24   24   188   188  
26  
27  
148392   erik langendal [Apprentice Master]   shelter island yacht club   [30]   27   19   26   28   16   26   27   169   190  
27  
28  
200211   Eric Petersen [Apprentice Master]   Potomac River Sailing Association   24   26   25   [31]   26   31   22   18   172   193  
28  
29  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   28   32   [40]   25   29   27   29   28   198   198  
29  
30  
195708   Doug Peckover [Great Grand Master]   NOMAD   15   12   13   40   31   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   211   211  
30  
31  
176985   Bill Watters [Grand Master]   Brant Beach Yacht Club Palm Beach Sailing Club   32   41   33   23   [50/DNC]   34   27   31   221   228  
31  
32  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   couchicing   19   42   38   36   37   29   28   [50/DNC]   229   229T  
32  
33  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   DTPYC   22   37   23   22   25   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   229   229T  
33  
34  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Glass   [39]   38   37   30   35   28   30   26   224   231  
34  
35  
186527   Michael Kitner [Grand Master]   Saratoga Lake Sailing Club   [41]   36   39   37   38   32   32   30   244   251  
35  
36  
195478   Michael Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   31   28   31   33   24   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   247   254  
36  
37  
209473   Roberto Porter [Master]   USSC Miami   25   30   32   27   30   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   244   258  
37  
38  
208017   Ryan Blake [Apprentice Master]   Barrie Yacht Club   26   35   29   18   36   [50/BFD]   50/RET   50/DNC   244   265  
38  
39  
159951   John Surguy [Master]   Atlantic Highlands Yacht Club   42   [44]   42   42   40   30   31   25   252   266  
39  
40  
206611   Francis Hawley [Master]   US Sailing Center Miami   27   29   34   35   27   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   252   266  
40  
41  
187767   Jerzy Sliwinski [Grand Master]   MCYC   [45]   45   43   39   39   33   33   32   264   271  
41  
42  
192093   Brian Gilcher [Grand Master]   NOMAD   33   39   36   38   32   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   278   285  
42  
43  
100820   Stuart Nickerson [Great Grand Master]   SAil Maine   21   23   [50/DNF]   50/DNF   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   294   294  
43  
44  
168421   James Graham [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   44   46   44   [50/DNC]   50/DNC   35   50/DNC   50/DNC   319   319  
44  
45  
11711   Henry Gale [Great Grand Master]   AnnisquamYacht Club   40   40   41   [50/DNF]   50/DNC   50/DNF   50/DNC   50/DNC   321   321  
45  
46  
158808   Mihai Cosereanu [Grand Master]   St. Augustine Sailing   43   43   45   43   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   50/DNC   324   331  
46  
47  
181169   JAMES GREY [Great Grand Master]   pALM BEACH SAILING CLUB   46   [50/DNC]   46   50/DNF   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   342   342  
47  
48  
199572   Tom Derecktor [Grand Master]   Ida Lewis (Laser Fleet 413)   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   350   357  
48  
48  
206613   Alfredo Sambolin [Grand Master]   CRYC   [50/DNC]   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   50/DNC   350   357  
48  

Laser Radial (24 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, February 15, 2016 8:37:31 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
210173   Jean-Yves Fillion [Grand Master]   AYC / NYYC   3   [4]   2   1   2   2   1   1   12   19  
1  
2  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   2   1   3   6   4   1   5   [8]   22   29  
2  
3  
192427   Christine Neville [Apprentice Master]   Sail Newport   1   2   1   [3]   1   3   3   2   13   34  
3  
4  
208831   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   [11]   3   8   4   3   4   4   9   35   42  
4  
5  
199916   David HARTMAN [Great Grand Master]   NOMAD   7   8   [11]   10   8   6   2   5   46   46  
5  
6  
188995   Thom Stubbs [Grand Master]   None   5   9   7   7   [10]   7   7   7   49   56  
6  
7  
196023   Bob Tan [Master]   severn sailing association   4   10   4   [12]   6   10   8   6   48   62  
7  
8  
199400   E Persson [Apprentice Master]   n/a   8   6   6   2   5   5   10   [25/BFD]   42   63  
8  
9  
194288   Doug Bell [Great Grand Master]   Calgary & RVicYC   9   7   15   [19]   11   12   9   3   66   66  
9  
10  
198655   Doug Seeman [Great Grand Master]   Wsc   12   5   10   [17]   7   11   11   12   68   68  
10  
11  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   10   [18]   13   5   14   9   12   10   73   73  
11  
12  
204788   Steve O'Reilly [Master]   Spanish Point Boat Club   17   17   14   13   [18]   8   6   4   79   93  
12  
13  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Cooper River   14   15   [16]   16   12   13   13   11   94   101  
13  
14  
208095   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   6   13   9   18   9   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   105   105  
14  
15  
199766   Stephen Reichenfeld [Grand Master]   CYC   18   12   5   9   15   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   109   116  
15  
16  
131614   Rachel Gruzen [Apprentice Master]   Breakwater Yacht Club   13   [21]   19   11   20   15   14   13   105   126  
16  
17  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   20   16   18   8   19   [25/DNS]   25/DNC   25/DNC   131   131  
17  
18  
206154   monica wilson [Master]   usscmc   21   20   20   14   16   14   [25/BFD]   14   119   133  
18  
19  
175892   Jacob Donkersloot [Great Grand Master]   PRSA   22   22   21   21   [25/DNC]   17   16   16   135   135  
19  
20  
201265   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   19   14   17   20   17   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   137   137  
20  
21  
188886   ryosuke sakai [Apprentice Master]   Cedar Point Yacht Club   15   11   12   15   13   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   116   137  
21  
22  
191531   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   [25/DNF]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   16   15   15   146   146  
22  
23  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   none   16   19   [25/DNF]   25/DNF   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   160   181  
23  
24  
199363   Luis Barrios [Grand Master]   La Peña Sailing Club   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   175   182  
24  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network