2016 One Design Midwinter Regatta
Sarasota Sailing Squadron |

E Scows (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 12:43:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
9   Ego   Robert Blomquoist   SSS   1   [3]   1   1   1   4  
1  
2  
LE 3   Newbie   Rich Elsishans   SSS   [5]   2   2   2   2   8  
2  
3  
SF 2   Bodacious   Ted Weihe   SSS   2   1   3   3   [4]   9  
3  
4  
CR100   No Name   John Gallick   Sarasota Sailing Squadron   3   4   4   [5]   3   14  
4  
5  
CH5   Wild Thing   Mont Echols   Southern Yacht Club   4   [5]   5   4   5   18  
5  
6  
CH-6      William Misenheimer   Sarasota Sailing Squadron   [7/DNC]   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   28  
6  

MC Scow (11 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, March 18, 2016 2:52:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
2223      Valdek Kwasniewski   SSS   2   2   1   1   6T  
1  
2  
2483   MC SCow   Richard Elsishans   SSS   1   1   2   2   6T  
2  
3  
2400      John Tarrant   SSS   3   3   5   3   14  
3  
4  
2581   Chicadee   Theodore Weihe   SSS   5   4   3   7   19  
4  
5  
2315      Randy Scott   Sarasota Sailing Squadron   4   6   6   4   20  
5  
6  
1386   MC SCow   James Byrne   Missouri Yacht Club   6   8   8   5   27  
6  
7  
1456      Robert Cole   Sarasota Sailing Squadron   12/DNS   5   7   6   30  
7  
8  
1370   MC1370   Mont Echols III   Southern Yacht Club   12/DNF   7   4   8   31  
8  
9  
2308      Lynn Scott   Sarasota Sailing Squadron   8   9   9   10   36  
9  
10  
2610   Chicken Dinner   Andrew Hodgson   Sarasota Sailing Squadron   7   11   10   9   37  
10  
11  
MC502   Blue Jay   Mont Echols IV   Southern Yacht Club   9   10   11   11   41  
11  

Daysailer (5 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 1:19:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
13   Swamp Thing   Christine Kelly   Dunedin Boat Club   2   1   1   1   2   1   1   1   [3]   2   12  
1  
2  
61   Knot.com   Mark Rother   Dunedin Boat Club   1   2   2   2   3   3   2   [4]   1   1   17  
2  
3  
14024   Janna   Janet Kreutzer   Dunedin Boat Club   [5]   3   4   4   1   2   3   2   2   4   25  
3  
4  
131   Squid   Wayne Hastings   Orleans Yacht Club   [4]   4   3   3   4   4   4   3   4   3   32  
4  
5  
2551   Jagen   Gary Ogden   Greater Richmong Sailing Association   3   5   [6/DNS]   6/DNS   6/DNS   6/DNC   6/DNC   5   6/DNC   6/DNC   49  
5  

Flying Scot (4 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 12:42:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
5775      Michael Faugust   SSS & Ephraim YC   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
3914      Ronald Pletsch   SSS   2   2   2   [3]   2   8  
2  
3  
5360   Leprechaun   Donald Perry   SSS   [3]   3   3   2   3   11  
3  
4  
4925   DaBomb   Mark Taylor   DIYC   [5/DNC]   5/DNC   5/DNC   5/DNC   5/DNC   20  
4  

Albacore (6 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 1:15:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
7971   Tonno Veloce'   Marty Minot   None   1   1   1   1   1   1   1   [7/OCS]   1   1   9  
1  
2  
8027   Missee Lee   Daphne Byron   WRSC   4   3   [5]   3   3   2   3   1   4   2   25  
2  
3  
8123   Indefatigable II   Robert Bear   WRSC   2   4   3   2   [5]   3   2   2   5   4   27  
3  
4  
8200      James Graham   Potomac River Sailing Association   3   2   2   4   4   [5]   5   3   2   3   28  
4  
5  
8122   Cooler Runnings   Rolf Zeisler   WRSC   [5]   5   4   5   2   4   4   4   3   5   36  
5  
6  
none      Barney Harris   PRSA   [6]   6   6   6   6   6   6   5   6   6   53  
6  

S2 7.9 (2 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 11:26:49 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
518   STRAIGHT UP   Jeff Danhauer   Michigan City   1   [2]   1   1   1   1   1   6  
1  
2  
508   ALZYK   AL Wolczyk   Derby City Sailing Club   [2]   1   2   2   2   2   2   11  
2  

Windmill (8 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 1:18:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
5700   Silly Wabbit   Ethan Bixby   SPYC   1   1   [2]   1   1   4  
1  
2  
5527   Toothless   Arthur Anosov   Seneca Yacht Club   [3]   3   1   2   2   8  
2  
3  
5070   pig headed   Lon Ethington   st petersburg sailing center   [5]   2   4   5   5   16  
3  
4  
5586   Beauty & The Beast   Allen Chauvenet   Rock Hall Yacht Club   2   6   3   6   [7]   17T  
4  
5  
5252   Bella   Colin Browning   Windmill Class   [6]   4   6   4   3   17T  
5  
6  
5702   Hummingbird   Ralph Sponar III   Rockhall Yacht Club   [7]   5   5   3   4   17T  
6  
7  
4028   Elvis   Lisa Fath   BYC   4   [7]   7   7   6   24  
7  
8  
4481   Kraken   Rob Woithe   Bradenton Yacht Club/Sarasota Youth Sailing   [8]   8   8   8   8   32  
8  

Windsurfer(Formula) (3 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 12:31:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
USA7562      Seth Whitehead   US Windsurfing   4/DNC   4/DNC   4/DNC   12T  
1  
1  
USA285      John Cerchio   Unknown   4/DNC   4/DNC   4/DNC   12T  
1  
1  
K/NSAK      Ron Kern   Unknown   4/DNC   4/DNC   4/DNC   12T  
1  

Windsurfer(Kona) (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 12:31:40 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
2378   Kona   Steve Gottlieb   No   1   1   1   3  
1  
2  
2698      Jerome Samson   US Windsurfing   2   5   3   10  
2  
3  
1702      Margot Samson   US Windsurfing   4   6   2   12T  
3  
4  
2883      Charlotte Samson   US Windsurfing   5   2   5   12T  
4  
5  
2694      Britt Vichman   Unknown   6   4   4   14  
5  
6  
2657      Jake Dennis   CCSC   7   3   6   16  
6  
7  
1878   KonaOne   Cody Steward   US Windsurfing   3   7   7   17  
7  
8  
2869      Douglas Morgan   None   8   9   8   25  
8  
9  
2693      Steve Campbell   South Carolina   9   8   9   26  
9  
10  
USA199      Thomas C Stokes   MOWIND   11/DNC   11/DNC   11/DNC   33  
10  

Mutineer 15 (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 20, 2016 1:22:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8018   Out of the Blue   Edwin Plotts   Tampa sailing sq   [2]   1   2   2   1   6  
1  
2  
183   Underkill   Mathew Dalton   Tampa Sailing Squadron   1   [3]   3   1   2   7  
2  
3  
3216   The Force - Mutineer 15   Zachary Tonkin   Tampa Sailing Squadron   [3]   2   1   3   3   9  
3  
4  
4278   FogDog   Herb Maguire   Tampa Sailing Squadron   [5]   5   4   4   4   17  
4  
5  
5128   Tiger   Brad DiMarco   TSS   4   4   [5]   5   5   18  
5  
6  
3201   Radio Flyer   Jim Davis   FL Mutineer Fleet 18   [7/DNC]   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   28  
6  

Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network