2016 Heald Bank Offshore Race
Lakewood Yacht Club | April 30-May 01, 2016

PHRF Spinnaker (3 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 01, 2016 9:10:04 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
75   Gold Rush   66   Gregory Way   LYC   17:53:15   1   1  
1  
2  
296   Stinger   78   J B Bednar   LYC/GBCA   NO TIME   4/DNF   4T  
2  
2  
238   Airborne   69   David Christensen   LYC/GBCA   NO TIME   4/DNC   4T  
2  
 



PHRF Non-Spinnaker (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 01, 2016 10:42:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
376   Moonlighter   204   Travis Smith   Brazosport Yacht Club   17:47:56   1   1  
1  
2  
334   Cache'   97   Robert Giles   LYC   NO TIME   9/DNF   9T  
2  
2  
99   Orion   154   David Popken   None   NO TIME   9/DNF   9T  
2  
2  
130   Andiamo   235   John Mastroianni   HYC   NO TIME   9/DNC   9T  
2  
2  
001   Other Woman   149   Brantly Minor   GBCA   NO TIME   9/DNF   9T  
2  
2  
17   Patriot   201   Carl Drechsel   LYC   NO TIME   9/DNF   9T  
2  
2  
60187   Sea Nymph   155   Joan van Ravenswaay   HYC   NO TIME   9/DNF   9T  
2  
2  
1066   Bound For Glory   176   Eric Graff   Brazoria Yacht Club   NO TIME   9/DNC   9T  
2  
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, May 01, 2016 9:10:43 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
121   Topaz   152   Tom Frankum   Lakewood Yacht Club   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
44   Wine Knot   145   Robert Best   LYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
3371   Sea Gypsy   181   Bill Jenko   GBCA TMCA   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
172   Jester   211   cameron earley   Ghetto Yacht Club-Galveston   NO TIME   8/DNC   8T  
1  
1  
11   Pathfinder   180   John Winston   GBCA   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
none   OUTCOME   168   Kevin Mitchell   LYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
1  
586   Hobgoblin   129   Marty Pedowicz   LYC   NO TIME   8/DNF   8T  
1  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network