2016 USA JUNIOR OLYMPIC SAILING FESTIVAL
Lewes Yacht Club | July 13-14, 2016

Optimist (74 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 14, 2016 2:50:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
21487   Guthrie Braun [Red]   Fishing Bay Yacht Club   [8]   2   2   1   6   1   4   16  
1  
2  
11191   mark bourdin [Red]   TRED AVON YACHT CLUB   [14]   3   4   3   1   13   3   27  
2  
3  
19788   Matthew Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   1   11   8   8   [19]   2   2   32  
3  
4  
14702   Skylor Sweet [Blue]   North East River Yacht Club   2   7   3   [15]   10   4   12   38  
4  
5  
20662   John Vail [Red]   FBYC   5   6   5   5   3   [33]   19   43  
5  
6  
14590   ian ronald [Red]   NERYC   3   12   11   2   11   7   [13]   46  
6  
7  
USA-20271   Thomas Sitzmann [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   4   9   13   9   7   [23]   5   47  
7  
8  
16064   Philip Ralph [Blue]   TAYC   12   8   16   14   [44]   8   10   68  
8  
9  
17778   Baylor Goldthwaite [Blue]   Carlton Goldthwaite   15   14   15   11   2   [69/OCS]   16   73  
9  
10  
15924   Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   19   1   6   24   12   [47]   14   76  
10  
11  
13975   William Wrightson [Blue]   TAYC   20   4   9   4   26   [30]   17   80  
11  
12  
19505   Xavier Shattuck [Red]   SSA   [59]   20   1   6   8   45   6   86T  
12  
13  
20380   Reed Mcallister [Blue]   FBYC   6   21   21   12   15   [43]   11   86T  
13  
14  
15136   William Dickinson [Blue]   Annapolis YC   7   13   [39]   39   17   11   1   88  
14  
15  
18361   Ryan Stephens [Red]   TAYC   23   16   10   [25]   20   15   8   92  
15  
16  
16621   Joshua Bendura [Blue]   FBYC   9   15   24   20   21   [28]   9   98  
16  
17  
8467   Adison Parish [Red]   TAYC   16   22   12   [35]   4   32   28   114T  
17  
18  
14144   Andrew Witter [Red]   TACY   10   25   28   27   9   [69/OCS]   15   114T  
18  
19  
19137   Gavin Bogdan [Red]   NERYC   28   [43]   23   16   14   31   7   119  
19  
20  
1551   Kyle Pfrang [Blue]   Hampton Yacht Club   37   32   14   10   13   [46]   20   126  
20  
21  
17273   George Carty [Blue]   SSA   [62]   19   22   7   30   6   45   129T  
21  
22  
20863   BLAKE VOGEL [Red]   SSA   21   18   30   21   22   17   [41]   129T  
22  
23  
2   SarahGrace Clifton [Red]   SSA Severn Sailing Assoc   18   33   18   23   16   26   [39]   134  
23  
24  
6966   Lauren Oneill [Red]   Lewes yacht club   25   10   20   [42]   18   34   30   137  
24  
25  
18485   Nicholas Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   13   5   32   34   28   27   [75/UFD]   139  
25  
26  
17990   Madeline Amthor [Blue]   FBYC   [46]   27   36   31   5   20   24   143T  
26  
27  
20955   Kyle Reinecke [Blue]   SSA   11   [39]   26   22   32   19   33   143T  
27  
28  
19147   Morey Levy [Red]   fbyc   17   17   25   29   25   [48]   36   149  
28  
29  
16237   Ava Cornell [White]   Severn Sailing Association   34   29   19   32   [51]   10   26   150  
29  
30  
20618   Greta Schneider [Red]   TAYC   29   36   33   17   [43]   16   22   153  
30  
31  
20128   Alice Leather [Blue]   NERYC   27   41   38   18   27   24   [44]   175  
31  
32  
7678   Jack Grace [White]   SSA   70   30   7   19   47   3   [73]   176T  
32  
33  
17424   Benjamin Moody [Red]   FBYC   22   26   17   44   46   [62]   21   176T  
33  
34  
18706   will donald [Blue]   Tayc   35   [48]   40   28   37   9   29   178  
34  
35  
20194   Dylan Paglee [Blue]   Annapolis Yacht Club   44   23   31   [75/DNS]   29   5   49   181  
35  
36  
16114   Robert Shand [Red]   NERYC   32   31   27   13   45   [51]   42   190T  
36  
37  
16321   Logan Hayes [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   26   34   29   37   24   [41]   40   190T  
37  
38  
18207   Joshua Almany [Blue]   FBYC   30   28   [60]   26   34   22   51   191  
38  
39  
18100   Walker Angus [Blue]   FBYC   33   24   42   30   35   39   [57]   203  
39  
40  
11618   Nicole Witter [Blue]   TAYC   55   [58]   35   36   42   14   34   216T  
40  
41  
11556   Graydon Dinsel [Red]   NERYC   36   40   46   38   31   [52]   25   216T  
41  
42  
8080   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   24   45   [75/DNS]   75/DNF   23   21   48   236  
42  
43  
6964   Graham Richards [Blue]   TAYC   41   53   47   53   48   12   [58]   254T  
43  
44  
10586   Elizabeth Cottage [Red]   North East River Yacht Club   39   44   44   47   [58]   42   38   254T  
44  
45  
1615   Colin DuBose [Red]   BCSC   31   [67]   34   40   52   44   54   255  
45  
46  
18457   Quintin Levy [Blue]   fbyc   43   [54]   49   41   40   50   35   258  
46  
47  
11555   Evan Coleman [Blue]   Baltimore County Sailing Center   [56]   47   45   43   56   54   18   263  
47  
48  
11911   Jamie Cottage [Blue]   North East River Yacht Club   57   35   43   52   39   38   [60]   264  
48  
49  
20811   Chase Conway [Blue]   SSA   [75/DNC]   62   66   33   38   36   32   267  
49  
50  
20616   Ava Arepally [Blue]   TAYC   49   50   [62]   59   41   29   52   280  
50  
51  
3021   Bailey Fletcher [White]   Lewes Yacht Club   52   55   [64]   58   55   37   27   284T  
51  
52  
18961   Hayes Peterson [Blue]   TAYC   48   51   48   [75/DNF]   36   58   43   284T  
52  
53  
19470   Liam Edgell [White]   TAYC   63   [65]   51   55   64   25   31   289T  
53  
54  
11532   Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   [75/DNS]   42   41   46   54   59   47   289T  
54  
55  
4   Nolan Corson [Blue]   Severn Sailing Association   47   38   61   45   53   49   [62]   293  
55  
56  
13139   Isabella Webb [Red]   NERYC   54   [63]   63   51   59   18   53   298  
56  
57  
11564   Bo Angus [White]   FBYC   42   [70]   56   48   66   40   56   308  
57  
58  
14917   Robby Meek [Blue]   Annapolis Yacht Club   69   37   37   [75/DNF]   33   75/DSQ   72   323  
58  
59  
8040   Reese Meyers [Blue]   Baltimore County Sailing Center   38   49   57   50   [75/DNS]   67   65   326  
59  
60  
6093   Mae Wallace Angus [Red]   FBYC   50   56   54   [75/DNF]   69   61   37   327  
60  
61  
15811   Hayden Gibbons-Neff [White]   TAYC   45   61   52   49   [75/DNS]   75/DNS   46   328  
61  
62  
11036   Tad Clifton [Blue]   SSA   51   57   53   54   50   66   [69]   331  
62  
63  
18608   Michael Mason [Red]   FBYC   40   46   65   57   [75/DNS]   75/DNS   55   338  
63  
64  
18442   Tucker Andrews [Red]   Tayc   58   59   55   56   [67]   60   59   347  
64  
65  
11959   Katrina Surcel-Debes [White]   Baltimore County Sailing Center   53   52   59   [75/DNF]   61   63   64   352  
65  
66  
8406   Jack Porto [Blue]   Severn Sailing Association   64   66   50   [75/DNF]   57   64   61   362  
66  
67  
15765   Julia Kozlowski [White]   BCSC   60   60   58   [75/DNF]   68   55   63   364  
67  
68  
21294   Lilliana Webb [Blue]   NERYC   66   69   [75/DNS]   75/DNF   75/DNS   65   23   373  
68  
69  
1866   Finley Heflin [White]   Annapolis Yacht Club   65   [75/DSQ]   75/DSQ   75/DNF   65   53   50   383  
69  
70  
8761   Wynne Williams [Blue]   Ayc   [75/DNC]   75/DNC   75/DNC   75/DNC   63   35   70   393  
70  
71  
17630   Nick Garcia [Blue]   Annapolis Yacht Club   67   68   [75/DNS]   75/DNF   62   57   71   400  
71  
72  
147505   Luca Webb [White]   NERYC   68   [75/DNS]   75/DNS   75/DNF   60   56   68   402  
72  
73  
19078   Leila Pfrang [White]   Hampton Yacht Club   [75/DNC]   75/DNC   75/DNC   75/DNC   49   69/OCS   66   409  
73  
74  
11567   Marina Dryer [Blue]   BCSC   61   64   [75/DSQ]   75/DNF   75/DNS   68   67   410  
74  
 



Radial (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 15, 2016 10:38:27 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
203642   GARRETT LEVY   fbyc   [11]   3   10   2   1   2   1   19  
1  
2  
169629   Tyler Mowry   Annapolis Yacht Club   1   5   2   10   2   [29/DNS]   2   22  
2  
3  
183812   Daniel Vail   Big Blue Sailing   2   6   1   5   10   [29/DNS]   7   31  
3  
4  
203629   Ralph Levy   fbyc   5   7   4   [14]   5   8   3   32  
4  
5  
208760   Jordan Bendura   FBYC   6   4   5   [11]   3   11   4   33  
5  
6  
197995   Noah Kullman   TAYC   8   2   12   7   6   [29/DNS]   8   43  
6  
7  
177329   Gannon Troutman   Fishing Bay YC   10   1   8   [12]   7   10   9   45  
7  
8  
184542   Ellie Maus   Big Blue Sailing   [13]   10   11   4   4   5   13   47  
8  
9  
200622   Luke Hayes   fishing Bay Yacht Club   4   12   9   3   [21]   6   15   49  
9  
10  
182425   Rachel Grace   AYC   3   8   7   17   [29/DSQ]   4   12   51  
10  
11  
185509   David Grace   AYC   7   11   3   6   23   14   [25]   64  
11  
12  
171633   Coleman Walker   TAYC   16   17   22   1   [29/DSQ]   3   6   65  
12  
13  
177298   Luke Dufour   Tred Avon Yacht Club   [29/DNC]   9   6   13   22   9   11   70  
13  
14  
163980   Henry Eley   Hampton Yacht Club   9   13   14   8   15   13   [19]   72  
14  
15  
197618   Jackson Montague   FBYC   14   [16]   15   15   12   12   5   73  
15  
16  
162171   Nicholas Kellogg   TAYC   15   18   18   9   14   7   [22]   81  
16  
17  
203640   Nicolas Lennarz   Fishing Bay Yacht Club (FBYC)   21   [27]   25   16   9   1   14   86T  
17  
18  
132899   Alex Walters   North East River Yacht Club   12   15   13   20   8   [21]   18   86T  
18  
19  
140769   Colin Ward   TAYC   20   23   17   18   11   [29/DSQ]   20   109  
19  
20  
191980   Amanda Almany   FBYC   [29/DNC]   26   20   19   13   15   17   110  
20  
21  
42   Maiya Foleck   ODU Big Blue Sailing   17   14   21   28   17   [29/DSQ]   16   113  
21  
22  
168278   Luke Koerschner   SSA   18   19   16   22   [29/DSQ]   17   24   116  
22  
23  
190519   Lucas Orta   BCSC   24   21   27   26   [29/DSQ]   16   10   124T  
23  
24  
15   Morgan Essex   NERYC   22   22   [24]   23   16   20   21   124T  
24  
25  
48888   Henry Proud   NERYC   25   20   [26]   21   18   19   23   126  
25  
26  
194512   Thomas Johnson   Severn Sailing Association   19   25   19   [27]   20   18   26   127  
26  
27  
143980   Emily Ranson   TAYC   23   24   23   25   24   23   [27]   142  
27  
28  
TBA   Sarah Rosa   TAYC   [29/DSQ]   29/DSQ   29/DSQ   24   19   22   28   151  
28  
 



Club 420 (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 14, 2016 3:23:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
5825   Casey Cabot   Annapolis yacht Club   1   2   1   [17]   4   1   9   18T  
1  
2  
7583   Brendan Little   Christchurch School   4   1   4   3   2   [6]   4   18T  
2  
3  
4143   James Golden   Annapolis Yacht Club   2   3   2   10   7   3   [21]   27  
3  
4  
5571   Katherine Bennett   Severn Sailing   10   4   6   2   1   [18]   6   29  
4  
5  
7712   Gray Benson   Tred Avon Yacht Club/LISOT   3   [15]   3   11   5   2   8   32  
5  
6  
4719   Mariana Guzmán   CCS-HYC   5   6   8   9   [29/UFD]   4   2   34  
6  
7  
8010   John McKenna   Hampton Yacht Club   8   13   5   4   [29/UFD]   5   1   36  
7  
8  
7280   Alexander Mazzeo   Christchurch Schools   11   5   9   1   [12]   8   12   46  
8  
9  
USA 7704   Trevor Davis   SSA   7   10   11   [29/DNS]   10   7   7   52  
9  
10  
AYC 4   William McCollum   AYC   15   7   12   [29/DSQ]   6   10   3   53  
10  
11  
7449   Mary Riley   Annapolis Yacht Club   9   17   7   [29/DSQ]   8   9   5   55  
11  
12  
4769   Harrison Koller   Annapolis Yacht Club   6   12   10   [18]   3   12   18   61  
12  
13  
6267   Emma Snead   Severn Sailing Association   19   11   15   6   9   [21]   11   71  
13  
14  
7004   Madeline Kaller   Annapolis Yacht Club   14   9   20   5   [29/UFD]   13   20   81  
14  
15  
AYC5   William Cornell   Annapolis Yacht Club   18   8   14   [19]   15   17   10   82  
15  
16  
8009   Britt Cortina   Hampton Yacht Club   [21]   21   19   7   13   11   13   84  
16  
17  
21   Iain Shand   NERYC   12   14   16   20   11   20   [26]   93  
17  
18  
AYC1   Max Shapiro   Annapolis Yacht Club   16   [20]   18   15   16   16   14   95  
18  
19  
7584   Zoe Harding   HYC   13   16   13   13   18   [29/DNS]   29/DNS   102  
19  
20  
5463   Bridget Maguire   Yacht Club of Sea Isle City   20   19   [25/DNF]   16   17   19   15   106  
20  
21  
AYC 2   Baillie McNitt   Annapolis Yacht Club   [26/DNS]   25   22   12   24   15   17   115  
21  
22  
3021   Elizabeth Hauschild   Lewes Yacht CLub   22   23   17   8   22   [25]   25   117  
22  
23  
16   Zadoc Bond   TAYC   23   18   24   [29/DSQ]   14   23   19   121  
23  
24  
7702   MaggieAnne Clifton   SSA Severn Sailing Assoc   [25]   22   23   14   19   22   24   124  
24  
25  
AYC7   Beckett Kumler   Annapolis Yacht Club   [24]   24   21   21   23   14   22   125  
25  
26  
AYC6   Peter Lobaugh   Annapolis Yacht Club   17   26   25/DNF   [29/DSQ]   21   24   23   136  
26  
27  
AYC3   Caroline Hugo   AYC   [29/DNC]   29/DNC   29/DNC   29/DNS   20   26   16   149  
27  
28  
7055   Remington King   Annapolis Yacht Club   [29/DNC]   29/DNC   29/DNC   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNS   174  
28  
 



Club 420 Crew (26 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 14, 2016 3:23:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network