USA Junior Olympic Sailing Festival - Maine and Northeast New England
MDI Community Sailing Center and Northeast Harbor Fleet | July 12-13, 2016

Laser Radial (13 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 3:53:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 200613, Peter Morrissette, SailMaine, 1-1-1-1-[2]-1-1-1-1-1- ; 9   
2. 188869, George Holt, Sailmaine, 2-2-2-3-1-2-2-[4]-2-2- ; 18   
3. 182360, Eric Heilshorn, Portland Yacht Club, 3-4-5-[14/DNF]-3-3-5-2-4-3- ; 32   
4. 114253, Hal Clews, SailMaine, 4-9-[12]-5-5-7-4-3-5-6- ; 48   
5. 46, Jacob Macdonald, MSST, 6-3-7-6-4-4-7-[9]-8-5- ; 50   
6. 147323, Connor Durkin, UNH msst, [8]-7-4-7-6-5-8-6-3-7- ; 53   
7. 201265, Catherine Morrissette, SailMaine, 10-5-9-9-[11]-6-3-5-7-4- ; 58   
8. 172102, Thomas Bouchard, UNH Mendum's Seacoast Sailing, 5-8-3-2-10-8-6-8-10-[13]- ; 60   
9. 170765, Patrick Miller, SailMaine, 7-6-6-4-7-9-[11]-7-9-9- ; 64   
10. 6, Charlotte Maurer, MSST, 12-[13]-10-10-8-10-10-10-6-10- ; 86T   
11. 1, Samuel Walzak, UNH Community Sailing, 9-10-8-8-[13]-11-9-11-12-8- ; 86T   
12. 17, Emma Kovalcik, MSST, [13]-12-11-11-9-12-12-13-13-11- ; 104   
13. 11, Pichittra Hanging, MSST, 11-11-[13]-12-12-13-13-12-11-12- ; 107   
 



Club 420 (trap and spinnaker) (28 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 4:14:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6121, Ben Palmer/Sandra Heilshorn, Portland Yacht Club, 1-2-2-3-3-2-[4]-1-3-1-4- ; 22   
2. 8015, Connor Ratcliff/Skye Ehrhart, MDI Community Sailing Center, 3-3-1-1-2-1-1-3-8-[29/DSQ]-1- ; 24   
3. 7117, Jillian Galloway/Samantha Zwecker, Camden Yacht Club, 2-1-[10]-2-1-4-3-2-7-3-2- ; 27   
4. 1309, Emma Jacobs/Kelley Phippen, Southport Yacht Club, 7-4-8-8-6-[12]-2-5-2-2-5- ; 49   
5. BH34, Islay Van Dusen/Isabel Best, Bucks Harbor, 8-7-4-12-[29/DNF]-5-5-4-1-8-6- ; 60   
6. 1310, Andrew Turley, Southport Yacht Club, [12]-5-6-4-10-3-7-8-4-10-7- ; 64   
7. 7118, Peter Galloway/Cedar Andrus, Camden Yacht Club, 4-6-5-5-7-14-[19]-9-6-7-3- ; 66   
8. 7275, Elliott Gear/Madi Lavigne, Agamenticus Yacht Club, 10-8-3-6-4-16-13-[18]-9-9-13- ; 91   
9. 1312, Dane Phippen/Sara Morrison, Southport Yacht Club, 9-12-11-[21]-12-6-8-11-14-15-9- ; 107   
10. 7446, Charles Barclay/Henry Lyman Currier, BHYC, 13-11-13-9-13-[15]-12-12-5-11-12- ; 111   
11. 6805, Hattie Slayton/Katie Forrest, KYC, 11-10-12-15-[29/DNF]-10-20-7-10-6-14- ; 115   
12. BH331, james knowlton/Jack Rayden, Buck's Harbor Yacht Club, 5-18-7-11-[29/DNF]-17-11-10-29/DSQ-4-8- ; 120   
13. 1311, Maximilian Freund/Claudia Bauman, Southport Yacht Club, 6-15-15-7-[29/DNF]-18-10-13-12-17-10- ; 123   
14. BH35, James Eysenbach/Jaden Phillips, Buck's Harbor Yacht Club, [21]-14-17-13-8-11-6-19-15-5-20- ; 128   
15. 40669, Warren Galloway/Jesi Mann, Camden Yacht Club, 18-13-16-16-5-8-14-15-[19]-16-11- ; 132   
16. 6807, Nathaniel Keyes/Samuel Keyes, Kollegewidgwok Yacht Club, 17-19-22-10-9-[24]-16-6-11-14-15- ; 139   
17. 17275, Grace Gear/Ava Scholes, Agamenticus Yacht Club, 15-9-9-14-[29/DNF]-13-15-20-16-12-23- ; 146   
18. 8014, Alec Fisichella/Lucas Ingebritson, MDICSC, 16-16-18-18-11-9-9-[21]-17-19-19- ; 152   
19. 6808, Riley LaMarre/Jackson Landner, KYC, [20]-17-19-20-15-7-17-17-13-18-17- ; 160   
20. 4713, Connor Reilly/Charlie Mason, Christmas Cove Improvement Association, 19-[20]-14-17-16-20-18-14-20-20-16- ; 174   
21. 7445, Gabriella Boord/Ella Beauregard, BHYC, 14-[29/DSQ]-21-19-14-19-22-22-18-22-21- ; 192   
22. 4442, Sophia Newton/William Scholes, Agamenticus Yacht Club, 23-22-23-23-19-[25]-21-16-21-13-24- ; 205   
23. 88, Alexander Berry/Louise Ahearne, Christmas Cove Improvement Association, 22-23-[25]-22-17-21-24-23-23-21-22- ; 218   
24. 8, Miles Berry/William Hamilton, CCIA, [25]-21-20-24-18-22-25-24-25-24-18- ; 221   
25. VH188, Olivia Jarvis/Sammie Gaudette, Agamenticus Yacht Club, 24-24-24-25-[29/DNF]-23-23-25-22-23-25- ; 238   
26. 2369, ryan gruss/Ashwin Mahadevan, agamenticus Yacht Club, 26-[29/DNS]-26-26-29/DNF-26-26-26-24-25-26- ; 260   
27. 00, Jax van der Veen/Emma van der Veen, Boothbay Harbor Yacht Club, [29/DNS]-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS- ; 290T   
28. 6808, Jackson Lardner/Riley LaMarre, KYC, [29/DNS]-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS- ; 290T   
 



Club 420 (main and jib) (3 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 4:19:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6612, Aidan Wood/Quinn O'Hara, KBIA, 2-1-2-2-1-1-1-1-1-[4/DSQ]-1- ; 13   
2. 7884, Sophia Schaefer/Kelly Frumer, North Haven Casino, 1-2-1-1-2-2-2-[3]-2-1-2- ; 16   
3. 1912, Carter Brock/Hannah Lucas, North Haven Casino, 3-3-3-3-[4/DNF]-3-3-2-3-2-3- ; 28   
 



Turbo 420 (main and jib) (14 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 2:57:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5, Kate Gilman/Lily Pinciaro, Kittery Point Yacht Club, 2-1-1-[15/DNF]-4-2-2-1-1-1-2- ; 17   
2. 13, Emily Lau/Sophie Lau, Big Tree Boating, 1-3-2-1-2-1-1-2-2-[5]-4- ; 19   
3. 14, Rylee Sienkiewicz/Lillian Durkee, Big Tree Boating, 4-7-5-2-1-[8]-3-8-4-4-1- ; 39   
4. 6, Annika Rogers/Grace Hartley, Big Tree Boating, [15/DNF]-4-3-3-5-7-5-6-5-6-3- ; 47   
5. 2, Ellen McInnes/Raquel Shulman, MDI Community Sailing Center, 3-2-8-5-6-[9]-7-3-8-3-8- ; 53   
6. 12, Ryder Henry, Northeast Harbor Fleet, 6-6-4-4-3-6-6-7-7-[8]-6- ; 55   
7. 10, Jamie Slater/Giancarlo Faraci, Seal harbor Yacht Club, 5-8-6-[15/DNF]-15/RET-4-4-5-3-2-5- ; 57   
8. 1, Davis Block/Rory Block, MDICSC, 8-5-9-[15/DNF]-15/RET-3-8-9-6-7-7- ; 77   
9. 3, Joseph Minutolo/Dawson Hastings, Bar Harbor Yaght Club/MDI Community, 9-[10]-10-6-7-10-10-4-10-9-10- ; 85   
10. 7, Elizabeth Leo, Northeast Harbor, 7-9-7-[15/DNS]-15/DNS-5-9-10-9-10-9- ; 90   
11. 11, Marie Isle, Northeast Harbor Fleet, 10-[15/RET-BF]-15/RET-15/DNF-15/RET-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 145   
12. 4, Eliza Murrell/Ryer Hastings, MDI, [15/DNS]-15/DNS-11-15/DNF-15/RET-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 146   
13. , Cordelia Scott, Fleet, [15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 150T   
14. 11, alexandra nathan, northeast harbor fleet, [15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 150T   
 



Optimist (28 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 3:11:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14231, Terra Ehrhart[Red], MDICSC, [2]-2-1-2-1-1-1- ; 8   
2. 18308, Hayden Van Alstine[Red], PYC, [5]-4-2-1-3-3-2- ; 15   
3. 18679, Charlie apolinsky[Blue], southport Yacht Club, 1-1-[17]-4-6-8-5- ; 25   
4. 21804, John O'Rourke[Blue], Agamenticus Yacht Club, 3-[15]-3-3-4-9-6- ; 28   
5. 12368, Jacob Selian[Red], Harraseeket YC, 6-3-14-6-[29/ARB]-4-7- ; 40   
6. 20423, Gavin Sanborn[Blue], Portland Yacht Club, [12]-10-6-5-2-10-8- ; 41   
7. 22058, Samantha Maynard[Red], Agamenticus Yacht Club, [14]-5-11-9-5-5-11- ; 46   
8. 143361, Nate Rideout[Red], Southport Yacht Club, 4-8-9-12-11-6-[14]- ; 50   
9. 20055, Ethan Adshead[Red], Portland Yacht club, 11-7-[22]-15-7-12-3- ; 55   
10. 20551, Hailee McSweeney[Blue], Agamenticus Yacht Club, 8-16-16-[18]-8-13-4- ; 65T   
11. 20326, Samuel Yankee[Red], Harraseeket Yacht Club, 7-9-13-13-16-7-[17]- ; 65T   
12. 18282, Abigail Williams[Blue], Camden Yacht Club, 19-[20]-7-20-9-2-9- ; 66   
13. 9823, Marshall Rodes[Blue], Kolledgewidgwok Yacht Club, 13-[21]-4-10-14-16-10- ; 67T   
14. 10894, Nathan Selian[Red], Harraseeket YC, [15]-6-15-7-12-14-13- ; 67T   
15. 12553, Owen van Bever[Blue], KYC, [17]-12-10-11-17-15-16- ; 81   
16. 16023, Julian Henderson[Blue], Camden Yacht Club, 9-14-8-19-15-17-[20]- ; 82   
17. 14115, Samuel Whipple[Red], Harraseeket Yacht Club, [22]-17-18-14-13-19-12- ; 93   
18. 82922, Kayla Maguire[Red], CAYSP, 18-[24]-24-17-10-11-18- ; 98   
19. 102914, Sam Mason[Red], Christmas Cove Improvement Association, 10-11-12-16-23-[29/DNS]-29/DNS- ; 101   
20. 16926, Riley Donahue[White], MDI Community Sailing Center, [23]-22-5-21-22-21-15- ; 106   
21. 4015, David Murray[Blue], Camden Yacht Club, Maine, 16-13-21-[23]-18-18-23- ; 109   
22. 16734, Nate Strout[Blue], CAYSP, [25]-23-19-8-19-23-24- ; 116   
23. 20056, Isabella Mendoza Cabezas[White], Portland Yacht Club, 21-19-20-[24]-20-22-19- ; 121   
24. 14427, Alton Coolidge[Blue], Muscongus Bay Boat Club, 20-[26]-26-26-21-20-21- ; 134   
25. 16028, Alden Fitz[Blue], MDI Community Sailing Center, [26]-18-23-25-24-25-25- ; 140   
26. 17977, Mary Gilman[Blue], Kittery Point Yacht Club, 24-[25]-25-22-25-24-22- ; 142   
27. 17808, Gordon Maguire[Blue], CAYSP, [27]-27-27-27-26-26-26- ; 159   
28. 14830, Campbell Comer[White], NEH Fleet, [30/DNS]-30/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS- ; 175   
 



Optimist Green (29 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 12:29:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14454, Sophie Trammell[Blue], NEH Fleet, 1-1-3-1-4-3-3-[7]-2- ; 18   
2. 4061, Caroline Empey, Harraseeket Yacht Club, 2-2-1-[9]-6-4-1-2-1- ; 19   
3. 20551, William Gear, Agamenticus Yacht Club, 6-4-8-6-[13]-5-7-6-5- ; 47   
4. 19869, Patrick Schoenthal, Boothbay Harbor Yacht Club, 12-9-[15]-8-12-1-6-1-4- ; 53   
5. 6, Daisy Brewer, Harraseeket Yacht Club, 5-6-[16]-5-3-9-15-5-9- ; 57   
6. 14753, Charles Newton, Agamenticus Yacht Club, 10-12-10-15-[30/DNS]-2-2-3-6- ; 60   
7. 19972, Ellie Andrus, CYC, 9-8-7-11-7-10-4-[12]-8- ; 64   
8. 15654, Alex Donahue, MDI Community Sailing Center, 8-3-6-[14]-8-8-13-14-7- ; 67   
9. 14835, Jay Henry[Blue], Northeast harbor fleet, 18-[30/DNF]-11-3-11-6-16-4-3- ; 72   
10. 20142, Brady Giumarro, Harraseeket Yacht Club, [16]-10-2-4-5-16-11-10-15- ; 73   
11. 13, Josie O'Rourke, Agamenticus Yacht Club, 7-5-5-10-10-14-[17]-11-13- ; 75   
12. 19868, Kali Stephens, Boothbay Harbor Yacht Club, 3-7-[13]-13-9-11-9-13-11- ; 76   
13. 19867, Della Hahn, Boothbay Harbor Yacht Club, [15]-13-14-7-2-12-12-9-12- ; 81   
14. 19937, Alley Johnson, Camden Yacht Club, 4-17-9-2-1-15-14-[30/DNS]-30/DNS- ; 92T   
15. 10505, Summer McSweeney, Agamenticus Yacht Club, 11-11-4-16-[30/DNS]-17-8-15-10- ; 92T   
16. 4066, Anya Goss, Camden Yacht Club, [30/DNS]-14-30/DNS-17-30/DNS-13-5-8-14- ; 131   
17. 20495, Teddy Madara, NEH Fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNF-7-10-30/DNS-16- ; 183   
18. 3281, Rory Carlson[Blue], Round Pond Yacht Club, 17-[30/DNF]-12-12-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 191   
19. 14827, John Murch, NEHSS, 13-15-[30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 208   
20. 14804, HENRY GOWEN[Blue], Northeast Harbor Fleet, 14-16-[30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 210   
21. 58862, E. BANNON JONES[White], Northeast Harbor Fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-18-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 228   
22. 14795, Henry Dennis, Northeast Harbor Fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-19-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 229   
23. 11885, Oliver Scott, Fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-20-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 230   
24. 9131, Nicholai Steinle, NEH Maine, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
25. 10741, Anders Ingle[Blue], NEH fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
26. 14450, JOSIAH JONES[White], northeast harbor fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
27. 14826, Sage Ingle[White], neh fleet, [30/DNF]-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
28. 7524, Henry Orthwein, NEHSS, [30/DNS]-30/DNS-30/DNS-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
29. 111, Marina Steinle, NEH Fleet, [30/DNS]-30/DNF-30/DNF-30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS-30/DNS- ; 240T   
 



Cape Cod Mercury Classes (7 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, July 13, 2016 12:29:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network