2016 William Berger and William Stein Race 3 –Pt Dume & Return
Del Rey Yacht Club |

PHRF (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 07, 2016 9:20:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Class+A (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
11165   Stampede   33   Glenn Griley [Class A]   KHYC   04:55:19   9   9  
1  
2  
7707   GHOST II   30   Al Berg [Class A]   SMWYC/CYC   05:00:38   13   13  
2  
3  
46565   BRAVURA   33   PAUL KATZ [Class A]   DRYC   05:04:52   15   15  
3  
4  
38042   Tibiiron   30   Doug Steele [Class A]   Cyc   05:09:44   16   16  
4  
5  
7067OD   Spray   57   Peter Nelson [Class A]   CYC   05:10:10   17   17  
5  
 



Division: Class+B (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
46924   Trust Me   87   Duncan Cameron [Class B]   CYC   04:35:33   2   2  
1  
2  
28236   Wolfhound   75   Jamie Myer [Class B]   DRYC   04:47:20   5   5  
2  
3  
56912   Persistence   69   C Bryce Benjamin [Class B]   CYC   04:49:58   6   6  
3  
4  
7914   Double DOwn   96   Brian Kerr [Class B]   PBYC   04:55:24   10   10  
4  
5  
7306   Zephyr   69   Jack Mayer [Class B]   DRYC   04:55:54   11   11  
5  
6  
7255   Mistral   69   Dan McGanty [Class B]   Cal Yacht Club   05:02:55   14   14  
6  
7  
46287OD   Twelve Bar Blues   84   Chuck Spear [Class B]   PSSA   05:13:44   18   18  
7  
8  
93559   Super Chicken   72   Michael Georgia [Class B]   Navy Yacht Club Long Beach   05:14:34   19   19  
8  
 



Division: Class+C (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
2   MisQue   135   Jerry & Lea Kaye [Class C]   DRYC   04:31:42   1   1  
1  
2  
18474   Zulu   114   Team Zulu [Class C]   PSSA   04:39:32   3   3  
2  
3  
46380   Avet   108   Curt Johnson [Class C]   California Yacht Club   04:40:33   4   4  
3  
4  
112   No Name   132   Todd Thibodo [Class C]   Del Rey Yacht Club   04:51:39   7   7  
4  
5  
383   In Tenths   108   Steve Maynard [Class C]   Del Rey   04:52:41   8   8  
5  
6  
675   Miss Demeanor   108   Dave Angers [Class C]   WSA   04:57:56   12   12  
6  
 



Cruiser (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 11, 2016 7:00:46 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Class+A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52739   Va Pensiero   108   joe weber [Class A]   California Yacht Club   02:50:57   2   2  
1  
2  
56700   Duchess   120   Ron Jacobs [Class A]   DRYC   02:57:00   5   5  
2  
3  
7982   New Orca   135   James Whiting [Class A]   Whiting   02:58:30   6   6  
3  
4  
7661   Pacific   132   Whitney Green [Class A]   Whitney Green   03:01:11   8   8  
4  
5  
56695   Lil Jem   129   Allen Pacheco [Class A]   DRYC   03:13:02   11   11  
5  
6  
594   G-Rated   120   Sid & Mark Lampert [Class A]   DRYC   03:17:47   12   12  
6  
7  
56875   Scarlet Fever   36   Paul Hofer [Class A]   SBYRC   03:26:03   14   14  
7  
8  
34901   Anchora   138   Andrew Rosen [Class A]   SBYRC   NO TIME   20/DNC   20  
8  
 



Division: Class+B (11 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17666   Cross Fire   162   Samuel (Joe) Cowan [Class B]   SSC   02:47:49   1   1  
1  
2  
56732   Sheridan Mae   141   Steve Davis [Class B]   KHYC   02:55:05   3   3  
2  
3  
7440   Senia Jade   144   lynn silverman [Class B]   DRYC   02:55:58   4   4  
3  
4  
7574   Runaway Blues   168   thomas lehtonen [Class B]   SBYRC   03:00:02   7   7  
4  
5  
97041   Squall   153   Gary Brockman [Class B]   SBYRC   03:06:20   9   9  
5  
6  
53073   Skylight   165   Dylan Pfeifer [Class B]   SCCYC   03:11:25   10   10  
6  
7  
56773   MAKANI 2   186   EDWARD CHADROFF [Class B]   DEL REY   03:17:55   13   13  
7  
8  
6332   Krazy Kat   210   Albert Algaze [Class B]   DRYC   03:28:12   15   15  
8  
9  
4941   Mia Noi   297   Justin O'Brien [Class B]   DRYC   04:34:51   16   16  
9  
10  
79   Bar-Tabac   249   Arnaud Massonnat [Class B]   SBYRC   04:35:51   19/OCS   19T  
10  
10  
7558   Sea Diamond   204   Douglas Williams [Class B]   DRYC   NO TIME   19/DNF   19T  
10  
 



ORCA (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 07, 2016 9:20:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27092   Sea Monkey   0.924   Tom Armstrong   VSC   -11:19:08   1   1  
1  
2  
080   Mako   0.9204   Michelle Kreke   SCCYC   05:24:39   2   2  
2  
3  
7002   SPYRO THE DRAGON   1.0957   Nicholas Pike   ESY&CC   06:05:48   3   3  
3  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network