Junior Olympic Sailing Festival
Grosse Pointe Yacht Club | September 16-18, 2016

Optimist Green (14 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 18, 2016 1:08:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 620, Cecilia Dietsch, Jolly Roger Sailing Club, 2-1-3- ; 6   
2. 19571, Hannah DiDio, Grosse Pointe Yacht Club, 4-2-1- ; 7   
3. 13454, Luke Barker, Vermilion Boat Club, 1-4-5- ; 10   
4. 2906, Charlotte Peabody, Bayview, 5-6-4- ; 15   
5. 81, Mallory Dietsch, Jolly Roger Sailing Club, 10-7-2- ; 19T   
6. 20746, Mackenzie Simon, GPYC, 7-3-9- ; 19T   
7. 19617, Kyle Spondike, GPYC, 3-8-8- ; 19T   
8. 14069, Katherine Styf, NSSC, 9-5-6- ; 20   
9. 18383, Jack Howe, Grosse Pointe Yacht Club, 6-9-15/DNC- ; 30   
10. 7631, Logan Miller, Jolly Roger Sailing Club, 15/DNF-10-7- ; 32   
11. 614, Elise Fick, Jolly Roger Sailing Club, 8-15/DNC-10- ; 33   
12. 1072, Stephanie Wenzel, Jolly Roger Sailing Club, 12-15/DNC-11- ; 38   
13. 15948, Annabel Klaasen, GPYC, 11-15/DNS-15/DNC- ; 41   
14. 5, Tommy Caulfield, CSYC, 15/DNC-15/DNC-15/DNC- ; 45   
 



Optimist (20 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 18, 2016 11:00:26 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 20480, Michael Kirkman[Red], CSYC/DART, 1-1-1-1-1-[6]-1-3-4- ; 13   
2. 21100, Conner Kirkman[Blue], CSYC/DART, 2-3-2-2-4-[7]-5-1-1- ; 20   
3. 10139, Dougie Cowan[Blue], Crescent SYC/DART, 3-2-4-4-3-1-[6]-2-2- ; 21   
4. 8883, Charles Gonzalez[Blue], Grosse Pointe Yacht Club, [10]-6-3-3-2-2-2-5-5- ; 28   
5. 13573, Lauren Carron[White], Crescent Sail Yacht Club, 6-4-5-8-10-5-3-[10.5/TIE]-3- ; 44   
6. 21125, Anna Carron[Red], Crescent Sail Yacht Club, 4-5-9-6-5-3-[13]-10.5/TIE-6- ; 48.5   
7. 12803, Ellizabeth Groustra[Blue], Grosse Pointe Yacht Club, 8-11-6-9-7-[12]-8-6-8- ; 63   
8. 20448, Alex Tigges[Blue], CRESCENT SAIL YACHT CLUB, 7-[21/DNF]-21/DNC-5-6-4-11-4-7- ; 65   
9. 9065, Emily Pytell[Red], CSYC, 11-[21/DNC]-10-7-8-9-4-12-9- ; 70   
10. 17225, Anderson Tigges[White], CRESCENT SAIL YACHT CLUB, 9-9-[21/DNF]-11-11-10-10-7-13- ; 80   
11. 166521, Emma Riley[Blue], Bayview, [21/DNF]-7-7-12-13-13-7-15-10- ; 84   
12. 9773, Braden Vogel[White], Grosse Pointe Yacht Club, [21/DNF]-10-8-13-12-8-12-13-11- ; 87   
13. 15214, Fletcher Klaasen[Blue], Grosse Pointe Yacht Club, 5-[21/DNF]-21/DNC-10-9-11-14-14-15- ; 99   
14. 16652, Michael Mullins[Blue], Grosse Pointe Yatch Club, [21/DNC]-8-21/DNC-14-14-14-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 134   
15. 20748, Will Turner[White], GPYC, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-9-9-14- ; 137   
16. 20751, Jack Riley[White], Bayview Yacht Club, [21/DNF]-21/DNF-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-15-8-12- ; 140   
17. 14594, Gavin Webster[Blue], DART/CSYC, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 168T   
18. 17150, Deana Fedulova[White], Chicago Yacht Club, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 168T   
19. 11883, Johnathan (Johnny) Hessler[White], Grand Rapids Yacht Club, [21/DNF]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 168T   
20. 15093, William Blackmer[Red], Pontiac Yacht Club, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 168T   
 



Laser (3 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, September 19, 2016 6:38:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 188944, Alex Johnson, University Liggett School, [4/DNS]-1-1-1-1-1-1-1- ; 7   
2. 165014, Matthew Doll, PYC, 1-2-2-2-2-2-[3]-2- ; 13   
3. 188943, Reis Dempsey, Grosse Pointe Yacht Club, [4/DNF]-4/DNC-4/DNC-4/DNC-3-3-2-4/DNC- ; 24   
 



Radial (8 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, September 19, 2016 6:45:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 198358, Sam Boehle, Macatawa Bay Yacht Club, 2-1-3-2-1-1-1-[4]- ; 11   
2. 196015, Andrew French, Rondeau Yacht Club, 1-4-4-4-2-2-[5]-1- ; 18T   
3. 176054, Jay Monique, PYC, 4-3-1-1-3-3-3-[5]- ; 18T   
4. 188996, Reagan Lessick, Eagle Creek Sailing Club, 3-2-2-3-4-[5]-4-3- ; 21   
5. 173186, Jonathan Smith, Crescent Sail Yacht Club, [9/DNS]-9/DNC-9/DNC-9/DNC-5-4-6-2- ; 44   
6. 206094, Henry Combs, University Liggett School, [9/DNF]-9/DNC-9/DNC-9/DNC-6-6-2-9/DNC- ; 50   
7. 171634, Liam Walz, CSYC, [9/DNC]-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC- ; 63T   
8. 162300, Richard Irvine, HSC, [9/DNF]-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC-9/DNC- ; 63T   
 



C420 (2 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 18, 2016 12:11:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5775, Tate Shaffer/Daniel Snow, NCYC, 1-[2]-1-1-1-1-1-1- ; 7   
2. 3701, Noah Robitshek/Gabriel Maday, Grand Traverse Yacht Club, [2]-1-2-2-2-2-2-2- ; 13   
 



420 (7 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 18, 2016 12:14:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1, Trip Wagner/Ellie Wagner, Little Traverse Yacht Club, [8/DNF]-1-2-1-1-1-1-1- ; 8   
2. 5, Billy Vogel/Max Klaasen, GPSHS, 1-2-1-2-2-2-[3]-2- ; 12   
3. 7, Ryan Hexter/Jacob Schaupeter, GPSHS, 2-4-3-[6]-5-4-2-5- ; 25   
4. 4, Emma Turner/Audrey Whitaker, GPSH, [8/DNF]-3-4-4-4-6-5-3- ; 29   
5. 6, Eva Paschke/Luc Walz, CSYC, [8/DNF]-5-6-5-6-3-4-4- ; 33   
6. 11, Jon Crowe/Alek Roehl, Brother Rice High School, [8/DNF]-8/DSQ-5-3-3-5-6-6- ; 36   
7. NA, Tristan Klein, Grosse Pointe Yacht Club, [8/DNC]-8/DNC-8/DNC-8/DNC-8/DNC-8/DNC-8/DNC-8/DNC- ; 56   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network