West Dennis Yacht Club Invitational
West Dennis Yacht Club | July 11, 2016in

Opti Green (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 11, 2016 12:54:47 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (25 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
21607      Charles ( Bartlett   Chatham Yacht Club   1   1   6   8  
1  
2  
21642   opti   Esme Shields   BRYC/gators   3   6   2   11  
2  
3  
21107      Waters Lloyd   Bass River Yacht Club   6   5   1   12  
3  
4  
8530   Streamline   Warren Blair   Hyannis YC   5   7   8   20  
4  
5  
3355      Jack Connors   Dennis Yacht Club   15   3   5   23  
5  
6  
12458   shark hunter   Shannon Welburn   Stone Horse Yacht Club   11   10   4   25  
6  
7  
1956      Owen Connors   Dennis Yacht Club   14   2   10   26  
7  
8  
21098      Schuyler Lloyd   Bass River Yacht Club   2   20   7   29  
8  
9  
8696      Kasey Dillon   WDYC   9   12   12   33  
9  
10  
17   Unknown   Owen Fantuzzi   Wianno Yacht Club   4   11   19   34  
10  
11  
351   Lightning Bolt   Nicholas Hallemeier   Hyannis YC   20   4   15   39  
11  
12  
7   NOMAD   Elizabeth Damon   Bass River Yacht Club   17   9   14   40T  
12  
13  
10289   W   William Hostetter   Wianno   10   17   13   40T  
13  
14  
8902      Drew Callen   Wianno yacht club   19   19   3   41T  
14  
15  
8062   Honey Badger   Charles Blair   Hyannis YC   7   16   18   41T  
15  
16  
11591   #4   Sophian Lovato   Dennis yacht club   12   8   21   41T  
16  
17  
21071   E-Rocket   Eliza Barker   BRYC   8   15   20   43  
17  
18  
19452      Joe McManus   Wianno   22   13   9   44  
18  
19  
5896   Iron Cross   Shea Welburn   Stone Horse Yacht Club   13   24   11   48  
19  
20  
3155   C   Jake Kornmehl   Wianno Yacht Club   18   14   17   49  
20  
21  
0      Tommy Foley   Wianno Yacht Club   21   18   16   55  
21  
22  
21105   Blue Line   Ben Cataldo   West Dennis Yacht Club   16   21   23   60  
22  
23  
1      Ben OKEEFFE   Wianno yacht club   23   22   22   67  
23  
24  
12917   Citrus Squeeze   William McGovern   DYC   24   23   24   71  
24  
25  
8054      Hadley Earl   Stage Harbor Yacht Club   26/DNC   26/DNC   26/DNC   78  
25  
 



Opti Championship (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 11, 2016 2:16:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (20 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
21476      Ryan McGauley [Blue]   Chatham Yacht Club   1   2   3  
1  
2  
12458      Jack Welburn [Blue]   Stone Horse Yacht Club   3   1   4  
2  
3  
14399      Sophia Peck [Blue]   WDYC   2   4   6  
3  
4  
16887   Buddy   Cody Lamoreux [Blue]   Chatham Yacht Club   6   3   9  
4  
5  
5474      Peter Visco [Blue]   Stone Horse Yacht Club   7   9   16  
5  
6  
14577   REPETE dba SeaWarrior   Peter Cotoia [Blue]   Hyannis YC   5   12   17  
6  
7  
15239      Claire Goldman [Blue]   Wild Harbor Yacht Club   8   18   26T  
7  
8  
1000   Cool Crab   Beth Kelly [Blue]   Stone Horse Yacht Club   9   17   26T  
8  
9  
14550   crinkly crab   tess adams [Blue]   west dennis yacht club   17   14   31  
9  
10  
12924   Corum   Tucker Lamoreux [Blue]   Chatham Yacht Club   13   22   35  
10  
11  
14235   Knot Reel   Marc Gadbois [Blue]   Hyannis Yacht Club   20   16   36  
11  
12  
21093   Knotty   Will Emsing [Blue]   Stonehorse Yacht Club   24   13   37  
12  
13  
11877   defenseman   jack homa [Blue]   Hyannis YC   15   27   42T  
13  
14  
12877      Aidan Peck [Blue]   WDYC   19   23   42T  
14  
15  
USA 6898   Lucky Duck   Zachary Earnshaw [Blue]   WDTC   30   15   45  
15  
16  
10079      Colin Boland [Blue]   CYC   23   26   49T  
16  
17  
9197   Faster Than Fast   Mary Costello [Blue]   Scituate Harbor Yacht Club   25   24   49T  
17  
18  
13550   Off Sides   Matt Gates [Blue]   Stone Horse Yacht Club   26   29   55  
18  
19  
9592   Captain Studley   William Hurd [Blue]   West Dennis YC   32   31   63  
19  
20  
20784   Relax   Ella Grainger [Blue]   Chatham Yacht Club   33   32   65  
20  
 



Division: Red (9 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
21068      Katelyn McGauley [Red]   Chatham Yacht Club   4   6   10  
1  
2  
11353   Salty Walty   Walter Sullivan [Red]   West Dennis Yacht Club   12   7   19  
2  
3  
19885      Schuyler Bartlett [Red]   Chatham Yacht Club   10   19   29  
3  
4  
15676      Pierce Sullivan [Red]   Stone Horse Yacht Club   22   10   32T  
4  
5  
4582      Josh Dillon [Red]   WDYC   21   11   32T  
5  
6  
20115      Evan daSilva [Red]   Hyannis Yacht Club   11   21   32T  
6  
7  
7525   No Rules   Julie Walsh [Red]   WHYC   14   20   34  
7  
8  
16957   Root beer float   Casey DOLAN [Red]   WDYC   29   8   37  
8  
9  
19892   C-Gulls   Anna Corney [Red]   WDYC   28   30   58  
9  
 



Division: White (4 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
13554      Cailyn Murphy [White]   Chatham Yacht Club   18   5   23  
1  
2  
10116   Blue Turtle   Zach Bender [White]   Stone Horse   16   25   41  
2  
3  
17997      Brady Welburn [White]   Stone Horse Yacht Club   27   28   55  
3  
4  
19540   Small Fry   Alex Kowaleski [White]   West Dennis Yacht Club   31   34/OCS   65  
4  
 



club 420 (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 11, 2016 2:29:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (54 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
6296      Jack Murphy/
Connor Blanchet  
Chatham Yacht Club/ Chatham yacht club   1   2   3  
1  
2  
5253      Seth Rizika   Wianno Yacht Club   8   1   9T  
2  
3  
5413      Nicole Welch/
Brad Kelly  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   3   6   9T  
3  
4  
7846      Harris Padegs/
Clayton Kincaid  
Chatham Yacht Club/ Chatham yacht club   5   5   10  
4  
5  
5550      Sam Roughneen/
Will Templeton  
Dennis Yacht Club/ Dennis Yacht Club   4   7   11  
5  
6  
7182      Alex Gonzalez/
Olivia Gonzalez  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor   2   10   12  
6  
7  
7818   none   Connor McAvoy/
Davis Lemay  
Stone horse yc/ Stone horse yacht club   10   4   14  
7  
8  
8080      Matthew Sweeney/
Lizzy Massman  
West Dennis Yacht Club/ WDYC   6   9   15  
8  
9  
5817      William Olsen/
Erin gillis  
Dennis Yacht Club/ Dennis Yacht Club   7   11   18  
9  
10  
7689      Ellen Fuller/
Tommy Szymanski  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   17   3   20  
10  
11  
7150      Brendan Murphy/
Izzy Maggioni  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   9   13   22  
11  
12  
7009      Jana Laurendeau/
Malcolm Harrison  
WYC/ WYC   11   19   30  
12  
13  
1002      Jack Ciluzzi/
Lindsay McManus  
Hyannis YC/ Hyannis Yacht Club   24   8   32  
13  
14  
7032      Gemma Walls/
Erin Daly  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   12   22   34  
14  
15  
5412      Owen Ward/
John Haley  
Stone Horse Yacht Club/ SHYC   22   15   37T  
15  
16  
7186      Hayden Earl/
John Cullinane  
Stage Harbor/ Stage harbor   20   17   37T  
16  
17  
1001      Christina Nothacker/
Mark McCullough  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   18   21   39T  
17  
18  
5578      Veasey Jackson/
Christian Morris  
Cotuit Mosquito Yacht Club/ Cotuit Mosquito Yacht Club   19   20   39T  
18  
19  
6036      Nat Edmonds/
Luke Gearin  
Wianno/ Wianno Yacht Club   13   27   40  
19  
20  
7184      Theo Bartlett/
Sam Royal  
stage harbor yc/ stage harbor yc   23   18   41  
20  
21  
7185      Katie Evans/
Henry Hearle  
stage harbor yacht club/ Stage harbor yacht club   30   14   44T  
21  
22  
1003      Caroline Martone/
Shannon MacDonald  
Hyannis YC/ HYC   16   28   44T  
22  
23  
6927   n/a   jack evans/
Catherine Shakin  
stage harbor yacht club/ Stage Harbor Yacht Club   14   31   45  
23  
24  
6224   c420   Tom Dugan/
joey champagne  
BRYC/ BRYC   15   32   47  
24  
25  
7305      James McCullough/
Marita Nothacker  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   21   29   50T  
25  
26  
7559      Abigaii Lenox/
Ryan Goldstein  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   25   25   50T  
26  
27  
7319      Benjamin O'Toole/
Ryan Downey  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   35   16   51  
27  
28  
7034      Paul Kuechler/
John Holbrook  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   26   26   52  
28  
29  
7061      Ashley Dart/
Mary Bush  
Chatham Yacht Club/ Chatham Yacht Club   31   23   54  
29  
30  
7183      Zoe Carlson/
Kailin Gensler  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor YC   43   12   55  
30  
31  
8081      Cameron Flinn/
Maryclare Bracken  
West Dennis Yaght Club/ West Dennis Yacht Club   27   33   60  
31  
32  
7211      Isabella LaCava/
Bridgette Noonan  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   38   24   62  
32  
33  
7309      Elliot Kinder/
Grace Cotoia  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis YC   32   34   66  
33  
34  
7121      Emma Leary/
Amanda Brooks  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   34   35   69  
34  
35  
6197      Lauren Cooper/
Ashley Cooper  
Bass River Yacht Club/ BRYC   33   38   71  
35  
36  
7817      Emma Sullivan/
Katherine Ward  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   37   36   73T  
36  
37  
6673      Cameron Archibald/
Olivia Michaud  
West Dennis Yacht Club/ West Dennis Yacht Club   36   37   73T  
37  
38  
5577      Margo Silliman/
Maddie Hewson  
Cotuit Mosquito Yacht club/ Cotuit Mosquito Yacht club   39   40   79  
38  
39  
11      Hailey Pemberton/
Natale Elder  
WIANNO Yacht Club/ Wianno Yacht Club   29   52   81  
39  
40  
7261   Lil Yachty   Brian Mitchell/
Riley Noyes  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   28   55/DNS   83T  
40  
41  
1798      Ellie Earnshaw/
Emily Miller  
WDYC/ West Dennis Yacht Club   53   30   83T  
41  
42  
5432      Madeleine Ford/
Abigail Ford  
CMYC/ CMYC   45   39   84  
42  
43  
456      Morgan Krauss/
Hammond Hearle  
Stage Harbor Yacht Club/ Stage Harbor Yacht Club   44   41   85  
43  
44  
369   12   Isabelle Dodd/
Erika Pacheco  
West Dennis yacht club/ West Dennis Yacht Club   41   47   88T  
44  
45  
1464      Jacob Earnshaw/
Drew Dillon  
West Dennis Yacht Club/ WDYC   46   42   88T  
45  
46  
62241   TBD   Andrew Shimmel/
Brett Gaughran  
BRYC/ BRYC   42   46   88T  
46  
47  
7231      Katharine Barrett/
Summer Steegstra  
Stone Horse Yacht Club/ Stone Horse Yacht Club   47   44   91  
47  
48  
2012      JJ Mirisola/
Emma O'Donovan  
Yarmouth Sailing/ Yarmouth Sailing   49   43   92  
48  
49  
7306      Joshua Hersey/
Veronica Smith  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis yacht Club   40   53   93  
49  
50  
6127      Clare McCartin/
Patricia Plunkett  
Wianno Yacht Club/ Wianno   52   45   97  
50  
51  
2013      Kendall Swanson/
Luke Chamberlin  
Yarmouth Sailing/ Yarmouth Sailing   48   51   99  
51  
52  
6576      Caroline Earnshaw/
Elizabeth Corney  
WDYC/ WDYC   51   49   100T  
52  
53  
118      Rachel Corliss/
Cyrus Kurd  
Hyannis Yacht Club/ Hyannis Yacht Club   50   50   100T  
53  
54  
8      Kayla Champagne/
DJ Faivre  
Bass River/ Bass River   55/DNF   48   103  
54  
 



club 420 (no spinnaker/trap) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, July 11, 2016 1:41:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
2650      Timothy Boston/
Jayden Haggerty  
Bryc/ Bass River   1   4   5T  
1  
2  
2596      Haraden Bottomley   Bass River YC/ Bsss River
/ Bsss River  
2   3   5T  
2  
3  
5082      Ben Sawyer/
Matt Perugini  
Orleans Yacht Club/ Orleans yacht club   5   1   6  
3  
4  
5081      Alexia Perugini/
Connor McLeod  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   7   2   9  
4  
5  
2585      Colin Gaughran/
Garrett Shimmel  
Bass River Yacht Club/ Bass River Yacht Club   6   5   11  
5  
6  
4853      Sarah Alix   west dennis yacht club/
/ West Dennis Yacht Club
/
/
/
/   
3   9   12  
6  
7  
8850      Ryan Mackintire/
Mia Federico  
West Dennis YC/ West Dennis YC   8   7   15  
7  
8  
4062      Tessa Shields   BRYC/gators   10   6   16  
8  
9  
7035      Victoria Booth/
Madlyn Ward  
Orleans Yacht Club/ Orleans Yacht Club   9   8   17  
9  
10  
5292      Chris Johnsone/
William Sobchuk  
West Dennis YC/ West Dennis YC   4   14/DNS   18  
10  
11  
2941      Ana Mastrocola/
Molly McKenna  
West Dennis YC/ sailing   11   10   21  
11  
12  
61971      Lydia Barker/
Shaye Haggerty  
BRYC/ Bass River   12   11   23  
12  
13  
111      Shaye Haggerty   Bass River   14/DNS   14/DNC   28  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network