2016 Masters US National Laser Championships
Eastern Yacht Club | September 30-October 02, 2016

Laser (82 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 02, 2016 3:39:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
207143   ernesto Rodriguez [Master]   Miami sailing center   [3]   1   1   1   1   2   1   1   3   11   27  
1  
2  
209289   Peter Hurley [Master]   Mantoloking Yacht Club   2   7   3   [83/BFD]   2   1   3   11   2   31   47  
2  
3  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe yacht club   7   8   7   [20]   6   16   7   15   7   73   81  
3  
4  
199156   Brian Fisher [Apprentice Master]   NYYC   [46/RDG]   4   5   18   9   4   5   8   4   57   81  
4  
5  
199146   BENOIT MEESEMAECKER [Master]   st barth yacht club   1   10   6   25   5   5   [34]   3   11   66   82  
5  
6  
175233   Steven Kirkpatrick [Master]   Sail Newport / NYYC   11   2   11   [21]   3   21   10   13   6   77   93  
6  
7  
166906   Ray Davies [Master]   Water Rats Sailing Club   4   9   8   13   4   [83/DNC]   17   14   9   78   94  
7  
8  
194582   Marc Jacobi [Master]   Cedar Point Yacht Club   5   3   [28]   2   17   14   20   2   25   88   104  
8  
9  
190414   JB Braun [Grand Master]   EYC   [28]   22   12   27   8   12   2   21   1   105   113  
9  
10  
194063   Glen Dickson [Master]   Bay Head Yacht Club   10   20   17   6   7   11   4   23   [30]   98   114  
10  
11  
204462   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club   9   12   14   [19]   15   19   14   10   16   109   125  
11  
12  
195425   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   [83/RET-AF]   5   2   8   13   3   12   9   83/BFD   135   143  
12  
13  
199978   Chris van Rossem [Master]   Water Rats   12   6   19   [24]   19   24   16   17   14   127   143  
13  
14  
198633   Patrick ANDREASEN [Grand Master]   Eastern YC   19   [28]   27   7   24   10   25   20   10   142   150  
14  
15  
209266   Chris Ellyatt [Master]   Queen Mary SC   6   14   10   [33]   10   8   33   33   20   134   150  
15  
16  
209265   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   [32]   30   15   4   22   13   11   26   23   144   152  
16  
17  
196185   Jon Clark [Apprentice Master]   BYC/NSC   18   21   22   3   [83/DNC]   7   27   16   26   140   164  
17  
18  
198631   Stein Skaane [Master]   Eastern Yacht Club   29   26   20   22   20   17   9   6   [41]   149   165  
18  
19  
209684   Tom Dailey [Master]   NYYC   22   17   [32]   26   16   25   28   5   17   156   172  
19  
20  
160929   Philippe DORMOY [Grand Master]   BYC   [40]   19   25   40   23   15   15   12   18   167   175  
20  
21  
168381   matt evans [Master]   Stage Harbor Yacht Club   16   29   [83/DNC]   17   18   29   13   30   8   160   176  
21  
22  
196821   Andy Roy [Grand Master]   SSC   13   [83/DNC]   9   9   11   18   6   82/BFD   21   169   177  
22  
23  
205472   Lawrence McGrath [Master]   Riverside Yacht Club   8   34   26   16   29   22   23   [36]   5   163   179  
23  
24  
210686   Ari barshi [Master]   Cabarete   15   13   18   10   [83/DNC]   83/DNC   8   4   24   175   191  
24  
25  
187436   Phil King [Grand Master]   Winthrop Frostbite   23   24   29   [34]   30   20   21   24   13   184   192  
25  
26  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413   46   33   21   14   25   [83/DNC]   18   18   19   194   218  
26  
27  
209666   Chris Klotz [Master]   Britannia Yacht Club   27   35   30   15   21   [83/DNC]   22   19   37   206   222  
27  
28  
199139   Dennis Russom [Grand Master]   Brant Beach YC   24   23   24   28   26   23   [41]   41   33   222   230  
28  
29  
209634   William Rothwell [Master]   WFSC   30/RDG   43   31   31   32   [83/DNC]   32   7   12   218   234  
29  
30  
201939   Ashley Deakin [Master]   Overy staithe sailing club   20   32   [83/DNC]   11   27   9   38   35   53   225   241  
30  
31  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   21   15   4   5   12   6   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   229   245  
31  
32  
208842   Joe Berkeley [Master]   Hull Yacht Club   31   31   [40]   32   28   28   37   37   15   239   255  
32  
33  
199552   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   35/RDG   27   34   23   38   30   [47]   47   46   280   280  
33  
34  
200180   John Brooman [Master]   Britannia Yacht Club   30   45   [48]   41   33   34   35   22   29   269   285  
34  
35  
199804   Jeffrey Beckwith [Master]   Cedar Point Yacht Club   43   [52]   36   29   42   31   24   38   42   285   301  
35  
36  
207153   Jonathan Phillips [Master]   SSA   17   16   23   30   14   27   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   293   309  
36  
37  
169575   Mark Bear [Grand Master]   New Bedford Yacht Club, Laser Fleet 413   49   25   16   12   [83/DNC]   83/DNC   19   25   83/DNC   312   320  
37  
38  
169753   Ulf Westhoven [Master]   Swampscott Yacht Club   33   55   42   36   31   35   26   48   [83/DNC]   306   322  
38  
39  
179836   Tim Davis [Master]   Oxford Sailing Club   47   37   37   47   41   26   31   45   [55]   311   327  
39  
40  
171061   PHILIP KERSTEN [Master]   Nahant Dory Club   46/RDG   40   33   35   36   33   [50]   44   45   312   328  
40  
41  
189810   John Tagliamonte [Master]   Eastern Yacht Club   40/RDG   54   49   43   39   [83/DNC]   43   29   22   319   335  
41  
42  
80720   David Waiting [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   36   47   44   38   43   [83/DNC]   39   34   38   319   343  
42  
43  
209712   Wayne Colahan [Grand Master]   Eastern Yacht Club   53   39   39   45   35   37   [55]   54   40   342   350  
43  
44  
187756   Drew Carlson [Master]   Stage Harbor Yacht Club   54   46   46   51   40   32   42   31   [56]   342   358  
44  
45  
154091   Stephen Uhl [Master]   Corinthian Yacht Club   39   41   [50]   48   46   38   46   50   47   355   371  
45  
46  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   38   36   38   44   [83/DNC]   83/DNC   56   39   34   368   376  
46  
47  
177370   JAMES DASILVA [Apprentice Master]   SailSalem   50   44   41   39   37   [83/DNC]   52   53   48   364   388  
47  
48  
200198   Brett Slykerman [Apprentice Master]   Brantford   48   48   47   37   48   [83/DNC]   49   49   39   365   389  
48  
49  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   44   57   53   53   44   36   53   [81/BFD]   44   384   392  
49  
50  
175954   William Lynn [Master]   Eastern   34   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   47   83/DNC   30   27   28   415   431  
50  
51  
209333   Charlie Brewer [Master]   Fishing Bay Yacht Club   26   42   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   29   42   32   420   436  
51  
52  
209366   Jean-Francois Guillou [Master]   Medford Boat Club   46/RDG   61   51   54   [83/DNC]   83/DNC   48   51   27   421   437  
52  
53  
199554   Charles Pendleton [Master]   Eastern Yacht Club   35   50   45   [83/BFD]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   28   31   438   454  
53  
54  
175126   Andrew Pimental [Grand Master]   Sail Newport   14   11   13   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   453   461  
54  
55  
175881   James Jacob [Grand Master]   Fleet413/SSA/PRSA   25   18   35   46   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   456   464  
55  
56  
170776   Gary Orkney [Great Grand Master]   Mascoma Sailing Club   37   49   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   36   83/DNC   35   489   489  
56  
57  
03531   abbott lowell [Master]   Nahant Dory Club   45   51   43   42   45   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   475   491  
57  
58  
203953   Ledyard McFadden [Master]   Manchester Yacht Club   55   58   [83/DNC]   49   83/DNC   83/DNC   58   40   51   477   493  
58  
59  
150713   Philip Smith [Grand Master]   Eastern Yacht Club   46/RDG   60   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   45   46   50   496   504  
59  
60  
207   David Robison [Master]   Thimble islands sailing club   51   53   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   51   43   43   490   506  
60  
61  
179134   Brad Dunn [Master]   N/A   42   56   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   57   57   54   515   531  
61  
62  
192032   Matthew Hooks [Apprentice Master]   Eastern Yacht Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   40   32   36   523   547  
62  
63  
1274   Chris Woods [Master]   New York YC   41   59   52   52   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   536   552  
63  
64  
195870   STEFAN KREMER [Master]   Guelph Community Boating Club   52   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   54   52   52   542   558  
64  
65  
187364   Gilmore O'Neill [Master]   Medford Boat Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   44   56   49   564   580  
65  
66  
177311   David Crosbie [Master]   MBC   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   59   55   57   586   602  
66  
67  
198048   ANDREW BURTON [Apprentice Master]   Eastern Yacht Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   50   34   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   582   606  
67  
68  
175879   Kay VanValkenburgh [Master]   Marblehead boating center   [83/DNC]   38   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   619   635  
68  
69  
40215   W Stephen Kosacz [Great Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   664  
69  
70  
203616   tim marshall [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
175006   Clifford McCarty [Grand Master]   Div7   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
189731   Michael Hynds [Grand Master]   Cleveland Yacht Club (CYC)   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
189788   Matthew Doherty [Grand Master]   CPYC   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
188649   Pierre Jasmin [Grand Master]   PCYC   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
162515   Ken Brenton [Grand Master]   Wayzata YC   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
70  
191568   Mike Goldfarb [Grand Master]   CYC Seattle   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   672  
70  
71  
197570   Malcolm Macnaught [Master]   Duxbury Yacht Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   680  
71  
71  
167393   Bob Winter [Master]   Corinthian Yacht Club   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   680  
71  
71  
189772   Rob Hallawell [Master]   YCYC   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   680  
71  
71  
193322   Harumitsu Yamamoto [Master]   CLSA   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   680  
71  
72  
197052   Chris Bollengier [Apprentice Master]   Sail Newport   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   688  
72  
72  
185497   Benjamin Richardson [Apprentice Master]   Eastern / Eastern Point / New York   [83/DNC]   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   83/DNC   664   688  
72  
 



Laser Radial (38 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 02, 2016 2:12:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   3   4   2   1   10   8   8   [13]   3   39   39  
1  
2  
170673   James Liebl [Master]   Coconut Grove Sailing Club   [22]   2   1   15   6   2   1   3   4   34   50  
2  
3  
192427   Christine Neville [Apprentice Master]   Sail Newport   8   3   6   3   3   3   [9]   1   1   28   52  
3  
4  
188811   Al Sargent [Master]   St. Francis Yacht Club   9   1   5   8   1   1   5   [10]   9   39   55  
4  
5  
200133   Nigel Heath [Master]   Water Rat Sailing Club   6   5   4   4   5   4   6   [8]   5   39   55  
5  
6  
182587   Duncan Whitrow [Apprentice Master]   Britannia Yacht Club   7   [10]   8   2   7   6   3   5   2   40   64  
6  
7  
187186   tim woodford [Grand Master]   brooklyn marina   1   8   3   7   4   10   12   14   [18]   59   67  
7  
8  
190230   Scott Collinson [Grand Master]   Royal Canadian YC   2   9   9   5   9   [39/DNC]   10   11   15   70   78  
8  
9  
179495   Jamie Carter [Apprentice Master]   N/A   15   7   7   10   8   5   4   7   [17]   63   87  
9  
10  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   17   6   14   6   2   [39/DNC]   7   19   21   92   100  
10  
11  
196023   Bob Tan [Master]   SSA   14   12   [15]   14   14   9   13   6   6   88   104  
11  
12  
199400   Erika Persson [Apprentice Master]   Lauderdale Yacht Club, Sail Newport   12   17   10   17   11   7   2   [20]   7   83   107  
12  
13  
185917   Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   13   14   11   18   16   [39/DNC]   14   12   14   112   120  
13  
14  
185518   hal gilreath [Master]   Florida   10   [19]   16   12   13   12   19   15   10   107   123  
14  
15  
203955   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   SSA   [39/RET-AF]   11   12   11   12   13   20   4   16   99   123  
15  
16  
206154   monica wilson [Master]   usscmc   19   [21]   19   16   17   11   17   2   8   109   125  
16  
17  
207150   William Lawson [Grand Master]   Severn Sailing Association   5   22   18   13   [39/DNC]   39/DNC   11   9   12   129   137  
17  
18  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essec Ct   4   13   13   9   15   [39/DNC]   21   39/DNC   39/DNC   153   153  
18  
19  
131614   Rachel Gruzen [Apprentice Master]   NBIBCLRA   18   16   21   21   18   14   23   [28]   26   157   181  
19  
20  
191464   Judith Krimski [Grand Master]   Courageous Sailing   21   20   20   19   [39/DNC]   39/DNC   18   24   23   184   192  
20  
21  
187392   Faye Flam [Master]   Cooper River Yacht Club   [39/DNC]   24   22   20   19   39/DNC   31   29   25   209   225  
21  
22  
209625   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   23   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   15   23   22   239   239  
22  
23  
126565   LISA PELLING [Master]   BYC   20   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   24   18   11   229   245  
23  
24  
191967   Jeffrey Moore [Master]   SMSA   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   16   17   13   241   257  
24  
25  
188886   Ryosuke Sakai [Apprentice Master]   CPYC   11   15   17   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   238   262  
25  
26  
177264   Michael Weisman [Master]   MJW   24   23   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   26   21   39/DNF   250   266  
26  
27  
175143   Peter Aronsson [Great Grand Master]   CBYC   25   25   23   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   268   268  
27  
28  
178612   Sally Sharp [Great Grand Master]   Mascoma Sailing Club   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   22   16   39/DNC   272   272  
28  
29  
173173   Charles Williamson [Grand Master]   Ithaca YC   16   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   29   25   39/DNC   265   273  
29  
30  
200334   David Ryan [Grand Master]   DBMS   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   30   22   20   267   275  
30  
31  
206117   Louis Chicoine [Grand Master]   Hoover Sailing Club, Westerville, OH   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   28   27   19   269   277  
31  
32  
210675   DAVID CRAWLEY [Grand Master]   DBMS   [39/DNC]   18   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   25   39/DNC   39/DNC   277   285  
32  
33  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   N/a   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   27   26   24   272   296  
33  
34  
204415   Britt Drake [Great Grand Master]   Maurice River Yacht Club   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   312   312T  
34  
34  
191498   Alain Vincey [Great Grand Master]   Fishing Bay Yacht Club   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   312   312T  
34  
35  
199560   Frank Seckler [Grand Master]   Narrasketuck YC   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   312   320  
35  
35  
180536   Steven Cofer [Grand Master]   SSA   [39/DNC]   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   312   320  
35  
36  
186519   Christine Potts [Apprentice Master]   SSA   [39/DNF]   39/DNF   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   39/DNC   312   336  
36  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network