Junior Olympic Sailing Festival
Rochester Yacht Club | July 29-31, 2016in

Optimist Green (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 10:43:13 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 17730, Ava Wohlleber, Youngstown Yacht Club, [2]-1-1-2-2-1-1-2-1-1- ; 12   
2. 14197, Benjamin Orbach, Willow Bank Yacht Club, [4]-2-4-1-1-2-4-3-2-2- ; 21   
3. 8372, Steven Werner, RYC, 1-[3]-2-3-3-3-3-1-3-3- ; 22   
4. 15779, Ella Thibault, Olcott Yacht Club, 3-4-3-4-4-4-2-[9/DNF]-9/DNF-4- ; 37   
5. 12, Nick Pepe, rochester yacht club, 5-5-[9/DNF]-5-5-5-9/DNF-4-4-5- ; 47   
6. 13451, Amelia Richter, Ryc, [9/DNF]-7-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNF-5-9/DNF-6- ; 72   
7. 100, Juliana Lanz, RYC, 6-6-[9/DNF]-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNF-9/DNF-7- ; 73   
 



Optimist (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:51:03 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (18 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14400, Jessi Avila-Shah[Blue], Youngstown Yacht Club, 4-3-1-4-[14]-2-1-1- ; 16   
2. 152329, Emily Rohan[Blue], Sbjsa, 8-5-[9]-3-4-3-4-2- ; 29   
3. 19746, Willem Light-Olson[Blue], Willow Bank Yacht Club, 3-6-4-[15]-5-6-6-4- ; 34   
4. 3134, Tyler Primeau[Blue], junior sailing program, 5-9-6-8-3-14-[17]-11- ; 56   
5. 8646, David Concannon[Blue], Henderson Harbor Water Sports Program, 14-11-[17]-14-9-8-5-8- ; 69   
6. 16813, Adam Strobridge[Blue], SBJSA, 17-15-10-7-11-[21]-13-6- ; 79   
7. 152374, Cylas Doyle[Blue], Sodus Bay, 19-[29/DNS]-12-6-7-19-14-12- ; 89T   
8. USA 571, Ellie Torrisi[Blue], SCC, 16-14-14-11-8-16-10-[18]- ; 89T   
9. 19277, Ryan Gelston[Blue], Skaneateles Country Club, 12-13-18-9-[29/DNS]-15-15-15- ; 97   
10. 95960, MADISON MEINCKE[Blue], OLCOTT YACHT CLUB, 13-17-11-13-[29/DNS]-22-21-7- ; 104   
11. 11837, Marguerite Bowen[Blue], RYC, [29/DNS]-10-7-29/DNS-29/DNS-13-9-21- ; 118   
12. 19998, Emma Steinberg[Blue], Willow Bank Yacht Club, [29/DNS]-20-20-29/DNF-29/DNS-20-16-20- ; 154   
13. 1, Zachary Patterson[Blue], Genesee Yacht Club, 18-19-19-[29/DNS]-29/DNS-25-27-22- ; 159   
14. 17721, Claire Lewis[Blue], Olcott Yacht Club, [29/DNS]-29/RET-29/RET-29/DNS-29/DNS-12-7-25- ; 160   
15. 17124, Caitlin Barry[Blue], Youngstown Yact Club, 10-18-[29/RET]-29/DNS-29/DNS-26-24-29/DNS- ; 165   
16. 19361, Jake Germain[Blue], Willow Bank, [29/DNS]-29/RET-29/RET-29/DNS-29/DNS-17-19-29/DNF- ; 181   
17. 13303, Maxine Palmerton[Blue], YYC, [29/DNS]-29/RET-29/RET-29/DNS-29/DNS-27-25-19- ; 187   
18. 101, Josefina Leit[Blue], RYC, [29/DNS]-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNS-29/DNF-29/DNS-29/DNS- ; 203   
 



Division: Red (5 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 10946, Brent Penwarden[Red], RYC, 1-2-2-1-1-4-2-[10]- ; 13   
2. 1173, Benjamin Supron[Red], Ithaca yacht Club, 2-1-3-5-[12]-1-3-5- ; 20   
3. 19260, Kenneth Byrne[Red], Skaneateles Country Club, 6-8-8-10-6-5-12-[13]- ; 55   
4. 12033, Elena Ashnault[Red], Sodus Bay Junior Sailing Association, 20-12-13-[29/DNF]-10-10-20-14- ; 99   
5. 2002, Christopher Stevens[Red], Willow Bank Yacht Club, 21-[29/DNS]-29/RET-29/DNS-29/DNS-18-18-24- ; 168   
 



Division: White (5 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. BAH177, Delaney Goodfellow[White], RYC, [9]-4-5-2-2-7-8-3- ; 31   
2. 8615, Kevin Concannon[White], Henderson Harbor Water Sports Program, 7-7-15-12-[29/DNS]-9-22-16- ; 88   
3. 6, Isabella Mendoza Cabezas[White], rochester yacht club, 11-16-16-16-13-[23]-11-9- ; 92   
4. 15680, Layla Altobelli[White], Rochester Yacht Club, 22-[29/RET]-29/RET-29/DNS-29/DNS-11-23-17- ; 160   
5. 9010, Connor Farrell[White], Olcott Yacht Club, 15-[29/RET]-29/RET-29/DNS-29/DNS-24-26-23- ; 175   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:30:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 176270, Ian Marshall, Willow Bank Yacht Club, 2-[3]-1-1-2-2-1-1- ; 10   
2. 190170, Aidan Goldfarb, RYC, 1-1-2-2-1.5/RDG-[3]-2-3- ; 12.5   
3. 209721, Gavin Bloom, Rochester Yacht Club, 3-2-3-[4]-1-4-3-2- ; 18   
4. 173975, Tristan Altobelli, Rochester Yacht Club, 4-4-4-3-4-1-[6]-4- ; 24   
5. 187676, Elizabeth Wolaver, HHYC, 5-[6]-5-5-3-5-4-5- ; 32   
6. 187690, John Henry Light-Olson, Willow Bank Yacht Club, 6-5-6-6-8-[9]-5-6- ; 42   
7. BAH3, Maclean Goodfellow, RYC, 8-7-7-7-6-7-7-[9]- ; 49   
8. 209701, Siri Schantz, Hoover Sailing Club, 7-8-[9]-9-7-6-8-7- ; 52   
9. 2, Gregory Paiement, SBJSA, 9-9-8-8-5-[10]-9-8- ; 56   
10. 192872, Imani Hawman, SBJSA, [10]-10-10-10-9-8-10-10- ; 67   
11. 1, Sam Draeger, SBJSA, [13/RET]-13/DNS-11-11-10-11-11-11- ; 78   
12. 129296, Rhys Daunton, Rochester YC, [13/RET]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS- ; 91   
 



Laser Full (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:50:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 187761, Matthew Galbraith, Buffalo Yacht Club, 1-1-1-1-1-1-1-[2]- ; 7   
2. 145207, George McAllister, Olcott Yacht Club, 2-[3/DNS]-3/DNF-3/DNS-3/DNS-2-2-1- ; 16   
 



C420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:28:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 126, Ethan Sharp/Ryan McGuire, Olcott YC, 1-1-1-1-1-[5]-3-1- ; 9   
2. 113, Sean Kilcullen/Kevin King, Olcott Yacht Club, [6]-2-2-2-2-4-2-2- ; 16   
3. 9PAS, Vivian Sokmensuer/Frances Anne VanderMeer, Ithaca Yacht Club, 3-[6]-3-3-3-1-4-3- ; 20   
4. 12PAS, Emily Pelliccia/Madelyn Kuo, Ithaca Yacht Club, 2-3-4-4-4-2-[8]-4- ; 23   
5. 1X, Eamon Colbert-Auble/Donovan Kuo, Ithaca Yacht Club, 7-4-[9]-7-8-7-1-5- ; 39   
6. 0023, Colton Kubiniec/Isaac Walburger, Willow Bank Yacht Club, 10-9-5-6-[16/DNS]-3-7-8- ; 48T   
7. 4508, Ben Stevens/Will Harrington, Willow Bank Yacht Club, 5-[16/OCS]-10-10-6-6-5-6- ; 48T   
8. 6210, Guy Germain/John Frega, Willow Bank Yacht Club, 4-8-8-5-5-9-11-[16/DNS]- ; 50   
9. 110, Madelin Adams/Sharidan (Furniss) Hathaway, Olcott Yacht Club, 9-5-7-8-9-[10]-10-7- ; 55   
10. 1337, bobby dodge, sbjsa, [12]-7-6-12-7-12-6-9- ; 59   
11. 7241, Alexandra Lamb/Matt Parnell, Cuba Lake Yacht Club, New York, 8-10-[11]-11-10-8-9-11- ; 67   
12. 7292, Katie Parnell/Chas Williams, Cuba Lake Yacht Club, 11-11-[12]-9-11-11-12-10- ; 75   
13. 7301, lauren parnell/Sydney Lamb, cuba lake yacht club, [16/DNS]-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS-13-13-16/DNS- ; 106   
14. 3618, Olivia Corasaniti/Katelyn Sanzone, Willow Bank Yacht Club, [16/DNS]-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS-14-14-16/RET- ; 108   
15. 5900, Jaeden Kempisty/Brandon Moore, Crescent Yacht Club, [16/DNS]-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS-16/DNS- ; 112   
 



BIC (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:18:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 6611, Charlie Robinson, Buffalo Canoe Club, [2]-1-1-2-1-1-1- ; 7   
2. 7326, Joe Marynowski, BCC, 1-[6]-2-1-2-2-4- ; 12   
3. 5910, Maddie Ray, Buffalo Canoe Club, 3-3-3-[4]-3-3-3- ; 18   
4. 2607, Adeline Perez, Buffalo Canoe Club, 5-2-5-3-[6]-6-2- ; 23   
5. 6242, Kathryn Eagan, Buffalo Canoe Club, 6-5-4-5-[8]-5-5- ; 30   
6. 5721, Sophia Shulzhenko, Buffalo Canoe Club, 4-4-6-[15/DNS]-9-7-6- ; 36   
7. 6608, Henry Richards, Buffalo Canoe Club, 8-[15/RET]-15/RET-15/DNS-4-4-7- ; 53   
8. 5912, Keller Waldron, Buffalo Canoe Club, 11-7-[15/RET]-15/DNS-5-8-8- ; 54   
9. 7436, Finn Balbach, Buffalo Canoe Club, 10-[15/RET]-15/RET-15/DNS-10-10-9- ; 69   
10. 7026, Charlie Marynowski, BCC, 9-[15/RET]-15/RET-15/DNS-7-9-15/DNF- ; 70   
11. 7430, Rowland ( Richards, Buffalo Canoe Club, 7-[15/RET]-15/RET-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 82   
12. 5575, Mary Perez, Buffalo Canoe Club, [15/DNS]-15/RET-15/RET-15/DNS-11-15/RET-15/RET- ; 86   
13. 6609, Eliza Young, Buffalo Canoe Club, [15/DNS]-15/RET-15/RET-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 90T   
14. 5373, Grant Perrigo, Cuba lake yacht club, [15/DNS]-15/RET-15/RET-15/DNS-15/DNS-15/DNS-15/DNS- ; 90T   
 



spinC420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:41:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (24 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7, Colin Ray/ , Buffalo Canoe Club, 1-3-1-2-1-[4]-1-4- ; 13   
2. 6995, Abi Light/Sylvie Studier, Ithaca Yacht Club, 4-2-3-1-3-2-2-[6]- ; 17   
3. 6963, Jack Carminati/Madi Reynolds, Youngstown Yacht Club, 2-1-[7]-7-5-3-4-2- ; 24   
4. 6877, Bridget Lawless/Sarah Chew, RYC, 5-5-2-17-[25/DNS]-5-3-1- ; 38T   
5. 6964, Grace Cannon/Sydney Adams, Youngstown Yacht Club, 3-4-8-4-4-6-[9]-9- ; 38T   
6. 7788, Aidan Young/Garrett Grenaur, Buffalo Canoe Clube, 7-6-5-5-2-9-[12]-12- ; 46   
7. 7677, John Rogers/JOSEPH MECENAS, ITHACA YAGHT CLUB, [11]-9-6-3-9-7-7-7- ; 48   
8. 6492, Miranda Burford/Victoria Burford, YYC, 8-[12]-9-6-7-8-6-5- ; 49   
9. 6495, Max Balanevsky/Sam Balanevsky, Buffalo Canoe Club, 6-10-4-[25/DNF]-25/DNS-1-13-3- ; 62   
10. 898, Evan Wetzel/Sam McClintic, Skaneateles, 10-7-10-8-8-10-[17]-10- ; 63   
11. 4108, Ian Down/Ethan Weldon, Skaneateles Country Club, 9-8-[25/OCS]-12-6-12-8-11- ; 66   
12. 7288, Sean Hollowell/Courtney Wilday, Cuba Lake Yacht Club, 12-11-11-10-10-[14]-11-14- ; 79   
13. 1173, Evan Campbell/David Meisenzahl, Sodus Bay Junior Sailing Association, 13-13-12-16-11-15-5-[25/DSQ]- ; 85   
14. 7190, braeden krzesinski Bommaraju/hugo Tudor Price, Buffalo Canoe Club, 15-20-17-9-[25/DNF]-11-14-13- ; 99   
15. 6876, Kyle Flaherty/Emily Davis, RYC, 17-[18]-16-13-12-16-15-16- ; 105   
16. 2551, Connor Phipps/Will Santos, Rochester Yacht Club, 18-17-14-11-[25/DNS]-19-16-20- ; 115   
17. 6878, Erin Szuromi/Aiden Leit, RYC, 19-16-15-15-14-[22]-21-18- ; 118   
18. 8414, Anneliese Schall, Buffalo Canoe Club, 14-14-[25/DNF]-25/DNF-25/DNS-13-18-15- ; 124   
19. 58, Amelia Jones/Lucas Balbach, Buffalo Canoe Club, [25/RET]-19-25/OCS-14-13-17-20-17- ; 125   
20. 3, Johanna Schenk/Camille VanderMeer, Ithaca Yacht Club, 16-[25/DNF]-25/DNS-25/DNS-25/DNS-18-10-8- ; 127   
21. 2098, Erica Byrne/Kyle Weldon, Skaneateles Country Club, 20-15-13-[25/DNF]-25/DNS-20-22-21- ; 136   
22. 6881, Ben Tudor Price, Buffalo Canoe Club, 21-[25/DNF]-25/DNS-25/DNS-25/DNS-21-19-19- ; 155   
23. 3114, Joel Penfield/Louisa Morrow, Skaneateles Country Club, [25/RET]-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS- ; 175T   
24. 2376, Kaylie Byrnes/Ema Davis, Henderson Harbor Water Sports Programs, [25/DNS]-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS-25/DNS- ; 175T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network