30th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta® and Sailathon
Lakewood Yacht Club | October 13-16, 2016in

Withdrew Prior to Start (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
1145   Nachtwacht   105   Thomas Caskey   Lakewood yacht club   1   1  
1  
2  
110   Restless   0   Robin Rice   WYC   2   2  
2  
3  
183   T-REX   132   fred soward   none   3   3  
3  
4  
39   Lady Daphne   175   Douglas Ottens   HYC   4   4  
4  
5  
436   Free Spirit   212   Jeff Hirsch   GBCA   5   5  
5  
 



Multihull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
009   Nelda Ray   -45   Peter Pattullo [A]   Longview Yacht Club   13:10:34   5   5  
1  
2  
273   Condor   -60   Chris Croninger [A]   LCYC   13:45:23   8   8  
2  
3  
51231   Trilobyte   -24   Russ Myers [A]   Port Arthur Yacht Club   13:49:13   9   9  
3  
4  
129   Gimme Samoa   -12   John Williams [A]   RYC   14:04:05   11   11  
4  
5  
276   Abandoned Assets   -51   Bo Kersey [A]   Austin Yacht Club   14:23:56   13   13  
5  
6  
215   Tribology   -24   Doug Casey [A]   Austin Yacht Club   14:24:49   14   14  
6  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
64   Flight Simulator   18   Tom Reese [B]   Youngstown Yacht Club   12:03:55   1   1  
1  
2  
40133   Linda O   51   John King [B]   TOMA   12:56:34   3   3  
2  
3  
30   Tritium   45   Steve Frick [B]   Austin Yacht Club   13:45:05   7   7  
3  
4  
A32   Josephine   45   William Pack [B]   Island Moorings   13:54:32   10   10  
4  
5  
8   Pachuco   39   William Loving [B]   None   14:33:40   16   16  
5  
 



Division: C (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
002   Chaton Noir   138   John Scherer [C]   Waterford YC   12:45:17   2   2  
1  
2  
A394   Brie   123   Chris Block [C]   Austin Yacht Club   12:58:38   4   4  
2  
3  
5855   JEDICCO   147   Fred Pounds [C]   LYC   13:40:46   6   6  
3  
4  
853   Vivace   159   Scott Weaver [C]   Scott Weaver   14:14:01   12   12  
4  
5  
22   CatNap   129   Richard Wheeler [C]   HYC   14:32:12   15   15  
5  
6  
A270   Double Vision   174   Brad Kaylor [C]   no   14:37:26   17   17  
6  
7  
44   Folie A Deux   144   Gary Vaughan [C]   Waterford Yacht Club   16:06:08   18   18  
7  
8  
A45   Nauti-Cat   168   Richard Griffin [C]   None   20:55:27   19   19  
8  
9  
563   Ellie Jane   177   Joel Turner [C]   Watergate   NO TIME   21/DNF   21  
9  
 



Cruising Poleless Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
415   Bev 'n Jo   120   Charles Herpich [A]   Lakewood   14:27:55   1   1  
1  
2  
158   Force Majeure   126   John Lehman [A]   none   15:06:36   3   3  
2  
3  
83   Karma   96   Alan Moore [A]   GBCA   15:22:43   4   4  
3  
4  
40860   Tomfoolery II   114   Tom Meeh [A]   gbca   15:56:37   7   7  
4  
5  
27   Soy Un Gatito JPB   123   Bob Brindley [A]   Bowling Green State University Sailing Team   15:58:00   8   8  
5  
6  
46   Makan Angin   126   Jill Hughes [A]   LYC   16:06:46   10   10  
6  
 



Division: B (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60184   Moondance   150   Randy Pike [B]   LYC   14:56:42   2   2  
1  
2  
111   Fiddler   147   Taylor Smith [B]   Lakewood   15:28:52   5   5  
2  
3  
319   Back on Tack   152   Craig Yakel [B]   TMCA   15:47:31   6   6  
3  
4  
1326   le Fay   138   Erik Jansson [B]   none   16:05:24   9   9  
4  
5  
99   Orion   135   David Popken [B]   None   16:16:23   11   11  
5  
6  
270   Quiet Flight   144   Andy LeRoy [B]   Waterford YC   16:21:19   12   12  
6  
7  
121   Topaz   141   Tom Frankum [B]   Lakewood Yacht Club   16:28:11   13   13  
7  
8  
A28   Rodeless Traveler   144   Paul Britton [B]   Sail Ventures USA   16:54:04   14   14  
8  
9  
h31   Sunshine   234   Michael Sylvers [B]   Watergate   17:58:08   15   15  
9  
 



Cruising Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: M (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
455   EDELWEISS   119   Ted Greak [M]   LYC   13:33:50   1   1  
1  
2  
380   Resolute   130   chris parrish [M]   TMCA   16:23:49   6   6  
2  
3  
91699   Docket   127   Eric Lipper [M]   Seabrook   17:08:12   10   10  
3  
4  
168   Osprey   93   Walter Barnett [M]   GBCA   17:28:36   11   11  
4  
5  
102   Escapade   126   Lonny Doss [M]   Lake Charles Yacht Club   18:31:01   13   13  
5  
 



Division: N (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60187   Sea Nymph   146   Joan van Ravenswaay [N]   Houston Yacht Club   15:59:23   2   2  
1  
2  
42   Paradise   133   Andrew Bahr [N]   Lake worth Sailing Club   16:02:28   3   3  
2  
3  
174   No Le Hace   144   Aaron Gladish [N]   None   16:29:41   7   7  
3  
4  
50   Attitude of Gratitude   140   Larry Lawyer [N]   Lakewood   20:52:49   14   14  
4  
 



Division: O (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
14641   Bianca   169   Marc Bruderer [O]   none   16:02:29   4   4  
1  
2  
110   Renegade   183   Bill Hoffman [O]   TMCA   16:14:55   5   5  
2  
3  
101   Athena   174   John Swanson [O]   GBCA   16:38:26   8   8  
3  
4  
H41   Surface Interval   154   Craig Gaines [O]   Portofino Harbour   16:41:16   9   9  
4  
5  
A31   Nora Marie   250   Stephen Caughron [O]   Harborwalk   17:46:09   12   12  
5  
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 11:03:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: E (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
35   Tropical Impulse   135   Kevin Tyrrell [E]   LYC   14:47:53   2   2  
1  
2  
31456   Ibis   127   Thomas Goldsbury [E]   GBCA   14:59:39   5   5  
2  
3  
306   Josephine   128   Joe Powers [E]   HYC   17:01:21   28   28  
3  
4  
53   Barefoot Shoes   118   James Coe [E]   TMCA   17:11:38   29   29  
4  
5  
1   Nauti Girl   96   Shannon Hicks [E]   Watergate   18:58:46   38   38  
5  
 



Division: F (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
21335   Firewater   143   Walter Horton [F]   GBCA   14:56:44   3   3  
1  
2  
41749   SSTV Gremlin   148   Rob Freas [F]   Sea Scouts, BSA / LYC   14:57:26   4   4  
2  
3  
466   Relentless   147   Lucy Newman [F]   South Coast Sailing Club   15:46:49   11   11  
3  
4  
655   Royal Crescent   139   Robert Crosby [F]   LYC   15:50:57   13   13  
4  
5  
53   Astarte   139   Cheryl Morvillo [F]   TASS   15:51:20   14   14  
5  
6  
760   Island Time   139   Jimmy Jones [F]   PHYC, TMCA   16:16:50   21   21  
6  
7  
16   Rapide   145   Don Pearson [F]   Waterford Harbor   16:42:53   26   26  
7  
8  
044   Wine Knot   142   Robert Best [F]   LYC   18:15:06   37   37  
8  
 



Division: G (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
M45   Tropic Breeze   155   John E. Jones [G]   Blue Dolphin   14:17:34   1   1  
1  
2  
432   Knot Guilty   158   Robert Scardino [G]   Waterford Yacht Club   15:47:28   12   12  
2  
3  
777A   Mary Jane   158   Mike Wilkinson [G]   LYC   17:15:09   30   30  
3  
4  
A40   Carioca   157   Evan Macaluso [G]   Sail Ventures USA   17:26:13   31   31  
4  
 



Division: H+B%26R (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
45   DagEli   155   Dag Calafell II [H B&R]   Waterford YC   15:02:14   6   6  
1  
2  
19A   The Gail Mary   138   Daniel Knierien [H B&R]   Optima Marine   15:38:38   9   9  
2  
3  
3600   Moonlight Serenade   162   Charles Sharp [H B&R]   None   16:01:49   15   15  
3  
4  
38109   Wandering Star   140   Thomas Sherrill Jr [H B&R]   GBCA, TMCA, PHYC   16:32:52   24   24  
4  
5  
427   Ketchup   198   mike baker [H B&R]   watergate   16:59:59   27   27  
5  
6  
162   Tara Shell   151   David Cathcart [H B&R]   WYH   17:46:01   34   34  
6  
 



Division: I (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A36   Shell Seaker   168   David Glascock [I]   HYC, TMCA, GBCA   15:33:50   8   8  
1  
2  
133   Stellar of Course   174   Ronald Eddleman [I]   GBCA, TMCA   16:03:45   17   17  
2  
3  
52846   Susanne B   164   D Slack [I]   Houston Yacht Club   16:09:46   19   19  
3  
4  
165   Mischief   164   Nancy Welch [I]   TMCA, TASS, GBCA   16:39:40   25   25  
4  
5  
243   Two J Birds   163   R Michael Glass [I]   None   17:58:16   36   36  
5  
 



Division: J (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
125   Point of Beginning   179   Doug Catenaci [J]   Waterford Yacht Club   16:01:51   16   16  
1  
2  
828   Sanctuary   192   Mike Tyson II [J]   HYC   16:16:34   20   20  
2  
3  
3371   Sea Gypsy   181   Bill Jenko [J]   GBCA/TMCA   16:29:02   22   22  
3  
4  
55   Gemini   190   James Hammond [J]   United States Power Squadrons   17:35:08   32   32  
4  
5  
208A   Lady Melinda   178   Terry Hollar [J]   South Shore   17:38:00   33   33  
5  
 



Division: L (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1945   Gypsy Soul   213   William King [L]   Island Moorings   15:25:28   7   7  
1  
2  
376   Moonlighter   204   Travis Smith [L]   Brazosport Yacht Club   15:41:56   10   10  
2  
3  
472   Breezing Up   195   William Howze [L]   Nonsuch   16:06:33   18   18  
3  
4  
84   Dram Buoy   193   Peter Larabee [L]   Waterford Yacht Club   16:31:41   23   23  
4  
5  
37   Blanca Luna   214   Mark Zimmerman [L]   None   17:53:30   35   35  
5  
 



Cruising Non-Spin Cutter (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: D (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
24   Cimboco   199   Phil Pierce [D]   None   14:02:55   1   1  
1  
2  
86   Company   217   Dave Miller [D]   SYC   15:08:22   2   2  
2  
3  
41   Homers' Odyssey   155   Jason Anderson [D]   None   15:47:14   3   3  
3  
4  
302   windship   217   GARY WATKINS [D]   none   16:01:15   4   4  
4  
5  
A44   No Wahalla   186   John Bartges [D]   Waterford   16:20:19   5   5  
5  
6  
A34   Stardust   216   E Wayne Alderman [D]   GBCA Watergate   17:49:24   6   6  
6  
7  
045   Texas Gypsea   224   Arthur Boos [D]   GBCA   NO TIME   8/DNF   8  
7  
 



Cruising Non-Spin Ketch (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, October 17, 2016 5:46:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: K (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1068   Liberty   220   David Gohlke [K]   none   13:39:41   1   1  
1  
2  
17   Patriot   201   Carl Drechsel [K]   LYC   13:43:36   2   2  
2  
3  
144   Morning Star   235   John Gross [K]   HYC   14:19:21   3   3  
3  
4  
Y50   Mermaid III   208   William Young [K]   Seabrook Shipyard   16:42:35   4   4  
4  
5  
2   Salsa 2   171   Loren Cadenhead [K]   Galveston Community Sailing   18:05:54   5   5  
5  
 



Cruising PHRF Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
334   Cache'   97   Robert Giles [A]   LYC   15:04:40   2   2  
1  
2  
32   Moonlight Shadow   111   Richard Fawcett [A]   LYC   15:41:16   5   5  
2  
3  
51338   Musica   48   Kylie Schischka [A]   B Sailing   16:47:28   8   8  
3  
4  
A46   Estuary One   118   Elliott Bouillion [A]   none   18:08:42   9   9  
4  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17   GOOD NEWS   126   Ashley Walker [B]   LYC   14:26:00   1   1  
1  
2  
001   Other Woman   137   Brantly Minor [B]   GBCA   15:27:37   3   3  
2  
3  
US 1237   felicity   133   gerald lawrie [B]   TCYC   15:34:40   4   4  
3  
4  
1152   SEUTE DEERN   129   Hans Knickrehm [B]   LYC   16:14:21   6   6  
4  
5  
312   Esperanza II   151   PAUL MAGNINI [B]   BYC   16:22:13   7   7  
5  
 



PHRF Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
A122   Easy Does It   90   Uzi Ozeri [A]   LYC   14:04:52   3   3  
1  
2  
45   Figaro   96   Gerhard Wittich [A]   LYC   14:09:30   4   4  
2  
3  
77932   LickitySplit   96   Corey Harding [A]   BYC   14:22:43   5   5  
3  
4  
007   Parrot Tales   81   Larry Blankenhagen [A]   Lakewood Yacht Club   14:57:54   6   6  
4  
5  
202   Concussion   99   Jason Seibert [A]   R2AK, GBCA   16:13:55   9   9  
5  
6  
7288   Encore   90   Sawnie McEntire [A]   Watergate Marina   NO TIME   12/DNF   12  
6  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52   Sodalis   168   Jim Demarest [B]   LYC   12:59:57   1   1  
1  
2  
11899   BANJO GIRL   171   jay zittrer [B]   Lakewood Yacht Club   13:10:13   2   2  
2  
3  
40645   Texas Ranger II   126   Chuck Wielchowsky [B]   HYC / GBCA   15:21:09   7   7  
3  
4  
42570   Phoenix   126   David Atkinson [B]   HYC/GBCA   15:55:08   8   8  
4  
5  
584   Big D   126   Jim Foster [B]   GBCA   NO TIME   12/DNF   12  
5  
 



ORC Club Spinnaker Bacardi Fleet (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, October 21, 2016 12:37:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
12039   AEOLUS   0   James Liston [A]   Houston YC, GBCA   10:13:03   2   2  
1  
2  
USA74   Second Star   0   J.D. Hill [A]   LYC   10:29:52   5   5  
2  
3  
51709   Hamburg II   0   Albrecht Goethe [A]   LYC   10:45:35   10   10  
3  
4  
75   Gold Rush   0   Gregory Way [A]   LYC   11:00:24   13   13  
4  
5  
35008   Deja Vu   0   Jeff Kitterman [A]   GBCA   11:08:51   15   15  
5  
6  
45   Harm's Way   0   Andy Wescoat [A]   GBCA   11:17:05   17   17  
6  
7  
46864   Joyride   0   Greg A Casamayor [A]   GBCA   11:17:46   18   18  
7  
8  
32111   Passion   0   Steve Hastings [A]   CCYC   11:37:09   19   19  
8  
 



Division: B (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
624   Vici   0   John Barnett [B]   Lakewood YC   10:08:42   1   1  
1  
2  
23   Veloce   0   Josh Richline [B]   Corpus Christi Yacht Club   10:16:49   3   3  
2  
3  
296   Stinger   0   J B Bednar [B]   LYC/GBCA   10:29:09   4   4  
3  
4  
430   Kinderspel2   0   John Bell [B]   CCYC   10:31:23   6   6  
4  
5  
93270   Señor Moment   0   Jeffrey Progelhof [B]   RCYC/HYC   10:40:06   9   9  
5  
6  
158   Stampede   0   Mark Gardner [B]   grand lake sailing club   11:44:03   20   20  
6  
7  
46   Barbarella   0   Jim Blakewell [B]   Oklahoma City Boat Club   11:51:03   21   21  
7  
 



Division: C (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
398   Flyer   0   Ben Miller [C]   GBAC   10:37:09   7   7  
1  
2  
40306   WHISTLER II   0   John Fraser [C]   Lakewood Yacht Club   10:38:38   8   8  
2  
3  
135   Happy Ending   0   O.J. Young [C]   LYC   10:50:35   11   11  
3  
4  
10312   Danelaw   0   Roy Olsen [C]   GBCA   10:53:38   12   12  
4  
5  
53   SolAire   0   Chris Haas [C]   GBCA   11:02:03   14   14  
5  
6  
307   Good Leif   0   Hedda Kukla [C]   BDYC   11:10:18   16   16  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network