Louies 18th Last Regatta
Milwaukee Ale House | September 24, 2016

O-Gii(Section 1) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 25, 2016 4:02:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: ale (21 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52575   DEFIANCE   -78   dale smirl [ale]   Chicago Yacht Club   01:00:13   1   1  
1  
2  
52791   PROMO   -51   john kuber [ale]   MYC   01:01:42   2   2  
2  
3  
USA52725   Imedi   -81   Mark Hauf [ale]   Chicago YC   01:04:12   3   3  
3  
4  
888   Hooligan   -12   joel carroll [ale]   myc   01:07:58   4   4  
4  
5  
39502   Mosquito   30   Dave Radtke [ale]   MYC   01:11:54   5   5  
5  
6  
64   Snow Goose   39   Art Mitchel [ale]   South Shore Yacht Club   01:13:05   6   6  
6  
7  
50288   Timberwolf   51   terry mcmahon [ale]   milwaukee   01:15:25   8   8  
7  
8  
25476   Neverland   75   Gary Hamilton [ale]   SSYC   01:17:13   13   13  
8  
9  
41183   Firefly   72   Jon Fischer [ale]   South Shore Yacht Club   01:18:29   14   14  
9  
10  
35354   Shaka   81   Chris Moll [ale]   SSYC   01:18:43   17   17  
10  
11  
USA4001   EDGE   27   Robert McManus [ale]   Milwaukee Yacht Club   01:20:16   18   18  
11  
12  
USA37   ZippyR   81   Spencer Thomason [ale]   MYC   01:23:06   22   22  
12  
13  
25634   Nighthawk   69   Jan van den Kieboom [ale]   Milwaukee Yacht Club   01:24:12   24   24  
13  
14  
42201   Reckless Abandon   72   Tom Pease [ale]   SSYC   01:24:51   26   26  
14  
15  
USA 82   Blondie 2   84   Tod Patton [ale]   Milwaukee Yacht Club   01:26:15   28   28  
15  
16  
25103   Hasten   69   fred stritt [ale]   RYC & MMYC   01:28:23   31   31  
16  
17  
50336   TRI nCatch Me   48   john Achim [ale]   ssyc   01:30:46   34   34  
17  
18  
US 58   YOLO !   84   Darryl Green [ale]   Milwaukee Yacht Club   01:34:53   36   36  
18  
19  
51587   Instigator   54   Matthew Mergener [ale]   South Shore Yacht Club   01:53:10   68/RET-BF   68T  
19  
19  
75111   Hobgoblin   39   Dick Hobbs [ale]   SSYC   01:53:10   68/RET-BF   68T  
19  
19  
52188   Adventure   75   Scott Conger [ale]   South Shore   01:53:10   68/RET-BF   68T  
19  
 



Division: lager (25 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
Lucky 13   Johnny Rotten on Roids   90   Rob Hasselkus [lager]   Milwaukee Yacht Club   01:15:32   9   9  
1  
2  
USA 1080   Jolene   126   Cheri Jones [lager]   SSYC   01:16:47   11   11  
2  
3  
None, you ca   Every Day (Pirate Ship)   135   Rob Rafson [lager]   MYC   01:18:34   15   15  
3  
4  
92   Gungnir   87   Chuck Emery [lager]   ssyc   01:22:07   19   19  
4  
5  
43937   Latis   87   Dorothy Mietz [lager]   SSYC   01:22:55   21   21  
5  
6  
30726   Snowballs Chance   126   Mark Ernst [lager]   SSYC   01:23:21   23   23  
6  
7  
73150   Sanity Check   96   Craig Griffith [lager]   SSYC   01:24:49   25   25  
7  
8  
25023   Eclipse   126   Ken Quant [lager]   SSYC - MAST   01:26:03   27   27  
8  
9  
32354   Charrette   105   Deanna Peterson [lager]   SSYC/EYC   01:28:09   29   29  
9  
10  
117   Bloodlines   126   Thomas Heinrich [lager]   MAST   01:28:20   30   30  
10  
11  
483   Lazier   120   Tom Wolfrum [lager]   South Shore Yacht Club   01:29:53   33   33  
11  
12  
338   Bacchus   126   Robert Aring [lager]   South Shore   01:31:57   35   35  
12  
13  
30841   Snakebite   135   Alexander Lulewicz [lager]   everglades redneck yacht club   01:35:10   37   37  
13  
14  
405   Commotion   138   David Lucey [lager]   USSA   01:36:39   38   38  
14  
15  
50920   Sweet Spott   120   Michael Spott [lager]   SSYC   01:45:10   43   43  
15  
16  
43639   TIBATEAU   138   Oscar Wientjes [lager]   MAST   01:45:32   44   44  
16  
17  
50637   Navicula   111   Stephen Sup [lager]   Milwaukee Yacht Club   01:46:53   46   46  
17  
18  
25210   Skelday   96   Eric Isbister [lager]   MAST   01:54:51   50   50  
18  
19  
15214   Antonia   126   Paul Baldino [lager]   MYC   NO TIME   68/DNF   68T  
19  
19  
31244   ENDEAVOR   126   Zbigniew Kubala [lager]   Joseph Conrad Yacht Club   NO TIME   68/DNF   68T  
19  
19  
USA161   SOGO   138   Charlie Kopchick [lager]   MAST   01:58:10   68/RET-BF   68T  
19  
19  
31436   Heat Wave   114   Jeremy Burns [lager]   South Shore Yacht Club   01:58:10   68/RET-BF   68T  
19  
19  
40623   Rum Line   132   Sheryl Bowman [lager]   MAST   01:58:10   68/RET-BF   68T  
19  
19  
741   Sandpiper   129   Dick Pfoertsch [lager]   South Shore Yacht Club   NO TIME   68/DNF   68T  
19  
19  
32933   MOJO   93   NICK CASPER [lager]   SSYC   01:58:10   68/RET-BF   68T  
19  
 



Division: Stout (21 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
34   Wanderer   165   Nicholas Witkowski [Stout]   Racine Yacht Club   01:14:20   7   7  
1  
2  
26429   ANTICIPATION   168   ROBERT BATCHELDER [Stout]   MAST   01:16:43   10   10  
2  
3  
3149   Solstice   180   Paul Regalado [Stout]   n/a   01:16:52   12   12  
3  
4  
none   escape 2   196   Gary Davis [Stout]   mast   01:18:42   16   16  
4  
5  
597   Aurora   172   Joe McBride [Stout]   MYC   01:22:23   20   20  
5  
6  
main 711 spi   amok   150   Daniel Brielmaier [Stout]   mcsc   01:28:26   32   32  
6  
7  
479   Nautical Sun   147   Phil McCall [Stout]   MAST   01:38:34   39   39  
7  
8  
42787   Adventurous   168   Kevin Wilcox [Stout]   SSYC   01:39:18   40   40  
8  
9  
2835   Cool Change 4   186   Robert Cooley [Stout]   MAST   01:43:02   41   41  
9  
10  
148   AEQUITAS   177   FRAN PAULS [Stout]   SOUTH SHORE YACHT CLUB   01:43:06   42   42  
10  
11  
376   Orion   150   Joseph Michaelchuck [Stout]   MAST   01:45:44   45   45  
11  
12  
15408   rio   195   matt peplinski [Stout]   ssyc   01:51:23   47   47  
12  
13  
16417   Raggedy Ann   165   Tom Foley [Stout]   South SHore   01:53:28   48   48  
13  
14  
4517   Firewater   156   Jim Reinardy [Stout]   MAST/SSYC   01:54:09   49   49  
14  
15  
430   Gato   171   Ryan Wachholz [Stout]   MAST   02:02:10   67   67  
15  
16  
2073   Odyssey   168   Greg Gaitens [Stout]   SSYC   02:03:10   68/RET-BF   68T  
16  
16  
57   Lady Ayr   165   Teresa McClellan [Stout]   MAST   NO TIME   68/DNF   68T  
16  
16  
26555   Stitches   147   Fritz Wichman [Stout]   Racine Yacht Club   NO TIME   68/DNC   68T  
16  
16  
824   White Whale   150   David Crysdale [Stout]   MYC   NO TIME   68/DNC   68T  
16  
16  
1   Fairwind   999   Paul Schroder [Stout]   None   NO TIME   68/DNC   68T  
16  
16  
CL 41   Kismet   177   Bud Metzger [Stout]   Milwaukee Yacht Club   NO TIME   68/DNF   68T  
16  
 



Outboard(Section 2) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 25, 2016 3:49:52 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: margarita (24 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60690   Mai Tai   185   Richard Hake [margarita]   Riverwest Yacht Club   00:49:43   6   6  
1  
2  
1505   Yeah Buoy   215   John Sutphen [margarita]   SSYC   00:54:45   7   7  
2  
3  
10   CHANCE   180   Bob Kraus [margarita]   Milwaukee Yacht Club   01:01:35   10   10  
3  
4  
389   MAS TAKEELA   177   Edward Bushman [margarita]   MAST   01:05:09   11   11  
4  
5  
449   Poggy   222   Guy Mascari [margarita]   MAST   01:14:18   15   15  
5  
6  
359   Dock Holiday   172   Rick Kremel [margarita]   MHYC   01:16:37   16   16  
6  
7  
16081   Allegro   180   Joe Buck [margarita]   MAST Racing   01:23:01   17   17  
7  
8  
5685   Lexi Rose   216   Dale Schmidt [margarita]   McKinley Marina   01:23:29   18   18  
8  
9  
none   the trollop   190   Randy Baguhn [margarita]   ssyc   01:27:03   19   19  
9  
10  
54   Cape Jaz   279   Jane Larson [margarita]   MCSC, SSYC, MAST   01:32:18   21   21  
10  
11  
28340   Lancer   255   Jim Jamrozy [margarita]   MAST   01:38:33   22   22  
11  
12  
526   STIMULUS   298   Raleigh Gregory [margarita]   SSYC   01:41:13   24   24  
12  
13  
5130   Ramblin' Rose   288   Dave Pom [margarita]   Mt. Gay Rum   01:42:49   25   25  
13  
14  
3863   Just4Fun   234   John Lindstrom [margarita]   Harbor Light   01:47:36   26   26  
14  
15  
3068   Bella Sera   228   Matthew Skinner [margarita]   none   02:03:47   27   27  
15  
16  
198   Gemini 3000   270   Bob McInnes [margarita]   SSYC   02:32:21   28   28  
16  
17  
734   Rezin Sails   276   David Draeger [margarita]   N/A   02:33:13   29   29  
17  
18  
TBD   Little Spoon   240   Ilya Avdeev [margarita]   None   02:34:13   44/RET-BF   44T  
18  
18  
Z   Moonshadow   201   Eric Zall [margarita]   MYC   02:34:13   44/RET-BF   44T  
18  
18  
15625   Laser   225   Debbie Koelliker [margarita]   SSYC   NO TIME   44/DNC   44T  
18  
18  
None   Mischief Managed   219   Gina Buono [margarita]   MAST   NO TIME   44/DNC   44T  
18  
18  
1924   Psyche   237   Matthew Dornblaser [margarita]   South shore yacht club   02:34:13   44/RET-BF   44T  
18  
18  
7759   Wanderlust   195   Joe Duehmig [margarita]   SSYC   02:34:13   44/RET-BF   44T  
18  
18  
Z-30   Minnehaha   252   Claude Meyer [margarita]   Milwaukee Community Sailing Center   02:34:13   44/RET-BF   44T  
18  
 



Division: rum (19 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
32659   Sabotage   69   Joyce Sabinash [rum]   SSYC   00:33:49   1   1  
1  
2  
6279   Debbia   135   Mike Kenny [rum]   LMSS, GLSS   00:45:28   2   2  
2  
3  
30795   Meltdown   168   Mike Emery [rum]   ssyc   00:46:23   3   3  
3  
4  
52286   Blue Pearl   102   James Kerlin [rum]   MYC   00:47:06   4   4  
4  
5  
282   Kindred Spirit   168   karl krueger [rum]   South Shore Yacht Club   00:49:15   5   5  
5  
6  
26217   Top Tick   141   Edward Purcell [rum]   MYC   00:57:36   8   8  
6  
7  
222   SEAQUEST   102   HOWARD MILLARD [rum]   SSYC   00:59:49   9   9  
7  
8  
123   Inigo Montoya   162   Todd Herrenbruck [rum]   SSYC   01:09:34   12   12  
8  
9  
597   Aztec   144   Patrick Prendergast [rum]   None   01:10:39   13   13  
9  
10  
h333   aquavit   147   gregory carlson [rum]   ssyc   01:13:53   14   14  
10  
11  
1881   Athena   155   Brian Molstad [rum]   MAST   01:27:27   20   20  
11  
12  
1166   Carina   171   John Krezoski [rum]   MAST   01:39:55   23   23  
12  
13  
40554   ALIVE   165   Syd Millman [rum]   SSYC   02:29:13   44/RET-BF   44T  
13  
13  
N/A   Right Now   105   Scott Fields [rum]   Egg Harbor Yacht Club   02:29:13   44/RET-BF   44T  
13  
13  
35   True North   124   Adam Berger [rum]   MYC   NO TIME   44/DNS   44T  
13  
13  
us26444   Dirty Vicar   96   Michael Bersch [rum]   Astro   NO TIME   44/DNC   44T  
13  
13  
000   SEA SHARP   171   Tom Groble [rum]   MAST   02:29:13   44/RET-BF   44T  
13  
13  
6   Primadana   93   Dana Felton Reinhard [rum]   SSYC   02:29:13   44/RET-BF   44T  
13  
13  
4105   who   168   mike aita [rum]   milwaukee yacht club   NO TIME   44/DNC   44T  
13  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network