2016 OPEN ORANGE BOWL REGATTA
COCONUT GROVE SAILING CLUB | December 27-30, 2016

29ER (20 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2016 5:15:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1467, Bella CASARETTO/Ian MACDIARMID, Lauderdale YC, 2Niner Squad, 1-[6]-3-2-1-5-1-1-1-1-4- ; 20   
2. 2449, Peter JOSLIN/Jack JOSLIN, SDYC, 2-3-2-1-8-[10]-6-3/CNF*-3-6-3- ; 37   
3. 1418, Ripley SHELLEY/Shane RIERA, 29er Sqaud CRYC, 3-1-1-4-11-[12]-12-3-4-3-2- ; 44   
4. 2185, Harry MELGES IV/Finn ROWE, Lake Geneva YC, [21/OCS]-21/OCS-4-7-3-6-2-2-7-2-1- ; 55   
5. 1, Severin GRAMM/Ben KERN, 2Niner Skiff Squad, 5-[12]-11-5-2-11-4-4-6-7-5- ; 60   
6. 447, William BONIN/Samuel BONIN, Royal Canadian YC, 8-2-7-6-[16]-7-15-6-2-4-6- ; 63   
7. 720, Teddy NICOLOSI/Robert HUNTER, St. Thomas YC, [12]-9-6-3-4-2-7-8-10-8-8- ; 65   
8. 2296, Charlie HIBBEN/CJ MCKENNA, Wianno YC, [21/OCS]-7-5-12-13-3-5-9-5-5-7- ; 71   
9. 2294, Nico MARTIN/Chase SABADASH, 2Niner Skiff Squad, 10-4-9-8-6-[15]-14-5-8.9/RDG-8.9/RDG-8.9/RDG- ; 82.7   
10. 1088, Kieran SHOCKLEE/Grant JANOV, California YC, 6-8-10-11-9-8-3-15-11-[21/DNF]-10- ; 91   
11. 2001, Sally WILMOT/Tanner CHAPKO, St Francis YC/San Diego YC, 4-11-12-13-[19]-1-10-12-8-11-13/RDG- ; 95   
12. 1471, Marina HUTZLER/Nicholas HARDY, CICP, 7-5-8-[18]-15-9-13-14-12-9-9- ; 101   
13. 120, Ryutaro SOCHI/Jack FISHER, Fishers Island YC/Manhattan YC, 11-16-[21/OCS]-9-10-14-11-13-14-12-12- ; 122   
14. 445, Sebastian CLARK/Justin LOUDEN, 2niner Skiff Squad, 14-14-15-[19]-17-16-16-11-13-10-11- ; 137   
15. 104, Berta PUIG/Charlotte MACK, 2 NINER/Coral Reef YC, 15-10-[21/OCS]-10-5-19-9-7-21/DNF-21/DNS-21/DNS- ; 138   
16. 925, Scott McKENZIE/Sean HENNESSY, St. John YC, 13-15-14-14-14-13-17-3/CNF*-15-[21/RET]-21/DNS- ; 139   
17. 2452, Josh YALE/Louis RIEL-BROCKIE, RCYC, 9-13-13-17-12-17-[21/RET]-10-9-21/RET-21/RET- ; 142   
18. 2299, Catherine LINDSAY/Jana LAURENDEAU, 2Niner Skiff Squad, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-15-7-4-8-21/RET-21/RET-21/RET-21/RET- ; 160   
19. 2413, Christina VAN DYKE/Isabelle MEEGAN, LBYC/ABYC, 16-17-16-16-18-18-18-[21/DNC]-21/DNC-13-13/RDG- ; 166   
20. 250, Connor MACKEN, Barrington YC, [21/DNC]-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC-21/DNC- ; 210   
 



I420 (39 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2016 3:12:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 55876, Carmen COWLES/Emma COWLES, LISOT/Larchmont YC, 6-1-1-1-3-7-1-2-[10]-2- ; 24   
2. 56036, Eduardo MINTZIAS/Declan McGRANAHAN, LIMA / CRYC, 1-2-2-3-2-8-[16]-4-5-9- ; 36   
3. 55317, Thomas RICE/Trevor BORNARTH, SCYC / LIMA Sailing Team, 4-16-8-12-1-[21]-3-3-2-4- ; 53   
4. 55873, Thomas HALL/Shawn HARVEY, LISOT, 3-5-9-14-7-3-19-1-1-[28]- ; 62   
5. 55617, Joseph HERMUS/Walter HENRY, LIMA/Bellport Bay, 8-3-4-11-5-15-9-7-3-[26]- ; 65   
6. 55145, Zane ROGERS/Reese GUERRIERO, LYC/TCYC, 5-11-[31]-5-10-10-6-8-17-1- ; 73   
7. 55447, Matthew LOGUE/Cameron GIBLIN, Riverside YC | LISOT, 7-17-10-7-9-[18]-8-9-6-6- ; 79   
8. 55917, Dylan ASCENCIOS/Nick CHISARI, Lakewood YC, 10-15-[25]-2-13-1-15-6-7-22- ; 91   
9. 55162, William GEORGE/William LOGUE, Nantucket YC/LISOT, 17-8-6-6-8-2-26-17-[27]-14- ; 104   
10. 55997, Connor MRAZ/Griffin SEGALLA, Chester YC/LISOT, 22-4-[26]-4-4-20-7-19-25-3- ; 108   
11. 55116, Alex ABATE/Marcus ABATE, Lakewood YC, 12-28-19-[33]-6-14-10-11-4-7- ; 111   
12. 55296, Teagan CUNNINGHAM/James WESTERBERG, Barnegat Light YC, 9-18-18-9-14-13-[22]-10-12-17- ; 120   
13. 55172, Payton THOMPSON/Sammy PICKELL, LISOT/NHYC, 2-24-7-8-25-30-2-[31]-11-12- ; 121   
14. 56029, Timothy DANILEK/Pierce ORNSTEIN, Noroton YC, 20-12-14-13-18-12-[37/BFD]-5-8-21- ; 123   
15. 55912, Emily HAIG/Nathan HOUSBERG, LISOT/Little Egg Harbor YC, 15-10-17-10-24-27-4-18-[30]-5- ; 130   
16. 55147, AnaClare SOLE/Grace AUSTIN, Texas Corinthian YC, 16-14-5-21-[28]-4-21-15-23-18- ; 137T   
17. 54068, Sarah BURN/Patricia GERLI, Bay Head YC, 11-6-23-16-15-6-5-28-[35]-27- ; 137T   
18. 51520, Victoria THOMPSON/Laurel FOSTER, LISOT/NHYC, 23-22-3-15-22-11-14-[30]-24-10- ; 144   
19. 5591, Dana HAIG/Zach ZEELANDER, LISOT/Little Egg Harbor YC, 14-26-12-22-21-5-[34/BFD]-25-14-11- ; 150   
20. 55998, Sam GAVULA/Gavin MEESE, Bay Head YC / LISOT, 13-21-13-[28]-12-24-18-24-13-16- ; 154   
21. 56037, Yumi YOSHIYASU/Kara SCULLY, HYC, 26-29-15-26-11-[33]-11-21-9-19- ; 167T   
22. 55818, Ian MORAN/Abercrombie GRIGGS, Edgewater YC, 21-13-24-25-19-[32]-20-12-20-13- ; 167T   
23. 56035, Caroline BENSON/Ellen WILLIAMS, Tred Avon YC/LISOT, [30]-19-22-24-16-19-12-27-22-24- ; 185   
24. 55339, Elizabeth KAPLAN/Meghan GONZALEZ, Larchmont YC, 18-9-20-23-[33]-31-27-32-18-8- ; 186   
25. 55616, Madeleine RICE/Ella BARRY, SCYC / LIMA Sailing Team, 29-[36]-27-20-26-26-13-14-21-15- ; 191   
26. 56268, Arianna FORELLI/Giorgia BERTUZZI, Fraglia Vela Malcesine, [40/UFD]-7-11-27-27-17-38/BFD-13-28-30- ; 198   
27. 55877, James PAUL/Brooke WHITTEMORE, Stamford YC/ LISOT, 19-25-16-36-17-25-25-22-[38/BFD]-20- ; 205   
28. 55999, Cameron TURNER/Oliver DUNCAN, Chautauqua Lake YC/LIMA, [40/UFD]-23-28-19-23-9-29-35-15-31- ; 212   
29. 54065, Emily BORNARTH/Katie BORNARTH, LIMA/ Edward Teach Youth SA, 24-20-30-[32]-31-29-17-16-19-29- ; 215   
30. 53960, Moritz HEIDENREICH/David SAPP, RNSYS, 28-30-[33]-29-20-28-23-29-33-33- ; 253   
31. 55618, Alexandra MARES/Katy HANNAN, Houston YC/GCYSA, [40/UFD]-32-36-30-30-16-35/BFD-26-26-23- ; 254   
32. 54063, Sofia SEGALLA/Hope GALLAGHER, LISOT / Stamford YC, 34-27-35-18-29-23-31-36-[40/DNF]-36- ; 269   
33. 55900, Dylan BRAZEE/Ariel CASARETTO, LIMA/USSCMC, 27-31-29-17-[40/UFD]-22-36/BFD-33-36-40/DNF- ; 271   
34. 56266, Oliver HURWITZ/Angus MANION, LISOT, 31-34-21-31-[40/UFD]-34-33-40/DNF-16-32- ; 272   
35. 55148, Chris KIENER/Max VITTIMBERGA, USSCMC/LIMA, 32-[37]-37-35-32-37-24-20-32-25- ; 274   
36. 53718, Austin ANDO/Charles HERTZ, Hobcaw YC, 25-33-34-34-34-[35]-28-23-29-35- ; 275   
37. 55848, Cochise BURROWS/Matteo ALLIATA, Nassau Yacht Club, 35-35-32-[37]-36-36-30-34-34-34- ; 306   
38. 55621, Fifi FOGARTY/Libby REDMOND, LIMA / Seawanhaka, 33-38-38-38-35-38-32-[40/DNS]-31-40/RET- ; 323   
39. 56216, Julia JOHANSSON/Isabella FARINA, LIMA, [40/DNC]-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC-40/DNC- ; 360   
 



Laser Radial (1 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2016 3:12:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
 



Laser (16 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, December 30, 2016 1:39:15 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 180521, Marek ZALESKI, Noroton YC, 1-1-2-1-1-1-[4]-3-3- ; 13   
2. 207143, Ernesto RODRIGUEZ, NA, 3-4-[6]-2-2-2-2-2-2- ; 19   
3. 208839, Peter VESSELLA, Saint Francis YC, 4-3-3-[5]-3-3-3-4-4- ; 27   
4. 172957, Augie DIAZ, Coconut Grove Sailing Club, [5]-5-4-4-4-4-5-5-5- ; 36   
5. 199796, Malcolm LAMPHERE, CYC/LGYC/CGSC, 2-2-1-[17/DNC]-17/DNC-17/DNC-1-1-1- ; 42   
6. 199205, Austin GRAEF, Eagle Creek SC, [9]-8-5-3-5-5-8-6-7- ; 47   
7. 188668, Richard GRAEF, Eagle Creek SC, 7-6-7-6-6-6-[9]-7-6- ; 51   
8. 209387, Mitch POLGAR, Chicago Corinthian YC, 8-9-[17/DNF]-7-7-7-6-17/DNF-17/DNF- ; 78   
9. 1, Drew DAVIDSON, TSCC/RCYC, 13-[17/RET]-9-8-9-8-10-17/DNF-8- ; 82   
10. 20375, Armand CANDEA, Chicago Corinthian Yacht Club, 11-11-[17/DNF]-17/DNF-10-9-7-17/DNF-17/DNF- ; 99   
11. 191963, Rebecca HOFMEISTER, St. Petersburg YC, 6-7-8-[17/DNC]-17/DNC-17/DNC-11-17/DNF-17/DNF- ; 100   
12. 173996, Bill MCKENZIE, pbsc, 10-12-[17/DNF]-9-8-11-17/DNC-17/DNC-17/DNC- ; 101   
13. 171880, Steven SCHWARTZ, CGSC, 12-10-[17/DNF]-10-11-10-17/DNC-17/DNC-17/DNC- ; 104   
14. 153266, Juan Pablo de YTURBE SORDO, CVLP, [17/DNC]-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC- ; 136T   
15. 170673, James LIEBL, Coconut Grove SC, [17/DNF]-17/DNF-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC- ; 136T   
16. 184607, William HOFMEISTER, Harbor Island YC, [17/DNF]-17/DNF-17/DNF-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC-17/DNC- ; 136T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network