Massapoag Yacht Club 68th Annual Regatta
Massapoag Yacht Club | September 08-10, 2017

Flying Scot (11 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 10, 2017 10:52:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
4776   Still Crazy   Mark Swanson/
Mike Hennessy  
Saratoga Lake Sailing Club/ Saratoga Lake Sailing Club   1   1   2   1   [4]   2   7  
1  
2  
5763      John Eckart/
Connie Eckart  
Massapoag YC/ MYC   [3]   3   1   2   1   1   8  
2  
3  
5990      randy Rubinstein/
Scott Rubinstein  
MYC/ MYC   2   2   4   3   [5]   4   15  
3  
4  
4555   Tanasia   David Rousseau/
Hein Smit Sibinga  
MYC/ MYC   4   4   [6]   5   2   3   18  
4  
5  
5857   Kachow   Greg Kampf/
Diane Kampf  
Massapoag Yacht Club/ Massapoag Yacht Club   6   [7]   5   4   3   6   24  
5  
6  
5516   Don't Panic!   Mark Riefenhauser/
Adam Riefenhauser  
CYC/ CYC   5   5   3   6   [7]   7   26  
6  
7  
4756      donald bennett/
michael ganshirt  
MYC/ MYC   8   8   [10]   7   6   9   38T  
7  
8  
652      Mark Stoughton/
Peter Levesque  
Massapoag Yacht Club/ Massapoag Yacht Club   7   6   9   8   8   [10]   38T  
8  
9  
3987   June T   Wallace Lueders/
Carl Lueders  
Massapoag Yacht Club/ none   [10]   10   8   10   9   5   42  
9  
10  
0416   Windcatcher   Harvey Davidson/
Dave Levy  
MYC/ MYC   9   9   7   [12/DSQ]   10   11   46  
10  
11  
3318   Tangle   Seth Newton/
Diane McElligott  
Massapoag Yacht Club/ MYC   [11]   11   11   9   11   8   50  
11  
 



Day Sailer (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 11, 2017 11:57:12 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
3797   BlueBird II   Mike McCaffrey/
Suzanne Boohar  
Quannapowitt Yacht Club/ Quannapowitt Yacht Club   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
1448   Salty Rail   Wayne Hastings/
Peter Radke  
OYC/ OYC   [3]   3   2   2   2   2   11  
2  
3  
1359   Buona Vita   Robert Gaffney/
Emily Szczypek  
Massapoag Yacht Club/ Massapoag Yacht Club   2   2   [3]   3   3   3   13  
3  
4  
1659   Dad's Boat   Vince Gallagher   MYC   [5/DNS]   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   5/DNS   25  
4  
 



Comet (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 10, 2017 10:55:05 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
4088   Gifted   Kevin Buruchian/
Ashley Buruchian  
MYC/ MYC   1   2   [3]   1   2   1   7  
1  
2  
4151   Gemini II   Talbott Ingram/
Carol Lee Ingram  
Shrewsbury Sailing & Yacht Club/ Shrewsbury Sailing & Yacht Club   2   1   1   [3]   3   2   9  
2  
3  
3468   N/A   Bradley Meade/
Evan Locke  
Shrewsbury Sailing and Yacht Club/ MYC   3   [4]   4   2   1   4   14  
3  
4  
3952      Mark Buruchian/
Casey White  
Highland Lakes/ Highland Lakes   [4]   3   2   4   4   3   16  
4  
 



Laser (13 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 10, 2017 12:42:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
210675   RUN.D.M.C.   Dave Crawley   DYC   [5]   1   1   1   2   1   2   1   1   1   11  
1  
2  
191464   COVFEFE   Judith Krimski   Courageous Sailing Center   1   4   3   [6]   4   2   1   3   2   3   23  
2  
3  
187392/20715   Femme Fatale   Faye Flam   none   3   3   [6]   2   1   3   6   2   5   4   29  
3  
4  
200334   NA   David L Ryan   DBMS   7   6   5   3   5   5   [14/DNF]   9   3   2   45T  
4  
5  
3      Solomon Tarlin   MYC   6   2   4   [7]   7   6   3   6   4   7   45T  
5  
6  
1   N/A   Dan Abram   MYC   4   7   2   9   11   [12]   4   5   9   5   56  
6  
7  
134628      Christopher Stow   Massapoag Yacht Club   2   8   7   [10]   10   7   7   7   6   6   60  
7  
8  
188122      Aleksei Semeniuk   Quannapowitt Yacht Club   9   [12]   9   5   6   4   5   8   7   8   61  
8  
9  
11/7390      Paul Keohan   DBMS   10   9   10   8   9   [11]   8   4   8   9   75  
9  
10  
184456   None   Rick Meyer   DBMS   8   5   8   4   3   8   [14/DNS]   14/DNS   14/DNS   14/DNS   78  
10  
11  
150107   Laser   Bryan Gregory   Duxbury   11   11   12   11   12   10   [14/DNS]   10   10   10   97  
11  
12  
185838   zut alors   David LeGrand   NA   12   10   11   12   8   9   [14/DNS]   14/DNS   14/DNS   14/DNS   104  
12  
13  
88   Matt's   Laura Russell   MYC   13   13   13   [14/DNS]   14/DNS   14/DNS   14/DNS   14/DNS   14/DNS   14/DNS   123  
13  
 



RS Aero (10 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 10, 2017 12:11:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
2209      Marc Jacobi   Cedar Point YC   4   1   2   4   1   [5]   3   1   1   1   18T  
1  
2  
no number   Trash Panda   Alicia Martorella   Seawanhaka Corinthian YC   1   2   [6]   3   2   1   1   2   2   4   18T  
2  
3  
2121      Carson Turowski   Sail Newport   5   4   1   5   3   4   4   3   3   [6]   32  
3  
4  
1422      Eric Aker   Boston Aero Fleet   3   3   5   2   [6]   6   2   6   6   3   36  
4  
5  
1421      Derek Stow   Boston Aero Fleet   [6]   5   3   6   4   3   5   4   4   5   39  
5  
6  
2275   no clue   Sally Sharp   Mascoma Sailing Club   2   6   4   1   5   2   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   53  
6  
7  
2278      Andrew Labbe   Zim Sailing   7   7   8   8   [9]   8   6   7   7   7   65  
7  
8  
2277   charter   Simeon Thomas   Denver Sailing Association   [8]   8   7   7   7   7   8   8   8   8   68  
8  
9  
1987   Satisfaction   Jim Myers   WHYC   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   11/DNS   11/DNS   11/DNS   7   5   5   2   74  
9  
10  
1824      Michael Housley   None   [11/DNF]   9   9   9   8   9   9   11/DNF   11/DNS   11/DNS   86  
10  
 



Sunfish (25 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, September 11, 2017 6:42:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
61299      Bill Brangiforte   Barrington Frostbite   2   10   1   1   2   3   [14]   5   4   1   29  
1  
2  
40728      Andy David   Barrington Frostbite   5   1   3   2   7   1   [15]   1   6   6   32  
2  
3  
40725   Lucy   John Fonseca   SailNewport   1   5   7   4   [10]   4   6   6   5   4   42  
3  
4  
54311      Scott Greenbaum   none   6   [11]   6   9   1   9   4   2   2   5   44  
4  
5  
4350      Simon Bertocci   East Granby   3   6   5   3   3   2   [18]   12   7   11   52  
5  
6  
12      Ken Charles   BLSC   7   7   [13]   7   6   6   9   3   3   10   58  
6  
7  
4355      William Kresic   UConn   8   [21]   9   8   5   5   11   4   1   9   60  
7  
8  
3276      Lee Montes   Wet Pants Sailing Association   9   3   8   11   4   [26/DNF]   2   16   9   2   64  
8  
9  
5785      Lee Parks   Newport YC   14   2   [22]   14   12   12   1   7   11   3   76  
9  
10  
58984   Old Shovelnose   Eric Woodman   Barrington Frostbite   10   4   10   12   8   8   3   [13]   13   13   81  
10  
11  
43433      Liza Genovese   none   13   13   [16]   6   11   7   8   8   8   12   86  
11  
12  
4704   Big Tuna   Lyndsay Stockwell   UConn   11   8   14   5   14   [15]   5   10   15   7   89  
12  
13  
78518      Paul Dierze   Topsfield Yacht Club   16   9   4   13   13   [20]   10   11   10   17   103  
13  
14  
9102      Robert (Rapid) Buttner   Chetolah yacht Club   4   17   11   [20]   9   10   19   9   17   8   104  
14  
15  
79161   Slowdive   David Nielsen   Bolton Lake Sailing Club   15   14   2   15   15   11   [17]   17   12   15   116  
15  
16  
898      Marta Chlus   Bantam Lake Yacht Club   12   18   12   [21]   19   14   7   18   18   20   138  
16  
17  
4411      Bernadette Levesque   Massapoag Yacht Club   19   [22]   17   10   16   17   13   21   16   18   147  
17  
18  
111   S.S. Mola Mola   Kimmy Jackman   Bantam Lake Yacht Club   17   16   21   [24]   21   18   12   14   19   16   154  
18  
19  
4331      Andrew Silhavy   UConn   20   12   23   16   17   13   16   20   22   [26/DNS]   159  
19  
20  
80737   Sunny   Ruth Hakanson   .   22   15   15   17   [26/DNS]   26/DNF   20   15   21   14   165T  
20  
21  
14      Mary Charles   BLSC   18   20   18   18   18   [26/DNF]   21   19   14   19   165T  
21  
22  
2752      Rick Schlosser   Myc   [24]   19   19   22   23   21   22   22   23   21   192  
22  
23  
613      John Houstle   MYC   21   23   20   19   22   19   23   23   24   [26/DNS]   194  
23  
24  
81289      Shannon Nardi   UConn   23   [24]   24   23   20   16   24   24   20   22   196  
24  
25  
3901   Skip's   Skip Russell   MYC   25   25   25   25   24   [26/DNF]   26/DNS   26/DNS   26/DNS   26/DNS   228  
25  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network