BERMUDA NATIONAL AND OPEN OPTIMIST CHAMPIONSHIP
America's Cup Endeavour West | November 10-13, 2016

Optimist (75 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 13, 2016 2:57:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total Pos
1  
USA 16897   Justin Callahan   Team USA/LYC   2   1   1   [9]   4   [9]   5   4   1   5   3   26  
1  
2  
USA 21942   Vanessa Lahrkamp   Team USA/AYC   3   4   3   2   2   2   9   8   [27]   [20]   16   49  
2  
3  
USA 16898   Mitchell Callahan   Team USA/LYC   4   [76/OCS]   5   17   [21]   3   2   2   4   8   9   54  
3  
4  
USA 19641   Colleen O'Brien   Team USA/BHYC   10   7   7   3   [16]   4   8   6   [16]   10   5   60  
4  
5  
USA 20797   Stephan Baker   Team USA/CRYC   15   14   [18]   7   15   1   4   3   [17]   11   2   72  
5  
6  
USA 20005   Peter Foley   Team USA/CRYC   12   26   [35]   [30]   14   7   1   14   14   3   1   92  
6  
7  
USA 17848   Mateo Farina   Team USA/CRYC   11   3   12   5   7   15   7   [22]   [25]   17   22   99  
7  
8  
USA 20793   Javier Garcon   Team USA/CRYC   1   2   2   8   17   22   19   20   [26]   [35]   11   102  
8  
9  
USA 20548   Paul Houston   Team USA/Lakewood YC   13   10   14   [26]   [36]   14   22   11   8   4   7   103  
9  
10  
POL1799   Kamil Manowiecki   YKP Gdynia   7   11   16   12   18   6   11   23   3   [76/DSQ]   [38]   107T  
10  
11  
USA 19632   Michaela O'Brien   Team USA/BHYC   9   6   17   11   [37]   19   6   15   10   [21]   14   107T  
11  
12  
BER 1011   Ahzai Smith   RBYC   20   [47]   6   13   3   5   26   18   [76/OCS]   6   20   117  
12  
13  
USA 21322   Bella Casaretto   Team USA/LYC   6   5   15   15   12   20   14   10   21   [25]   [23]   118  
13  
14  
BER 1939   Jordan Etemadi   RBYC   24   19   10   1   6   [29]   17   19   [73/BFD]   18   6   120  
14  
15  
BER1010   Sebastian Kempe   RBYC   [36]   24   20   25   20   8   [28]   7   20   2   4   130  
15  
16  
BER2001   Rian Geraghty-McDonnell   RBYC   [35]   20   21   20   13   17   3   [32]   12   1   29   136  
16  
17  
USA20545   Michael Burns   Team USA/PCYC   8   9   23   19   5   26   24   12   18   [28]   [33]   144T  
17  
18  
BER 1205   MAGNUS RINGSTED   RBYC   26   12   19   6   [35]   10   27   13   [74/BFD]   19   12   144T  
18  
19  
USA 16712   Will Foox   Team USA/SFYC   5   8   4   4   31   [36]   10   29   22   36   [46]   149  
19  
20  
USA21869   Jake Mayol   Team USA/California Yacht Club   [27]   18   8   [33]   9   27   25   24   13   7   21   152  
20  
21  
BER 1224   Christian Ebbin   RBYC   [76/DNF]   25   24   29   11   12   15   1   [72/BFD]   29   19   165  
21  
22  
BER1001   Micah Thomas Raynor   RBYC   18   30   11   14   33   [44]   32   [37]   2   15   13   168  
22  
23  
CAN1417   Noah Adler   RNSYS   [50]   [46]   30   37   1   23   31   9   7   14   31   183  
23  
24  
CAN 1726   Jack Gogan   RNSYS   14   [50]   [36]   28   28   16   29   31   33   9   8   196  
24  
25  
BIZ 175   Kevin Velasquez   Alta Mar Sailing Club   25   [32]   26   32   10   [33]   12   21   30   13   28   197  
25  
26  
USA 14006   Claire Housey   Team USA/PCYC   23   17   9   35   38   [46]   18   16   6   37   [39]   199T  
26  
27  
USA17813   Evie Blauvelt   Atlanta Yacht Club   19   16   31   18   [42]   11   [46]   42   23   24   15   199T  
27  
28  
CAN 1310   Jackson Macaulay   RNSYS   [53]   37   38   31   22   [54]   13   5   34   16   10   206  
28  
29  
ITA 8656   Ubaldo Bruni   Royal Bermuda yacht club   21   22   32   24   19   [49]   35   17   [44]   34   32   236  
29  
30  
CAN1680   Maya Heidenreich   RNSYS   [44]   41   29   21   27   18   23   26   24   33   [76/UFD]   242  
30  
31  
USA21303   Audrey Foley   RNSYS/Coral Reef Yacht Club   22   35   33   [43]   8   37   43   [69]   29   12   24   243  
31  
32  
BER 2511   Leyli Walker   RBYC   32   34   28   22   26   [55]   21   35   32   [42]   34   264  
32  
33  
BER1208   Jack Hildebrand   RBYC   29   13   27   10   43   [48]   [47]   28   43   39   42   274  
33  
34  
CAN1677   Andreas Steinitz   BQYC   [41]   29   37   27   41   [43]   33   27   36   27   18   275  
34  
35  
BER1044   Aiden Lopes   RHADC   [76/DNF]   36   34   [38]   34   24   36   33   19   32   35   283  
35  
36  
CAN 1569   Thomas Staples   RStLYC   30   31   42   39   48   [73]   30   45   11   [49]   17   293T  
36  
37  
CAN 1397   Spencer Leman   Royal Canadian Yacht Club   28   38   39   16   44   35   16   34   [75/BFD]   [52]   43   293T  
37  
38  
USA 21169   Hoel Menard   SFYC   [52]   21   25   41   25   39   37   30   39   [50]   37   294  
38  
39  
BER428   Christopher Adderley   RBYC   17   27   13   23   52   47   [58]   38   45   [54]   36   298  
39  
40  
BER1018   Peter Komposch   RBYC   [76/DNF]   53   54   54   24   51   20   [62]   5   22   25   308  
40  
41  
CAY 9   Matheo Capasso   Cayman Islands Sailing Club   40   45   [50]   [47]   30   13   41   39   40   26   47   321  
41  
42  
BER103   Luke Madeiros   RHADC and RBYC   16   15   22   36   47   [58]   [66]   50   47   38   54   325  
42  
43  
BER1117   Fiachra McDonnell   RBYC   47   28   47   44   46   30   [53]   25   38   30   [50]   335  
43  
44  
BER 1042   Genevieve Lau   RBYC   46   39   40   40   45   25   [48]   [52]   41   23   41   340  
44  
45  
BER2012   Ethan Edmunds   R.H.A.D.C.   [76/DNF]   43   41   42   [57]   21   45   44   48   40   26   350  
45  
46  
BER 1099   Nicholas Bridges   RHADC   43   23   44   34   40   31   50   46   [58]   43   [76/UFD]   354  
46  
47  
USA 19908   Angus Renton   CYC-NC   48   52   43   [55]   39   42   38   53   15   [57]   27   357  
47  
48  
BER 1008   Thomas Evans   RBYC   37   33   45   48   [51]   38   39   [60]   37   51   30   358  
48  
49  
BER 1129   Laura Hupman   RBYC   45   51   56   53   23   28   [59]   48   9   [59]   52   365  
49  
50  
BIZ 72   Caronine Sersland   Alta Mar Sailing Club   31   44   [76/DNF]   49   53   32   [57]   36   42   44   40   371  
50  
51  
BER 1226   Nicole Stovell   Royal Bermuda Yacht Club   34   42   49   46   49   34   42   51   [57]   [55]   45   392  
51  
52  
BER1600   Jack Roberts   RHADC   51   56   46   45   32   [59]   34   49   [64]   31   49   393  
52  
53  
CAN 1339   Clea Yates   Royal Canadian YC   42   48   55   50   29   [63]   49   [64]   49   45   53   420  
53  
54  
CAN 1719   Tuskar Lordly   RNSYS   38   40   48   52   [55]   [57]   54   54   50   46   55   437  
54  
55  
BER1115   Cole Summers   RBYC   33   49   52   [76/RET-BF]   50   62   40   [67]   61   62   58   467  
55  
56  
CAN1684   Andrew Giacomuzzo   BQYC   [76/DNF]   60   [76/DNF]   60   65   40   55   74   35   41   51   481  
56  
57  
BER 1118   Millie Lewis   RBYC   49   55   57   58   58   [61]   60   47   53   56   [62]   493  
57  
58  
BER 1028   Cameron Lucas   RHADC   [76/DNF]   63   59   61   69   [74]   52   40   28   61   65   498  
58  
59  
BDA1089   Gabrielle Brackstone   RHADC   39   61   51   51   62   56   61   61   59   [69]   [76/UFD]   501  
59  
60  
BER 1121   Jacob Hodder   Royal Hamilton Amateur Dinghy Club   [76/DNF]   54   53   57   54   41   63   57   66   [73/BFD]   61   506  
60  
61  
BER 1230   Bobby Cooper   Rbyc   [76/DNF]   59   [76/DNF]   76/DNS   60   60   56   43   56   47   57   514  
61  
62  
BER 1027   Skye Oliveira   RBYC   [76/DNF]   57   58   56   67   [69]   65   55   63   58   48   527  
62  
63  
CAN1676   Dhalia Steinitz   BQYC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   66   71   51   65   31   53   44   533  
63  
64  
BER 1127   Rachael Betschart   RBYC   [76/DNF]   58   62   63   [70]   66   44   63   65   60   56   537  
64  
65  
BER 1002   Ava Adams   RBYC   [76/DNF]   [76/DNS]   60   59   59   45   62   56   68   72   63   544  
65  
66  
BER 1078   Alivia Venning   RBYC   [76/DNF]   [76/DNS]   61   62   63   67   74   66   46   63   59   561  
66  
67  
BER 1056   Gianni Santucci   RHADC   [76/DNF]   [76/DNC]   76/DNC   76/DNC   64   68   67   41   69   48   68   577  
67  
68  
BER 1101   Flynn Watson-Brown   RHADC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   72   50   72   59   54   64   60   583  
68  
69  
BER 1058   Hallam Frith   RHADC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   65   68   52   68   73   60   66   71   599  
69  
70  
BER 11   Ethan Lacey   RHADC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   61   64   71   58   62   65   69   602  
70  
71  
BER 1049   Esme Frith   RHADC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   56   65   64   76/RET   51   68   76/UFD   608T  
71  
72  
BER 1034   Harlan Watson-Brown   RHADC   [76/DNF]   62   [76/DNF]   76/DNS   73   70   70   70   52   71   64   608T  
72  
73  
BER 1031   Ben Redburn   rhadc   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   71   53   69   72   55   67   70   609  
73  
74  
BER1084   Olivia Buchanan   RBYC   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   64   76/DNF   76/DNS   75   71   67   74/BFD   66   645  
74  
75  
BER 1032   CAMERON PIMENTEL   Royal Hamilton Amatuer Dinghy Club   [76/DNF]   [76/DNS]   76/DNF   76/DNS   74   72   73   68   70   70   67   646  
75  
 



Optimist Green (63 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 13, 2016 1:46:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
BER 1069   Ethan Thompson   RHADC   1   1   2   3   7   5   [8]   1   20  
1  
2  
USA 15504   Yann Menard   SFYC   3   3   4   4   13   [15]   3   7   37  
2  
3  
NZL 4145   Mia Barker   RHADC   2   6   9   [12]   11   6   2   2   38  
3  
4  
BER 1511   Thea Kamp   RBYC   4   4   8   [19]   3   9   1   12   41  
4  
5  
21   Christopher Raymond   East   12   2   12   1   2   17   [28]   4   50  
5  
6  
BER 1009   Isaac Wickramage   RBYC   9   14   7   2   4   11   7   [26]   54  
6  
7  
1   Joanna Santiago   East   6   [43]   1   26   1   4   12   9   59  
7  
8  
BER 029   Kipling Rossouw   RHADC   [49]   7   18   22   22   1   4   3   77  
8  
9  
BER 2693   Noah Kamp   RBYC   13   9   6   15   12   23   [31]   14   92  
9  
10  
14   Naji Bean   East   11   15   11   21   16   16   [23]   8   98  
10  
11  
16   Ruth Mello-Cann   East   19   [34]   13   27   28   2   5   5   99  
11  
12  
BER 1012   Arabella Henderson   Royal Hamilton Amateur Dinghy Club   5   5   17   7   18   27   [39]   28   107  
12  
13  
31   Raphael Rudolf   Endaevour   [64/DNF]   39   33   6   10   21   10   6   125  
13  
14  
38   JADE SMITH   ENDEAVOUR   7   31   23   5   32   13   [45]   15   126  
14  
15  
12   Jannis Roberts   East   14   17   20   [31]   14   30   9   23   127  
15  
16  
BER 1222   Ethan Etemadi   RBYC   8   20   21   9   21   25   26   [36]   130  
16  
17  
BER 1130   Jack Butterworth   RHADC   [27]   22   25   23   25   3   11   24   133T  
17  
18  
5   Jaidyn Robinson   East   20   10   5   18   8   34   [52]   38   133T  
18  
19  
36   Arye Tucker   Endeavour   [48]   13   24   17   24   14   29   16   137  
19  
20  
19   Elijah Samuels   East   28   18   36   8   6   29   15   [45]   140  
20  
21  
30   Zico Smith   Endeavour   21   8   [43]   28   15   36   13   20   141  
21  
22  
BER 511   James Correia   RBYC   15   37   3   41   17   24   [58]   13   150T  
22  
23  
20   Quentin Vaucrosson   East   24   36   [45]   35   5   12   20   18   150T  
23  
24  
27   Nkosi Boyles   East   18   11   14   38   26   [39]   34   10   151  
24  
25  
9   Taylor White   East   10   23   29   13   9   [46]   41   31   156  
25  
26  
2   Riley Morbey   East   25   16   16   [44]   38   20   35   17   167  
26  
27  
4   Samantha Soares   East   23   38   10   [42]   34   8   22   34   169  
27  
28  
BER 60   Jack Adams   RBYC   29   12   15   10   40   [55]   50   21   177  
28  
29  
26   Taylor Sousa   East   33   [42]   34   11   19   38   17   27   179  
29  
30  
BER 8   Paul Rodrigues Jr   RBYC   46   32   28   37   [51]   7   14   19   183  
30  
31  
13   Adrian Trott   East   17   [41]   22   24   39   28   40   25   195  
31  
32  
28   Jkai Berkeley   Endeavour west   37   21   27   34   30   [44]   24   32   205  
32  
33  
10   Charlie Davis   St Georges Mini   22   29   30   33   31   19   [46]   43   207  
33  
34  
15   Sven Curley   Endeveour   40   [64/DNF]   26   55   36   40   6   11   214  
34  
35  
22   Yari Tucker   East   38   33   31   25   20   [48]   33   35   215  
35  
36  
37   Lara Backeberg   Endeavour   31   [51]   41   20   23   37   43   22   217  
36  
37  
8   Katie Stevenson   East   35   40   19   16   47   10   [53]   52   219  
37  
38  
BER 1016   Caoilinn Mc Donnell   RHADC   30   28   52   30   29   33   19   [55]   221  
38  
39  
11   Alex Malpas   East   42   30   32   14   43   22   44   [48]   227  
39  
40  
18   Ajani Richardson   Endeavour   36   35   46   [58]   33   31   16   33   230  
40  
41  
6   Jessie DeBraga   East   16   25   50   47   42   26   [61]   29   235  
41  
42  
23   Kolby Martins   East   32   19   35   [54]   37   52   27   37   239  
42  
43  
29   Tayla Horan   Endeavour   39   [52]   38   32   27   43   38   49   266  
43  
44  
25   Camaj√® Easton-Smith   Team Endeavour St.Georges   41   [64/DNF]   44   46   48   18   37   42   276  
44  
45  
BER 1138   Nathan Leite   RBYC   34   47   40   29   49   41   [57]   41   281  
45  
46  
34   Andrew Burgess   Endeavour   [64/DNF]   53   49   36   44   35   42   39   298  
46  
47  
BER 1600   Jack Carruthers   RHADC   44   26   58   39   [60]   49   25   59   300  
47  
48  
3   Keyan Webb   Endeavour   [64/DNF]   50   53   51   53   47   18   30   302  
48  
49  
35   Isaiah Hayward   Endeavour   [51]   45   42   49   50   50   21   51   308  
49  
50  
46   Ocean Archeval   Endeavor   26   46   47   [56]   52   54   32   56   313  
50  
51  
BER 1042   Candela Mataix Ibor   RHADC   50   27   48   [57]   57   57   30   46   315  
51  
52  
40   Isaiah Fraser   Endeavour   52   24   51   43   46   [56]   55   54   325  
52  
53  
17   Chelsea Minors   East   45   49   [64/DNS]   45   59   45   48   44   335  
53  
54  
44   A'twa Butterfield   AC Endeavour   [64/DNF]   55   37   48   35   53   56   58   342  
54  
55  
24   Imani Burch   East   [64/DNF]   64/DNF   39   53   41   58   54   40   349  
55  
56  
43   Brianna Benevides   Endeavour   [64/DNF]   44   54   50   45   62   51   47   353  
56  
57  
39   Nasya- Stephen Russell   Endeavour   47   56   57   [60]   55   32   60   53   360T  
57  
58  
42   Abigail Frost   Endeavour   43   54   55   61   56   42   49   [62]   360T  
58  
59  
41   Sarai Packwood   Endeavour   [64/DNF]   57   64/DNF   40   61   51   36   60   369  
59  
60  
7   Max Kermode   East   [64/DNF]   64/DNF   56   52   54   61   47   61   395  
60  
61  
33   Shayna Patterson   Endeavour   [64/DNF]   48   59   59   58   60   62   50   396  
61  
62  
45   Vincent Darrell   Endeavour   [64/DNF]   64/DNC   64/DNC   64/DNC   64/DNC   59   59   57   431  
62  
63  
32   Jaime Furtado   Endeavour   [64/DNF]   64/DNC   64/DNC   64/DNC   64/DNC   64/DNC   64/DNC   64/DNC   448  
63  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network