2017 Florida Laser Masters Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 11-12, 2017

Laser (48 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, February 11, 2017 4:40:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
189772   Rob Hallawell [Master]   YCYC   1   5   1   7   13  
1  
2  
208029   carsten Steenberg [Grand Master]   Kollegewidgwok Yacht Club   2   4   6   12   15  
2  
3  
210876   Dave Hiebert [Master]   FWBC/USSCMC   3   2   4   9   15  
3  
4  
183898   Charlie Buckingham [Master]   NHYC/LYC   9   8   5   22   28  
4  
5  
203609   Roman Plutenko [Master]   Ventspils Sailing Club   6   10   7   23   29  
5  
6  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe Yacht Club   4   9   15   28   31  
6  
7  
208839   Peter VESSELLA [Grand Master]   St Francis   22   7   3   32   35  
7  
8  
209724   Mike Hecky [Grand Master]   Brant Beach   11   17   8   36   39  
8  
9  
204462   Patrick Wachholz [Master]   Barrie Yacht Club   12   1   22   35   41  
9  
10  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   13   11   12   36   45  
10  
11  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   DTPYC   5   6   36   47   47  
11  
12  
159785   Jon Deutsch [Apprentice Master]   Fishing Bay Yacht Club   7   12   20   39   48  
12  
13  
USA 210711   John MacCausland [Grand Master]   Cooper River YC   8   24   17   49   52  
13  
14  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   17   13   19   49   52  
14  
15  
192093   Brian Gilcher [Grand Master]   NOMAD   14   15   21   50   53  
15  
16  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   18   20   16   54   57  
16  
17  
195649   DAVE CHAPIN [Grand Master]   LESC   29   16   11   56   59  
17  
18  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   16   26   18   60   60  
18  
19  
209073   Britt Hughes [Grand Master]   CPYC   24   28   10   62   65  
19  
20  
182399   Tim Landt [Grand Master]   SPYC   15   22   27   64   67  
20  
21  
210648   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   10   18   31   59   68  
21  
22  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   25   29   9   63   69  
22  
23  
203944   James Stanley [Grand Master]   SHYC   32   21   14   67   70  
23  
24  
199552   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   19   31   30   80   80  
24  
25  
199760   David Morgan [Grand Master]   Seabrook sailing club   21   23   33   77   80  
25  
26  
209082   Michael Hooper [Master]   Calgary Yacht Club   36   14   24   74   80  
26  
27  
209266   Chris Ellyatt [Master]   Queen Mary SC   28   49/DNF   2   79   85  
27  
28  
197121   Scott Salter [Master]   SS   26   19   34   79   85  
28  
29  
216111   Rick Ericson [Grand Master]   SYC   33   3   49/DNF   85   88  
29  
30  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   37   32   13   82   88  
30  
31  
199804   Jeff Beckwith [Master]   CPYC   20   41   25   86   92  
31  
32  
192097   phil paxton [Grand Master]   CYC   30   37   23   90   93  
32  
33  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   27   27   41   95   95  
33  
34  
200123   Russell Cole [Grand Master]   Ocbc   35   34   26   95   98  
34  
35  
196117   Juan Gaitan [Grand Master]   LESC   39   30   29   98   101  
35  
36  
191568   Michael Goldfarb [Grand Master]   CYC Seattle   38   35   28   101   104  
36  
37  
181188   jim irwin [Great Grand Master]   Riverton Yacht Club   31   33   43   107   107  
37  
38  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Folsom Lake Y.C. L.W.S.C   43   25   39   107   110  
38  
39  
208074   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   41   38   35   114   114  
39  
40  
158625   Carey Jones [Master]   Michigan Sailing Club   40   36   32   108   114  
40  
41  
208041   Frederic (Tex) Poor [Great Grand Master]   Denver Sailing Association   34   39   44   117   117  
41  
42  
148392   erik langendal [Apprentice Master]   Shelter Island Yacht Club   23   43   42   108   117  
42  
43  
199911   Michelle Davis [Master]   USSC Miami   44   40   37   121   127  
43  
44  
197564   William Mulloy [Grand Master]   Calgary Yacht Club   42   49/RET-BF   38   129   132  
44  
45  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   45   49/DNF   40   134   134  
45  
46  
187767   Jerzy Sliwinski [Grand Master]   Marsh Creek Yacht Club   46   42   45   133   136  
46  
47  
12345   George Peet [Great Grand Master]   Bay Harbor Yacht Club   49/DNC   49/DNC   49/DNC   147   147  
47  
48  
187994   ari barshi [Grand Master]   Cabarete   49/DNC   49/DNC   49/DNC   147   150  
48  
 



Laser Radial (19 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, February 11, 2017 4:40:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
170673   James Liebl [Master]   Coconut Grove Sailing Club   1   1   8   10   16  
1  
2  
196023   Bob Tan [Master]   SSA   5   4   1   10   16  
2  
3  
210173   Jean-Yves Fillion [Grand Master]   AYC / NYYC   3   2   10   15   18  
3  
4  
194288   Doug Bell [Great Grand Master]   Royal Victoria YC   7   5   7   19   19  
4  
5  
208764   Douglas Seeman [Great Grand Master]   WSC   4   12   6   22   22  
5  
6  
206154   monica wilson [Master]   USSCMC   2   9   5   16   22  
6  
7  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   9   3   11   23   26  
7  
8  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   CPYC   6   8   3   17   26  
8  
9  
208107   FINN HASSING [Great Grand Master]   ODC   12   17   2   31   31  
9  
10  
CAN193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   11   6   13   30   33  
10  
11  
185863   Julie Stewart [Master]   SHYC   10   13   4   27   33  
11  
12  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   8   7   20/DNF   35   35T  
12  
13  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   13   10   12   35   35T  
13  
14  
172029   hugh jervis [Great Grand Master]   RVYC / RNZYS   18   15   9   42   42  
14  
15  
194253   Kevin Ratigan [Great Grand Master]   SSS   16   11   17   44   44  
15  
16  
199207   JAY WINBERG [Great Grand Master]   Corinthian Yacht Club   15   14   16   45   45  
16  
17  
170722   Csilla Gal [Apprentice Master]   *   14   16   14   44   53  
17  
18  
131614   Rachel Gruzen [Apprentice Master]   NBIBCLRA   17   18   15   50   59  
18  
19  
152201   Sherry Smith [Grand Master]   Tiburon Yacht Club   20/DNC   19   20/DNF   59   62  
19  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network