E-Scow National Championship 2017
Carolina Yacht Club | April 27-29, 2018

E-Scow (58 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 29, 2018 10:43:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
I-1   White Heat   Harry Melges [Youth]   Lake Geneva Yacht Club   9   1   8   1   [12]   2   21  
1  
2  
I-49   Full Throttle   brian porter   LGYC   [18]   9   5   2   3   3   22  
2  
3  
I-2   Wide Open   Vincent Porter   Lake Geneva   6   2   [11]   7   7   1   23  
3  
4  
M-42   MADAME   Sam Rogers   MYC   5   [8]   6   6   4   4   25  
4  
5  
W-66   Marvin   Eddie Cox [Youth]   White Bear Yacht Club   8   [59/RET-BF]   2   5   5   13   33  
5  
6  
T-73   Limelight   Jeff Bonanni   Toms River Yacht Club   4   10   [17]   3   13   7   37  
6  
7  
M-11   ELEVEN   Erik Bowers   Minnetonka Yacht Club   10   7   9   [18]   1   12   39  
7  
8  
T-17   Hunter   Chad Hillyer   Toms River YC   [43]   5   3   8   26   9   51T  
8  
9  
GA-8   Espresso   Kevin Jewett   Hobcaw Yacht Club   [16]   4   7   12   14   14   51T  
9  
10  
I-9   Rooster   Pete Strothman   Geneva   13   14   [31]   23   2   10   62T  
10  
11  
V-37   Big Wheels   August Barkow   Pewaukee YC   20   6   4   21   11   [29]   62T  
11  
12  
M-87   Port Approach   Derek Packard   Minnetonka   15   11   14   13   [24]   11   64  
12  
13  
BH-22   Faster Horses   Peter Koar   Bay Head   2   12   20   16   15   [21]   65  
13  
14  
T-37   Blind Squirrel   John Brown   Tom's River Yacht Club   12   3   13   [57/BFD]   23   17   68  
14  
15  
KU-15   New Bubba   Scott Norris [Rookie]   New York Yacht Club/Keuka Yacht Club   [30]   15   30   14   9   5   73  
15  
16  
SC-14   Zoe   Crayton Walters [Rookie]   Carolina Yacht Club   14   19   24   11   [43]   8   76  
16  
17  
I-47   Slingshot   Wes Whitmyer Jr [Rookie]   Lake Geneva YC   11   [26]   21   10   22   19   83  
17  
18  
BH-8   Shimmer   Russell Lucas   Lake Kegonsa Sailing Club   19   29   1   20   19   [59/DNF]   88T  
18  
19  
MA-11   Loco Mocoso   Peter Hurley   Mantoloking   [28]   17   12   9   28   22   88T  
19  
20  
SC-6      Walter Prause   Carolina   3   24   22   [30]   20   20   89T  
20  
21  
W-25   Euphoria   Lee Alnes [Master]   White Bear Yacht Club   [41]   20   10   31   10   18   89T  
21  
22  
SC-55   Vamoose   robby wilkins [Master]   CYC   23   23   16   17   16   [24]   95  
22  
23  
SC-22   Slopp E 2nds   Will Hanckel   Carolina Yacht Club   21   25   [29]   28   21   6   101  
23  
24  
M-10   Ballistic   David Strothman   David Strothman   36   [42]   18   25   17   16   112  
24  
25  
SL-4   Tips   Brett Hatton   Spring Lake   1   39   28   41   8   [59/DNC]   117T  
25  
26  
LE-1   FudgE   John B Maschal   LEHYC   25   34   25   4   29   [36]   117T  
26  
27  
CH-2   Penny Benjamin   Chadwick Hough & Alan Field [Rookie]   San Diego Yacht Club & California Yach Club   34   16   38   22   [41]   15   125  
27  
28  
H-13   Wild Turkey   Patrick Heaney   Mendota Yacht Club   7   31   27   [39]   38   27   130T  
28  
29  
V-206   Sophie   Kathryn Meyer [Woman][Rookie]   Pewaukee Yacht Club   24   30   26   19   [31]   31   130T  
29  
30  
LE-3   LimaEcho   Bob Donat   LE   42   [47]   15   15   32   34   138  
30  
31  
BH-21   Glory Days   Brendan Gilman [Youth][Rookie]   Bay Head Yacht Club   35   41   23   24   18   [59/RET]   141  
31  
32  
M-12   E = MC^2   Jeff Solum   Minnetonka Yacht Club   31   13   37   [47]   44   26   151T  
32  
33  
H-11   Fulltilt   Lance Puccio   Mendota   17   22   43   [59/RET-BF]   27   42   151T  
33  
34  
V-41   Maiden America   Mike Considine [Rookie]   Pewaukee YC   38   21   35   [58/BFD]   25   32   151T  
34  
35  
V-27   E-pete   Matt Peterson   Pewaukee Yacht Club   27   35   [39]   27   35   30   154  
35  
36  
GA-9      Eli Putnam [Rookie]   Augusta Sailing Club   45   18   32   29   34   [59/RET]   158  
36  
37  
J-8   Desparado   Will Wyman   Oshkosh Yacht Club   [59/RET]   59/DNC   19   26   33   25   162  
37  
38  
CH-6   The HOT Setup   Rick Turner [Master]   Chautauqua Lake Yacht Club   40   27   34   34   [59/DSQ]   28   163  
38  
39  
LE-13   BloodE   Kelly McGlynn [Youth][Woman]   LEHYC   22   32   [46]   36   46   33   169  
39  
40  
LE-66   Checkmate   Mark Schneider [Master]   LEHYC   32   [45]   42   37   36   23   170  
40  
41  
H-7   Mirage   Lon Schoor [Master]   Mendota   47   44   40   [59/DNF]   6   38   175  
41  
42  
H-88   CrazE Eights   Phil Zalog   Mendota Yacht Club   37   28   [45]   42   30   39   176  
42  
43  
WH-88   Billy Z   Brian McMurray   White Lake Yacht Club   44   36   [59/RET-BF]   32   40   41   193  
43  
44  
KU-12   Sugaree   William Hudson [Master]   Keuka Lake YC   33   [46]   41   33   45   45   197  
44  
45  
MC-2   Smoke   Sean Bradley [Rookie]   Metedeconk River YC   29   38   54   40   37   [59/DNC]   198  
45  
46  
Z-9   Invictus   Brad Price   Clear Lake   [51]   37   48   35   39   40   199  
46  
47  
WA-15   MoFoE   Kevin Cox [Rookie]   Wawasee Yacht Club   39   [48]   44   38   42   37   200  
47  
48  
HO-3   ANDYGATOR   Andrew Kuryluk [Rookie]   New Orleans Yacht Club   26   50   33   [59/DNF]   59/DNS   59/DNC   227  
48  
49  
NO-1   Wilder   Anna Lee Mayo [Rookie][Woman]   Southern Yacht Club   53   [59/RET-BF]   53   44   47   35   232  
49  
50  
GA-21   pumpedUp   Robert Hagler [Master][Rookie]   Augusta Sailing Club   49   33   51   43   [59/DNS]   59/DNC   235T  
50  
51  
GA-27   Savage   Palmer Russell [Rookie]   ASC   46   49   47   [56/BFD]   49   44   235T  
51  
52  
I-5   Untamed   Paul Lyon   Lake Geneva Yacht Club   [56]   52   49   46   48   43   238  
52  
53  
M-16   Mermaid Squad   Danielle Lindeman [Woman]   Lake Minnetonka Yacht Club   50   40   50   45   [59/DNS]   59/DNC   244  
53  
54  
J-25      Tom Castle   Oshkosh   48   43   36   [59/DNF]   59/DNS   59/DNC   245  
54  
55  
CH-11   Reverie   Chris Creighton [Master]   Chautauqua Lake YC   52   53   52   [59/RET-BF]   59/DNS   59/DNC   275  
55  
56  
GA-14      John Helman [Master][Rookie]   Augusta Sailing Club   54   51   55   [59/DNS]   59/DNS   59/DNC   278  
56  
57  
GA-87   Temptress   James Holder [Master]   Augusta Sailing Club   55   [59/RET-BF]   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   291  
57  
58  
HO-60   Tumbling Dice   Doug Johnson   LHYC   [59/DNC]   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   59/DNC   295  
58  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network