2017 GBCA Performance Cup
Galveston Bay Cruising Association | March 18-19, 2017

J-22 (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 3:58:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
USA 707   Tejas   0   Terry Flynn   GBCA   1   4   1   1   3   1   11  
1  
2  
878   Meehem   0   Tom Meeh   gbca   4   1   2   3   5   2   17T  
2  
3  
24   HNL   0   Doug Weakly   Nada   3   3   3   2   1   5   17T  
3  
4  
8 / USA 1501   Pressure Drop   0   Mark Foster   Corpus Christi YC   8   2   6   4   2   3   25  
4  
5  
34 / 892   Payaso   0   Walter Caldwell   GBCA   2   6   7   5   4   9   33  
5  
6  
99 / 53   Southern Belle   174   Stuart Lindow   None   7   5   11   7   6   6   42  
6  
7  
11 / 919   Tres Locos   0   Kevin Orff   LYC / GBCA   10   9   5   8   8   7   47  
7  
8  
951      0   Dov Kivlovitz   none   6   11   4   6   11   11   49  
8  
9  
1531   Parrot Tales Light   0   larry Blankenhagen   LYC / GBCA   11   7   8   15/DNF   7   10   58  
9  
10  
26 / 732   Helms a Lee   0   Anne Lee   HYC   13   10   10   10   10   8   61  
10  
11  
15 / 667   Syzygy   0   Taylor Lutz   LYC   14   15/DSQ   12   9   9   4   63  
11  
12  
352   YM   0   Jeff Jones   LBYC   9   8   9   11   15/DNC   15/DNC   67  
12  
13  
830   Jailbird   0   Matt Haddon   None   5   12   13   15/DNS   15/DNC   15/DNC   75T  
13  
14  
78 / 578   Student Driver   174   Gary Thies   GBCA   12   13   14   12   12   12   75T  
14  
 



J-24 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 3:55:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
USA 5208   USA 5208   0   Michael Marshall   NYYC   2   1   1   1   3   8  
1  
2  
2785   Sea Bags Sailing Team   0   Carter White   Portland Yacht Club   1   4   3   2   1   11  
2  
3  
01 / USA 126   GIGGLES   0   Natalie Penner   Austin Yacht Club   8   2   2   4   2   18  
3  
4  
02 / 3734   Miss Conduct   0   James Freedman   DCYC   4   3   4   5   6   22  
4  
5  
69 / 2702   After Midnight   0   Mark Smith   Fort Worth Boat Club   5   7   7   3   5   27  
5  
6  
08 / 2822   Vang Go   0   Stuart Juengst   AYC   10   6   9   6   11   42  
6  
7  
46 / 2961   Siren   0   Tonja Holmes-Moon   Dallas Corinthian Yacht Club   7   5   12   7   13   44  
7  
8  
19 / 1903   El Rayo-X   0   Gary Roesler   GBCA   3   8   12/SCP   12   10   45T  
8  
9  
03 / 267   Badmoon   0   Christopher Holmes   DCYC   13   10   5   10   7   45T  
9  
10  
13 / 2160   Stray Dog   0   Jorge Martin-de-Nicolas   Austin Yacht Club   12   12   10   8   8   50  
10  
11  
05 / 2380   Superman   0   David Broadway   AYC   11   9   13   11   12   56  
11  
12  
29 / USA 229   YounG'uns   0   Andrew Theismann   DCYC   9   15   11   16   9   60  
12  
13  
23 / 1155   Trick Bag   0   Barry Bailey   none   6   14   6   19/DNF   17   62  
13  
14  
32 / 2624   Yikes!   0   Gerald Rademaker   GBCA   15   13   15   17   4   64  
14  
15  
24 / 1565   Gray Wolf Incognito   0   Timothy Johnson   DCYC   16   11   16   13   14   70  
15  
16  
10 / 3894   Sforzando   0   Christopher Hammel   AYC   18/SCP   16   18/SCP   9   16   77  
16  
17  
14 / 923   Jolly Bevo I   0   Brandon Furey   Austin Yacht Club   17   17   17   14   15   80  
17  
18  
91 / 53191   WHITNEY   0   Charlie Daniel   LBYC   18   18   19/DNF   15   18   88  
18  
 



J-105 (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 3:51:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
649   Radiance   0   Robert Brann   LYC   2   1   3   2   3   1   1   13  
1  
2  
624   vici   0   john Barnett   lyc   1   3   1   4   2   2   3   16  
2  
3  
87 / 378   infinity   78   Uzi Ozeri   LYC   4   2   2   1   4   3   4   20  
3  
4  
430   Kinderspel2   87   John Bell   CCYC   3   4   4   3   1   4   2   21  
4  
5  
396   #396   0   Alberic Avisse   GBCA   5   5   5   5   5   5   7/RET-BF   37  
5  
6  
124 / 124   Blue Flash   0   Matthew Arno   FWBC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   7/DNC   49  
6  
 



Pulse 600 (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 4:06:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
USA 18   Eleanor   0   Farley Fontenot   HYC   1   1   1   2   2   2   2   11  
1  
2  
27   M-Pulse   0   Martin Hamilton   Houston Yacht Club   4   2   3   1   1   1   1   13  
2  
3  
29   Thinga-Ma-Jigger   0   Jesse Fulmer   Gbca   2   4   5   3   3   4   3   24  
3  
4  
35   TM&D   33   Kevin Grice   HYC   5   3   4   5   4   3   4   28  
4  
5  
142 / USA 28   Team America 142   48   Chad Wilson   Royal Dickinson Yacht Club   3   5   2   4   5   5   6/DNF   30  
5  
 



Distance Cruising Club (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 4:06:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Total Pos
 



Distance PHRF Spin (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 19, 2017 4:20:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Bow/Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
5101   Pingo   84   Pedro Gianotti   GBCA   2   3   1   6  
1  
2  
0537   Honey Badger   120   Terri Gale   GBCA   3   1   4   8  
2  
3  
110   Restless   150   Robin Rice   GBCA   6   2   2   10  
3  
4  
45   Figaro2   96   Gerhard Wittich   GBCA   4   5   3   12  
4  
5  
75   Gold Rush   66   Gregory Way   LYC   1   4   9/DNS   14  
5  
6  
46864   Joyride   75   Greg Casamayor   GBCA   5   9/DNC   9/DNC   23  
6  
7  
1809   Antares   120   Doug Elmore   GBCA   7   9/DNC   9/DNC   25  
7  
8  
40645   Texas Ranger II   126   Chuck Wielchowsky   HYC / GBCA   9/DNC   9/DNC   9/DNC   27  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network