ILCA Women, Junior and Master North American Championships
Metedeconk River Yacht Club | August 02-04, 2017

Women (8 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 04, 2017 1:34:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
14777   I'd Rather Be Lucky   Laura Jeffers/
Johanna Schon
Theresa Colantuono  
/ Metedeconk River YC
/ Niantic/Sail Newport  
[5]   1   3   1   1   4   1   11  
1  
2  
15251   Mongierah   Debbie Probst/
Monica Jones
Margaret Daley  
BUffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club
/ BCC  
[4]   2   2   2   3   3   2   14  
2  
3  
15545      Jody Starck/
Sabrina Starck
Tess Weber  
Buffalo Canoe Club/ BCC
/ BCC  
1   4   1   [7]   5   1   6   18T  
3  
4  
15532      abbie probst/
Katie Braungart
Grace Tomzack  
BUffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club
/ Buffalo Canoe Club  
2   3   [6]   3   4   2   4   18T  
4  
5  
14890   Zephyr   Victoria Guidi/
Mary Keppel
Katie Park-Myers  
Riverton Yacht Club/ Riverton Yacht Club
/ Riverton Yacht Club  
6   6   5   4   2   [10/NC*]   3   26  
5  
6  
15514      Kailey Savacool/
Molly Lucyk
Skylar Barney  
Toms River Yacht Club/ Monmouth Boat Club
/ Monmouth Boat Club  
3   [7]   7   6   6   5   5   32  
6  
7  
14882   TBD   Christine Little/
Miya Preyer
Mercedes Escandon  
Metedeconk River Yacht Club/ Metedeconk River Yacht Club
/ Metedeconk River Yacht Club  
[8]   5   4   5   7   6   7   34  
7  
8  
15360   Box Management   Nikka Stoger/
Courtney Rizzuto  
Temple Reef Sailing Club/ Temple Reef Sailing Club   7   [8]   8   8   8   7   8   46  
8  
 



Junior (14 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 04, 2017 1:48:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
15582      Tanner Probst/
Maya Weber
Jenna Probst  
BUffalo Canoe Club/ Tanner Probst
/ Wawasee Yacht Club  
1   3   [8]   7   2   3   1   17  
1  
2  
14748   Gen 5   Jeff Hayden/
Hannah Sellers
Brian Hayes Jr.  
LMSA/FSU/ FSU Sailing
/ Housatonic Boat Club  
3   4   1   1   4   [6]   6   19  
2  
3  
15382      Robert Robinson   Buffalo Canoe Club   8   [9]   5   5   1   1   2   22  
3  
4  
15599   Duma   Benjamin Folds/
Jacob Folds
Joseph Tomczak  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club
/ Buffalo Canoe Club  
[7]   7   4   2   3   4   3   23  
4  
5  
14266   Greenwing   Carter Cameron/
Jordan Wiggins
Drummond Koppernaes  
Carolina Yacht Club/College of Charleston/Hobcaw Yacht Club/ College of Charleston
/ BYSC  
5   1   7   3   [8]   5   4   25  
5  
6  
14619   More Cowbell   Parker Colantuono   NBYC   [9]   2   3   6   5   5/RDG*   5   26  
6  
7  
15234   Mob   Douglas Wake/
Noah Bartelt
Meredith Ryan  
Sheboygan Yacht Club/ Sheboygan Yacht Club
/ Buffalo Canoe Club  
2   5   9   [10]   7   2   8   33  
7  
8  
15204      Carrter Pearce/
William Lusty
Christopher Araujo  
Surf City Yacht Club/ Surf City Yacht Club
/ Surf City Yacht Club  
6   8   2   4   6   [16/NC*]   11   37  
8  
9  
14522   Holy Cow   Max Balanevsky   Buffalo Canoe Club   4   6   10   8   10   9   [13]   47  
9  
10  
14895      Caroline Dunbar/
Mikayla Ward
Maggie MacDonald  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club
/ Buffalo Canoe Club  
10   10   6   [11]   9   7   9   51  
10  
11  
15122   Logical   Eva Fortunato/
Elizabeth Fortunato
Matt Miceli  
Metedeconk River Yacht Club/ Metedeconk River Yacht Club
/ Metedeconk River YC  
[13]   11   11   9   11   8   7   57  
11  
12  
15298      JP Starck III/
Bobby Starck
Brady Starck  
Cleveland Yachting Club/ BCC
/ CYC  
11   12   [13]   12   12   12   10   69  
12  
13  
14672   BCC Grant Boat   Sam Balanevsky   Buffalo Canoe Club   12   13   [14]   13   14   11   12   75  
13  
14  
15079   Aires   Ryan Mullins   Metedeconk River Yacht Club/ Metedeconk River Yacht Club
/ Metedeconk River Yacht Club
/ Metedeconk River Yacht Club
/ Metedeconk River Yacht Club  
14   14   12   14   13   10   [16/NF*]   77  
14  
 



Master (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 04, 2017 1:40:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
15496   The Cat   Marvin Beckmann/
Monica Morgan
Jim Barnash  
Houston Yacht Club/ Davis Island YC
/ Rochester  
1   1   [10]   1   1   5   9  
1  
2  
15507   Veggie Sub   Ched Proctor/
Benjamin Cesare
Kelly Chang  
Cedar Point Yacht Club/ NA
/ Cedar Point Yacht Club  
2   5   1   2   2   [6]   12  
2  
3  
15495      Larry MacDonald/
Julianne MacDonald
Ian Jones  
Buffalo Canoe Club/ BCC
/ BCC  
[7]   2   2   5   7   2   18  
3  
4  
15480      William Faude   Sheboygan Yacht Club   5   3   7   [12]   3   1   19  
4  
5  
15166   Nebulus   Michael Schon/
Jody Lutz
Jo Ann Fisher  
Sandy Point YC/ Metedeconk
/ James Island Yacht Club  
6   4   5   7   [10]   3   25  
5  
6  
15240   Brown Eyed Girl   Stephen Constants/
Matt Reiser
Mike Constants  
SSA/ Metedeconk
/ SSA  
3   6   8   [9]   6   4   27  
6  
7  
9      Thomas Allen   BCC   10   [19]   4   6   8   7   35  
7  
8  
15421   Touch of Grey   Rich Warren/
Sue Warren
Randy Swartley
Randy Swartley  
Surf City YC/ Surf City YC
/ Surf City YC
/ Surf City YC  
4   12   9   [13]   4   8   37  
8  
9  
15484      Fisk Hayden/
Amy Simonsen
Steve Hayden  
Lake Monroe Sailing Association/ South Shore Yacht Club
/ LMSA  
8   [15]   3   10   11   10   42T  
9  
10  
15595   Hard Asset   Joshua Goldman   Cedar Point   9   10   [16]   3   9   11   42T  
10  
11  
15428      Richard Moyer/
gary swangler
Chappy Hopkin  
Riverton/ riverton yacht club
/ Ocean City Yacht Club  
12   8   6   [19]   12   9   47  
11  
12  
15481   El Magnifico   Gustavo Tamayo/
Rafael Tamayo
Juan Sanchez  
Club El Portillo/ Club Nautico Portillo
/ Club Nautico Portillo  
11   9   11   4   [14]   14   49  
12  
13  
14680   Berry 3   Ed Roseberry Jr./
Stas Balanevsky
Garrett Grenauer  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club
/ Buffalo Canoe Club  
[15]   7   13   11   15   12   58  
13  
14  
14450   Send Lawyers, Guns & Money   George Francis/
Richard Thomas
Doug Zimmermann  
Metedeconk River/ Metedeconk River
/ Metedeconk River  
[19]   17   14   14   5   15   65  
14  
15  
14174   In Lieu   David Sprague/
Alyssa Loughborough
Ann Rouget  
Boulevard Club/ The Boulevard club
/ Kingston Yacht Club  
16   14   18   8   [19]   16   72  
15  
16  
14900   HIS   Gary Hurban/
Joan Hurban
Pauline Kaiser  
SSA Annapolis MD/ SSA Annapolis
/ SSA  
13   11   [17]   17   17   17   75  
16  
17  
15365   Las Vegas   Paul KRZENSKI/
Don Shon
Dave Watts  
None/ Monmouth boat club
/ None  
18   [20]   15   18   13   13   77  
17  
18  
11894   Love It   David Ruiter/
David Thompson
Stephanie Swann  
Metedeconk River YC/ Lavallette YC
/ Cedar Point YC  
17   13   [20]   16   16   19   81  
18  
19  
15315   Quest   William Cabrall   Richmond Yacht Club   20   16   19   15   [21]   20   90  
19  
20  
7603      Bob Astrove   PRSA   14   [21]   21   20   18   18   91  
20  
21  
14191   Budget Dust   Gregory Florian/
Sylvia Florian
Paul Gelenitis  
Commodore Decatur Yacht Club/ Commodore Decatur Yacht club
/ Metedeconk River Yacht Club  
21   18   12   21   20   [23/NS*]   92  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network