2017 Heald Bank Offshore Race
Lakewood Yacht Club | July 29-30, 2017

PHRF Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 30, 2017 1:35:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
51709   Hamburg II   42   Albrecht Goethe [A]   LYC   13:23:32   1   1  
1  
2  
USA74   Second Star   33   J.D. Hill [A]   LYC / GBCA   13:24:30   2   2  
2  
3  
75   Gold Rush   66   Gregory Way [A]   LYC   13:27:06   3   3  
3  
4  
51316   Second Wind   33   Chris Waters [A]   GBCA   13:52:09   4   4  
4  
5  
12039   AEOLUS   48   James Liston [A]   Houston YC, GBCA   NO TIME   11/DNC   11  
5  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
657610   SSTV Sirly   111   Rob Freas [B]   Sea Scouts, BSA   15:41:30   5   5  
1  
2  
53   SolAire   126   Chris Haas [B]   GBCA   16:56:45   6   6  
2  
3  
202   Concussion   102   Jason Seibert [B]   R2AK, GBCA   NO TIME   11/DNC   11T  
3  
3  
na   Rodeless Traveler   153   Paul Britton [B]   Sail Ventures   NO TIME   11/DNF   11T  
3  
3  
21335   Firewater   120   Walter Horton [B]   GBCA   NO TIME   11/DNC   11T  
3  
 



PHRF Non-Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, July 30, 2017 9:18:51 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17   GOOD NEWS   126   Ash Walker [A]   LYC   10:30:44   1   1  
1  
2  
455   EDELWEISS   117   Ted Greak [A]   LYC   10:43:24   2   2  
2  
3  
1152   SEUTE DEERN   129   HANS KNICKREHM [A]   LYC   11:58:06   3   3  
3  
4  
001   Other Woman   137   Brantly Minor [A]   GBCA   13:03:48   5   5  
4  
5  
586   Hobgoblin   129   Marty Pedowicz [A]   Lakewood   16:52:24   6   6  
5  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
12440   Tenacious   195   James Apple [B]   None   12:04:50   4   4  
1  
2  
60187   Sea Nymph   154   Joan van Ravenswaay [B]   HYC   17:06:16   7   7  
2  
3  
101   Athena   174   John Swanson [B]   N/A   NO TIME   11/DNC   11T  
3  
3  
14641   Bianca   172   Marc Bruderer [B]   none   NO TIME   11/DNC   11T  
3  
3  
0   Marigo   201   Leroy Naschkey [B]   GAlveston yacht basin   NO TIME   11/DNC   11T  
3  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network