2017 Laser Masters Atlantic Coast Championship
Surf City YC | June 03-04, 2017

Laser (26 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 04, 2017 2:12:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
209289   Peter Hurley [Master]   Mantoloking   8   2   8   [23]   3   1   1   1   24   38  
1  
2  
204462   Patrick Wachholz [Master]   BYC   5   6   3   1   4   [7]   5   3   27   41  
2  
3  
187994   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   6   1   6   8   [10]   9   2   6   38   45  
3  
4  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Island heights, Newport laser fleet 413   4   7   1   2   2   5   [13]   5   26   47  
4  
5  
207153   Jonathan Phillips [Master]   SSA   1   [24]   7   3   8   11   11   2   43   57  
5  
6  
194063   Glen Dickson [Master]   Bay Head Yacht Club   11   11   2   6   [27/OCS]   2   9   4   45   59  
6  
7  
189772   Robert Hallawell [Master]   Ycyc   7   10   4   17   5   4   4   [24/BFD]   51   65  
7  
8  
209073   Britt Hughes [Grand Master]   Cedar Point   15   4   [23]   11   1   10   8   10   59   66  
8  
9  
209333   Charlie Brewer [Master]   Fishing Bay   [19]   9   12   4   6   3   6   18   58   72  
9  
10  
160929   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yach Club BYC   9   3   5   12   [23]   13   7   19   68   75  
10  
11  
212116   William Dickey [Master]   RYC   2   17   9   18   9   [22]   10   7   72   86  
11  
12  
194033   Will Donaldson [Master]   Sail Newport   17   13   15   7   [18]   18   3   8   81   95  
12  
13  
189803   Bill Mergenthaler [Grand Master]   KCYC   12   8   18   5   22   [23]   16   15   96   103  
13  
14  
169785   Chris Houston [Grand Master]   Marsh Creek Sail Club   3   20   [22]   22   7   17   18   17   104   111  
14  
15  
166971   Chris Henkel [Apprentice Master]   Monmouth Boat Club   10   [18]   17   10   11   15   17   11   91   112  
15  
16  
199552   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach Yacht Club   21   14   11   20   14   [24]   22   12   114   114  
16  
17  
199804   Jeff Beckwith [Master]   CPYC   [22]   22   16   15   13   16   12   9   103   117  
17  
18  
199139   Dennis Russom [Grand Master]   Brant Beach YC   18   12   19   13   15   21   15   [22/BFD]   113   120  
18  
19  
156619   Daniel Vought [Master]   M.B.C   14   15   [25]   16   19   6   20   20   110   124  
19  
20  
187245   Peter Madonna [Grand Master]   Marsh Creek Sailing Club   [24]   16   10   21   21   8   21   21/BFD   118   125  
20  
21  
183877   Aaron Freeman [Apprentice Master]   EYC/NSIBYC   16   [19]   14   19   17   12   14   14   106   127  
21  
22  
178857   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   [25]   25   20   9   16   19   19   13   121   128  
22  
23  
181782   David Watts [Master]   Monmouth Boat Club   13   5   21   25   12   14   [27/DNF]   27/DNC   117   131  
23  
24  
152045   Dave Breder [Grand Master]   CYCCM & GWYC   [26]   21   13   14   20   20   24   25/BFD   137   144  
24  
25  
151860   Rich Parolski [Great Grand Master]   Ocean City Sailing Club   20   [26]   26   24   25   26   25   16   162   162  
25  
26  
209698   Rob Emmet [Grand Master]   SSA   23   23   24   [26]   24   25   23   23/BFD   165   172  
26  
 



Laser Radial (19 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 04, 2017 2:19:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   [9]   1   8   4   3   5   2   1   24   24  
1  
2  
200133   Nigel Heath [Master]   Water Rat Sailing Club   1   2   2   2   6   1   1   [20/OCS]   15   29  
2  
3  
196023   Bob Tan [Grand Master]   SSA   5   [10]   1   5   2   8   4   3   28   35  
3  
4  
210173   Jean-Yves Fillion [Grand Master]   AYC / NYYC   3   4   [10]   8   7   7   3   2   34   41  
4  
5  
206135   David Waiting [Apprentice Master]   SSA   4   8   4   1   [9]   2   9   4   32   53  
5  
6  
188886   Ryosuke Sakai [Master]   CPYC   6   3   5   3   5   11   12   [20/OCS]   45   59  
6  
7  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   [17]   14   15   6   8   6   7   5   61   61  
7  
8  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   SSA   [15]   9   9   10   10   12   5   9   64   64  
8  
9  
174013   Richard Roberts [Grand Master]   Sturgeon Lake   10   11   6   7   11   4   [13]   8   57   64  
9  
10  
206154   Monica Wilson [Master]   USSCMC   [13]   5   12   11   1   3   11   10   53   67  
10  
11  
199142   Newt Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   11   [17]   7   12   4   15   10   11   70   70T  
11  
12  
211541   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   cpyc   8   15   13   9   [18]   13   6   6   70   70T  
12  
13  
177667   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City Yacht Club   7   12   14   14   14   9   [16]   7   77   84  
13  
14  
182352   Christopher Williams [Grand Master]   brant beach yc   12   13   11   13   13   16   8   [20/OCS]   86   93  
14  
15  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   [19]   7   19   15   15   14   14   12   96   96  
15  
16  
121384   Mike Schmidt [Grand Master]   Magothy River Sailing Association   2   6   3   [20/OCS]   20/DNC   20/DNC   20/DNC   20/DNC   91   98  
16  
17  
170722   Csilla Gal [Apprentice Master]   *   14   [18]   18   16   12   10   15   13   98   119  
17  
18  
204415   Britt Drake [Great Grand Master]   Maurice River Yacht Club   16   19   17   [20/DNF]   16   20/OCS   20/DNF   20/DNC   128   128  
18  
19  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   N/a   18   16   16   [20/DNC]   17   17   20/DNF   20/DNC   124   145  
19  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network