SailFest Junior Olympics
Sarasota Youth Sailing | April 07-08, 2018

Optimist Green (46 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, April 08, 2018 7:40:36 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7377, John Hartney, SPYC, 1-1-1-1-3- ; 7   
2. 757, Marcos Rodriguez, CGSC, 2-3-6-5-8- ; 24   
3. 19712, Gus Swencki, Sarasota Youth Sailing Squadron, 16-4-5-2-1- ; 28T   
4. 16030, Joshua Pope, Sarasota Sailing Squadron, 5-6-2-9-6- ; 28T   
5. 17053, Jackson Lee, DIYC, 4-7-7-11-2- ; 31   
6. 17295, Tyler Rusch, Lake Wales Pram Fleet, 3-2-10-8-13- ; 36   
7. 20964, Marianne Cook, Coconut Grove Sailing Club, 12-12-4-10-5- ; 43T   
8. 21849, Cooper Duquette, Bradenton Yacht Club / MRPF, 11-10-12-6-4- ; 43T   
9. 9394, Garrett Thorn, Naples Community Sailing, 8-8-9-4-15- ; 44   
10. 15630, Connor Miles, Venice Youth Boating Association, 14-5-18-3-7- ; 47   
11. 9139, Kane Fenton, Venice Youth Boating Associatiion, 7-9-16-13-11- ; 56   
12. 15551, Tyler Grooms, Naples Community Sailing Center, 13-13-8-17-9- ; 60   
13. 16123, Carter Weatherilt, Clearwater Community Sailing Center, 25-16-13-7-12- ; 73   
14. 20913, Francisco Porrata, Coconut Grove Sailing Club, 6-17-3-27-27- ; 80   
15. 2022, Samuel Long, Sarasota Youth Sailing, 21-19-20-14-10- ; 84   
16. 18313, Anthony Jr Alessi, DIYSF, 18-11-23-16-21- ; 89   
17. 9710, Sophia Fuller, SPYC, 10-22-14-30-18- ; 94   
18. 12735, Ozzie Fischer, Venice Youth Sailing Center, 24-15-29-12-16- ; 96T   
19. 1103, Juan Manchado, CGSC, 17-18-17-22-22- ; 96T   
20. 2143, Carlo Velazquez, CGSC, 9-20-15-35-23- ; 102T   
21. 7, Cole Wall, Sarasota Youth Sailing, 19-14-22-19-28- ; 102T   
22. 2704, Jonah Sroka, Sarasota sailing squadron, 20-23-24-18-20- ; 105   
23. 22, Nathan Clement, DIYC, 29-26-11-24-24- ; 114T   
24. 10679, ASHTON RUSCH, Lake Wales Pram Fleet, 27-21-19-21-26- ; 114T   
25. 9137, Landon Coleman, Venice Youth Boating Association, 30-32-32-23-14- ; 131   
26. 7336, Cooper Atkins, Naples Community Sailing Center, 15-29-28-34-29- ; 135   
27. 19796, Zoe Watson, Venice youth boating association, 47/DNF-24-27-25-19- ; 142   
28. 18866, Trey Featherston, Venice Yacht Club, 23-47/DNF-25-28-25- ; 148   
29. 16667, Connor Bowen, Clearwater Youth Sailing Team, 35-33-26-29-30- ; 153   
30. 711, Reese Ellis, SPYC, 47/DNF-30-30-31-17- ; 155   
31. 16325, Benjamin Kramer, Sarasota Youth Sailing, 33-31-33-33-33- ; 163   
32. 18316, Sebastian Jurado, Coconut Grove Sailing Club, 28-25-31-36-47/DNS- ; 167   
33. 12451, Nicholas Waite, Venice Youth Boating Association, 26-27-21-47/RET-BF-47/RET-BF- ; 168   
34. 11371, Ian Richardson, DIYC, 31-47/DNS-47/DNS-15-31- ; 171   
35. 1712, Chase Carney, CCSC, 32-28-47/DNS-32-47/DNS- ; 186   
36. 13BR, Jad Abedrabbo, SPYC, 47/DNF-34-34-47/RET-BF-32- ; 194   
37. 17, Ryder Ellis, SPYC, 47/DNF-47/DNS-47/DNS-20-47/DNS- ; 208   
38. 18888, Scott Lehner, Naples Sailing Center, 22-47/DNS-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 210   
39. 17624, Andrei Imensek, Saint Petersburg Yacht Club, 47/DNF-47/DNF-47/DNS-26-47/RET-BF- ; 214   
40. 16183, Kaden Kirby, Vermilion Boat Club, 34-47/RET-BF-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 222   
41. 11397, Hollis Harding, NCSC, 47/DNF-47/DNS-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
42. 11395, Cole Rogers, SPYC, 47/DNF-47/DNS-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
43. 20819, Quinn Molesky, MRPF, 47/DNF-47/DNF-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
44. 1813, Matthew Smith, Naples Community Sailing Center, 47/DNF-47/DNS-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
45. 21842, Tristan Blankenship, Bradenton Yacht Club, 47/DNF-47/DNF-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
46. 5792, Caroline Lee, Naples Community Sailing Center, 47/DNF-47/DNS-47/DNS-47/DNF-47/DNS- ; 235T   
 



Optimist (41 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 07, 2018 4:35:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 14303, Isabella Shakespeare[Red], St. Petersburg Yacht Club, 2-[5]-1-2-3-3- ; 11   
2. USA 21977, Anna Vasilieva[Blue], KBYC, [42/DSQ]-3-3-5-1-1- ; 13T   
3. 20398, Thommie Grit[Red], Sarasota Youth Sailing, 1-2-[5]-3-2-5- ; 13T   
4. 20818, Sebastian Spinelli-Sax[Blue], Saint Petersburg Yach Club, [42/RET-AF]-1-2-4-6-2- ; 15   
5. 18281, Kate Danielson[Blue], SPYC, 3-[8]-4-1-7-7- ; 22   
6. 17336, Daniela Dreyfuss[Red], Naples Community SC, 9-6-7-[12]-4-10- ; 36   
7. 18809, Carson Page[Red], Naples Community Sailing Center, 6-7-6-[15]-10-9- ; 38   
8. USA 22446, Alex Liebel[Red], SYS, 4-[16]-14-9-8-4- ; 39T   
9. 22542, natalie gavrielov[Red], ncsc, 8-4-10-8-9-[16]- ; 39T   
10. 18813, Brian Morris[Red], Coconut Grove Sailing Club, 11-[42/RET-AF]-8-7-5-8- ; 39T   
11. 12914, Julia Conneely[Red], SPYC, 10-9-11-11-[22]-6- ; 47   
12. 10676, Sidney Moyer[Red], SPYC, 15-14-9-10-14-[21]- ; 62T   
13. 21422, Mcaulay Carter[Red], St. Petersburg Yacht Club, 12-11-13-[20]-15-11- ; 62T   
14. 19717, Nicholas DeWitt[Red], SYS, 7-20-[21]-14-11-12- ; 64   
15. 7036, Bryson Fackender[Red], Lake Wales Pram Fleet, 5-15-12-[22]-16-19- ; 67   
16. 19712, Paul Benjamin Strom[Red], Sarasota Youth Sailing, 13-10-18-16-19-[23]- ; 76   
17. USA19, Carlos Beckmann[Blue], CGSC, 21-12-[22]-17-12-15- ; 77   
18. 22545, DANIEL VAN PUFFELEN[White], Coconut Grove SC, [42/DSQ]-18-20-13-13-14- ; 78   
19. 20887, Kaitlyn Liebel[Red], Sarasota Youth Sailing, 17-17-17-18-20-[25]- ; 89   
20. 1, Matthew McGonigal[Blue], No, 20-22-16-[28]-21-18- ; 97   
21. 20191, Michael Carton[Red], MRPF, 18-19-15-21-28-[31]- ; 101   
22. 7869, Dorothy Mendelblatt[Blue], SPYC, 16-[42/DSQ]-25-25-23-13- ; 102   
23. 8298, Macy Parke[Blue], CCSC, 22-23-24-[33]-17-17- ; 103T   
24. 22525, Claire Miller[Red], DIYC, [26]-25-19-19-18-22- ; 103T   
25. 11157, Atom Blanford[Blue], CCSC, 27-28-23-6-25-[42/DNS]- ; 109   
26. 19608, Taylor Brown[White], SPYC, 33-13-27-23-[34]-24- ; 120   
27. 161338, Peyton Dec[Red], VYBA, 14-32-26-[34]-24-30- ; 126   
28. 11168, Ava Shakespeare[Blue], St. Petersburg Yacht Club, 23-27-28-[29]-26-26- ; 130   
29. 14898, Rosie Simpson[White], SPYC, 19-29-30-24-[33]-29- ; 131   
30. 18295, Garrett January[White], CCSC, 25-21-29-27-32-[42/DNS]- ; 134   
31. 17629, Alexander Imensek[Blue], Saint Petersburg Yacht Club, 35-24-[37]-32-35-20- ; 146   
32. 17404, Reid Nelson[Red], Davis Island yacht Club, 24-30-33-35-29-[38]- ; 151   
33. 15565, Michael Childers[Red], Sarasota Youth Sailing, [38]-35-34-26-30-28- ; 153T   
34. 21256, Daniel De Oliveira[White], Coconut Grove Sailing Club, 28-31-32-30-[41]-32- ; 153T   
35. 22564, Alyssa Jongsma[Red], Venice Yacht club, 32-33-[36]-36-27-27- ; 155   
36. 14730, Ainsley Braun[White], St. Petersburg Yacht Club, 30-[42/DNS]-31-31-31-37- ; 160   
37. 17414, Charlotte Marshall[Blue], Naples Community Sailing Center, 31-26-38-[39]-37-36- ; 168   
38. 12900, Christopher Shaffer[White], DIYC, 29-34-[41]-40-36-35- ; 174   
39. 33566, Marea Casciola[Blue], CGSC, 34-38-[40]-37-38-33- ; 180   
40. 161337, Jack Carter[Blue], VYBA, 37-37-35-38-[40]-34- ; 181   
41. 9141, Brielle Schindler[Blue], Venice Yacht Club, 36-36-39-[42/RET-AF]-39-39- ; 189   
 



OPen BIC (29 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 07, 2018 3:27:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 9076, alice leroux, Halifax Youth Sailing Daytona Beach, 3-2-2-2-2- ; 11   
2. 14, Caroline Locke, USSCMC, 11-1-1-1-1- ; 15   
3. 8964, Morgan Smith, Sarasota Youth Sailing, 2-6-3-3-4- ; 18   
4. 7, Connor Snead, MRPF, 4-3-8-7-6- ; 28   
5. 9099, Daniel Martin, Halifax Sailing, 1-7-6-6-13- ; 33   
6. 7294, James Freund, SYS, 13-4-10-4-3- ; 34   
7. 8423, Matthew St Aubin, Upper Keys Sailing Club, 16-5-5-5-5- ; 36   
8. 8401, Jack Roman, NHYC, 5-12-4-9-16- ; 46   
9. 112, Benjamin Reeser, Biscayne Bay YC, 8-8-7-17-7- ; 47   
10. 9558, Brodie Hausman, MRPF, 6-14-9-13-8- ; 50   
11. 9495, Harrison Molesky, MRPF, 7-11-12-11-15- ; 56   
12. 9032, Nolan Orlando, Halifax Youth Sailing, 15-10-15-8-10- ; 58   
13. 9029, Conor Reeser, Biscayne Bay YC, 12-15-13-10-9- ; 59   
14. 8576, Max Freeman, Sarasota Yacht Club, 9-13-14-15-11- ; 62   
15. 8833, Benjamin Mohrman, Space Coast Sailing - Eau Gallie Yacht Club, 10-17-11-14-19- ; 71   
16. 8, Byron McCobb, Sarasota Sailing Squadron, 14-16-18-16-12- ; 76   
17. 5174, Elizabeth Wire, US Sailing Center Martin County, 17-18-16-19-14- ; 84   
18. 8456, John Lieber, Upper Keys Sailing Club, 18-9-30/DSQ-12-18- ; 87   
19. 9078, Siena Branch, Halifax Youth Sailing, 19-19-17-18-17- ; 90   
20. 8616, Jack Folvig, Sarasota Yacht Club, 20-20-20-20-30/RET-BF- ; 110   
21. 8591, Jason Folvig, Sarasota Yacht Club, 30/DNF-30/DNF-19-21-30/DNF- ; 130   
22. 8639, Jake Hoddinott, Sarasota Yacht Club, 30/DNF-30/DNS-21-30/RET-BF-30/RET-BF- ; 141T   
23. 6553, Luis Rodriguez, Biscayne Bay Yacht Club, 30/DNF-21-30/DNS-30/DNF-30/DNF- ; 141T   
24. 3, Jack Davis, Manatee River Pram Fleet, 21-30/DNF-30/DNS-30/DNF-30/DNF- ; 141T   
25. 8409, Wilkes (Doc) Borden, Sarasota Yacht Club, 30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNF-30/DNF- ; 150T   
26. 8572, Danika Hoddinott, Sarasota Yacht Club, 30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNF-30/DNF- ; 150T   
27. 1, Max Freund, SYS, 30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/RET-BF-30/DNF- ; 150T   
28. 88, Ayla Edwards, Sarasota Youth Sailing, 30/DNF-30/DNF-30/DNS-30/OCS-30/DNF- ; 150T   
29. 8623, Wyatt Wrigley, Sarasota Yacht Club, 30/DNF-30/DNS-30/DNS-30/DNF-30/DNF- ; 150T   
 



Laser Radial (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 07, 2018 3:45:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 206097, Nicholas Reeser, Lauderdale YC, 1-1-1-1-[2]-1- ; 5   
2. USA190471, Will Murray, Sarasota Youth Sailing, 2-2-2-[5]-1-3- ; 10   
3. 185416, Santiago Dillon, Key Biscayne Yacht Club, 3-3-[7]-2-4-7- ; 19   
4. 194084, Matthew King, SARASOTA YOUTH SAILING, 4-7-4-3-3-[11]- ; 21   
5. 209349, Lars Osell, Sarasota youth sailing, [8]-4-5-4-6-4- ; 23   
6. 190373, Cameron Delgado, SPYC, 5-5-3-[15/DNS]-15/DNS-2- ; 30   
7. 194545, Colin Lawther, SPYC, 7-6-6-6-[9]-6- ; 31   
8. 169348, Emily Allen, SPYC, [13]-8-11-7-5-5- ; 36   
9. 197101, Devin Wade, Sarasota Youth Sailing, 6-[11]-9-10-7-9- ; 41   
10. 173229, Dmitriy Ovren, LYC / Ida Lewis YC, 12-[15/OCS]-10-11-8-8- ; 49   
11. 185458, Lorenzo Gregori, CGSC, 10-10-[12]-9-11-10- ; 50   
12. 166915, Andrew Ciszewski, fishing bay yacht club, 11-9-13-8-10-[15/DNF]- ; 51   
13. 190474, Riley Baugh, Sarasota Youth Sailing, 9-13-8-12-[15/DNF]-15/DNS- ; 57   
14. 195431, Benjamin Moody, Fishing Bay Yacht Club, 14-12-[15/DNS]-15/DNS-15/DNS-15/DNF- ; 71   
 



Laser 4.7 (12 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 07, 2018 2:28:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 184541, Emma Shakespeare, St. Petersburg Yacht Club, 1-2-2-[5]-1-1- ; 7   
2. 206116, Guthrie Braun, St. Petersburg Yacht Club, 5-1-1-1-[7]-2- ; 10   
3. 166004, Ethan Danielson, SPYC, 3-[5]-3-3-2-3- ; 14   
4. 206109, Marina Geilen, CGSC, 4-4-4-2-4-[5]- ; 18   
5. 208099, Humberto Porrata, Coconut Grove Sailing Club, 2-3-6-6-5-[8]- ; 22T   
6. 201416, Giulio Zunino, CGSC, [7]-6-5-4-3-4- ; 22T   
7. 194527, jacques KOWACKI, sys, 6-[7]-7-7-6-6- ; 32   
8. 156950, Roberto Rodriguez, CGSC, 8-[10]-9-8-10-7- ; 42   
9. 1, Mia Pehlivanlar, Coconut Grove sailing club Miami, 9-8-[10]-9-8-10- ; 44   
10. 151800, Sebastian Lopez, Coconut Grove Sailing Club, [10]-9-8-10-9-9- ; 45   
11. 8, Isaac Martinez, Coconut Grove Sailing Club, [11]-11-11-11-11-11- ; 55   
12. 187366, Bruno Wencelblat, CGSC, [13/DNF]-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNS-13/DNF- ; 65   
 



C420 (19 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, April 07, 2018 3:39:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7912, Bryce Tone/Terra Ehrhart, Sarasota Youth Sailing, [4]-2-2-1-1-1- ; 7   
2. 5711, Mia Hanes/John "Matthew" Mason, Sarasota Youth Sailing, 2-[8/*]-1-2-2-2- ; 9   
3. 8135, Mateo Rodriguez/Thomas Cura, CCSC, 1-1-3-[7]-3-3- ; 11   
4. 8436, Pharaoh Tyehimba/Ryan Gray, DIYC, 7-3-4-3-4-[20/DNF]- ; 21   
5. 25, Mason Sullivan, Sarasota Youth Sailing, 3-6-5-5-[7]-4- ; 23   
6. 6420, Nikki Gay/john michel, CCSC, 5-7-[11]-4-6-5- ; 27   
7. 1, kuno Paasch/Aspen Slavick-Gierlach, CCSC, 6-4-6-15-[20/OCS]-8- ; 39   
8. 11, Nicolas Tave/Ace Bramblett, Clearwater Community Sailing Center, [9]-8-9-8-9-6- ; 40   
9. 7785, James McGirr/Aaron Williams, Venice Yacht Club, [20/DNS]-9-7-6-5-20/DNF- ; 47   
10. 3, Grady Paxton/Cate Paxton, sarasota youth sailing, 8-5-8-[20/DNF]-8-20/DNF- ; 49   
11. 6595, Analise Delgado/Bryn Muller, CCSC, 10-11-12-9-10-[20/DNF]- ; 52   
12. 7278, Frank Garcia-Montes/sofia issel, UKSC, 15-12-10-11-[20/OCS]-7- ; 55T   
13. 7054, Alexa Hardison/Emily Clark, UKSC, [13]-10-13-10-11-11- ; 55T   
14. 476, Christian Buckles/Hunter Haddad, UKSC, 11-15-[16]-13-13-9- ; 61   
15. 2010, Matthew Pittman/Jonathan Pittman, DIYC, 12-13-14-14-[15]-10- ; 63   
16. 5, Luke King/Alexander Vafeas, Sarasota Youth Sailing, 14-14-15-12-12-[20/DNS]- ; 67   
17. 2011, Ava Edinger/Ian Brown, Davis Island Yacht Club, 16-16-[20/DNS]-20/DNF-14-12- ; 78   
18. 8141, J.J. (Jessica) Smith/ , Sarasota Youth Sailing/spyc, [20/DNS]-20/DNS-20/DNS-20/DNS-20/DNS-20/DNS- ; 100T   
19. 19709, Anna Roberts, VYBA, [20/DNS]-20/DNS-20/DNS-20/DNS-20/DNS-20/DNS- ; 100T   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network