USA Junior Olympic Sailing Festival - 2017 Texas Youth Race Week - Overall
Lakewood Yacht Club | July 12-16, 2017

C420 (8 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 16, 2017 4:58:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
17 / 6225   Lucy Brock   Austin Yacht Club   1   1   2  
1  
2  
4 / 5016   Paul Houston   Lakewood Yacht Club   2   2   4  
2  
3  
15 / 3   Dutch Byerly   Lakewood Yacht Club   4   3   7T  
3  
4  
9 / 2379   Grace Bates   Lakewood Yacht Club.   3   4   7T  
4  
5  
3 / 5709   Hanna Progelhof   RCYC   5   5   10  
5  
6  
18 / 99991   Brandon Riet   Lakewood Yachtclub   6   6   12  
6  
7  
16 / 43   Jesus Gascon   Club Nautic Cambrils   7   7   14  
7  
8  
21 / 2479   Marina Fargas   Club Nautic Cambrils   8   9/DNC   17  
8  
 



I420 (4 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 16, 2017 5:02:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
31 / 55116   Alex Abate   Lakewood Yatch Club   2   1   3T  
1  
2  
33 / 55618   Alexandra Mares   Houston Yacht Club/GCYSA   1   2   3T  
2  
3  
30 / 55861   Roberto Martelli   GBCA / GCYSA   4   3   7  
3  
4  
35 / 54069   marissa montemayor   nuevo leon   3   5/DNC   8  
4  
 



Laser Radial (23 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 16, 2017 5:04:17 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
119 / 200388   Asher Zittrer   Lakewood Yacht Club   3   1   4  
1  
2  
31 / 205399   Lucija Ruzevic   DCYC/FWBC/P1   5   3   8  
2  
3  
20 / 211604   LANCE COVINGTON   Lakewood Yacht Club   10   2   12  
3  
4  
11 / 206096   Peter Vaseliades   Corpus Christi YC   8   6   14  
4  
5  
19 / 174265   Andrew Butler   Austin Yacht Club   6   10   16T  
5  
6  
69 / 204111   Alexander Hankins   LYC   9   7   16T  
6  
7  
22 / 201312   Andrew Vandling   Rush Creek Yacht Club   11   8   19  
7  
8  
6 / 194285   Jacob Granberry   Ccyc   18   5   23T  
8  
9  
5 / 179947   john franco   Lyc   14   9   23T  
9  
10  
39 / 208757   Alejandra Margarita Valdez   Nuevo Leon   1   24/DNC   25  
10  
11  
64 / 162169   Ethan Froelich   Austin YC   2   24/DNC   26T  
11  
12  
29 / 192015   Charlie Reynolds   HYC   13   13   26T  
12  
13  
32 / 187738   Katie McGagh   LYC   24/DNC   4   28T  
13  
14  
38 / 200592   Yazmin Alejandra Peña   Nuevo Leon   4   24/DNC   28T  
14  
15  
23 / 197593   Tyler Kemberling   Lakewood Yacht Club   17   12   29T  
15  
16  
25 / 166974   Lauren Pinegar   OCBC/OKC Riversport   15   14   29T  
16  
17  
36 / 158941   Maria Jose Porter   Mexico   7   24/DNC   31  
17  
18  
1 / 196177   Nicolas Svec   LYC   22   11   33  
18  
19  
40 / 200591   Adrian Elizondo   Nuevo Leon   12   24/DNC   36  
19  
20  
26 / 204103   Zamira Harris-Ryden   Seabrook Sailing Club   16   24/DNC   40  
20  
21  
28 / 207169   Wolfgang Guenther   LYC   19   24/DNC   43  
21  
22  
27 / 207175   Gustav Guenther   LYC   20   24/DNC   44  
22  
23  
34 / 210733   Mariana Campa   Nuevo León, Mx   21   24/DNC   45  
23  
 



Laser 4.7 (12 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 18, 2017 1:21:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
42 / 158692   Michael Burns   Pass Christian Yacht Club   1   1   2  
1  
2  
14 / 204110   Stephen Helm   Lakewood Yacht Club   2   3   5  
2  
3  
13 / 176237   Cade Morrell   Lakewood Yacht Club   4   2   6  
3  
4  
2 / 186510   Michael Morse   Lakewood Yacht Club   3   4   7  
4  
5  
12 / 194286   Dax Thompson   CCYC   6   5   11  
5  
6  
41 / 196848   Jack P. Reynolds   HYC   8   6   14  
6  
7  
7 / 173662   Justin Sasek   GSC   9   7   16  
7  
8  
25 / 181814   Emma McInnis   Corpus Christi Yacht Club   5   13/DNC   18T  
8  
9  
24 / 158824   Annabelle Kemberling   Lakewood Yacht Club   10   8   18T  
9  
10  
TBD   Katie Mcgagh 4.7   Corinthian Sailing Club   7   13/DNC   20  
10  
11  
10 / 197059   Aston Atherton   Rush Creek Yacht Club   12   9   21T  
11  
12  
86 / 83   Abigail Beesley   OKC Riversport   11   10   21T  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network