ILYA Annual Championship Regatta
Lake Geneva Yacht Club | August 16-20, 2017

A Scow Fleet (16 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 18, 2017 9:37:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
I-1   Eagle   Vincent Porter
T. Ryan Fitzgerald  
Geneva   1   2   1   4  
1  
2  
M-21   Patrick Hughes   Patrick Hughes    Minnetonka   2   4   2   8  
2  
3  
I - 7   MadCap   Tom Freytag    Geneva   5   1   6   12  
3  
4  
W-3   TypeA   Will Crary
mike crary  
White Bear   4   3   7   14  
4  
5  
I 55   AJAX   Michael Keefe    Geneva   8   9   4   21  
5  
6  
I-12   G-force1   Harry Melges 4
Tom Whowell  
Geneva   10   11   3   24  
6  
7  
W-25   Euphoria   Lee Alnes    White Bear   3   12   10   25T  
7  
8  
M-10   Animal House   Jack Strothman    Minnetonka   13   7   5   25T  
8  
9  
I 96   White Magic   Chuck Lamphere    Geneva   6   6   14   26  
9  
10  
I-333   Red Eye   David Davenport    Beulah   7   5   17/DSQ   29  
10  
11  
V-57   Fast Forward   Brian Henke    Pewaukee   15   8   9   32  
11  
12  
I 14   Crews Control   Michael Lynch
Patrick Lynch  
Geneva   14   13   8   35  
12  
13  
V-44   Rogue   Matt Weber
Matt Weber \ Jim Rehberger  
Pewaukee   12   14   11   37  
13  
14  
J255   Can't Decide   Bill Wyman
Tom Castle  
Oshkosh   9   17/DSQ   12   38  
14  
15  
V-999   Valkyrie   Todd Haines
Jim Klauser  
Pewaukee   17/RET-AF   10   13   40  
15  
16  
W88   Asylum   Louis Hill
Larry Pardee  
White Bear   11   17/DNF   17/DNC   45  
16  
 



E Scow Fleet (61 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 20, 2017 1:23:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   3   4   5   6  Total Pos
1  
I-2   Wide Open   Vincent Porter    Geneva   2   11   1   3   1   18  
1  
2  
W-66   Marvin   Eddie Cox    White Bear   4   6   2   11   23   46  
2  
3  
M-9   Cygnet   Tom Burton
Bruce Martinson  
Minnetonka   11   14   11   13   2   51  
3  
4  
V 37   WagonMcWagonface   August Barkow    Pewaukee   3   3   5   20   24   55  
4  
5  
BH-8   Shimmer   Russ Lucas    Bay Head   6   9   14   15   16   60  
5  
6  
I-1   White Heat   Harry Melges    Geneva   22   2   29/ZFP   2   7   62  
6  
7  
I 49   Full Throttle   Brian Porter
Rj porter  
Geneva   1   10   8   5   40   64T  
7  
8  
M-87   Port Approach   Derek Packard
Derek Packard  
Minnetonka   18   12   22   4   8   64T  
8  
9  
I-9   Rooster   Peter Strothman
Peter Strothman  
Geneva   5   1   20   32   15   73  
9  
10  
I-101   Big Daddy   Scott/Matt Ripkey
Matt  
Geneva   7   8   12   29   18   74T  
10  
11  
W-25   Euphoria   Lee S Alnes    White Bear   12   22   16   12   12   74T  
11  
12  
I - 7   Fireball   Tom Freytag    Geneva   9   21   7   17   21   75  
12  
13  
V11   Rockhopper   JP Friend
Peter Friend  
Pewaukee   37   15   3   7   14   76T  
13  
14  
M-20   ICEBURG   Tim Krech    Minnetonka   17   13   9   9   28   76T  
14  
15  
J 80   Whiteaway   Jon Schloesser    Oshkosh   20   28   24   10   10   92  
15  
16  
M-10   Ballistic   David Strothman    Minnetonka   13   39   10   19   20   101  
16  
17  
W99   Zamboni   Charlie Igo    White Bear   29   5   15   21   33   103  
17  
18  
SL 4   TIPS--   Brett Hatton
Brett Hatton  
Spring   15   24   21   41   5   106  
18  
19  
CH6   The HOT Setup   Richard Turner jr    Chautauqua   26   17   46   18   3   110  
19  
20  
I 23   RodeBlok   Griffin Rolander    Geneva   16   43   27   1   26   113  
20  
21  
T-73   Limelight   Jeff Bonanni    Toms River   24   4   62/DSQ   23   4   117  
21  
22  
M 42   MADAME   Chrisy Hughes
Paris Henken  
Minnetonka   31   33   26   6   32   128T  
22  
23  
M-12   E = MC^2   Jeffrey Solum
Jeffrey Solum  
Minnetonka   43   25   43   8   9   128T  
23  
24  
T-76   HONK   Kyle Rogachenko    Toms River   8   34   6   40   41   129  
24  
25  
V-736   Unruly Platypus   Matt Schmidt    Pewaukee   21   7   37   53   13   131  
25  
26  
V-61   Sneak-E   Nicholas Clemence    Pewaukee   41   16   13   33   39   142  
26  
27  
V-27   E-pete   Matt Peterson    Pewaukee   10   41   4   26   62/DNF   143  
27  
28  
V-511   Glory   Tobin Tornehl    Pewaukee   27   26   28   25   38   144  
28  
29  
D88   Luck-E   Mike Lee    Delavan   38   32   23   22   30   145  
29  
30  
M 35   CREWZINN   Hans Zinn
Hans Zinn  
Minnetonka   42   20   18   24   46   150  
30  
31  
X-20   Maash Pit   Peter Maas
Peter Maas  
Pine   30   18   44   36   25   153  
31  
32  
M-17   Vertigo   Jason Ostbye    Minnetonka   14   19   29   52   43   157  
32  
33  
M-53   China Cat   David Chute    Minnetonka   33   37   41   43   6   160  
33  
34  
H - 13   Wild Turkey   Patrick Heaney    Mendota   35   44   19   16   62/DNF   176  
34  
35  
J8   Desperado   Will Wyman    Oshkosh   34   23   47   31   42   177  
35  
36  
V66   Route 66   Christian Spencer    Pewaukee   28   45   33   35   37   178  
36  
37  
V-15   Still Buzzinn   Eric Good
Eric Good  
Pewaukee   23   53   36   28   45   185  
37  
38  
H-7   Mirage   Lon Schoor    Mendota   36   40   32   30   49   187  
38  
39  
WH-77   In The Mun-E   Tom Munroe    White Lake   19   27   47/ZFP   45   53   191T  
39  
40  
X4   Windhover   Marek Valasek    Pine Lake   25   52   50   42   22   191T  
40  
41  
V 23   KrEature   PJ Feichtmeier    Pewaukee   40   36   30   37   50   193  
41  
42  
D-1   Poole Party   Leslie Poole    Delavan   51   42   40   14   51   198  
42  
43  
WH 88   Pintail   Brian McMurray    White Lake Yacht Club   49   49   38   39   27   202  
43  
44  
I-4   Tick   Peter Wall    Geneva   54   38   62/DNC   44   11   209  
44  
45  
V955   Ohana   Bill Goggins
Bill Goggins  
Pewaukee   45   35   42   27   62/DNF   211  
45  
46  
I 333   Big Bad Wolf   Frank A. Davenport    Geneva   53   47   62/DNC   38   19   219T  
46  
47  
M-16   Mermaid Squad   Danielle Lindeman
Talia Pierce  
Minnetonka   47   56   34   51   31   219T  
47  
48  
X-751   Dark n StormE   Alby Rolfs
Theodore Rolfs  
Pine   48   57   52   34   35   226  
48  
49  
I-71   BlackPoint   Kenneth Wruk    Geneva   62/DSQ   46   25   48   47   228T  
49  
50  
V-7   Whale'n   David Driscoll    Pewaukee Yacht Club   46   31   54   49   48   228T  
50  
51  
H-88   CrazE Eights   Phil Zalog    Mendota   32   58   43/ZFP   46   52   231  
51  
52  
I 59   Bacon   Junior Impens    Geneva   52   30   48   55   55   240  
52  
53  
J55   Maximum   Max Wyman
Max Wyman  
Oshkosh   44   51   39   47   62/DNF   243  
53  
54  
GL-6   White Bird   Alex Driessen
Vincent Driessen  
Gull Lake   39   48   45   50   62/DNF   244  
54  
55  
Z-9   Invictus   Brad Price    Clear   62/DNF   54   56   57   17   246  
55  
56  
I - 0   Skeleton Krew   John Lyon
John Lyon  
Geneva   58   29   57   61   44   249  
56  
57  
D 42   Two Beers   Richard Beers    Delavan   55   55   51   60   36   257  
57  
58  
I-88   Cor Leonis   Steven Lyon    Geneva   50   59   62/ZFP   59   29   259  
58  
59  
I-5   Untamed   Paul Lyon    Geneva   62/DNF   61   55   54   34   266  
59  
60  
D44   White Lightning   Shaun Sherry    Delavan   57   50   49   56   62/DNS   274  
60  
61  
I-13   Thumbs Up   ROBERT YOUNGQUIST    Geneva   56   60   62/DNC   58   54   290  
61  
 



C Scow Fleet (66 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 20, 2017 1:23:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



MC Scow Fleet (71 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 18, 2017 12:54:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
2169   Black Cat   Ryan Grosch [Junior]   Harriet   8   1   2   11  
1  
2  
2609   Hammer   Peter Strothman
Peter Strothman  
Geneva   3   2   7   12  
2  
3  
2616   White Magic   Gordon Lamphere    Southern   4   3   10   17  
3  
4  
2178   No, Daddy   Mark Tesar [Master]   Clear   10   9   6   25  
4  
5  
2145   Rocket Monster   Mike Kaiser    Pewaukee Yacht Club   9   15   3   27T  
5  
6  
2429      Steve O Avery [Grand Master]   Okoboji   18   4   5   27T  
6  
7  
2661   Ramble On   Vincent Driessen [Master]   Gull   7   5   16   28  
7  
8  
2040   Flying Lotus   Henry Chesnutt [Junior]   Harriet   6   24   1   31  
8  
9  
2658   Hail Mary   Christopher Tornehl    Wissota   19   10   14   43  
9  
10  
2129   Deadly Sinn   Natalie Sinn    Harriet   13   8   23   44  
10  
11  
2470   The Swan   Brian Heimsch    Cedar Lake Yacht Club   1   19   27   47T  
11  
12  
2401   Talinik   Todd Tesar [Master]   Clear   12   7   28   47T  
12  
13  
2653   Guiddyup   Daniel Guidinger
Daniel L Guidinger [Master]  
White Bear   21   17   9   47T  
13  
14  
2685   Retro   Eric Hood [Grand Master]   Eustis   15   29   4   48  
14  
15  
2686      Kelly Hirn    Geneva   2   30   17   49  
15  
16  
2052   doomkopf   Dan Fink [Master]   Pine   14   25   13   52  
16  
17  
2050      Scott Hetzler    Delavan   17   16   25   58  
17  
18  
2585      Michael Considine
Michael Considine [Master]  
Chicago Yacht Club   11   18   30   59  
18  
19  
2606   No Doubt   Stuart Oltrogge [Master]   Clear   5   6   51   62  
19  
20  
1720   Zephyr   Craig Thompson [Grand Master]   Okauchee   16   33   18   67  
20  
21  
2327   All In   Chapman Petersen
Chapman C Petersen [Junior]  
Geneva   28   32   8   68  
21  
22  
2621   Whistle'n   Dan Quiram [Master]   Pewaukee   30   20   20   70T  
22  
23  
MC2096   Janet   Steve Everist    Okoboji   22   22   26   70T  
23  
24  
2675   Fiji Time   Kate Cox [Junior]   White Bear Yacht Club   52   11   12   75  
24  
25  
2575   Bluejay   Jay Jones    Geneva   42   23   11   76  
25  
26  
2229   Hard Knocks   Stefan Schmidt
Stefan Schmidt [Grand Master]  
Mendota   31   12   34   77  
26  
27  
2182   Veloce   Benjamin O'Laughlin
Benjamin T O'Laughlin [Junior]  
Minnetonka   20   21   40   81  
27  
28  
1891   Btween   John Barr [Junior]   Lake Beulah Yacht Club   26   13   43   82  
28  
29  
2015   Up To Speed   Allan Haeger
Allan Haeger [Grand Master]  
Beulah   27   43   19   89T  
29  
30  
2484      Chris Kubicek [Master]   Beulah   29   36   24   89T  
30  
31  
2303   Gypsy   Hunter Johnson [Junior]   Gull   46   14   36   96  
31  
32  
2149   Lulu   Peter Dobbeck [Master]   Cedar   33   27   38   98  
32  
33  
2657      Alexander Driessen [Junior]   Gull   23   31   49   103  
33  
34  
2335   My Happy Place   Ron Hull    Monona   43   41   21   105  
34  
35  
1779   Scherzo   Paul Wood [Master]   Geneva   25   45   39   109  
35  
36  
1983   Bodacious Tech Dinghy   David Abbott [Grand Master]   Beulah   36   26   48   110  
36  
37  
2608      Hendrik Vroege [Master]   Minnetonka   41   34   37   112  
37  
38  
2580   Hot Mess   David Perrigo [Master]   Pewaukee   34   28   58   120T  
38  
39  
2588   Klementeenie   Robert Klement [Master]   Beulah   38   38   44   120T  
39  
40  
1246   Blister   Chuck Thiesenhusen    Geneva   40   37   45   122  
40  
41  
2154   Smile   Keith Morical [Master]   Upper Minnetonka   55   49   22   126  
41  
42  
2366   Ripple   Hannah Ripkey [Junior]   Geneva   32   44   53   129T  
42  
43  
2341      Steve Hirn
Steve Hirn  
Geneva   35   42   52   129T  
43  
44  
2312   0n The Edge   Rob Ritter [Grand Master]   Okauchee   53   46   35   134T  
44  
45  
2448   Mojito   Augie Jarecki [Junior]   Beulah   45   39   50   134T  
45  
46  
2449   Shibumi   Jim Phillip
Jim Phillip [Grand Master]  
Geneva   48   72/DNC   15   135  
46  
47  
1295   Goblin   Steve Lyon [Master]   Geneva   39   52   46   137  
47  
48  
2554   Crewless   Randall Schmidt [Grand Master]   Beulah   54   56   29   139T  
48  
49  
1843   Anemotropism   Rachel Beers [Junior]   Delavan   44   40   55   139T  
49  
50  
2232   Brass Tacks   Jeff Brassel [Master]   Geneva   51   58   32   141T  
50  
51  
2622   Aries   Christopher Gannon [Master]   Geneva   50   35   56   141T  
51  
52  
2118   Dissent   John Grzybek [Grand Master]   Upper Minnetonka   56   50   41   147  
52  
53  
2507   B   Rodney Rieger [Grand Master]   Geneva   61   55   33   149T  
53  
54  
2337   Margin   Peg Janson
Dave Janson  
Geneva   60   47   42   149T  
54  
55  
1307      Keith Beren    Beulah   65   59   31   155  
55  
56  
1825   Loose Cannon   David Gallagher [Grand Master]   Geneva   58   48   54   160  
56  
57  
2351   Mea Culpa   Thomas C Pomierski [Grand Master]   Geneva   49   51   63   163  
57  
58  
2462      Michael Greeson    LBYC   24   72/DNC   72/DNC   168  
58  
59  
2669   HONU ONE   Katie Arvesen
Katie Arvesen [Grand Master]  
Gull   62   61   47   170  
59  
60  
2494   iBoat 3G   Phillip Thoma [Junior]   Cedar   57   53   61   171  
60  
61  
2637      Steven Boemer [Master]   Cedar   37   72/DNF   72/DNC   181  
61  
62  
1514   This Is It   Mark Lyon
James Lyon [Junior]  
Geneva   72/DNF   54   57   183  
62  
63  
1932      Hans Vroege [Junior]   Minnetonka   68   57   59   184  
63  
64  
1148   Boobee Trap   Steve Andersen [Master]   N/A   47   72/DNC   72/DNC   191T  
64  
65  
1824      Patrick Evans [Grand Master]   Geneva Keelboat Club   64   62   65   191T  
65  
66  
2541   Marielle   John Tucker
John Tucker [Grand Master]  
Geneva   67   63   62   192  
66  
67  
2510   a'wakin   Edward Stassen [Grand Master]   Geneva   66   64   64   194  
67  
68  
2285   AWOL II   Jeffrey Shabino    CLYC, WI   63   60   72/DNC   195  
68  
69  
2237      Craig Popp
Craig Popp [Master]  
Geneva   69   72/DNF   60   201  
69  
70  
2412   MC Scow   Geoffrey Moehl [Grand Master]   Eustis   59   72/DNF   72/DNC   203  
70  
71  
2222   Deuces De Juor   Devin Farley [Grand Master]   Geneva   72/DNF   72/DNC   72/DNC   216  
71  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network