2017 BCSC Junior Regatta
Baltimore County Sailing Center | July 19-20, 2017

Optimist (32 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 20, 2017 2:27:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
22233      Joshua Bendura [Red]   FBYC   1   [8]   5   1   4   2   7   20  
1  
2  
21487      Guthrie Braun [Red]   Fishing Bay Yacht Club   [33/RET-AF]   5   1   9   2   4   1   22  
2  
3  
19976   Orion   Skylor Sweet [Red]   North East River Yacht Club   3   2   13   [23]   7   1   2   28T  
3  
4  
20380      Reed Mcallister [Blue]   FBYC   [33/RET-AF]   7   4   3   3   6   5   28T  
4  
5  
15924      Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   [13]   3   2   8   5   7   4   29  
5  
6  
22290      Baylor Goldthwaite [Red]   FBYC   4   [17]   8   12   1   3   3   31  
6  
7  
19067   Sea Dog   Nickco Palamaras [Blue]   TAYC   [10]   6   6   4   6   8   9   39  
7  
8  
18100      WALKER Angus [Blue]   FBYC   7   11   [16]   5   8   5   8   44  
8  
9  
17990      Madeline Amthor [Red]   FBYC   5   12   10   10   [16]   10   6   53  
9  
10  
14888   Orca   R Patrick Gallagher [Blue]   TAYC   6   9   18   6   14   9   [22]   62  
10  
11  
21433      William Wrightson [Red]   TAYC   9   10   9   [17]   11   15   10   64  
11  
12  
18706      William donald [Blue]   TAYC   8   4   14   [21]   13   13   14   66  
12  
13  
22229      Thomas Sitzmann [Blue]   FBYC   2   1   3   2   [33/DNC]   33/DNC   33/DNC   74  
13  
14  
14144   Orange Crush   Nicole Witter [Red]   TAYC   [21]   13   7   19   18   12   21   90T  
14  
15  
16114      Robert Shand [Red]   NEYRC   19   [21]   19   13   12   16   11   90T  
15  
16  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   18   14   20   11   [24]   17   16   96  
16  
17  
6964      Graham Richards [Red]   TAYC   [22]   19   12   15   20   18   19   103  
17  
18  
11564   Optimist Prime   Bo Angus [White]   FBYC   16   18   17   7   19   [31]   28   105  
18  
19  
15765   Penguin   Julia Kozlowski [Blue]   BCSC   17   15   15   27   [31]   21   13   108  
19  
20  
13139   Anchor Management   isabella Webb [Red]   NERYC   12   [27]   25   16   21   23   15   112  
20  
21  
1615      Katrina Surcel-Debes [Blue]   BCSC   15   22   21   26   [28]   11   18   113  
21  
22  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Blue]   TAYC   11   20   11   [30]   27   29   17   115  
22  
23  
11998      Evan Coleman [Blue]   BCSC   26   25   28   [31]   10   20   12   121  
23  
24  
6966      lauren oneill [Red]   NERYC   14   16   [26]   22   23   22   25   122  
24  
25  
18608      John Thomas Mason [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   23   26   [27]   14   22   14   24   123  
25  
26  
11556   Rogue Wave   Graydon Dinsel [Red]   NERYC   27   24   24   18   9   [28]   23   125  
26  
27  
16064      Philip Ralph [Blue]   TAYC   20   [29]   22   24   15   25   27   133  
27  
28  
21294   shark bait   Lilliana webb [Blue]   NERYC   25   28   [29]   20   26   27   20   146  
28  
29  
10586   Spice   Jamie Cottage [Blue]   North East River Yacht Club   29   [30]   23   28   25   19   26   150  
29  
30  
19137      Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   28   [32]   32   32   17   24   31   164  
30  
31  
16361      Owen Bott [Blue]   BCSC   [30]   23   30   29   30   26   30   168T  
31  
32  
19279   Sea jordan   Luca webb [Blue]   NERYC   24   [31]   31   25   29   30   29   168T  
32  
 



Optimist Green (6 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 20, 2017 2:08:57 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
111532      Jake Dinsel   NERYC   [3]   2   2   1   2   1   1   2   11  
1  
2  
8040      Patrick Tis   bcsc   1   1   1   2   3   [7/RET-BF]   4   1   13  
2  
3  
1615   Spongebob Squareboat   Marcus Kozlowski   BCSC   2   [3]   3   3   1   3   3   3   18  
3  
4  
11958      Gage Bachman   BCSC   4   [6]   5   4   4   2   2   6   27  
4  
5  
11959      Veronica Dryer   BCSC   5   4   4   5   [6]   4   6   5   33  
5  
6  
2783   Quick Silver   Nicholas Calce   BCSC   [6]   5   6   6   5   5   5   4   36  
6  
 



Laser Radial (37 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 20, 2017 3:51:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
209688      Cameron Giblin [Junior]   Surf City Yacht Club   1   1   [5]   2   4   3   3   14  
1  
2  
184647   Laser Radial   Michael Pinto [Junior]   Surf City yacht club   4   6   4   4   [8]   2   5   25  
2  
3  
195664   radial   Carrter Pearce [Open]   Surf City Yacht Club   8   2   1   [10]   5   9   2   27  
3  
4  
176228      lauren ehnot [Junior]   Surf City Yacht Club   2   5   10   3   2   6   [18]   28  
4  
5  
209692      michael ehnot [Open]   Surf City Yacht Club   16   4   2   8   [19]   4   1   35T  
5  
6  
169629      Tyler Mowry [Open]   Annapolis Yacht Club/ Severn Sailing Association   3   3   7   1   14   [18]   7   35T  
6  
7  
185491      Christopher Araujo [Open]   Surf City Yacht Club   6   9   3   15   [21]   1   6   40  
7  
8  
195967   laser radial   Thomas Quinn [Open]   Bay Head Yacht Club   [15]   13   8   9   6   11   4   51  
8  
9  
209694      Brendan Gilman [Open]   Bay Head Yacht Club   12   7   9   22   [24]   7   14   71  
9  
10  
189783      Ian Street [Junior]   FBYC   10   12   14   7   7   22   [34]   72  
10  
11  
161053      William Lusty [Junior]   Surf City Yacht Club   14   11   23   [25]   9   8   9   74  
11  
12  
170331      Magnus Weissenberger [Junior]   GIYS   [32]   22   13   19   3   5   20   82  
12  
13  
187959      David Manley [Junior]   TAYC/RHYC   17   16   11   16   [20]   13   12   85  
13  
14  
152041      Britt Cortina [Junior]   FBYC   11   18   [21]   14   11   19   13   86  
14  
15  
192089      Louis Margay [Open]   YCSIC   [30]   23   6   5   28   15   10   87  
15  
16  
208760      Jordan Bendura [Junior]   FBYC   13   21   12   21   [29]   16   8   91  
16  
17  
126682      Nicole Moeder [Open]   Bay Head Yacht Club   20   15   19   6   15   17   [21]   92  
17  
18  
USA199980   brick   mark bourdin   TRED AVON YACHT CLUB   5   26   [27]   11   17   14   25   98T  
18  
19  
209318      Quinn Collins [Junior]   IHYC/BHYC   [26]   10   22   12   25   12   17   98T  
19  
20  
159948      Matthew Rossignol [Junior]   Surf City Yacht Club   9   8   17   [31]   27   30   22   113  
20  
21  
189748      Ryan Stephens [Junior]   TAYC   18   25   24   [27]   1   23   26   117  
21  
22  
199583   Laser Radial   Mack Totman [Junior]   IHYC   23   14   16   [29]   18   24   23   118  
22  
23  
192867      Emily Fuller [Open]   Bay Head Yacht Club   28   17   28   17   10   [38/OCS]   19   119  
23  
24  
187173   Dauntless   Morgan Essex [Junior]   NERYC   19   20   18   24   [31]   29   15   125  
24  
25  
191922      Susan Munger [Junior]   Shrewsbury Sailing & Yacht Club   27   [29]   29   20   16   10   28   130  
25  
26  
162171      Nicholas Kellogg [Junior]   TAYC   24   [30]   30   28   12   28   11   133T  
26  
27  
203629      Mark morey Levy   Fbyc   29   28   [31]   13   22   25   16   133T  
27  
28  
136845      Andrew Witter [Junior]   TAYC   22   24   20   [33]   23   20   29   138  
28  
29  
200622      Logan Hayes [Junior]   FBYC   7   31   26   [38/OCS]   26   21   30   141T  
29  
30  
199180      Colin Ward [Junior]   TAYC   25   27   15   23   [32]   27   24   141T  
30  
31  
166915      andrew Ciszewski [Junior]   fishing Bay Yacht Club   [31]   19   25   18   30   26   27   145  
31  
32  
197129      Michael Mason [Junior]   Fishing Bay Yacht Club   33   34   32   26   13   34   [35]   172  
32  
33  
191980      Joshua Almany [Junior]   FBYC   21   [33]   33   30   33   31   32   180  
33  
34  
142480   Favorite   Charlotte Patterson [Junior]   FBYC   34   [38/DNC]   38/DNC   34   34   32   31   203T  
34  
35  
13082      Kiki Harris [Junior]   NERYC   [35]   35   35   32   35   33   33   203T  
35  
36  
44   Sarah Rosa   Sarah Rosa [Junior]   TAYC   36   32   34   [38/DNC]   38/DNC   38/DNC   38/DNC   216  
36  
37  
204841   Radial   Alexander Fasolo [Open]   Bay Head Yacht Club   [38/DNC]   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   228  
37  
 



C420 (30 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 20, 2017 4:08:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
6437      Maddie Hawkins   Annapolis Yacht Club   [11]   3   1   1   1   1   2   9  
1  
2  
5790      Porter Kavle   Annapolis Yacht Club   2   2   3   4   4   [5]   3   18  
2  
3  
7338      Sarah Burn   Bay Head Yacht Club & Mantoloking Yacht Club   1   5   2   [31/OCS]   7   3   1   19T  
3  
4  
7681      Luke Arnone   FBYC/MYC/AYC   3   1   [5]   5   3   2   5   19T  
4  
5  
8104      Jordan Bruce   Annapolis YC   5   [11]   7   2   2   4   6   26  
5  
6  
7837      Sam Bruce   Annapolis YC   6   [12]   6   6   5   7   4   34  
6  
7  
7055      Michael Bisson   AYC   4   10   9   3   [15]   6   14   46  
7  
8  
7006      Brielle Willoughby   Surf City Yacht Club   10   4   4   7   [13]   13   10   48  
8  
9  
4143      James Golden   Annapolis Yacht Club   8   6   [31/OCS]   14   8   14   8   58  
9  
10  
8121      Declan Botwinick   Surf City Yacht Club   9   8   10   9   [22]   10   13   59  
10  
11  
5571      Katherine Bennett   Annapolis Yacht Club   [15]   14   11   11   10   9   7   62  
11  
12  
6530      Morgan Sailer   Annapolis Yacht Club   13   9   [15]   15   6   11   9   63T  
12  
13  
7005      Cordelia Burn   Bay Head Yacht Club   14   7   8   10   12   12   [15]   63T  
13  
14  
7054      Nicholas Papadooulos   AYC   7   [17]   13   13   17   15   11   76  
14  
15  
USA 8064      William Cornell   Severn Sailing Association   12   [22]   12   8   16   18   16   82  
15  
16  
4467      Ian Ronald   NERYC   16   15   14   12   [25]   17   17   91  
16  
17  
5825      Iain Shand   NERYC   18   13   20   17   9   20   [21]   97  
17  
18  
7827      Garrett Roach   Yacht Club of Stone Harbor   [19]   16   16   18   14   16   18   98  
18  
19  
1805      Olivia Sowa   NERYC   17   20   17   [22]   18   19   19   110  
19  
20  
7302      Owen Hennessey   Annapolis YC   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   19   11   8   12   112  
20  
21  
3738   3738   Lucy Paskoff   NEYRC   20   18   19   23   [28]   21   20   121  
21  
22  
6      William Dryer   BCSC   22   21   [23]   16   20   22   23   124  
22  
23  
AYC 2   C420   Peter Lobaugh   Annapolis YC   26   19   18   20   19   [31/RET-BF]   27   129  
23  
24  
3      Ethan Rushlow   BCSC   24   23   21   21   21   24   [25]   134  
24  
25  
1      Connor Vogel   BCSC   23   24   22   [25]   24   23   24   140  
25  
26  
3196      Mae Wallace Angus   FBYC   21   [31/DNS]   31/DNC   26   23   25   22   148  
26  
27  
AYC 5      Ronny Weed   Annapolis Yacht Club   [27]   25   26   24   26   27   26   154  
27  
28  
5   Hawk5   Adam Smith   Baltimore County Sailing Center   25   26   24   27   27   26   [28]   155  
28  
29  
AYC 4      Orion Adelman   Annapolis Yacht Club   28   27   25   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   173  
29  
30  
7704      Elijah Goldman   Severn Sailing Association   [31/DNC]   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   31/DNC   186  
30  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network