Junior Regatta
Maryland Yacht Club | July 26, 2017in

Opti Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 26, 2017 1:18:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
6914   Nathan Richards   TAYC   1   [6]   1   2   3   5   12  
1  
2  
8862   Taylor Price   TAYC   [8]   4   4   1   1   7   17  
2  
3  
20369   Robbie Wilmer   Annapolis Yacht Club   7   [8]   2   3   4   3   19  
3  
4  
19067   Hartley Cooper   TAYC   2   3   [7]   6   5   4   20  
4  
5  
12496   Grace Knipe   AYC   5   [14]   6   4   7   1   23  
5  
6  
16039   Luca DeSimone   Tred Avon Yacht Club   4   1   [25/OCS]   5   8   6   24T  
6  
7  
USA 6   Calder Lopez   TAYC   6   2   3   7   6   [11]   24T  
7  
8  
11   Christopher Putnam   Tred Avon Yacht Club   10   7   [25/OCS]   9   2   10   38  
8  
9  
6595   Van Topjian   TAYC   3   [17]   10   12   9   8   42  
9  
10  
16070   Hudson Stewart   Tred Avon Yacht Club   11   [18]   12   11   10   2   46  
10  
11  
15811   Grayson Gibbons-Neff   TAYC   12   5   8   13   [19]   14   52  
11  
12  
12448   Alders Kulynych-Irvin   AYC   [17]   12   5   15   11   12   55  
12  
13  
9944   Siroon Topjian   TAYC   9   10   14   8   16   [20]   57  
13  
14  
17424   Conor Mastromarco   AYC   14   11   15   [25/OCS]   12   13   65  
14  
15  
12778   Clare Kammeier   AYC   15   15   [16]   14   13   9   66  
15  
16  
261   Jett Andrade   NERYC   13   9   13   17   [18]   16   68  
16  
17  
11643   Richard Wilmer   Annapolis Yacht Club   [19]   16   9   16   17   18   76  
17  
18  
12746   Logan Gaffin   Annapolis Yacht Club   21   [25/DNF]   11   19   14   15   80  
18  
19  
20194   Morgan Paglee   AYC   20   [21]   17   10   20   17   84  
19  
20  
9399   Christopher Draper   Annapolis Yacht Club   16   20   20   18   15   [21]   89  
20  
21  
10417   Abby Putnam   Tred Avon Yacht Club   18   19   18   20   [22]   19   94  
21  
22  
4317   Bain Hughes   Maryland Yacht Club   [25/DSQ]   13   19   25/OCS   21   22   100  
22  
23  
3311   EJ Brody   TAYC   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   125T  
23  
23  
8484   Myles Wommack   NERYC   [25/DNC]   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   25/DNC   125T  
23  
 



Optimist (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 26, 2017 2:48:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21552   Dylan Paglee [Blue]   AYC   1   [2]   1   2   2   6  
1  
2  
8080   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   [6]   4   2   3   3   12  
2  
3  
14370   Campbell Conway [Blue]   Annapolis Yacht Club   [8]   5   5   7   8   25  
3  
4  
21294   Lilliana webb [Blue]   NERYC   7   7   [10]   6   7   27  
4  
5  
10586   Jamie Cottage [Blue]   North East River Yacht Club   [10]   8   9   10   5   32  
5  
6  
18924   Molly Savage [Blue]   GIYS   11   [14]   13   5   12   41T  
6  
7  
19279   Luca webb [Blue]   NERYC   [12]   9   12   11   9   41T  
7  
8  
20891   Ivan Marcic [Blue]   Maryland YC   [18]   10   16   13   11   50  
8  
9  
83821   Molly jethwa [Blue]   GIYS   [15]   12   15   15   14   56  
9  
10  
12   Grace McDonnell [Blue]   GIYS   16   17   17   [18]   15   65  
10  
 



Division: Red (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
19976   Skylor Sweet [Red]   North East River Yacht Club   [4]   1   3   1   1   6  
1  
2  
16114   Robert Shand [Red]   NERYC   2   3   6   [9]   6   17T  
2  
3  
USA 8666   Jon Jon Weed [Red]   Annapolis Yacht Club   5   [11]   4   4   4   17T  
3  
4  
20537   Nicholas Savage [Red]   GIYS   3   6   7   8   [10]   24  
4  
 



Division: White (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
18432   Declan McDonnell [White]   Gibson Island Yacht Squadron   13   13   8   14   [16]   48  
1  
2  
9272   Aidan Treff [White]   MYC   [17]   15   11   12   17   55  
2  
3  
4319   Sarah Bain [White]   Maryland Yacht Club   9   [18]   14   17   18   58  
3  
4  
12947   Tatiana Marcic [White]   Maryland YC   14   16   [18]   16   13   59  
4  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 26, 2017 2:05:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Junior (12 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
199980   Mark Bourdin [Junior]   TAYC   [5]   1   2   1   2   6  
1  
2  
187959   David Manley [Junior]   TAYC/RHYC   2   2   [3]   2   1   7  
2  
3  
158770   Alex Adams [Junior]   AYC   1   [9]   1   5   3   10  
3  
4  
164214   Wade Anthony [Junior]   Rock Hall Yacht Club   3   4   4   3   [5]   14  
4  
5  
170331   magnus weissenberger [Junior]   GIYS   6   3   [10]   4   4   17  
5  
6  
132899   Alex Walters [Junior]   NERYC   4   5   5   6   [7]   20  
6  
7  
184544   Jack McDonnell [Junior]   Gibson Island Yacht Squadron   8   6   9   7   [10]   30  
7  
8  
168279   Lucas Orta [Junior]   AYC   [10]   8   7   8   8   31  
8  
9  
175945   william dickinson [Junior]   ayc   7   [11]   6   10   9   32  
9  
10  
204069   Corbin Voorhees [Junior]   AYC   9   10   8   [11]   6   33  
10  
11  
153375   Noah Macielag [Junior]   RHYC   [11]   7   11   9   11   38  
11  
12  
6   Mary Nolan [Junior]   Gibson Island Yacht Club   12   [13/RET]   13/RET   13/RET   13/DNS   51  
12  
 



C420 (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, July 26, 2017 1:26:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
5825   Iain Shand/
Chris Trentham  
NERYC/ NERYC   [9/DNS]   1   1   1   1   4  
1  
2  
3738   Lucy Paskoff/
Lachlan Hooper  
NERYC/ North East River Yacht Club   1   3   2   2   [5]   8  
2  
3  
4467   Morgan Essex/
Elizabeth Cottage  
North East River Yacht Club/ North East River Yacht Club   3   2   5   [6]   2   12  
3  
4  
AYC4   Orion Adelman   AYC   2   [9/RET-BF]   3   4   6   15  
4  
5  
AYC2   Linnea Forsberg/
Camden Ward  
AYC/ AYC   5   [6]   6   3   3   17T  
5  
6  
1805   Olivia Sowa/
Albert Opher  
NERYC/ NERYC   4   [5]   4   5   4   17T  
6  
7  
AYC 5   Ronny Weed   AYC/ Annapolis Yacht Club
/ Annapolis Yacht Club
/ Annapolis Yacht Club
/ Annapolis Yacht Club  
7   4   7   7   [8]   25  
7  
8  
11   Anthony Marcic/
Adelle Marcic  
Maryland YC/ Maryland YC   6   7   [8]   8   7   28  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network