2017 Maryland State Junior Championship
GIYS | July 18, 2017in

420 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 18, 2017 2:30:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
7837      Sam Bruce   Annapolis YC   1   1   3   1   6  
1  
2  
4467      Ian Ronald   NERYC   2   2   1   4   9  
2  
3  
5825      Iain Shand   North East River Yacht Club   4   3   5   3   15  
3  
4  
1805      Olivia Sowa   NERYC   5   6   2   5   18  
4  
5  
3738   3738   Lucy Paskoff   NEYRC   9   4   4   2   19  
5  
6  
3617      Adie Parish   TAYC   3   5   6   6   20  
6  
7  
CSC3      Bridget McElwee   Cape St. Claire   6   8   9   9   32  
7  
8  
3196      Mae Wallace Angus   FBYC   10   7   8   8   33  
8  
9  
11      Anthony Marcic   Maryland YC   12   9   10   7   38T  
9  
10  
2419      Andrew White   Cape St Claire sailing   11   10   7   10   38T  
10  
11  
7579      William Hunter   TAYC   7   12   11   11   41  
11  
12  
2668      Tyler Staub   Cape Youth Sailing/Cape St. Claire   8   11   14/DNF   12   45  
12  
13  
1   C420   Peter Lobaugh   Annapolis YC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   13   55  
13  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 18, 2017 4:48:10 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (29 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
189783      Ian Street   FBYC   2   1   2   2   7  
1  
2  
USA 199980   brick   mark bourdin   TAYC   1   2   1   7   11  
2  
3  
187959      David Manley   TAYC/RHYC   3   5   4   6   18  
3  
4  
189748      Ryan Stephens   TAYC   13   7   5   1   26  
4  
5  
166915      andrew Ciszewski   fishing Bay Yacht Club   8   3   17   8   36  
5  
6  
142498      Jack McKenna   Hampton Yacht Club   9   13   12   3   37  
6  
7  
200622      Logan Hayes   FBYC   10   4   3   22   39  
7  
8  
164212      Wade Anthony   Rock Hall Yacht Club   20   6   6   13   45  
8  
9  
195431      Benjamin Moody   FBYC   15   10   7   15   47  
9  
10  
136845      Andrew Witter   TAYC   7   11   19   11   48  
10  
11  
208760      Jordan Bendura   FBYC   14   12   20   5   51  
11  
12  
170331      Magnus Weissenberger   GIYS   21   19   8   4   52  
12  
13  
203629      morey Levy   FBYC   4   16   15   19   54  
13  
14  
187173   Dauntless   Morgan Essex   NERYC   16   8   24   9   57T  
14  
15  
152041      Britt Cortina   FBYC   18   18   11   10   57T  
15  
16  
178575      Madison Norris   TAYC   19   15   10   14   58  
16  
17  
6      Jack McDonnell   GIYS   11   14   14   20   59  
17  
18  
199180      Colin Ward   TAYC   6   23   16   21   66  
18  
19  
162171      Nicholas Kellogg   Tay   5   25   21   17   68  
19  
20  
197129      Michael Mason   Fishing Bay Yacht Club   23   9   13   25   70  
20  
21  
205406      Walter Ralph   TAYC   12   21   23   16   72  
21  
22  
187977      Jack Cabell   FBYC   22   24   22   12   80T  
22  
23  
191980      Joshua Almany   FBYC   24   20   18   18   80T  
23  
24  
153375   Event Horizon   Noah Macielag   RHYC   26   22   9   24   81  
24  
25  
13082      Kiki Harris   NERYC   28   17   25   26   96  
25  
26  
44      Sarah Rosa   TAYC   17   26   27   27   97  
26  
27  
142480   Favorite   Charlotte Patterson   FBYC   25   28   28   23   104  
27  
28  
107497      Elsa Yelk   Lewes Yacht Club   29   27   26   28   110  
28  
29  
GI 8      Maggie Nolan   Gibson Island   27   29   29   29   114  
29  
 



Optimist Red-White- Blue (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, July 20, 2017 11:32:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (40 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22229   Cam Neely   Thomas Sitzmann [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   1   1   [13]   1   6   9  
1  
2  
19067   Sea Dog   Nickco Palamaras [Blue]   TAYC   4   6   5   [26]   13   28  
2  
3  
21629   Robby is Awesome   Robby Meek [Blue]   Annapolis Yacht Club   9   11   10   5   [17]   35  
3  
4  
20955      Kyle Reinecke [Blue]   Annapolis Yacht Club   14   7   [17]   8   10   39  
4  
5  
21552      Dylan Paglee [Blue]   AYC   [41]   4   7   19   15   45  
5  
6  
16237      Ava Cornell [Blue]   Annapolis Yacht Club   18   [27]   19   13   8   58  
6  
7  
14317      Kilian Martin [Blue]   AYC/Yacht Club CN Masnou   12   23   18   10   [27]   63  
7  
8  
12223      Andrew Rich [Blue]   SSA   27   17   [43]   17   12   73  
8  
9  
15924      Willem DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   [58]   30   15   18   14   77  
9  
10  
20380      Reed Mcallister [Blue]   FBYC   7   [32]   32   22   20   81  
10  
11  
24455      Kyle Pfrang [Blue]   Hamptom YC   15   [47]   14   27   29   85  
11  
12  
18706      William Donald [Blue]   TAYC   26   19   27   [28]   18   90  
12  
13  
15136   porculus   william dickinson [Blue]   ayc   [36]   22   12   33   32   99  
13  
14  
17915      Cole Amaral [Blue]   AYC   [57]   28   8   34   33   103  
14  
15  
20686      Christopher McCollum [Blue]   Annapolis Yacht Club   [63]   18   11   29   47   105  
15  
16  
18100      WALKER Angus [Blue]   FBYC   11   37   33   [41]   28   109  
16  
17  
14888   Orca   R. Patrick Gallagher [Blue]   TAYC   [60]   20   37   24   43   124  
17  
18  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Blue]   North East River Yacht Club   43   26   29   31   [48]   129  
18  
19  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Blue]   Holly Greene   23   [48]   46   47   22   138  
19  
20  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi [Blue]   TAYC   [52]   35   36   37   36   144  
20  
21  
14370      Campbell Conway [Blue]   AYC   [65]   29   38   35   49   151  
21  
22  
18608      John Thomas Mason [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   35   38   50   57   [60]   180T  
22  
23  
19302      Finley Heflin [Blue]   Annapolis Yacht Club   [66]   42   45   48   45   180T  
23  
24  
16064      Philip Ralph [Blue]   TAYC   32   [58]   55   50   51   188  
24  
25  
18948      Owen MacWilliams [Blue]   SSA   46   49   [57]   55   42   192  
25  
26  
10586   Spice   Jamie Cottage [Blue]   North East River Yacht Club   51   43   49   56   [57]   199  
26  
27  
18432      Grace McDonnell [Blue]   GIYS   34   60   53   [67]   62   209  
27  
28  
19137      Brooke Bogdan [Blue]   NERYC   31   57   [73]   58   68   214  
28  
29  
18888      Blake Goodwin [Blue]   Hampton Yacht Club   59   59   [60]   52   55   225  
29  
30  
20891      Ivan Marcic [Blue]   Maryland YC   45   68   64   60   [69]   237  
30  
31  
19279   Sea jordan   Luca webb [Blue]   NERYC   53   64   63   62   [66]   242  
31  
32  
18924   Savage Beast   Molly Savage [Blue]   GIYS   49   61   67   66   [70]   243  
32  
33  
19470      jack Butler [Blue]   HYC   [72]   65   62   59   58   244  
33  
34  
12276      John Tilton [Blue]   SSA   71   66   58   [77/DSQ]   54   249T  
34  
35  
302      Nicholas Holmon [Blue]   Lewes Yacht Club   70   [71]   59   61   59   249T  
35  
36  
3022      Aiden Bowman [Blue]   Lewes Yacht Club   61   [70]   70   63   65   259  
36  
37  
9   opti   molly jethwa [Blue]   Gibson Island Yacht Club   73   [77/DNS]   68   68   63   272  
37  
38  
3021      Bailey Fletcher [Blue]   Lewes Yacht Club   64   72   69   70   [73]   275  
38  
39  
21294   shark bait   Lilliana webb [Blue]   NERYC   [77/DNC]   77/DNC   77/DNC   77/DNC   77/DNC   308T  
39  
39  
18663      Jack Grace [Blue]   SSA   [77/DNC]   77/DNC   77/DNC   77/DNC   77/DNC   308T  
39  
 



Division: Red (31 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22135      Nicholas Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   [77/DNF]   2   1   7   2   12  
1  
2  
21487      Guthrie Braun [Red]   Fishing Bay Yacht Club   5   3   2   [9]   3   13  
2  
3  
22134      Matthew Budington [Red]   Annapolis Yacht Club   6   [31]   4   2   5   17  
3  
4  
ESP2130      Alex Martin [Red]   AYC/Yacht Club CN Masnou   3   9   9   3   [26]   24  
4  
5  
19976   Orion   Skylor Sweet [Red]   North East River Yacht Club   2   13   6   4   [16]   25  
5  
6  
22290      Baylor Goldthwaite [Red]   FBYC   10   5   3   [15]   9   27  
6  
7  
ESP 2727      Carlos Bermudez de Castro [Red]   SSA   8   8   [28]   21   1   38  
7  
8  
22233      Joshua Bendura [Red]   FBYC   16   21   [34]   6   4   47  
8  
9  
20811      Chase Conway [Red]   AYC   19   10   24   12   [46]   65  
9  
10  
17273      George Carty [Red]   SSA   [25]   25   16   14   11   66  
10  
11  
21433      William Wrightson [Red]   TAYC   [56]   34   20   16   7   77  
11  
12  
21353      Robert Wolf [Red]   SSA   22   14   [51]   23   19   78  
12  
13  
14144   Orange Crush   Nicole Witter [Red]   TAYC   13   16   26   [32]   24   79  
13  
14  
17990      Madeline Amthor [Red]   FBYC   [39]   15   25   20   30   90  
14  
15  
19258      Andrew Tollefson [Red]   AYC   37   24   23   [43]   21   105  
15  
16  
12865      Nolan Corson [Red]   SSA   29   12   35   [45]   38   114  
16  
17  
6966      lauren oneill [Red]   NERYC   28   46   [56]   25   25   124  
17  
18  
15923   Riot Jr.   Tyler Hughes [Red]   SSA   24   41   21   [64]   39   125  
18  
19  
12930      Anna Groszkowski [Red]   SSA   [62]   45   31   11   44   131T  
19  
20  
16114      Robert Shand [Red]   NERYC   21   36   [47]   39   35   131T  
20  
21  
USA 8666      Jon Jon Weed [Red]   Annapolis Yacht Club   17   52   40   [53]   34   143  
21  
22  
13139   Anchor Management   isabella Webb [Red]   NERYC   40   [53]   39   30   40   149  
22  
23  
16559      ava Farley [Red]   Keith Farley   [68]   40   41   36   37   154  
23  
24  
6195   Jimmys Boat   Jimmy Flake [Red]   SSA   47   [55]   44   42   23   156  
24  
25  
11556   Rogue Wave   Graydon Dinsel [Red]   NERYC   30   [54]   54   40   41   165  
25  
26  
6964      Graham Richards [Red]   TAYC   38   56   42   51   [61]   187  
26  
27  
20537   Neverland   Nick Savage [Red]   GIYS   42   50   [61]   49   50   191  
27  
28  
11660      Ellie Hasenberg [Red]   Miles River Yacht Club   54   51   48   54   [64]   207  
28  
29  
21360      Katie Yost [Red]   MRYC   [67]   44   66   46   67   223  
29  
30  
4859      Ivan Yelk [Red]   Lewes Yacht Club   55   67   [74]   71   72   265  
30  
31  
17924      Elizabeth Heckler [Red]   MRYC   69   [77/DNF]   72   73   71   285  
31  
 



Division: White (5 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
18361      Liam Edgell [White]   TAYC   20   [39]   22   38   31   111  
1  
2  
11564   Optimist Prime   Bo Angus [White]   FBYC   50   33   30   44   [52]   157  
2  
3  
15512      Leila Pfrang [White]   Hampton YC   33   62   52   [65]   53   200  
3  
4  
9272   Sound of Silence   Aidan Treff [White]   Maryland YC   44   [69]   65   69   56   234  
4  
5  
12947      Tatiana Marcic [White]   Maryland YC   48   63   71   72   [74]   254  
5  
 



Opti Green Fleet (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, July 18, 2017 2:10:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (37 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6415   Night Howler   Beylen Gode   Annapolis Yacht Club   [18]   1   1   2   3   7  
1  
2  
20369      Robbie Wilmer   Annapolis Yacht Club   [11]   5   2   1   1   9  
2  
3  
7386   Wizard   Nathan Finkelstein   SSA   3   2   4   3   [7]   12  
3  
4  
7028   Silent Storm   Nathan Richards   TAYC   2   3   [5]   5   5   15  
4  
5  
151481   Golden Snitch   Meredith Werblow   AYC   1   7   [10]   7   4   19  
5  
6  
8862      Taylor Price   Tred Avon Yacht Club   6   [10]   6   4   8   24  
6  
7  
18046      Margaret Mohler   AYC   10   [13]   11   8   2   31  
7  
8  
8714      Parker Herman   SSA   5   4   12   15   [38/DNF]   36T  
8  
9  
9550      Nicholas Tollefson   AYC   14   6   7   9   [25]   36T  
9  
10  
20770      Trey Burman   SSA   [23]   8   14   6   9   37  
10  
11  
16070   Triton   Hudson Stewart   Tred Avon Yacht Club   4   15   3   18   [22]   40T  
11  
12  
11532      Jake Dinsel   NERYC   8   9   [20]   13   10   40T  
12  
13  
11981      Charlotte Brody   TAYC   13   [31]   9   11   12   45  
13  
14  
18369   EZ Breezy   Michael Yost   MRYC   7   14   16   [20]   11   48  
14  
15  
5848   STAR-LORD   Isabela Hillmann   MRYC   15   12   13   [19]   19   59  
15  
16  
12496   Tuff Kimchi   Grace Knipe   AYC   [20]   17   15   14   16   62  
16  
17  
3110      Christopher Putnam   TAYC   24   11   8   [25]   24   67T  
17  
18  
5124   Pent   Henry Mullikin   Miles River Yacht Club   9   22   [24]   22   14   67T  
18  
19  
16001   Stormbreaker   Parker Gibson   Tred Avon Yacht Club   16   18   17   16   [20]   67T  
19  
20  
12448   Sea Salt   Alders Kulynych-Irvin   AYC   28   [30]   22   12   6   68  
20  
21  
12352   Firebolt   Michael Werblow   AYC   21   16   [26]   10   26   73  
21  
22  
11191   Sea Bird   Hartley Cooper   Tried Avon Yacht Club   17   [24]   21   24   13   75  
22  
23  
15345   Dyer Straits   Vincent Dyer   MRYC   12   [32]   23   23   18   76  
23  
24  
11643      Richard Wilmer   Annapolis Yacht Club   [25]   20   18   21   23   82  
24  
25  
18408      Benedict Dyer   MRYC   19   21   19   26   [33]   85  
25  
26  
6595   River Ratt   Van Topjian   Tyac   [26]   26   25   17   21   89  
26  
27  
12930      Michael Groszkowski   SSA   22   [28]   28   28   17   95  
27  
28  
12      Severn Elion   SSA   [38/DNC]   38/DNC   29   29   15   111T  
28  
29  
SSA 10      Ashton Perkins   SSA   27   25   31   [33]   28   111T  
29  
30  
303      Mya Disabatino   Lewes Yacht Club   32   19   [33]   31   30   112  
30  
31  
11   Titan   JT Lizewski   mryc   33   23   27   [38/DNC]   31   114  
31  
32  
X   Gunz a Blazin'   Clive Saunders   Annapolis Yacht Club   29   [33]   30   27   29   115  
32  
33  
3311      EJ Brody   TAYC   31   29   [34]   34   27   121T  
33  
34  
6903      Christopher Draper   AYC   30   27   [32]   32   32   121T  
34  
35  
20194      Morgan Paglee   AYC   [38/DNF]   38/DNF   38/DNC   30   34   140  
35  
36  
2894   Optimist Prime   George Shaeffer   Gibson Island Yacht Squadron   34   [38/DNF]   38/DNF   38/DNC   38/DNC   148  
36  
37  
16039   Little Zippy   Luca DeSimone   Tred Avon Yacht Club   [38/DNC]   38/DNF   38/DNC   38/DNC   38/DNC   152  
37  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network