2018 Spring High Performance Regatta
Texas Corinthian Yacht Club | March 02-04, 2018

Laser Radial (43 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 04, 2018 12:21:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 207144, Chase Carraway, Lauderdale Yacht Club/ CYC-NC, 1-[10]-1-1-1-1-1-1-1-4- ; 12   
2. 211540, Charlotte Rose, Houston Yacht Club / GCYSA, 2-6-[9]-5-2-2-2-3-2-1- ; 25   
3. 213680, Asher Zittrer, Lakewood Yacht Club / GCYSA, 4-[9]-4-3-5-4-3-2-6-6- ; 37   
4. 211828, Lillian Myers, GCYSA, 3-5-6-[15]-6-5-5-4-5-2- ; 41   
5. 204109, Ricky Welch, Long Beach Yacht Club/ GCYSA, 8-7-3-2-3-6-[9]-8-3-5- ; 45   
6. 206054, Marcus Huttunen, GCYSA/MBYC, 6-4-5-6-8-7-8-[14]-4-7- ; 55   
7. 191985, Connor Nelson, DIYC, 9-2-2-9-9-8-7-12-9-[17]- ; 67   
8. 212597, Caleb Yoslov, San Francisco Yacht Club / West Coast Sailing, 10-19-[21]-14-4-3-4-5-7-3- ; 69   
9. 208059, Caden Scheiblauer, Santa Barbara YC | GCYSA, 5-13-[24]-4-7-9-6-6-16-9- ; 75   
10. 204418, Brett Putnam, SAILFIT/ Davis Island Yacht Club, [20]-1-7-20-17-14-15-7-8-10- ; 99   
11. 194236, Daniel Escudero, Lauderdale Yacht Club / Atlanta Yacht Club, 13-12-[23]-13-10-11-13-16-10-8- ; 106   
12. 205420, Will Foox, GCYSA/SFYC, 12-14-12-10-13-[16]-11-15-12-11- ; 110   
13. 211535, Bryan Trammell, TCYC/GCYSA, 14-[23]-11-17-12-13-10-10-17-14- ; 118   
14. 211533, Elizabeth Shanahan, SYC/LYC, 21-[22]-8-8-14-18-12-9-21-12- ; 123   
15. 209731, DAVID WOOD, Balboa Yacht Club, 18-16-18-[23]-11-10-18-11-11-15- ; 128   
16. 211604, LANCE COVINGTON, Lakewood Yacht Club, 19-15-10-21-15-12-16-18-[24]-16- ; 142   
17. 212617, James Paul, Lauderdale Yacht Club/ Stamford Yacht Club, 7-3-13-16-16-[27]-24-25-20-19- ; 143   
18. 210873, Matthew Wallace, Lauderdale YC/American YC, 15-[21]-17-19-18-15-14-17-15-21- ; 151   
19. 210645, Lawson Levine, Lake Forest Sailing, 16-20-[25]-12-19-17-17-13-19-20- ; 153   
20. 194084, Matthew King, Sarasota Youth Sailing, [30]-29-14-7-22-19-22-19-14-18- ; 164   
21. USA 213069, Michael Burns, Pass Christian Yacht Club / GCYSA, 17-11-15-11-21-25-[44/TLE]-35-13-30- ; 178   
22. 196184, Carson Shields, Lakewood Yacht Club, 11-26-19-22-25-29-23-[30]-30-13- ; 198   
23. 200553, Grace Austin, Belle Haven Club, 22-18-22-27-23-21-25-22-[28]-27- ; 207   
24. 200396, Emma McInnis, Corpus Christi Yacht Club / GCYSA, 26-17-20-18-30-26-[31]-24-23-24- ; 208   
25. 206096, Peter Vaseliades, Corpus Christi Yacht Club, 24-31-26-25-20-24-21-20-22-[32]- ; 213   
26. 194285, jacob Granberry, CCYC, 28-[40]-32-31-24-20-20-23-18-23- ; 219   
27. 195916, Heather Kerns, St. Petersburg Yacht Club, 25-27-16-24-27-22-[30]-28-27-25- ; 221   
28. 207154, Andrew Vandling, GCYSA/Rush Creek Yacht Club, 23-[33]-27-26-26-28-28-31-29-26- ; 244   
29. 203959, TJ Mahoney, SFYC/StFYC, 29-[30]-28-29-28-23-27-29-25-28- ; 246   
30. 174265, Andrew Butler, Austin YC/ Lakewood YC, 27-32-[44/DNS]-44/DNS-31-30-19-26-26-22- ; 257   
31. 204110, Stephen Helm, Lakewood Yacht Club, 33-24-[34]-28-29-32-29-27-31-34- ; 267   
32. 186510, Michael Morse, Lakewood Yacht Club, 31-28-33-30-33-33-32-33-34-[35]- ; 287   
33. 188149, Matthew Morrell, Lakewood Yacht Club, 32-[38]-29-34-34-31-36-34-33-31- ; 294   
34. 208380, Nicholas Dunphey, Lakewood Yacht Club, [41]-41-40-38-32-34-26-21-36-33- ; 301   
35. 208396, Brandon Geller, DIYC, 34-8-31-36-37-[44/TLE]-44/DNS-44/DNF-38-39- ; 311   
36. 191941, Mary K Grace Mann, Provo Sailing Club-Turks and Caicos Islands, 35-39-36-33-35-36-34-[44/DNF]-35-29- ; 312   
37. 160955, Cade Morrell, Lakewood Yacht Club, 36-25-30-35-36-38-37-[44/TLE]-40-38- ; 315   
38. 187738, Katie McGagh, Lakewood Yacht Club/GCYSA, 38-34-35-32-39-35-38-[44/TLE]-37-40- ; 328   
39. 197593, Tyler Kemberling, LYC, 37-36-37-37-40-37-35-[44/DNF]-39-36- ; 334   
40. 181858, Noah Runciman, Houston Yatch Club/ GCYSA, [44/DNS]-44/DNS-44/DNS-44/DNS-38-44/TLE-33-32-32-37- ; 348   
41. 166974, Lauren Pinegar, OCBC/OKC Riversport, 40-35-39-[44/DNS]-44/DNF-44/TLE-44/DNS-44/DNF-41-41- ; 372   
42. 162400, Jacob Brown, Lakewood Yacht Club, 39-37-38-[44/DNS]-44/RET-BF-44/DNS-44/DNS-44/DNF-44/DNS-44/DNS- ; 378   
43. 212616, Lucas Sawin, Lauderdale Yacht Club / Hobcaw Yacht Club, [44/DNS]-44/DNS-44/DNS-44/DNS-44/DNF-44/DNS-44/DNS-44/DNF-44/DNS-44/DNS- ; 396   
 



29er (23 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 04, 2018 12:27:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 7, David Eastwood/Samuel Merson, Santa Barbara Yacht CLub, 2-4-3-2-1-1-1-1-[8]-1- ; 16   
2. 2406, Charlie Hibben/Nicholas Hardy, Wianno Yacht Club, 6-1-1-6-5-[8]-7-7-7-3- ; 43   
3. CAN 16, Will Bonin/Alec Baird, Royal Canadian Yacht Club, 1-2-14-7-4-7-6-[16]-4-2- ; 47   
4. USA 12, Ripley SHELLEY/severin gramm, 2NINER, 7-[12]-11-9-2-2-2-2-11-6- ; 52T   
5. CAN2592, Galen Richardson/Jake Adair, Royal Canadian Yacht Club, 5-7-8-11-7-3-4-4-3-[15]- ; 52T   
6. 2449, Peter Joslin/Jack Joslin, San Diego Yacht Club, 12-8-7-8-3-4-[24/DSQ]-6-1-4- ; 53   
7. USA 1270, Hayden Earl/Griffin Spinney, Stage Harbor Yacht Club, 4-5-[19]-12-8-11-3-5-2-5- ; 55   
8. ISV 2562, Taylor Hasson/Steven Hardee, St Croix Yacht Club, [17]-6-6-4-6-5-9-9-12-8- ; 65   
9. USA 2600, Berta Puig/Bella Casaretto, 2NINER, 8-10-2-1-10-[24/RET-BF]-14-12-6-9- ; 72   
10. 2410, Brooke Shachoy/Jana Laurendeau, Beverly Yacht Club, 9-11-4-10-[13]-12-8-8-9-10- ; 81   
11. CZE2587, Myka Auger-Cyr/Julien Berger, Royal St Lawrence Yacht Club, 13-[19]-17-16-9-10-5-3-13-7- ; 93   
12. 2703, Henrik Parker/Joshua Smithman, Royal Vancouver Yacht Club, 3-3-[24/OCS]-18-11-9-10-24/DNF-10-11- ; 99   
13. USA 526, Blaire McCarthy/Annabelle Huyard, St. Petersburg Yacht Club, 16-13-12-3-[17]-13-13-14-14-17- ; 115   
14. 2402, Catherine Lindsay/Allie Tillinghast, 2Niner Skiff Squad, 11-9-5-5-19-14-18-[24/DNF]-19-16- ; 116   
15. CAN2595, Fraser Buck/Zach Spicer, Royal Vancouver Yacht Club, 19-14-15-22-12-[24/DNF]-11-11-5-13- ; 122   
16. CAN 2594, Audrey Staples/Caterina S. Kunz, RSTLYC, 15-17-10-13-[20]-15-12-13-18-18- ; 131   
17. 2603, Ashley Ferreira/Marion Lafrance-Berger, RCYC/RSTLYC, [22]-16-20-14-16-6-20-10-22-19- ; 143   
18. ARG 1, Cameron Baird/Aj Boucher, RStLYC, 20-20-16-[24/OCS]-14-16-15-15-17-14- ; 147   
19. 2669, Georgia Phillips/Hannah Smith, RVYV, 10-21-13-20-22-[24/DNF]-16-18-16-12- ; 148   
20. 2599, Marla Bergmann/Fanny Vindeløv, Royal Vancouver Yacht Club, 18-15-9-19-15-19-17-[24/DNF]-15-22- ; 149   
21. Can2604, Morgan Kittson/Adrianna Baird, RStLYC, 14-18-18-15-18-18-19-17-[21]-21- ; 158   
22. USA2403, Sarah Hardee/Elyssa Franklin, St. Croix Yacht Club, 21-23-22-17-[24/DNF]-17-24/DNF-24/DNF-20-20- ; 188   
23. CAN 2690, Zoe Roosen/Anna Morineau, Royal St. Lawrence Yacht Club, [24/DNF]-22-21-21-21-24/DNS-24/DNF-24/DNF-24/TLE-23- ; 204   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network