Board Bash
Lake Norman Yacht Club | September 23-24, 2017

Laser (7 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 24, 2017 11:43:26 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
170345   Freak Patrol   Rob Bowden   JIYC   1   1   1   1   4   8  
1  
2  
21      Stanley Hassinger   Columbia sailing club   2   2   2   2   1   9  
2  
3  
180543      raymond flynn   CSC   5   3   3   5   2   18T  
3  
4  
182367      Dean Karrigan   Carolina Sailing Club   3   5   4   3   3   18T  
4  
5  
140544      William gilden   NA   4   4   5   4   5   22  
5  
6  
170336   Na   Alan Barton   Jiyc   6/TLE   6   6   6   6   30  
6  
7  
155197   Sea Señor   Jaime Espinosa   201162   7/TLE   7   7   7   7   35  
7  
 



Laser Radial (3 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 24, 2017 11:49:48 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
205506      Floris Stratman [Open]   Floris Stratman   4/DNS   1   1   1   7T  
1  
2  
186561   Na   Graham Cosby [Junior]   Jiyc   1   2   2   2   7T  
2  
3  
138907      Colin Sherry [Junior]   Atlanta Yacht Club   2   3   3   3   11  
3  
 



Sunfish (17 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 24, 2017 12:03:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
3884      John Butine   Lake Norman YC   1   1   2   3   7  
1  
2  
117   Argo   John Meyer   none   4   4   1   4   13  
2  
3  
4139      David Parshall   Csc   7   2   4   1   14  
3  
4  
80588      John Young   Columbia Sailing Club   2   3   6   8   19  
4  
5  
72548      Jim Edwards   Columbia Sailing Club   3   6   9   2   20  
5  
6  
78463      Johnny Meyer   none   5   7   3   6   21  
6  
7  
8   Volk 68   Alli Volk   LNYC Junior Member   8   5   7   5   25  
7  
8  
81173      Mark Evans   LNYC   6   8   5   7   26  
8  
9  
35083      Nancy Rhodes   LNYC   9   9   10   9   37  
9  
10  
88   Mud Shark   Tim Porter   LNYC   10   12   8   11   41  
10  
11  
A      Matthew Denoncourt   LNYC   12   10   13   10   45  
11  
12  
1      Neha Patel   LNYC   11   13   12   12   48  
12  
13  
81139      David Phillips   Columbia sailing club   14   11   11   13   49  
13  
14  
8   Funfish   Wes Sunderland   LNYC   15   14   14   14   57  
14  
15  
7   N/A   Nevin Williams   LNYC   13   15   15   15   58  
15  
16  
86299   N/A   Tyler Williams   LNYC   17   16   18/DNF   18/DNS   69  
16  
17  
Lime green   Sunfish   Jacob Fitzgerald   Tara Fitzgerald   16   18/DNF   18/DNS   18/DNS   70  
17  
 



Optimist B/W/R (12 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 04, 2017 2:26:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
18702      John Cole McGee [Red]   LNYC   2   [3]   1   1   3   2   1   10  
1  
2  
6008   Nixie   Josie Sherry [Blue]   Atlanta Yacht Club   [6]   4   3   3   1   1   6   18  
2  
3  
16440      Leighton McGee [Blue]   LNYC   5   2   2   4   [9]   4   2   19  
3  
4  
8115   Daven's Raven   Rohan Patel [Blue]   LNYC   3   [11]   4   2   2   6   5   22  
4  
5  
4      Joshua Denoncourt [Red]   LNYC   4   5   5   5   [11]   7   3   29  
5  
6  
10180      Kathleen Hale [Red]   LNYC   [13/DNS]   1   6   10   6   3   7   33  
6  
7  
19866      conner brandon [Blue]   LNYC   7   [10]   9   8   4   5   8   41  
7  
8  
16472   Galaxy Gazer   George Atkinson [Blue]   LNYC   9   7   8   [11]   5   11   4   44  
8  
9  
11542   11542   Edward Sammons [Blue]   Lake Norman Yacht Club   1   9   [10]   7   10   10   10   47  
9  
10  
4108   Intimidator   John Rhodes [Blue]   LNYC   8   8   7   [9]   8   8   9   48  
10  
11  
15376   Four Fun   Andrew Atkinson [White]   LNYC   [13/DNS]   6   11   6   7   9   11   50  
11  
12  
10403   Opti   Danielle Ketner [Red]   LNYC   [13/DNS]   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   13/DNC   78  
12  
 



Optimist Green (2 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 04, 2017 2:27:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
11440   dirty work   Sofia Espinosa   201162   1   2   1   1   5  
1  
2  
4095   Narnia   Giselle Espinosa   201162   2   1   2   2   7  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network