2018 470 & I-420 NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIP REGATTA
Coconut Grove Sailing Club | January 13-15, 2018

470s (33 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, January 15, 2018 3:41:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
GBR 1   Luke PATIENCE/
Chris GRUBE  
RNCYC/ Bala   1   11   [16]   1   5   1   5   4   2   30  
1  
2  
SWE 349   Anton DAHLBERG/
Fredrik BERGSTROM  
RSYC/ RSYC   5   5   [15]   6   2   3   7   8   4   40  
2  
3  
GRE 1   Panagiotis MANTIS/
Pavlos KAGIALIS  
PSC/ NOKV   23   [34/BFD]   3   2   3   5   1   7   1   45  
3  
4  
USA 1   Stuart McNAY/
Graham BIEHL  
nyyc, byc/ SDYC   4   6   1   9   [17]   10   6   1   10   47  
4  
5  
AUT 1   David BARGEHR/
Lukas MAEHR  
Yacht Club Bregenz/ Yacht Club Bregenz   2   8   13   3   9   2   4   [17]   11   52  
5  
6  
FRA 27   Kevin PEPONNET/
Jeremie MION  
SRR - SRH/ SRH   [34/DNS]   3   6   4   4   13   13   12   3   58  
6  
7  
GBR 55   Martin WRIGLEY/
James TAYLOR  
WPNSA/ WPNSA   18   16   11   7   13   7   2   [22]   5   79  
7  
8  
JPN 83   Naoki ICHINO/
Hasegawa TAKASHI  
wakayama sailing club/ wakayama   10   1   2   21   [27]   11   17   5   13   80  
8  
9  
NZL 1   Daniel WILLCOX/
Paul SNOW-HANSEN  
M.B.S.C/ Wakatere Baoting Club   3   18   9   5   [34/BFD]   8   10   2   34/BFD   89T  
9  
10  
SWE 350   Carl-Fredrik FOCK/
Marcus DACKHAMMAR  
GKSS/ GKSS   9   7   8   11   19   [34/DNF]   9   9   17   89T  
10  
11  
ITA 2/757   Giacomo FERRARI/
Giulio CALABRO  
Marina Militare/ Marina Militare   [34/DNF]   14   12   12   1   6   12   3   34/BFD   94  
11  
12  
GER 11   Simon DIESCH/
Philipp AUTENRIETH  
Wuerttembergischer Yacht-Club/ Bayerischer Yacht-Club   13   [34/BFD]   7   33/BFD   7   4   8   16   7   95  
12  
13  
BRA 1   Geison Mendes DZIOUBANOV/
Gustavo Canal THIESEN  
Veleiros do Sul - Marinha do Brazil - COB/CBVela/ Veleiros do sul - Marinha do Brasil - COB/CBVela   14   9   10   14   6   16   15   [18]   16   100  
13  
14  
AUT 17   Nikolaus KAMPELMUHLER/
Thomas CZAJKA  
BYC/ BYC   6   17   5   18   16   12   [34/BFD]   13   14   101  
14  
15  
GER 13   Malte WINKEL/
Matti CIPRA  
SYC/PWV/ SYC/PWV   19   10   14   10   20   9   [22]   6   18   106  
15  
16  
HUN 1   Balazs GYAPJAS/
Zsombor GYAPJAS  
SVE/ SVE   17   4   17   13   21   17   11   11   [24]   111  
16  
17  
BRA 54   Henrique HADDAD/
Felipe BRITO  
Iate Clube do Rio de Janeiro/ Iate Clube do Rio de Janeiro   16   15   4   8   14   [34/DNF]   18   14   23   112  
17  
18  
ESP 44   Jordi XAMMAR/
Nicolas RODRIGUEZ  
Club Nautic Cambrils/ REAL CLUB NAUTICO DE VIGO   12   2   18   15   11   21   [34/DNF]   24   12   115  
18  
19  
ARG 87   Fernando GWOZDZ/
Tomas DIETRICH  
Yacht Club Argentino/ Yacht Club Rosario   11   12   19   19   8   18   16   [25]   15   118  
19  
20  
ITA 10   Matteo CAPURRO/
Matteo PUPPO  
Yacht Club Italiano/ Yacht Club Italiano   8   19   21   17   10   14   19   [23]   20   128  
20  
21  
USA 7   Wiley ROGERS/
Jack PARKIN  
Texas Corinthian Yacht Club/ Riverside YC   7   21   [24]   23   22   20   21   10   21   145  
21  
22  
ARG 11   Ignacio VARISCO/
Federico GARCIA  
VDS-CNSI/ VDS-YCA   15   13   27   19/SCP   15   [34/DNF]   24   21   22   156  
22  
23  
BRA 11   Ricardo DE CASTRO PARANHOS/
Andrei SEGABINAZI KNEIPP  
VDS / ICB-DF/ ICB-DF/VDS   20   22   23   [24]   18   23   23   19   9   157  
23  
24  
FRA 79   Hippolyte MACHETTI/
Sidoine DANTES  
SR Antibes/ SR Antibes   [34/DNS]   34/BFD   20   32/BFD   12   34/DNF   6/SCP   15   6   159  
24  
25  
TUR 890   Deniz CINAR/
Ates CINAR  
Turkish Sailing Federation/ Turkish Sailing Federation   21   20   [35/DNS]   31/BFD   34/BFD   15   14   20   8   163  
25  
26  
BRA 71   Pedro CORREA/
Rodolfo BINZ STREIBEL  
VDS/ Veleiros do Sul   22   23   22   20   24   19   20   [26]   19   169  
26  
27  
AUT 3   Yannis SAJE/
Lukas HABERL  
SCTWV Achensee/ UNION YACHT CLUB MONDSEE   24   25   25   22   23   22   25   [28]   26   192  
27  
28  
USA 1818   Sean CORNELL/
Jensen McTIGHE  
Oyster Bay Sailing Team/LYC/ Lauderdale Yacht Club   26   24   26   25   25   24   26   [27]   25   201  
28  
29  
USA 1811   Cormac MURPHY/
Adam FRIED  
OB 470/ OB 470/ Seawanka Junior Sailing   25   26   [30]   27   26   25   27   29   27   212  
29  
30  
USA 1820   Maxwell LAWRENCE/
Joseph PLISIC  
Point O'Woods/ Sagamore Yacht Club   27   27   28   [34/DNF]   29   26   28   30   28   223  
30  
31  
USA 1816   Francis Stephen MARTOCCI/
Lukas CORSO  
Oyster Bay 470 Team/ Seawanhaka Corinthian Yacht Club/ OB 470 seawanhaka   28   28   29   26   28   27   29   31   [34/RET]   226  
31  
32  
15   Nitai HASSON/
Tal HARARI  
ISA/ ISA   34/DNC   34/DNC   [35/DNC]   34/DNS   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   272T  
32  
32  
ISR 10   Maor ABU/
Yoav ROOZ  
I.S.F/ I.S.F   34/DNC   34/DNC   [35/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   272T  
32  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network