2018 470 & I-420 NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIP REGATTA
Coconut Grove Sailing Club | January 13-15, 2018

470 Women (30 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, January 15, 2018 2:58:58 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. NED 1, Afrodite ZEGERS/Anneloes VAN VEEN, Delta Lloyd Kernploeg, WSV Braassemermeer, 3-6-5-6-1-2-[8]-1- ; 24   
2. JPN 1, Ai KONDO YOSHIDA/Miho YOSHIOKA, Odakyu, 2-2-1-11-10-1-[31/BFD]-4- ; 31T   
3. POL 11, Agnieszka SKRZYPULEC/Irmina MROZEK GLISZCZYNSKA, Sejk Pogoń, 6-1-2-7-[11]-5-3-7- ; 31T   
4. BRA 177, Fernanda OLIVEIRA/Ana Luiza BARBACHAN, Jangadeiros/ Marinha do Brasil, 1-18-7-1-[31/BFD]-4-1-11- ; 43   
5. GRE 216, Maria BOZI/Rafailina KLONARIDOU, Nautical Club Thessaloniki, [17]-3-9-4-7-10-14-3- ; 50T   
6. ITA 74, Benedetta DI SALLE/Alessandra DUBBINI, Yacht Club Italiano, [21]-9-3-3-5-11-11-8- ; 50T   
7. ESP 18, Silvia MAS/Patricia CANTERO, Club nautic arenal, 11-8-6-[19]-13-3-4-5- ; 50T   
8. SLO 64, Tina MRAK/Veronika MACAROL, Jk Pirat Portoroz, 10-11-13-10-6-6-2-[31/DNS]- ; 58   
9. GBR 812, Jess LAVERY/Flora STEWART, Emsworth Sailing Club, 14-14-[31/BFD]-13-2-7-6-6- ; 62   
10. ITA 33, Ilaria PATERNOSTER/Bianca CARUSO, Yacht club italiano, 9-16-[31/BFD]-5-9-18-9-2- ; 68   
11. ISR 11, Noya BARAM/Nina AMIR, Hapoel Tel-Aviv, 8-5-8-[14]-14-8-13-14- ; 70   
12. JPN 12, Mano UDAGAWA/Yurie SEKI, YAMAHA Sailing TEAM Rev's, 7-13-10-17-4-[24]-12-10- ; 73   
13. ESP 14, Bàrbara CORNUDELLA RAVETLLAT/Sara LOPEZ RAVETLLAT, Club Nàutic el Balís, 13-15-12-12-[17]-9-5-9- ; 75   
14. TUR 99, Beste KAYNAKCI/Simay ASLAN, Turkish Sailing Team, [31/DNS]-24-4-2-3-14-20-16- ; 83   
15. FRA 7, Marina LEFORT/Lara GRANIER, SR.ANTIBES, 4-19-11-[25]-12-16-10-12- ; 84   
16. FRA 14, Jennifer PORET/Camille HAUTEFAYE, SNPH, 12-12-15-16-18-12-7-[31/DNS]- ; 92   
17. USA 95, Atlantic BRUGMAN/Nora BRUGMAN, St. Francis YC, 5-10-19-[22]-8-17-18-18- ; 95   
18. ESP 27, Sofía TORO/Angela PUMARIEGA, Real Club Nautico A Coruña, [18]-7-16-15-15-15-15-15- ; 98   
19. SWE 34, Olivia BERGSTROM/Lovisa KARLSSON, GKSS, 19-26-[31/BFD]-8-16-22/SCP-23-13- ; 127   
20. USA 81, Nikole BARNES/Caroline ATWOOD, St.Thomas Yacht Club, 15-21-17-[26]-21-13-21-23- ; 131   
21. GER 24, Nadine BOEHM/Ann-Christin GOLIASS, DTYC, 20-4-14-9-[31/DNF]-31/DNC-31/DNC-31/DNC- ; 140T   
22. USA 1713, Casey KLINGLER/Christine KLINGLER, Larchmont Yacht Club, [26]-20-18-21-23-23-16-19- ; 140T   
23. USA 1772, Emma KANETI/Ciara RODRIGUEZ-HORAN, Larchmont Yacht Club, [23]-23-20-23-20-20-17-17- ; 140T   
24. ISR 17, Yahel WALLACH/Shahar TIBI, Sdot Yam sailing club, 16-17-22-20-[31/BFD]-21-31/BFD-31/BFD- ; 158   
25. USA 713, Louisa NORDSTROM/Claire HUEBNER, YCYC, 25-28-21-18-24-22-22-[31/RET]- ; 160   
26. USA 1819, Madeleine RICE/Laura SLOVENSKY, Seawanhaka / Oyster Bay 470 Team, [28]-22-26-28-19-25-19-22- ; 161   
27. USA 1817, Alison KNOLES/Audrey FRANCHETT, Oyster Bay 470 Team/ SCYC, 24-25-[31/BFD]-24-22-26-25-20- ; 166   
28. USA 1797, Sarah STREATER/Charlie BESS, Lauderdale Yacht Club, 22-27-24-27-25-[28]-24-21- ; 170   
29. USA 1815, Caroline MARTOCCI/Julianna CORSO, Oyster Bay 470 Team/ Seawanhaka Corinthian Yacht Club, 29-[30]-25-29-26-27-26-24- ; 186   
30. USA 11, Kathleen TOCKE/Lara DALLMAN WEISS, Buffalo Canoe Club/Sail Newport, 27-29-23-30-[31/DNF]-31/DNC-31/DNC-31/DNC- ; 202   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network