Inland Lakes Championship
Lake Eustis Youth Sailing Foundation and Lake Eustis Sailing Club | October 21-22, 2017in

Optimist Green (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 22, 2017 11:51:49 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
21646   Brodie Hausman   MRPF Bishop Sailing Center   [1]   1   1   1   1   1   1   1   7  
1  
2  
U5   Mina Bernthal   Florida Yacht Club   [15/DNF]   2   2   3   2   2   2   3   16  
2  
3  
U1   Russell Beard   Florida Yacht Club   2   4   4   2   [5]   3   3   2   20  
3  
4  
10675   Ethan Brockman   Florida Yacht Club   3   3   3   [6]   4   4   5   4   26  
4  
5  
77   Curren Burkley   SAYC   5   5   5   [15/DNF]   3   5   4   6   33  
5  
6  
14257   Juliet Greene   MRPF   4   [15/DNF]   6   4   6   6   7   5   38  
6  
7  
21660   Gabriel McClanahan   Bradenton Yacht Club   6   6   8   7   7   7   9   [10]   50  
7  
8  
8979   McRae Busey   Florida Yacht Club   [15/DNS]   15/DNF   7   5   8   8   6   9   58  
8  
9  
21845   Regina Rettig   MRPF   [15/DNF]   15/DNS   15/DNS   8   9   10   8   7   72  
9  
10  
12638   Landon Childers   SAYC   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   11   10   8   89T  
10  
11  
99   Charles Sweeney Jr   SAYC   [15/DNS]   15/DNS   14/TLE   15/DNF   10   9   15/DNS   11   89T  
11  
12  
TBA   River Keysers   SAYC   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNF   105T  
12  
12  
5   Wyatt West   SAYC   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNF   105T  
12  
12  
FYC   Nevie Collins   Florida Yacht Club   [15/DNS]   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNF   105T  
12  
 



Optimist (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 22, 2017 11:51:49 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
18034   Mary Katherine Monahan [Blue]   FYC   2   1   2   2   3   [5]   3   1   14  
1  
2  
18599   Elyse Bernthal [Blue]   Florida Yacht Club   3   [4]   4   4   2   4   2   4   23  
2  
3  
10007   Davis McLauchlin [Blue]   FYC   4   [8/DNF]   5   3   5   2   5   5   29  
3  
4  
15661   Grady Murphy [Blue]   BYC   5   5   [6]   6   6   6   6   6   40  
4  
5  
16321   carmen patterson [Blue]   Space Coast Sailing   [8/DSQ]   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   7   7   7   53  
5  
 



Division: Red (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
14144   Nicole Witter [Red]   LEYSF   1   [3]   1   1   1   3   1   2   10  
1  
2  
12785   Scott Busey [Red]   Florida Yacht Club   [6]   2   3   5   4   1   4   3   22  
2  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 22, 2017 11:00:23 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
198083   Matthew Smith   LEYSF/Clermont Sailing Center   1   1   1   [2]   1   2   1   1   2   10  
1  
2  
162336   Christopher Baker   HYS   2   2   2   1   2   1   [3]   2   1   13  
2  
3  
136845   Andrew Witter   LEYSF   3   3   3   3   3   3   [4]   3   3   24  
3  
4  
158786   Samuel Pearl   Lake Eustis Sailing Club   4   4   [6/DNS]   6/DNS   6/DNS   6/DNS   2   4   4   36  
4  
5  
158775   Brian Herbster   HYC   [6/DNS]   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   5   6/RET   5   46  
5  
 



C420 non-Spinnaker (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 22, 2017 11:43:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
8   Wes Myler   FYC   2   1   1   2   [3]   2   1   1   1   11  
1  
2  
8049   Matthew Snyder   Dunedin High School 420 Team   1   3   2   1   4   5   2   [6]   2   20  
2  
3  
108   Job Winkel   SAYC   3   2   3   3   1   3.5/TIE   3   [4]   3   21.5  
3  
4  
78   Bridget Monahan   FYC   5   7   4   4   2   1   [8]   5   8   36  
4  
5  
44   Leah Harper   LEYSF   4   8   5   5   5   3.5/TIE   [10]   10   5   45.5  
5  
6  
3   Erik Volk   Dunedin High School 420 Race Team   7   5   [12]   7   6   6   6   11   9   57  
6  
7  
11   Finn Gardner   SAYC   9   9   10   [14]   10   7   4   2   7   58  
7  
8  
6   Jocelyn Grannis   SAYC   8   [11]   7   9   8   9   7   7   6   61  
8  
9  
51   Brennan Doherty   Florida Yacht Club   10   4   8   8   7   8   13   [15]   11   69  
9  
10  
89   Kai Priester   SAYC   [12]   12   9   6   9   11   12   8   4   71  
10  
11  
2 (red)   Quinn Duckett   Halifax Youth Sailing   6   10   6   11   11   [18]   14   13   14   85  
11  
12  
85   Mia Mondello   St. Augustine   13   6   15   10   14   10   11   9   [18]   88  
12  
13  
28   Kuno Paasch   Dunedin sailing club   [19/RET-BF]   13   16   18   19/DNF   16   5   3   10   100T  
13  
14  
12   Lily Theisen   St Augustine Yacht Club   11   [18]   13   12   12   13   9   18   12   100T  
14  
15  
5   Ruth Pearl   Lake Eustis Sailing Club   15   14   [18]   13   13   14   17   14   16   116  
15  
16  
7   Blake March   SAYC   [19/DNF]   16   17   15   15   12   15   12   15   117  
16  
17  
68   Colin Bailey   FYC   [19/RET]   15   11   17   16   15   16   16   13   119  
17  
18  
4   Nick Burske   Lake Eustis   14   17   14   16   [19/DNF]   17   18   17   17   130  
18  
 



OPen Bic (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, October 22, 2017 11:46:43 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
9076   alice leroux   Halifax Youth Sailing   1   1   2   [11/DSQ]   2   2   1   2   11  
1  
2  
7294   James Freund   Sarasota Youth Sailing   3   [5]   4   1   1   1   2   1   13  
2  
3  
8964   Morgan Smith   Sarasota Youth Sailing   2   2   1   3   3   [4]   3   3   17  
3  
4  
9099   Daniel Martin   HSA   4   3   3   2   4   3   4   [6]   23  
4  
5  
9032   Nolan Orlando   Halafax Youth Sailing   6/TLE   4   5   4   5   [8]   5   8   37  
5  
6  
8   Eva Speck-Ewer   Sarasota Youth Sailing   5   [11/DNF]   7   5   6   6   6   4   39  
6  
7  
9114   Selah Pearl   Lake Eustis Sailing Club   6/TLE   [11/DNF]   6   6   11/RET   5   9   7   50  
7  
8  
9078   Siena Branch   Halifax Youth Sailing   6/TLE   7/TLE   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   7   7   5   54  
8  
9  
9055   Sarah Pearl   Lake Eustis Sailing Club   6/TLE   6   8/TLE   [11/DNF]   11/DNS   9   8   9   57  
9  
10  
7   Max Freund   Sarasota Youth Sailing   [11/DNS]   11/DNF   11/DNS   11/DNS   11/DNS   11/DNS   11/DNS   10   76  
10  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network