District 13 Laser Championship
US Sailing Center Martin County | December 02-03, 2017in

Laser 4.7 (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 03, 2017 12:22:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (16 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
206116   Guthrie Braun      St. Petersburg Yacht Club   2   2   1   2   1   [6]   8  
1  
2  
208396   Brandon Geller      DIYC   3   1   2   1   2   [4]   9  
2  
3  
206119   Liam Dorsey      Lauderdale Yacht Club/CGSC   [13]   5   4   4   4   1   18  
3  
4  
206109   Marina Geilen      CGSC   7   3   5   5   [10]   2   22  
4  
5  
186538   Lauren Connell      Lauderdale Yacht Club   5   8   [12]   7   8   3   31  
5  
6  
205393   Benjamin Smith      CYC-NC   9   7   9   6   5   [11]   36  
6  
7  
190462   Emily Allen      SPYC   8   10   8   9   3   [14]   38T  
7  
8  
201416   Giulio Zunino      CGSC   6   6   6   10   [14]   10   38T  
8  
9  
184541   Emma Shakespeare      St. Petersburg Yacht Club   1   9   11   [14]   6   13   40T  
9  
10  
208103   Emma Asturias      Coconut Grove SC   4   4   [13]   11   9   12   40T  
10  
11  
209370   Chris Purcell      CGSC   [17/OCS]   11   10   3   12   5   41  
11  
12  
166004   Ethan Danielson      SPYC   12   [17/BFD]   3   12   11   7   45  
12  
13  
206614   Damian Martinez      cgsc   11   12   14   8   [15]   8   53  
13  
14  
208099   Humberto Porrata      Coconut Grove Sailing Club   14   13   [15]   13   7   9   56  
14  
15  
182426   Eli Thorn      Edward Teach Youth Sailing Association   10   [17/BFD]   7   15   13   15   60  
15  
16  
207239   Dylan Martinez      CGSC   15   [17/DNF]   17/DNF   17/BFD   17/DNF   17/DNS   83  
16  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 03, 2017 12:19:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (43 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
211828   Lillian Myers      GCYSA   [8]   2   5   2   4   1   14  
1  
2  
207144   Chase Carraway      Lauderdale Yacht Club/ CYC-NC   2   4   1   6   2   [10]   15  
2  
3  
210873   Matthew Wallace      Lauderdale Yacht Club/American Yacht Club   [44/OCS]   6   2   5   5   3   21  
3  
4  
191985   Connor Nelson      Davis Island Yacht Club   3   1   [44/BFD]   4   1   14   23  
4  
5  
204109   Ricky Welch      Long Beach Yacht Club/ GCYSA   1   12   [44/BFD]   3   10   4   30T  
5  
6  
186548   Asher Zittrer      Lakewood Yacht Club/GCYSA   4   5   [44/BFD]   8   8   5   30T  
6  
7  
212625   Chapman Petersen      Lauderdale Yacht Club / Lake Geneva Yacht Club   9   11   7   [28]   3   2   32  
7  
8  
206154   Monica Wilson      usscmc   10   7   6   1   9   [18]   33  
8  
9  
188876   Joey Meagher      Lauderdale Yacht Club   [33]   9   3   10   6   13   41  
9  
10  
201659   Scott Hansen      N/A   6   3   9   [24]   19   6   43T  
10  
11  
209374   James Paul      Lauderdale Yacht Club/ Stamford Yacht Club   5   [18]   4   9   14   11   43T  
11  
12  
200553   Grace Austin      Lauderdale Yacht Club/Belle Haven Club   11   10   8   7   [24]   17   53  
12  
13  
211533   Elizabeth Shanahan      Lauderdale Yacht Club/ Stamford Yacht Club   [18]   17   14   11   16   7   65  
13  
14  
194236   Daniel Escudero      Lauderdale Yacht Club/Atlanta Yacht Club   14   16   [28]   17   11   15   73  
14  
15  
206155   Collin Porter      Lauderdale Yacht Club   7   23   18   15   [32]   12   75  
15  
16  
197124   Connor Murphy      Lauderdale Yacht Club   13   20   19   13   13   [37]   78  
16  
17  
208586   Kenny Corsig      Lake Norman YC   [29]   8   10   25   15   24   82  
17  
18  
204418   Brett Putnam      SAILFIT/ DAVIS ISLAND YACHT CLUB   15   13   27   12   [33]   22   89  
18  
19  
210536   Scott Harris      CYC-NC/LYC   17   [24]   23   23   7   21   91  
19  
20  
177265   Katie Nelson      Davis Island Yacht Club   25   15   12   21   [26]   19   92  
20  
21  
212616   Lucas Sawin      Hobcaw Yacht Club / Lauderdale Yacht Club   20   33   15   [44/BFD]   17   8   93  
21  
22  
211604   Lance Covington      Lakewood Yacht Club   23   14   25   19   [29]   20   101  
22  
23  
208098   Colin Dorsey      Lauderdale Yacht Club/CGSC   [44/OCS]   32   24   32   12   9   109  
23  
24  
194084   Matthew King      Sarasota Youth Sailing   [35]   27   13   18   22   32   112  
24  
25  
190471   Will Murray      SYS   30   22   11   22   30   [31]   115  
25  
26  
203639   Ethan Homberger      Lauderdale Yacht Club   34   19   20   [44/BFD]   21   23   117  
26  
27  
206611   Santiago Dillon      KBYC   21   [37]   29   14   25   30   119T  
27  
28  
195916   Heather Kerns      St. Petersburg Yacht Club   26   [38]   16   20   28   29   119T  
28  
29  
209658   Antonio Miranda      Lauderdale Yatch Club   16   26   21   [36]   36   26   125  
29  
30  
213073   Max Zhalilo      LYC   12   30   22   30   [44/BFD]   36   130  
30  
31  
194545   Colin Lawther      SPYC   27   31   30   16   [35]   27   131  
31  
32  
204410   Denver Rozzo      Lauderdale Yacht Club   28   [34]   26   29   18   33   134  
32  
33  
191992   Kevin Merten      Coconut Grove Sailing Club   32   [40]   17   33   31   25   138T  
33  
34  
187738   Katie Mcgagh      Lakewood Yacht Club   24   28   33   26   27   [35]   138T  
34  
35  
185453   Maggie Walker      LYC   31   [36]   31   27   34   28   151  
35  
36  
173229   Dmitriy Ovren      LYC / Ida Lewis YC   38   21   32   35   [39]   34   160  
36  
37  
197101   Devin Wade      Sarasota Youth Sailing   36   29   37   38   23   [40]   163  
37  
38  
208578   Christian Ehrnrooth      LYC   [44/DNC]   44/DNC   44/DNC   44/DNC   20   16   168  
38  
39  
188112   Heidi Hicks      SPYC   19   39   36   37   38   [41]   169  
39  
40  
170747   Jacques Kowacki      sys   [39]   25   38   31   37   39   170  
40  
41  
199400   Christina Persson      Lauderdale YC   22   35   35   [44/DNF]   44/DNS   44/DNS   180  
41  
42  
181117   Thomas Connell      Lauderdale Yacht Club   37   41   34   34   [44/BFD]   38   184  
42  
43  
170673   James Liebl      Coconut Grove Sailing Club   [44/DNC]   44/DNC   44/DNC   44/DNC   44/DNC   44/DNC   220  
43  
 



Laser (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, December 03, 2017 11:19:50 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (32 boats)
Pos Sail   Skipper Division Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
210460   Gage Wilson      Jacksonville University   1   1   [5]   1   1   1   5  
1  
2  
207143   Ernesto Rodriguez      Miami sailing center   [6]   5   4   2   3   5   19  
2  
3  
157851   Leo Boucher      SEVERN SAILING ASSOCIATION   5   [12]   3   3   5   4   20  
3  
4  
210480   David Perez      Jacksonville University Sailing Team   9   2   9   [12]   2   2   24  
4  
5  
208550   Matti Muru      none   2   4   [15]   8   4   7   25  
5  
6  
208413   Paul Lobree      Biscayne Bay Yacht Club   [15]   6   6   10   9   9   40  
6  
7  
210876   David Hiebert      USSCMC/FWBC   13   10   1   [15]   8   12   44  
7  
8  
210690   Rob Hallawell      Ycyc   [18]   3   2   6   16   18   45T  
8  
9  
209616   Forrest Wachholz      Barrie Yacht Club   4   7   7   [16]   13   14   45T  
9  
10  
204115   Kurt Taulbee      SailFit/ CCSC   [20]   9   12   9   11   10   51  
10  
11  
195649   Dave Chapin      LESC   17   8   [26]   4   10   20   59  
11  
12  
206038   Liam Bruce      Port Credit Yacht Club   [25]   20   22   11   7   3   63  
12  
13  
194540   Buzzy Heausler      Davis Island Yacht Club   16   16   10   14   [21]   8   64  
13  
14  
210644   James Juhasz      Ontario Sailing Team   3   11   [24]   18   12   22   66  
14  
15  
173953   Peter Hansen      USSCMC   [29]   14   13   5   24   19   75  
15  
16  
209075   Gord Welsh      Stony Lake YC   21   13   19   [33/DNF]   17   6   76  
16  
17  
206719   Noah Collinson      RCYC/OST   24   15   [27]   23   6   11   79  
17  
18  
195471   Ryan Wood      NBC   8   [27]   8   22   18   25   81  
18  
19  
184447   Alexander Birukoff      USSC Miami   10   17   23   13   [28]   21   84  
19  
20  
206538   John Porter      None   11   21   14   7   [33/DNS]   33/DNS   86  
20  
21  
204462   Patrick Wachholz      Barrie Yacht Club   26   [28]   11   20   15   15   87  
21  
22  
206718   Scott Collinson      Royal Canadian YC   7   22   21   21   20   [23]   91  
22  
23  
192093   Brian Gilcher      NOMAD   [27]   18   16   19   23   16   92  
23  
24  
210643   Carson Shields      LAKEWOOD YACHT CLUB / GCYSA   12   [32]   31   28   19   13   103  
24  
25  
194060   Rick Wood      Nyack Boat Club   30   23   17   [33/DNS]   14   24   108  
25  
26  
210648   Dave Hillmyer      Sarasota Sailing Squadron   [28]   25   20   17   22   26   110  
26  
27  
206615   Brandon Cassard      GCYSA   22   24   25   25   [27]   17   113  
27  
28  
173996   Bill McKenzie      PBSC   14   30   29   [33/DNS]   26   27   126T  
28  
29  
209352   Robert Camp      Davis Island Yacht Club   19   26   [30]   27   25   29   126T  
29  
30  
198057   Kyle Sudds      BQYC   23   [29]   28   26   29   28   134  
30  
31  
199916   David Hartman      NOMAD   32   19   18   [33/DNS]   33/DNS   33/DNS   135  
31  
32  
170313   Robert Voeller      USSCMC   31   31   [32]   24   30   30   146  
32  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2017 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network