Laser Masters Midwinters
US Sailing Center - Martin County | February 06-09, 2018in

Laser (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 09, 2018 1:03:11 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (4 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 210648, David Hillmyer[Apprentice Master], Marianas Yacht Club, 16-14-12-5-4-27-29-5-[58/UFD]-21-58/UFD-191 ; 221   
2. 182787, Scott Pakenham[Apprentice Master], Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413, 3-23-37-28-35-11-21-23-[58/UFD]-14-24-219 ; 249   
3. 148392, Erik Langendal[Apprentice Master], Shelter Island Yacht Club, 45-22-34-44-24-29-41-45-20-29-[58/UFD]-333 ; 363   
4. 171314, Pete Trachy[Apprentice Master], Richmond Yacht Club, 37-15-[59/UFD]-59/UFD-36-58/UFD-20-41-58/UFD-27-33-384 ; 414   
 



Division: Grand+Master (28 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 212128, Peter Shope[Grand Master], Sail Newport / Fleet 413, [11]-1-4-3-1-1-3-1-4-1-3-22 ; 32   
2. 212872, Dave Chapin[Grand Master], LESC, [9]-3-1-1-7-2-1-2-5-3-6-31 ; 41   
3. 204098, Scott Ferguson[Grand Master], Sail Newport, 5-4-5-4-8-[17]-2-4-2-8-1-43 ; 53   
4. 210686, Ari Barshi[Grand Master], Cabarete, 19-13-[27]-26-6-3-12-3-3-4-4-93 ; 103   
5. 210677, Andy Roy[Grand Master], SSC, 1-6-17-10-15-9-6-7-11-17-[58/UFD]-99 ; 109   
6. 209073, Britt Hughes[Grand Master], Cedar Point YC, [22]-11-9-17-17-14-8-14-13-10-14-127 ; 137   
7. 210335, Dan Neri[Grand Master], Sail Newport, 23-17-14-11-14-6-5-[33]-16-13-13-132 ; 142   
8. 167136, Emilio Castelli[Grand Master], Richmond YC, 20-19-8-15-[25]-12-14-18-6-5-16-133 ; 143   
9. 175881, James Jacob[Grand Master], SSA/413, 2-[31]-11-7-21-23-23-10-18-11-18-144 ; 154   
10. 160929, Philippe Dormoy[Grand Master], Beaconsfield Yacht Club BYC, [39]-12-20-9-20-22-15-9-17-19-7-150 ; 160   
11. GBR 208837, Michael Hicks[Grand Master], Queen Mary Sailing Club, 30-24-29-16-12-8-11-19-14-[58/UFD]-9-172 ; 182   
12. 212125, Mike Hecky[Grand Master], Brant Beach, 28-8-26-20-28-21-19-31-[58/UFD]-16-11-208 ; 218   
13. 213145, Chris Ellyatt[Grand Master], Queen Mary SC, 12-27-35-14-18-5-18-20-12-[58/UFD]-58/UFD-219 ; 229   
14. 194060, Rick Wood[Grand Master], Nyack boat club, 8-29-23-27-10-[32]-28-30-19-18-28-220 ; 230   
15. 199937, Len Guenther[Grand Master], Fishing Bay YC, 24-28-36-21-30-[37]-35-24-21-28-29-276 ; 286   
16. 185917, Leigh Savage[Grand Master], Crescent Sail YC, 26-39-42-25-34-[58/UFD]-39-26-24-23-27-305 ; 315   
17. 208840, Bruce Clifford[Grand Master], Water Rats Sailing Club, 25-32-13-29-31-25-25-11-[58/DNC]-58/DNC-58/DNC-307 ; 317   
18. 208029, Carsten Steenberg[Grand Master], Kollegewidgwok Yacht Club, 29-40-43-23-[58/UFD]-24-33-17-26-58/UFD-17-310 ; 320   
19. 195496, Hank Thorburn[Grand Master], MYA, 33-38-22-31-32-[58/UFD]-34-28-42-35-25-320 ; 330   
20. 192093, Brian Gilcher[Grand Master], NOMAD, 14-33-24-40-40-46-43-36-[58/UFD]-26-26-328 ; 338   
21. 199572, Tom Derecktor[Grand Master], Ida Lewis (Fleet 413), 40-35-[59/UFD]-47-27-26-38-21-31-36-37-338 ; 348   
22. 196117, Juan Gaitan[Grand Master], LESC, 43-21-32-42-38-38-[45]-40-28-34-30-346 ; 356   
23. 191568, Mike Goldfarb[Grand Master], CYC-Seattle, 46-45-40-46-45-44-42-42-40-33-[58/UFD]-423 ; 433   
24. 205512, Adam Glass[Grand Master], Severn Sailing Association, 48-47-46-51-47-40-46-44-33-42-[58/DNF]-444 ; 454   
25. 197594, Stephen Aguilar[Grand Master], Lake Washington Sailing club, 52-50-48-38-[58/DNC]-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/UFD-43-39-502 ; 512   
26. 161057, Michael Toms[Grand Master], Fishing Bay YC, 58/DNC-[59/DNF]-59/DNF-36-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-34-535 ; 545   
27. 175948, Allan Clark[Grand Master], jericho, 58/DNC-[59/DNC]-59/DNC-59/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-582 ; 592   
28. 211593, Matt Doherty[Grand Master], Cpyc, 58/DNC-[59/DNC]-59/DNC-59/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-58/DNC-582 ; 592   
 



Division: Great+Grand+Master (9 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 195708, Doug Peckover[Great Grand Master], NOMAD, 13-10-28-22-2-16-13-12-[58/UFD]-9-15-140 ; 140   
2. 199552, Don Hahl[Great Grand Master], Brant Beach YC, 32-30-7-33-19-35-26-32-[58/UFD]-20-21-255 ; 255   
3. 161100, David Frazier[Great Grand Master], FBYC Essex CT, 21-36-18-37-23-20-30-22-38-[58/UFD]-23-268 ; 268   
4. 175529, Paul Wurtzebach[Great Grand Master], chicago corinthian, 44-42-31-[53]-44-36-32-13-29-24-32-327 ; 327   
5. 173996, Bill McKenzie[Great Grand Master], PBSC, 49-48-49-41-42-41-[51]-35-27-37-35-404 ; 404   
6. 199203, Loren Hoffman[Great Grand Master], St Petersburg Yacht Club, 38-44-47-[49]-46-43-49-48-37-40-41-433 ; 433   
7. 170719, Nabeel Alsalam[Great Grand Master], Potomac River Sailing Assoc, 41-46-44-48-[49]-45-44-49-39-41-38-435 ; 435   
8. 209352, Robert Camp[Great Grand Master], Davis Island Yacht Club, 47-43-45-50-48-34-50-46-[58/DNF]-58/DNF-58/DNF-479 ; 479   
9. 151860, Rich Parolski[Great Grand Master], Ocean City Sailing Club, 58/DNC-[59/DNF]-59/DNF-59/DNF-58/DNF-58/DNF-58/DNF-58/DNF-58/DNC-58/DNC-58/DNC-582 ; 582   
 



Division: Master (16 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 212867, David Hiebert[Master], USSCMC/FWBC, 7-2-2-2-5-7-[9]-6-9-6-5-51 ; 71   
2. 212868, Patrick Wachholz[Master], BYC, 4-5-3-6-13-[18]-7-8-1-12-2-61 ; 81   
3. 210690, Robert Hallawell[Master], USSCMC, 6-7-16-12-9-13-4-16-8-7-[58/UFD]-98 ; 118   
4. 208838, Mike Matan[Master], RYA, 18-9-6-8-16-19-10-[27]-15-2-12-115 ; 135   
5. 207153, Jonathan Phillips[Master], Severn Sailing Association, 17-[25]-21-19-3-4-22-15-10-15-20-146 ; 166   
6. 205472, Lawrence Mcgrath[Master], Riverside Yacht Club, 10-20-30-18-11-10-[31]-29-7-25-8-168 ; 188   
7. 199804, Jeff Beckwith[Master], Cedar Point, 27-[41]-19-13-29-33-17-34-30-30-19-251 ; 271   
8. 183856, Sean Guinness[Master], KYC, [42]-18-15-24-33-28-24-25-35-39-40-281 ; 301   
9. 208878, Gordie Anderson[Master], Dingle Sailing Club, [58/DNF]-16-25-30-22-15-16-58/DNF-25-32-58/DNF-297 ; 317   
10. 195656, Robert Breslin[Master], Bristol Yacht Club, 15-34-10-34-39-[58/UFD]-40-47-23-58/UFD-10-310 ; 330   
11. 209369, John Surguy[Master], Atlantic Highlands YC, 36-26-[39]-32-37-31-36-39-22-31-22-312 ; 332   
12. 210113, Carey Jones[Master], michigan sailing club, 31-37-[59/DNF]-35-41-30-27-37-36-38-31-343 ; 363   
13. 211825, Terence Britton[Master], KYC, 35-[59/DNF]-33-45-26-42-37-38-58/UFD-22-42-378 ; 398   
14. 191967, Jeffrey Moore[Master], SMSA, 34-52-38-39-43-39-47-43-32-[58/DNF]-58/DNF-425 ; 445   
15. 173258, Matt Lynch[Master], Severn Sailing Association, 51-49-41-43-[58/DNF]-58/DNF-58/DNF-58/DNF-34-44-36-472 ; 492   
16. 205452, William Sweeney[Master], Bristol Yacht Club, 50-51-50-[52]-50-47-48-50-41-45-43-475 ; 495   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 09, 2018 1:05:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (4 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 203955, Dorian Haldeman[Apprentice Master], Severn Sailing Association, 15-15-18-11-14-[24]-1-10-15-9-9-117 ; 147   
2. 205445, Natalya Gontcharova[Apprentice Master], cpyc, 11-17-23-20-23-16-23-[26]-22-20-25-200 ; 230   
3. 182928, Francisco Abriani[Apprentice Master], PRSA, 25-25-25-28-27-21-22-27-[33/DNF]-33/DNF-33/DNF-266 ; 296   
4. 186519, Christine Potts[Apprentice Master], SSA, 26-28-29-29-[30]-29-29-29-29-30-28-286 ; 316   
 



Division: Grand+Master (13 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 196023, Bob Tan[Grand Master], SSA, 8-6-6-6-1-1-6-2-5-2-[19]-43 ; 53   
2. 210143, Jean-Yves Fillion[Grand Master], AYC / NYYC, 3-[8]-3-2-5-5-5-3-6-4-7-43 ; 53   
3. 193301, Paul Clifford[Grand Master], Westwood, 4-3-2-12-2-2-9-6-3-[16]-1-44 ; 54   
4. 171628, Ken Swetka[Grand Master], Crescent Sail YC, 2-[13]-1-5-9-3-12-5-1-3-4-45 ; 55   
5. 185518, Harold Gilreath[Grand Master], Florida, [9]-5-4-7-4-8-4-9-7-5-5-58 ; 68   
6. 212132, Rob Hodson[Grand Master], WSC, 5-7-8-14-15-[27]-13-7-16-13-17-115 ; 125   
7. 207150, William Lawson[Grand Master], SSA, [20]-10-9-10-11-9-15-11-13-19-15-122 ; 132   
8. 199327, John Purdy[Grand Master], Willamette Sailing Club, 14-4-13-23-10-[26]-18-14-20-17-10-143 ; 153   
9. 193965, James Knab[Grand Master], Rehoboth Bay SA, 13-18-17-18-17-15-14-[21]-11-14-18-155 ; 165   
10. 170313, Robert Voeller[Grand Master], USSCMC, 22-19-24-21-21-25-27-18-26-[28]-26-229 ; 239   
11. 194118, Keith Barron[Grand Master], PRSA, 29-[33/DNF]-28-27-24-22-21-22-28-24-23-248 ; 258   
12. 153006, Sandy Westphal[Grand Master], SSA, 28-26-22-26-28-32-[33/DNF]-33/DNF-24-25-22-266 ; 276   
13. 121384, Mike Schmidt[Grand Master], Magothy River Sailing Association, [33/DNF]-33/DNF-33/DNF-33/DNF-33/DNF-31-33/DNF-33/DNF-33/DNC-33/DNC-33/DNC-328 ; 338   
 



Division: Great+Grand+Master (13 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 208764, Doug Seeman[Great Grand Master], WSC, 10-1-7-9-3-6-10-[13]-2-7-3-58 ; 58   
2. 189811, Peter Seidenberg[Great Grand Master], Sail Newport, 1-9-16-3-8-17-2-[19]-17-6-13-92 ; 92   
3. 199916, David Hartman[Great Grand Master], NOMAD, 6-2-15-8-[16]-7-16-4-8-15-16-97 ; 97   
4. 211640, Lindsay Hewitt[Great Grand Master], Cold Spring Harbor Beach Club, 17-12-10-16-7-12-17-[20]-19-18-6-134 ; 134   
5. 211541, Amnon Gitelson[Great Grand Master], cpyc, 12-[22]-20-22-20-18-11-8-18-8-21-158 ; 158   
6. 185777, Robert Bryant[Great Grand Master], USSCMC, 21-16-19-13-[26]-20-26-12-14-12-11-164 ; 164   
7. 206577, Jack Pearce[Great Grand Master], Barrie Yacht Club, 23-21-14-17-18-14-3-16-[25]-22-20-168 ; 168   
8. 209625, Halsey Bullen[Great Grand Master], Cedar Point Yacht Club / STC, 18-23-21-25-19-10-20-15-10-[26]-14-175 ; 175   
9. 199142, Newton Wattis[Great Grand Master], Surf City YC, 19-20-12-19-22-19-[28]-25-21-11-12-180 ; 180   
10. 208107, Finn Hassing[Great Grand Master], ODC, 24-24-[26]-15-13-13-19-24-12-21-24-189 ; 189   
11. 180536, Steven Cofer[Great Grand Master], Severn Sailing Association, 27-27-27-[31]-25-23-24-23-23-23-27-249 ; 249   
12. 189710, Samuel Owings[Great Grand Master], RHYC, 30-29-[33/DNF]-24-31-28-25-28-30-27-29-281 ; 281   
13. 158636, Roger Howell[Great Grand Master], Mere point YC, 31-30-30-30-29-30-[33/DNF]-33/DNF-27-29-33/DNF-302 ; 302   
 



Division: Master (2 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 206154, Monica Wilson[Master], usscmc, 7-11-5-4-[12]-4-8-1-9-1-8-58 ; 78   
2. 187723, David Poquette[Master], SSYC, 16-14-11-1-6-11-7-[17]-4-10-2-82 ; 102   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network