Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 02-04, 2018in

Laser (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Grand+Master (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
210686   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   6   3   2   4   [9]   9   24   29  
1  
2  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   8   [54/UFD]   9   5   6   5   33   38  
2  
3  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport   23   [54/UFD]   6   1   3   3   36   41  
3  
4  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   4   [19]   7   8   15   15   49   54  
4  
5  
213145   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   [22]   11   8   9   13   8   49   54  
5  
6  
210677   Andy Roy [Grand Master]   SSC   20   1   [50/BFD]   15   10   6   52   57  
6  
7  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   Sail Newport   13   12   [51/BFD]   29.5/TIE   4   2   60.5   65.505  
7  
8  
210335   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   14   9   25   7   [51/BFD]   13   68   73  
8  
9  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   9   14   22   21   11   [24]   77   82  
9  
10  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA/413   26   10   [36]   25   14   17   92   97  
10  
11  
175948   Allan Clark [Grand Master]   jericho   19   4   13   19.5/TIE   [54/DNC]   54/DNC   109.5   114.505  
11  
12  
160929   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club BYC   32   [40]   35   22   8   22   119   124  
12  
13  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   11   22   28   28   30   [31]   119   124  
13  
14  
199572   Tom Derecktor [Grand Master]   Ida Lewis (Fleet 413)   25   21   29   31   [32]   23   129   134  
14  
15  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   18   28   32   [54/DNC]   27   36   141   146  
15  
16  
208029   Carsten Steenberg [Grand Master]   Kollegewidgwok Yacht Club   [39]   38   33   34   19   19   143   148  
16  
17  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   29   [37]   19   33   33   30   144   149  
17  
18  
212125   Mike Hecky [Grand Master]   Brant Beach   38   31   18   24   [54/DNC]   54/DNC   165   170  
18  
19  
208839   Peter Vessella [Grand Master]   StFYC   34   15   14   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   171   176  
19  
20  
194540   Buzzy Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   30   23   26   39   [54/DNC]   54/DNC   172   177  
20  
21  
176985   Bill Watters [Grand Master]   Brant Beach yacht Club   52   45   46   43   39   [54/RET]   225   230  
21  
22  
199912   Tim Landt [Grand Master]   none   31   46   49/BFD   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   234   239  
22  
23  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington sailing club.   48   48   45   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   249   254  
23  
24  
196117   Juan Gaitan [Grand Master]   LESC   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   41   54/RET   257   262  
24  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network