Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 02-04, 2018in

Laser (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (4 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 182787, Scott Pakenham[Apprentice Master], Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413, [21]-17-15-17-17-20-86 ; 101   
2. 210648, David Hillmyer[Apprentice Master], Marianas Yacht Club, [33]-26-27-18-21-21-113 ; 128   
3. 209387, Mitch Polgar[Apprentice Master], Chicago Corinthian YC, 50-39-43-41-[54/DNC]-54/DNC-227 ; 242   
4. 176108, Armand Candea[Apprentice Master], Armand Candea, 43-43-48-44-[54/DNC]-54/DNC-232 ; 247   
 



Division: Grand+Master (24 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 210686, Ari Barshi[Grand Master], Cabarete, 6-3-2-4-[9]-9-24 ; 29   
2. 212872, Dave Chapin[Grand Master], LESC, 8-[54/UFD]-9-5-6-5-33 ; 38   
3. 212128, Peter Shope[Grand Master], Sail Newport, 23-[54/UFD]-6-1-3-3-36 ; 41   
4. 208837, Michael Hicks[Grand Master], Queen Mary Sailing Club, 4-[19]-7-8-15-15-49 ; 54   
5. 213145, Chris Ellyatt[Grand Master], Queen Mary SC, [22]-11-8-9-13-8-49 ; 54   
6. 210677, Andy Roy[Grand Master], SSC, 20-1-[50/BFD]-15-10-6-52 ; 57   
7. 204098, Scott Ferguson[Grand Master], Sail Newport, 13-12-[51/BFD]-29.5/TIE-4-2-60.5 ; 65.505   
8. 210335, Daniel Neri[Grand Master], Sail Newport, 14-9-25-7-[51/BFD]-13-68 ; 73   
9. 167136, Emilio Castelli[Grand Master], Richmond YC, 9-14-22-21-11-[24]-77 ; 82   
10. 175881, James Jacob[Grand Master], SSA/413, 26-10-[36]-25-14-17-92 ; 97   
11. 175948, Allan Clark[Grand Master], jericho, 19-4-13-19.5/TIE-[54/DNC]-54/DNC-109.5 ; 114.505   
12. 160929, Philippe Dormoy[Grand Master], Beaconsfield Yacht Club BYC, 32-[40]-35-22-8-22-119 ; 124   
13. 208840, Bruce Clifford[Grand Master], Water Rats Sailing Club, 11-22-28-28-30-[31]-119 ; 124   
14. 199572, Tom Derecktor[Grand Master], Ida Lewis (Fleet 413), 25-21-29-31-[32]-23-129 ; 134   
15. 199937, Len Guenther[Grand Master], Fishing Bay YC, 18-28-32-[54/DNC]-27-36-141 ; 146   
16. 208029, Carsten Steenberg[Grand Master], Kollegewidgwok Yacht Club, [39]-38-33-34-19-19-143 ; 148   
17. 195496, Hank Thorburn[Grand Master], MYA, 29-[37]-19-33-33-30-144 ; 149   
18. 212125, Mike Hecky[Grand Master], Brant Beach, 38-31-18-24-[54/DNC]-54/DNC-165 ; 170   
19. 208839, Peter Vessella[Grand Master], StFYC, 34-15-14-[54/DNC]-54/DNC-54/DNC-171 ; 176   
20. 194540, Buzzy Heausler[Grand Master], Davis Island Yacht Club, 30-23-26-39-[54/DNC]-54/DNC-172 ; 177   
21. 176985, Bill Watters[Grand Master], Brant Beach yacht Club, 52-45-46-43-39-[54/RET]-225 ; 230   
22. 199912, Tim Landt[Grand Master], none, 31-46-49/BFD-[54/DNC]-54/DNC-54/DNC-234 ; 239   
23. 197594, Stephen Aguilar[Grand Master], Lake Washington sailing club., 48-48-45-[54/DNC]-54/DNC-54/DNC-249 ; 254   
24. 196117, Juan Gaitan[Grand Master], LESC, [54/DNC]-54/DNC-54/DNC-54/DNC-41-54/RET-257 ; 262   
 



Division: Great+Grand+Master (7 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 195708, Doug Peckover[Great Grand Master], NOMAD, 12-13-16-19.5/TIE-[52/BFD]-26-86.5 ; 86.5   
2. 173988, Jorge Abreu[Great Grand Master], pbsc, [41]-29-23-27-23-7-109 ; 109   
3. 161100, David Frazier[Great Grand Master], FBYC Essex CT, [37]-25-21-14-31-28-119 ; 119   
4. 199552, Don Hahl[Great Grand Master], Brant Beach YC, [51]-30-30-36-28-35-159 ; 159   
5. 175529, Paul Wurtzebach[Great Grand Master], chicago corinthian, [47]-41-40-40-24-27-172 ; 172   
6. 170719, Nabeel Alsalam[Great Grand Master], Potomac River Sailing Assoc, 15-49-47-[54/DNC]-40-40-191 ; 191   
7. 173996, Bill McKenzie[Great Grand Master], PBSC, 46-50-42-42-34-[54/RET]-214 ; 214   
 



Division: Master (18 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 207143, Ernesto Rodriguez[Master], Miami Sailing center, 1-2-1-[11]-1-1-6 ; 16   
2. 208838, Mike Matan[Master], RYA, 7-6-[12]-10-2-4-29 ; 39   
3. 212867, David Hiebert[Master], USSCMC/FWBC, [16]-8-5-2-7-11-33 ; 43   
4. 203609, Roman Plutenko[Master], Chicago, 2-7-3-12-12-[16]-36 ; 46   
5. 210690, Robert Hallawell[Master], YCYC, 10-5-10-6-[16]-10-41 ; 51   
6. 212868, Patrick Wachholz[Master], BYC, [35]-16-17-3-20-12-68 ; 78   
7. 207153, Jonathan Phillips[Master], Severn Sailing Association, [28]-20-20-13-5-14-72 ; 82   
8. 205472, Lawrence Mcgrath[Master], Riverside Yacht Club, 24-24-4-[29.5/TIE]-18-18-88 ; 98.01   
9. 212116, William Dickey[Master], Rowayton YC, 3-[32]-24-16-26-29-98 ; 108   
10. 170345, Rob Bowden[Master], JIYC, 27-[34]-11-23-25-25-111 ; 121   
11. 183856, Sean Guinness[Master], KYC, 5-27-[34]-26-29-34-121 ; 131   
12. 210780, Federico Engelhard[Master], C.N.A, 17-33-31-32-[38]-33-146 ; 156   
13. 199804, Jeff Beckwith[Master], Cedar Point, 40-18-[41]-35-22-32-147 ; 157   
14. 210113, Carey Jones[Master], michigan sailing club, 36-35-37-[54/DNC]-35-39-182 ; 192   
15. 209369, John Surguy[Master], Atlantic Highlands YC, [42]-36-39-37-36-38-186 ; 196   
16. 211825, Terence Britton[Master], KYC, [45]-44-38-38-37-37-194 ; 204   
17. 170336, Alan Barton[Master], JIYC, 44-47-44-[54/DNC]-54/DNC-54/DNC-243 ; 253   
18. 173258, Matt Lynch[Master], Severn Sailing Association, 49-42-[54/DNS]-54/DNC-54/DNC-54/DNC-253 ; 263   
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (6 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 199400, Christina Persson[Apprentice Master], Lauderdale yacht club, [34/DNC]-34/DNC-34/DNC-17-3-5-93 ; 108   
2. 203955, Dorian Haldeman[Apprentice Master], Severn Sailing Association, 16-[26]-25-19-20-19-99 ; 114   
3. 159785, Jon Deutsch[Apprentice Master], Fishing Bay Yacht Club, 21-8-5-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-102 ; 117   
4. 182928, Francisco Abriani[Apprentice Master], PRSA, 26-[30]-24-21-19-25-115 ; 130   
5. 205445, Natalya Gontcharova[Apprentice Master], cpyc, 10-19-29-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-126 ; 141   
6. 186519, Christine M Potts[Apprentice Master], SSA, 24-28-30-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-150 ; 165   
 



Division: Grand+Master (13 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 193301, Paul Clifford[Grand Master], Westwood, [7]-6-1-5-1-3-16 ; 21   
2. 184454, Hal Gilreath[Grand Master], Florida, 3-3-10-4-[16]-15-35 ; 40   
3. 171628, Ken Swetka[Grand Master], Crescent Sail YC, 9-2-[11]-10-10-7-38 ; 43   
4. 196023, Bob Tan[Grand Master], SSA, [22]-10-9-7-7-9-42 ; 47   
5. 212132, Rob Hodson[Grand Master], WSC, 15-9-[16]-11-6-4-45 ; 50   
6. 207150, William Lawson[Grand Master], SSA, 13-12-[15]-6-9-13-53 ; 58   
7. 213393, Jorge Smolar[Grand Master], CNSE, [17]-15-6-16-14-14-65 ; 70   
8. 210143, Jean Yves Fillion[Grand Master], American YC, [34/DNC]-34/DNC-34/DNC-2-2-1-73 ; 78   
9. 199327, John Purdy[Grand Master], Willamette Sailing Club, 11-18-2-14-[34/DNC]-34/DNC-79 ; 84   
10. 193965, James Knab[Grand Master], Rehoboth Bay SA, 12-20-18-23-[24]-22-95 ; 100   
11. 153006, Sandy Westphal[Grand Master], SSA, 5-23-22-[34/DNC]-25-24-99 ; 104   
12. 205512, Adam Glass[Grand Master], Severn Sailing Association, [30]-24-20-22-21-16-103 ; 108   
13. 194118, Keith Barron[Grand Master], PRSA, 25-25-26-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-144 ; 149   
 



Division: Great+Grand+Master (11 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 208764, Doug Seeman[Great Grand Master], WSC, 1-5-[12]-3-12-8-29 ; 29   
2. 199916, David Hartman[Great Grand Master], NOMAD, 2-[13]-7-9-5-11-34 ; 34   
3. 189811, Peter Seidenberg[Great Grand Master], Sail Newport, 4-11-3-[15]-11-6-35 ; 35   
4. 211640, Lindsay Hewitt[Great Grand Master], Cold Spring Harbor Beach Club, [18]-14-4-13-8-10-49 ; 49   
5. 211541, Amnon Gitelson[Great Grand Master], cpyc, [23]-4-13-12-17-12-58 ; 58   
6. 208107, Finn Hassing[Great Grand Master], ODC, 20-[22]-14-18-15-18-85 ; 85   
7. 199142, Newton Wattis[Great Grand Master], Surf City YC, 6-21-28-[34/DNC]-18-21-94 ; 94   
8. 206577, Jack Pearce[Great Grand Master], Barrie Yacht Club, [27]-16-27-20-22-20-105 ; 105   
9. 209625, Halsey Bullen[Great Grand Master], Cedar Point Yacht Club & STC, 14-17-19-[34/DNC]-34/DNC-34/DNC-118 ; 118T   
10. 180536, Steven Cofer[Great Grand Master], Severn Sailing Association, [28]-27-21-24-23-23-118 ; 118T   
11. 189710, Samuel Owings[Great Grand Master], RHYC, 29-29-23-[34/DNC]-34/RET-34/RET-149 ; 149   
 



Division: Master (3 boats) Pos,Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points ,W/ Masters Handicap
1. 200133, Nigel Heath[Master], Water Rat Sailing Club, [19]-1-8-1-4-2-16 ; 26   
2. 206154, Monica Wilson[Master], usscmc, 8-7-[17]-8-13-17-53 ; 63   
3. 191967, Jeffrey Moore[Master], SMSA, [34/DNC]-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-34/DNC-170 ; 180   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network