2018 One Design Midwinter Regatta
Sarasota Sailing Squadron | March 16-18, 2018

E Scow (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 3:10:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
MC-2   Smoke   Sean Bradley/
Jarrett Lynn
Ryan Bradley  
Metedeconk River YC/ Metedeconk River YC
/ Metedeconk River YC  
1   1   [3]   1   1   1   5  
1  
2  
SF5   Sweet Thing   Mark Grinder   Sarasota Sailing Squadron   2   2   1   2   [5]   3   10  
2  
3  
LE66   Checkmate   Mark Schneider/
Lucinda Schneider
Clint Neuman
Benjamin Kelly  
LEHYC/ LEHYC
/ LEHYC
/ LEHYC  
[13]   3   2   3   2   4   14  
3  
4  
SF-9   Encore   Robert Cole/
Marie McKee
Pete Weir
David Cameron  
Sarasota Sailing Squadron/ Sarasota Sailing Squadron
/ Crystal Lake Yacht Club
/ Sarasota Sailing Squadron  
4   [6]   5   5   6   2   22T  
4  
5  
Z-3      Jeff Nicholas   Clear Lake Yacht Club   3   4   4   [8]   4   7   22T  
5  
6  
MA10   Reverie   Christopher Creighton   Chautauqua Lake YC   7   8   6   [10]   3   6   30  
6  
7  
SF-3      Richard Elsishans/
Phyllis Elsishans  
Sarasota Sailing Squadron/ SSS   8   5   8   6   [12]   5   32  
7  
8  
22 / 22   Hang Ten   John Gallick   Sarasota Sailiing Squadron   5   9   7   9   7   [11]   37  
8  
9  
SF2   Picardy   Ted Weihe   Sarasota Sailing Squadron   10   7   [11]   4   10   9   40  
9  
10  
NO-1 / NO-1   Wilder   Mont Echols   SYC   11   [12]   9   7   8   12   47  
10  
11  
sf4   no ego   david atkinson/
Bob Blomquist
Laurel Crum  
sarasota sailing squadron/ Sarasota Sailing Squadron
/ Sarasota Sailing Squadron  
6   10   10   [15/DNS]   13   10   49  
11  
12  
I 26   Nauteygarl   Jim Barr   Sss   9   11   13   [15/DNS]   9   8   50  
12  
13  
SF 6   BollesE   Bill Kimbell/
Phil Maiese
kenneth SILVESTRI
John Sparling  
SSS/ SSS
/ sarasota sailing squadron
/ Sarasota Sailing Squadron  
12   [13]   12   11   11   13   59  
13  
 



Viper 640 (24 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 10:12:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
263   Cajun underwriting   Marcus Eagan/
Andrew Eagan
Jackson Benvenutti  
Bay waveland Yacht Club/ Bay waveland
/ Bay waveland Yacht Club  
1   2   1   1   [6]   5  
1  
2  
usa 248   Terminally Pretty   geoffrey ewenson/
mary Ewenson
tyler bjorn  
EYC AYC Storm Trysail/ AYC
/ hard knocks YC  
3   1   [4]   2   4   10T  
2  
3  
235   Jackpot   Brad Boston   Sarnia Yacht Club   2   3   2   [6]   3   10T  
3  
4  
269   Great Scott!   Peter Beardsley/
Simon Karstoft Jensen
Nicky Manson  
Larchmont YC/ Royal Copenhagen YC
/ SSS  
[6]   4   3   3   1   11  
4  
5  
246   246   Brian Harrison/
Hugh Hawkins
Eddie Adams  
GYC/ Gulfport Yacht Club
/ Fairhope YC and GYA  
8   5   [10]   8   2   23  
5  
6  
286   SlingShot   Robert Harrison/
Paul Beaudry  
FWYC/ FWYC   5   14   5   4   [21]   28  
6  
7  
221   Choppy Seas   Thomas Loutrel/
Karl Schute
Thomas Loutrel  
Charleston Yacht Club/ College of Charleston Yacht Club
/ Charleston Yacht Club  
4   7   [25/DNF]   7   15   33T  
7  
8  
285   Gulf Performance Sailing   Deborah Deazs Wilusz/
Craig Wilusz
George Hambleton  
FWYC, BBSC, SSS/ FWYC, BBSC, SSS
/ Fort Walton Yacht Club  
10   6   9   [17]   8   33T  
8  
9  
277   Caterpillar   Peter Ill   Hampton Yacht Club   9   8   [14]   9   13   39  
9  
10  
244   Sidewinder   Travis Yates   Yates   7   [19]   7   14   12   40  
10  
11  
162   Basilisk   Robert Matthews/
Edward Padin
Trey Brazill  
Larchmont Yacht Club/ Larchmont Yacht Club
/ Larchmont Yacht Club  
13   [20]   12   12   5   42T  
11  
12  
60 / 260   Entourage   Nick Amendola   CCYC   [19]   18   6   11   7   42T  
12  
13  
164   Hi Five   Valdek Kwasniewski   SSS   [17]   10   15   5   14   44  
13  
14  
211   Wadjet   Van Sheppard   Nepean Sailing Club   12   12   [21]   10   11   45  
14  
15  
252   Bada Boom   Joe Healey   Noroton Yacht Club   18   11   8   [22]   9   46  
15  
16  
255   'Merica   ken Kleinschrodt   Buccaneer Yacht Club   11   9   13   [20]   20   53  
16  
17  
USA 188   Trap Queen   Jonathan Colarusso/
Sarah Schaill  
CofCYC/    15   17   11   [19]   16   59  
17  
18  
166   Porkchop   Matthew Hebert   Community Boating Inc.   14   16   [20]   15   17   62  
18  
19  
134   Strategery IX   Cameron Farrah   Fwyc   16   13   18   [21]   18   65  
19  
20  
USA 58      Jonah Kember/
Dave Kember
Alexander Byczko  
Sarnia Yacht Club/ Sarnia Yacht Club
/ Westwood Sailing Club  
21   [23]   22   18   10   71  
20  
21  
98   Lo.Qi   Kay VanValkenburgh   Marbleheat Boating Center   [25/OCS]   22   19   13   19   73T  
21  
22  
39   Patched Up   Cole Constantineau/
Eleni Asimacopoulos
Jacob Vick  
Community Boating Inc./
/ Community Boating Inc.  
20   21   16   16   [22]   73T  
22  
23  
165   Proper Villain   Nick Ward   PHYC   22   15   17   [23]   23   77  
23  
24  
264   My Safe Space   Jonathan Nye   Indian Harbor Yacht Club   [25/DNS]   25/DNS   25/DNS   25/DNC   25/DNS   100  
24  
 



VX One (20 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 4:46:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
171 / USA 171   Cosmic Thing   Brian Bennett   Sail Newport   2   1   4   [10]   1   8  
1  
2  
175 / 175   Calvin Ball   Jeff Eiber   Edgewater Yacht Club   6   2   [8]   1   3   12  
2  
3  
205 / USA 205   Magic Bus   Jerry Callahan/
Brian Zimmerman  
Carolina YC/ Hard Knocks Yacht Club   1   3   [12]   2   10   16  
3  
4  
187 / 187   VX one   John Potter/
David Guggenheim  
Beaufort Yacht club/ SYC   5   6   3   3   [7]   17  
4  
5  
232 / USA 232      William Lydens/
Elliot Lee  
MBYC/ Edison Boat Club   8   4   [11]   8   2   22  
5  
6  
188 / 188   TWD   Sam Padnos/
Josh Padnos  
Macatawa Bay Yacht Club/ Macatawa Bay Yacht Club   4   8   10   6   [11]   28  
6  
7  
150 / 150   nemesis   David Bolyard, Jr/
Collin Ross  
Pontchartrain Yacht Club/ Pontchartrain Yacht Club   7   5   13   5   [17]   30  
7  
8  
222 / 222   Wild deuces   Paul Currie   Rcyc   10   11   6   [17]   5   32  
8  
9  
154 / 154   VX 154   Will Van Cleef   OYC   [14]   10   7   12   6   35T  
9  
10  
116 / 116   Cruzan Rhode   Timothy Pitts   St Croix yacht club   9   7   [15]   7   12   35T  
10  
11  
185 / 185   Flash Rider   Michael Norris/
Christina Norris  
Macatawa Bay Yacht Club/ Macatawa Bay Yacht Club   12   9   2   [16]   14   37  
11  
12  
178 / usa 178   FJ   Sandra Askew   NYYC   11   13   1   14   [16]   39  
12  
13  
197 / 197   K2   David Koski/
Greg Koski  
Edgewater Yacht Club/ Edgewater Yacht Club   3   [18]   14   15   9   41  
13  
14  
241 / CAN241   Slippery   Jim Pearson   SYC   13   17   [19]   11   8   49  
14  
15  
132   Onethirtytwo   Scott Collinson/
David Jarvis  
Royal Canadian YC/ Royal Canadian YC   15   [19]   5   18   15   53  
15  
16  
140 / 140   Free Energy   John Zelli   Edgewater Yacht Club   16   16   18   [19]   4   54T  
16  
17  
176 / 176   Character 3.0   Justin Quigg/
Nick Cleary  
Royal Canadian Yacht Club/ Royal Sydney Yacht Sqadron   17   15   9   13   [18]   54T  
17  
18  
103 / 103   The Sea Bin Project   Paul Murphy/
Will Vary  
Storm Trysail Club/ Storm Trysail Club   18   12   17   9   [19]   56  
18  
19  
240 / 240   Blue Lobster   Ian Maccini   Sail Newport   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   4   13   59  
19  
20  
153 / 160   Victory   Christian Koppernaes   BYSC   19   14   16   [20]   20   69  
20  
 



Albacore (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 11:15:16 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
8258      Barney Harris   prsa   2   1   1   [3]   2   1   7  
1  
2  
8184   Fire and Ice   Paul Clifford/
Monica Wilson
Monica Wilson  
Westwood/ usscmc
/   
[3]   2   2   1   1   3   9  
2  
3  
7971   Tonno Veloce'   Marty Minot/
Jordan Minot  
Miles River YC/ Miles River YC   1   3   3   2   3   [4]   12  
3  
4  
6701      Chris Gorton/
Norman Rubin  
North Toronto Sailing Club/ Norman Rubin   [5]   4   4   5   4   2   19  
4  
5  
8125   Etude   Michael Heinsdorf/
Lizzie Ellis  
PRSA/ Potomac River Sailing Association   4   [5]   5   4   5   5   23  
5  
 



Windmill (18 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 4:56:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
5700   Another Silly Rabbit   Ethan Bixby/
Trudy Bixby  
SPYC/ SPYC   1   [2]   1   1   1   2   6  
1  
2  
5319   Dave   Larry Christian/
Allie Sponar  
Massabesic Yacht Club/ Massabesic Yacht Club   2   1   [9]   2   3   1   9  
2  
3  
5070   Pig Headed   Lon Ethington/
Lon Ethington  
St Petersburg yacht club/ St Petersburg yacht club   4   5   5   4   4   [6]   22  
3  
4  
5252 / 5252   Bella   Colin Browning   N/A   7   3   3   5   [10]   5   23  
4  
5  
5271      james watson/
Keara Watson  
CCA/ CCA   3   4   6   [11]   7   8   28  
5  
6  
4028   Elvis   Jake Fath/
Lisa Fath  
MRPF/ MRPF   8   6   2   3   [13]   10   29  
6  
7  
5707   Graffiti   PATRICK HUNTLEY/
Janet Huntley  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   5   8   [12]   8   6   3   30  
7  
8  
5586   Beauty & The Beast   Allen Chauvenet/
Christina Chauvenet  
Rock Hall YC/ Rock Hall Yatch Club   10   7   8   6   2   [19/OCS]   33T  
8  
9  
N/a / 5060   Go Blue   Ralph Sponar/
Sandy Sponar  
Rockhall Yacht Club/ RHYC   6   9   4   7   [11]   7   33T  
9  
10  
4051   Hurricane   Alan Taylor/
Joel Blade  
Lake Townsend Yacht Club/ Lake Norman Yacht Club   11   [12]   7   9   5   4   36  
10  
11  
5701   chunky monkey   nathaniel plant/
sheila plant  
St. Pete. Sailing Center/ St. Pete. Sailing Center   9   11   [19/DNS]   14   8   11   53  
11  
12  
5703   Scorpion   Timothy Weibel/
Joseph Weibel  
Erie Yacht Club/ Erie Yacht Club   12   10   11   10   12   [15]   55  
12  
13  
4049   Sea Scouts I   Parker Schuler/
Talib Moran  
Boca Ciega Yacht Club/ Boca Ciega Yacht Club   14   14   10   13   [15]   13   64  
13  
14  
5404   5404   Stuart Proctor/
Sarah Proctor  
Downtown Sailing Center/ Edenton Yacht Club   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   12   9   9   68  
14  
15  
4481   Kraken Waketh   Rob Woithe/
Bob Woithe  
Bradenton Yacht Club/ Bradenton Yacht Club   15   15   14   [16]   14   12   70  
15  
16  
4205   Sea Scouts II   Tye Belcher/
Camille Dodson  
Boca Ciega Yacht Club/ Boca Ciega Yacht Club   13   16   [19/DNS]   15   16   14   74  
16  
17  
KA452XP / 5399   Caliente   Phillip Durand/
Kaitlin Durand  
Jacomo Sailing Club/ None   16   13   13   17   17   [19/DNS]   76  
17  
18  
5706   Sojourner   Lin Robson   SPSC   [19/DNS]   19/DNS   19/DNS   19/DNC   19/DNC   19/DNS   95  
18  
 



F18 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 3:11:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
1899      Charles Tomeo   Sarasota sailing squadron   1   1   2  
1  
2  
197      Kurt Korte   CRAW   4   2   6T  
2  
3  
21   hobie21   jim zellmer   sss   3   3   6T  
3  
4  
CAN 018   F18   Dan Borg   Water Rats   2   5   7  
4  
5  
162      Sandra Tartaglino/
Andrew Pimental  
NENSA/    6   4   10  
5  
6  
1952   Butter   Anderson Brunsvold/
Nick Lovisa  
Sarasota Youth Sailing/ Sarasota Youth Sailing   5   6   11  
6  
7  
USA 1936   Nacra 18 infusion   Dan Maxwell   sarasota sailing squadron   8/RET-BF   8/RET-BF   16  
7  
 



RS Aero (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 10:39:01 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2209   Beatrix   Peter Barton   Lymington Town SC, UK   1   2   [3]   2   2   1   8  
1  
2  
1810   Bombay Girl   Madhavan Thirumalai   Cedar Point Yacht Club   2   3   [4]   1   1   3   10  
2  
3  
Unknown / 2121   RS Aero Charter   Sean Fidler   Crystal Lake Yacht Club, Frankfort, MI   3   [5]   2   4   3   4   16  
3  
4  
2276      Marc Jacobi   Cedar Point YC   4   1   1   5   [15/RET-AF]   7   18  
4  
5  
Aero / 2404   Tivoli3   robert patterson   Melbourne YC   [7]   6   6   3   4   2   21  
5  
6  
9      Karl Thorne   Lymington Town SC   5   4   7   6   6   [8]   28  
6  
7  
TBD / 2122   RS Aero 9- Satisfaction   Jim Myers   WHYC   6   [7]   5   7   7   6   31  
7  
8  
5      David Solnick   Sebago   8   12   8   [13]   5   5   38  
8  
9  
Corkell / 1738   US17388   Tony Corkell   Carolina Sailing Club   9   10   9   [12]   8   10   46T  
9  
10  
2278      Derek Stow   Massapoag YC   10   9   10   8   9   [11]   46T  
10  
11  
2275      Simeon Thomas   Denver Sailing Association   11   8   11   9   11   [12]   50  
11  
12  
1424      Melissa Solnick   Fraglia Vela Riva   12   [13]   12   10   12   9   55  
12  
13  
2      Shawn Zabriskie   SSA   14   14   [15/DNF]   11   10   13   62  
13  
14  
1610   Aerostar   Gregory Popp   Halifax Sailing Association   13   11   13   14   [15/DNC]   15/DNC   66  
14  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network