2018 One Design Midwinter Regatta
Sarasota Sailing Squadron | March 16-18, 2018

E Scow (13 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 3:10:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. MC-2, Smoke, Sean Bradley/Jarrett Lynn
Ryan Bradley, Metedeconk River YC, 1-1-[3]-1-1-1- ; 5   
2. SF5, Sweet Thing, Mark Grinder, Sarasota Sailing Squadron, 2-2-1-2-[5]-3- ; 10   
3. LE66, Checkmate, Mark Schneider/Lucinda Schneider
Clint Neuman
Benjamin Kelly, LEHYC, [13]-3-2-3-2-4- ; 14   
4. SF-9, Encore, Robert Cole/Marie McKee
Pete Weir
David Cameron, Sarasota Sailing Squadron, 4-[6]-5-5-6-2- ; 22T   
5. Z-3, , Jeff Nicholas, Clear Lake Yacht Club, 3-4-4-[8]-4-7- ; 22T   
6. MA10, Reverie, Christopher Creighton, Chautauqua Lake YC, 7-8-6-[10]-3-6- ; 30   
7. SF-3, , Richard Elsishans/Phyllis Elsishans, Sarasota Sailing Squadron, 8-5-8-6-[12]-5- ; 32   
8. 22 / 22, Hang Ten, John Gallick, Sarasota Sailiing Squadron, 5-9-7-9-7-[11]- ; 37   
9. SF2, Picardy, Ted Weihe, Sarasota Sailing Squadron, 10-7-[11]-4-10-9- ; 40   
10. NO-1 / NO-1, Wilder, Mont Echols, SYC, 11-[12]-9-7-8-12- ; 47   
11. sf4, no ego, david atkinson/Bob Blomquist
Laurel Crum, sarasota sailing squadron, 6-10-10-[15/DNS]-13-10- ; 49   
12. I 26, Nauteygarl, Jim Barr, Sss, 9-11-13-[15/DNS]-9-8- ; 50   
13. SF 6, BollesE, Bill Kimbell/Phil Maiese
kenneth SILVESTRI
John Sparling, SSS, 12-[13]-12-11-11-13- ; 59   
 



Viper 640 (24 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 10:12:35 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 263, Cajun underwriting, Marcus Eagan/Andrew Eagan
Jackson Benvenutti, Bay waveland Yacht Club, 1-2-1-1-[6]- ; 5   
2. usa 248, Terminally Pretty, geoffrey ewenson/mary Ewenson
tyler bjorn, EYC AYC Storm Trysail, 3-1-[4]-2-4- ; 10T   
3. 235, Jackpot, Brad Boston, Sarnia Yacht Club, 2-3-2-[6]-3- ; 10T   
4. 269, Great Scott!, Peter Beardsley/Simon Karstoft Jensen
Nicky Manson, Larchmont YC, [6]-4-3-3-1- ; 11   
5. 246, 246, Brian Harrison/Hugh Hawkins
Eddie Adams, GYC, 8-5-[10]-8-2- ; 23   
6. 286, SlingShot, Robert Harrison/Paul Beaudry, FWYC, 5-14-5-4-[21]- ; 28   
7. 221, Choppy Seas, Thomas Loutrel/Karl Schute
Thomas Loutrel, Charleston Yacht Club, 4-7-[25/DNF]-7-15- ; 33T   
8. 285, Gulf Performance Sailing, Deborah Deazs Wilusz/Craig Wilusz
George Hambleton, FWYC, BBSC, SSS, 10-6-9-[17]-8- ; 33T   
9. 277, Caterpillar, Peter Ill, Hampton Yacht Club, 9-8-[14]-9-13- ; 39   
10. 244, Sidewinder, Travis Yates, Yates, 7-[19]-7-14-12- ; 40   
11. 162, Basilisk, Robert Matthews/Trey Brazill
Edward Padin, Larchmont Yacht Club, 13-[20]-12-12-5- ; 42T   
12. 60 / 260, Entourage, Nick Amendola, CCYC, [19]-18-6-11-7- ; 42T   
13. 164, Hi Five, Valdek Kwasniewski, SSS, [17]-10-15-5-14- ; 44   
14. 211, Wadjet, Van Sheppard, Nepean Sailing Club, 12-12-[21]-10-11- ; 45   
15. 252, Bada Boom, Joe Healey, Noroton Yacht Club, 18-11-8-[22]-9- ; 46   
16. 255, 'Merica, ken Kleinschrodt, Buccaneer Yacht Club, 11-9-13-[20]-20- ; 53   
17. USA 188, Trap Queen, Jonathan Colarusso/Sarah Schaill, CofCYC, 15-17-11-[19]-16- ; 59   
18. 166, Porkchop, Matthew Hebert, Community Boating Inc., 14-16-[20]-15-17- ; 62   
19. 134, Strategery IX, Cameron Farrah, Fwyc, 16-13-18-[21]-18- ; 65   
20. USA 58, , Jonah Kember/Dave Kember
Alexander Byczko, Sarnia Yacht Club, 21-[23]-22-18-10- ; 71   
21. 98, Lo.Qi, Kay VanValkenburgh, Marbleheat Boating Center, [25/OCS]-22-19-13-19- ; 73T   
22. 39, Patched Up, Cole Constantineau/Eleni Asimacopoulos
Jacob Vick, Community Boating Inc., 20-21-16-16-[22]- ; 73T   
23. 165, Proper Villain, Nick Ward, PHYC, 22-15-17-[23]-23- ; 77   
24. 264, My Safe Space, Jonathan Nye, Indian Harbor Yacht Club, [25/DNS]-25/DNS-25/DNS-25/DNC-25/DNS- ; 100   
 



VX One (20 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 4:46:31 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 171 / USA 171, Cosmic Thing, Brian Bennett, Sail Newport, 2-1-4-[10]-1- ; 8   
2. 175 / 175, Calvin Ball, Jeff Eiber, Edgewater Yacht Club, 6-2-[8]-1-3- ; 12   
3. 205 / USA 205, Magic Bus, Jerry Callahan/Brian Zimmerman, Carolina YC, 1-3-[12]-2-10- ; 16   
4. 187 / 187, VX one, John Potter/David Guggenheim, Beaufort Yacht club, 5-6-3-3-[7]- ; 17   
5. 232 / USA 232, , William Lydens/Elliot Lee, MBYC, 8-4-[11]-8-2- ; 22   
6. 188 / 188, TWD, Sam Padnos/Josh Padnos, Macatawa Bay Yacht Club, 4-8-10-6-[11]- ; 28   
7. 150 / 150, nemesis, David Bolyard, Jr/Collin Ross, Pontchartrain Yacht Club, 7-5-13-5-[17]- ; 30   
8. 222 / 222, Wild deuces, Paul Currie, Rcyc, 10-11-6-[17]-5- ; 32   
9. 154 / 154, VX 154, Will Van Cleef, OYC, [14]-10-7-12-6- ; 35T   
10. 116 / 116, Cruzan Rhode, Timothy Pitts, St Croix yacht club, 9-7-[15]-7-12- ; 35T   
11. 185 / 185, Flash Rider, Michael Norris/Christina Norris, Macatawa Bay Yacht Club, 12-9-2-[16]-14- ; 37   
12. 178 / usa 178, FJ, Sandra Askew, NYYC, 11-13-1-14-[16]- ; 39   
13. 197 / 197, K2, David Koski/Greg Koski, Edgewater Yacht Club, 3-[18]-14-15-9- ; 41   
14. 241 / CAN241, Slippery, Jim Pearson, SYC, 13-17-[19]-11-8- ; 49   
15. 132, Onethirtytwo, Scott Collinson/David Jarvis, Royal Canadian YC, 15-[19]-5-18-15- ; 53   
16. 140 / 140, Free Energy, John Zelli, Edgewater Yacht Club, 16-16-18-[19]-4- ; 54T   
17. 176 / 176, Character 3.0, Justin Quigg/Nick Cleary, Royal Canadian Yacht Club, 17-15-9-13-[18]- ; 54T   
18. 103 / 103, The Sea Bin Project, Paul Murphy/Will Vary, Storm Trysail Club, 18-12-17-9-[19]- ; 56   
19. 240 / 240, Blue Lobster, Ian Maccini, Sail Newport, [21/DNS]-21/DNS-21/DNS-4-13- ; 59   
20. 153 / 160, Victory, Christian Koppernaes, BYSC, 19-14-16-[20]-20- ; 69   
 



Albacore (5 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 11:15:16 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 8258, , Barney Harris, prsa, 2-1-1-[3]-2-1- ; 7   
2. 8184, Fire and Ice, Paul Clifford/Monica Wilson
Monica Wilson, Westwood, [3]-2-2-1-1-3- ; 9   
3. 7971, Tonno Veloce', Marty Minot/Jordan Minot, Miles River YC, 1-3-3-2-3-[4]- ; 12   
4. 6701, , Chris Gorton/Norman Rubin, North Toronto Sailing Club, [5]-4-4-5-4-2- ; 19   
5. 8125, Etude, Michael Heinsdorf/Lizzie Ellis, PRSA, 4-[5]-5-4-5-5- ; 23   
 



Windmill (18 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 4:56:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 5700, Another Silly Rabbit, Ethan Bixby/Trudy Bixby, SPYC, 1-[2]-1-1-1-2- ; 6   
2. 5319, Dave, Larry Christian/Allie Sponar, Massabesic Yacht Club, 2-1-[9]-2-3-1- ; 9   
3. 5070, Pig Headed, Lon Ethington/Lon Ethington, St Petersburg yacht club, 4-5-5-4-4-[6]- ; 22   
4. 5252 / 5252, Bella, Colin Browning, N/A, 7-3-3-5-[10]-5- ; 23   
5. 5271, , james watson/Keara Watson, CCA, 3-4-6-[11]-7-8- ; 28   
6. 4028, Elvis, Jake Fath/Lisa Fath, MRPF, 8-6-2-3-[13]-10- ; 29   
7. 5707, Graffiti, PATRICK HUNTLEY/Janet Huntley, Erie Yacht Club, 5-8-[12]-8-6-3- ; 30   
8. 5586, Beauty & The Beast, Allen Chauvenet/Christina Chauvenet, Rock Hall YC, 10-7-8-6-2-[19/OCS]- ; 33T   
9. N/a / 5060, Go Blue, Ralph Sponar/Sandy Sponar, Rockhall Yacht Club, 6-9-4-7-[11]-7- ; 33T   
10. 4051, Hurricane, Alan Taylor/Joel Blade, Lake Townsend Yacht Club, 11-[12]-7-9-5-4- ; 36   
11. 5701, chunky monkey, nathaniel plant/sheila plant, St. Pete. Sailing Center, 9-11-[19/DNS]-14-8-11- ; 53   
12. 5703, Scorpion, Timothy Weibel/Joseph Weibel, Erie Yacht Club, 12-10-11-10-12-[15]- ; 55   
13. 4049, Sea Scouts I, Parker Schuler/Talib Moran, Boca Ciega Yacht Club, 14-14-10-13-[15]-13- ; 64   
14. 5404, 5404, Stuart Proctor/Sarah Proctor, Downtown Sailing Center, [19/DNS]-19/DNS-19/DNS-12-9-9- ; 68   
15. 4481, Kraken Waketh, Rob Woithe/Bob Woithe, Bradenton Yacht Club, 15-15-14-[16]-14-12- ; 70   
16. 4205, Sea Scouts II, Tye Belcher/Camille Dodson, Boca Ciega Yacht Club, 13-16-[19/DNS]-15-16-14- ; 74   
17. KA452XP / 5399, Caliente, Phillip Durand/Kaitlin Durand, Jacomo Sailing Club, 16-13-13-17-17-[19/DNS]- ; 76   
18. 5706, Sojourner, Lin Robson, SPSC, [19/DNS]-19/DNS-19/DNS-19/DNC-19/DNC-19/DNS- ; 95   
 



F18 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, March 17, 2018 3:11:55 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 1899, , Charles Tomeo, Sarasota sailing squadron, 1-1- ; 2   
2. 197, , Kurt Korte, CRAW, 4-2- ; 6T   
3. 21, hobie21, jim zellmer, sss, 3-3- ; 6T   
4. CAN 018, F18, Dan Borg, Water Rats, 2-5- ; 7   
5. 162, , Sandra Tartaglino/Andrew Pimental, NENSA, 6-4- ; 10   
6. 1952, Butter, Anderson Brunsvold/Nick Lovisa, Sarasota Youth Sailing, 5-6- ; 11   
7. USA 1936, Nacra 18 infusion, Dan Maxwell, sarasota sailing squadron, 8/RET-BF-8/RET-BF- ; 16   
 



RS Aero (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 18, 2018 10:39:01 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos,Bow/Sail, Boat, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points
1. 2209, Beatrix, Peter Barton, Lymington Town SC, UK, 1-2-[3]-2-2-1- ; 8   
2. 1810, Bombay Girl, Madhavan Thirumalai, Cedar Point Yacht Club, 2-3-[4]-1-1-3- ; 10   
3. Unknown / 2121, RS Aero Charter, Sean Fidler, Crystal Lake Yacht Club, Frankfort, MI, 3-[5]-2-4-3-4- ; 16   
4. 2276, , Marc Jacobi, Cedar Point YC, 4-1-1-5-[15/RET-AF]-7- ; 18   
5. Aero / 2404, Tivoli3, robert patterson, Melbourne YC, [7]-6-6-3-4-2- ; 21   
6. 9, , Karl Thorne, Lymington Town SC, 5-4-7-6-6-[8]- ; 28   
7. TBD / 2122, RS Aero 9- Satisfaction, Jim Myers, WHYC, 6-[7]-5-7-7-6- ; 31   
8. 5, , David Solnick, Sebago, 8-12-8-[13]-5-5- ; 38   
9. Corkell / 1738, US17388, Tony Corkell, Carolina Sailing Club, 9-10-9-[12]-8-10- ; 46T   
10. 2278, , Derek Stow, Massapoag YC, 10-9-10-8-9-[11]- ; 46T   
11. 2275, , Simeon Thomas, Denver Sailing Association, 11-8-11-9-11-[12]- ; 50   
12. 1424, , Melissa Solnick, Fraglia Vela Riva, 12-[13]-12-10-12-9- ; 55   
13. 2, , Shawn Zabriskie, SSA, 14-14-[15/DNF]-11-10-13- ; 62   
14. 1610, Aerostar, Gregory Popp, Halifax Sailing Association, 13-11-13-14-[15/DNC]-15/DNC- ; 66   
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network