2018 Treasure Coast Youth Spring Series, Regatta #3
Treasure Coast Youth Sailing Foundation | February 25, 2018

Optimist Gold (10 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 28, 2018 10:40:54 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
17412   William Kulas   USSCMC   1   2   1   [3]   2   6  
1  
2  
17259   Aidan Norvell   Palm beach sailing club   [3]   1   2   1   3   7  
2  
3  
19140   Cadance Oswald   PBSC/Piranha   2   [7]   3   2   1   8  
3  
4  
11635   Henry Taylor   PBSC   [7]   4   4   4   4   16  
4  
5  
18544   Elizabeth Wire   USSCMC   4   3   [7]   5   5   17  
5  
6  
22556   Shae Riley   indian river ysf   6   5   5   6   [8]   22  
6  
7  
19087   Nicholai Murray   Treasure Coast Youth Sailing   5   8   [9]   7   9   29T  
7  
8  
21652   Austin Peterson   USSMCS   8   [10]   6   8   7   29T  
8  
9  
21648   Christopher See   ussmc   9   6   8   9   [10]   32  
9  
10  
22554   Colby Stebbins   Vero Beach Youth Sailing   [10]   9   10   10   6   35  
10  
 



Optimist Silver (6 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 28, 2018 10:55:40 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
4603   Finn Martin   pbsc   [1]   1   1   1   1   4  
1  
2  
22555   Landon Rapp   YSF Vero Beach   [3]   2   3   3   2   10T  
2  
3  
22042   Landon Flick   YSF Vero Beach   [4]   3   2   2   3   10T  
3  
4  
21564   Robert Johannsen   Usscmc   [5]   4   4   4   4   16  
4  
5  
22558   Peter Swanson   YSF   2   5   5   [6/DNF]   6/DNF   18  
5  
6  
21658   Savanna Hendrix   USSCMC   [6]   6   6   5   5   22  
6  
 



C420 (14 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 28, 2018 11:39:46 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
11   Holly Gandolfo   ysfirc   [7]   2   2   5   1   10  
1  
2  
12   Brendan Williams   Indian River County YSF   1   1   1   9   [13]   12T  
2  
3  
16   Hilton Kamps   PBSC   [8]   3   6   1   2   12T  
3  
4  
7278   Frank Garcia-Montes   UKSC   2   4   4   [6]   5   15  
4  
5  
5   Katelyn Herter   USSCMC   5   5   [7]   4   4   18  
5  
6  
7840   Julianna DiSalvo   Palm Beach Sail Club   6   [7]   3   7   3   19T  
6  
7  
13   Nita Holloway   Youth Sailing Foundation   4   6   [8]   3   6   19T  
7  
8  
9   Jacob Ammons   Treasure Coast Youth Sailing   9   [15/DNF]   5   2   7   23  
8  
9  
2   Natalie Powers   Melbourne yacht club   3   8   10   [13]   9   30  
9  
10  
6   Brian Villa   TCYSF   [12]   9   9   8   8   34  
10  
11  
1   Amanda Reynolds   EGYC   10   10   [11]   10   11   41  
11  
12  
6   Yazmeen Simpson   Us sailing center of Martin county   11   11   [12]   11   10   43  
12  
13  
7845   Katelyn Ansay   Palm Beach Sailing Club   [13]   12   13   12   12   49  
13  
14  
2221   Sofia Issel   KLYC   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   14/DNC   56  
14  
 



Open Bic (11 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 28, 2018 11:27:31 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
14   Caroline Locke   USSCMC   1   1   2   [3]   1   5  
1  
2  
6245   Julie Zahniser   USSCMC   [2]   2   1   1   2   6  
2  
3  
9076   Alice Leroux   Halifax Youth Sailing Daytona Beach   4   3   4   2   [6]   13  
3  
4  
8964   Morgan Smith   Sarasota Youth Sailing   3   5   3   [8]   4   15  
4  
5  
9099   Daniel Martin   Halifax sailing association   [5]   4   5   5   3   17  
5  
6  
1   Benjamin Mohrman   EGYC   [6]   6   6   4   5   21  
6  
7  
5509   Nicholas Nassif   Palm Beach   [7]   7   7   6   7   27  
7  
8  
7884   William Stricklan   MYC   10   [12/DNF]   9   7   8   34  
8  
9  
11   Justin Tribou   Space Coast Sailing   9   8   8   [11/DNF]   11/DNS   36  
9  
10  
5172   Peik Sander   US Sailing Jensen Beach   8   9   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   39  
10  
11  
DNC   Katie Mathews   Space Coast Sailing   [11/DNC]   11/DNC   11/DNC   11/DNC   11/DNC   44  
11  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network