Flying Scot 2018 North American Championships
Rush Creek Yacht Club |

Flying Scot (26 boats) (top)
Championship Series - Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, June 14, 2018 12:22:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
45 / 6138   JaMing-O   Zeke Horowitz [B][Championship]/
Jay Horowitz  
SSS/ COFCYC/    1   6   2   2   4   15  
1  
2  
56w / 6130      Tyler Andrews [A][Championship]/
Bill Bruss  
Deep Creek Yacht Racing Association/    3   5   1   3   5   17  
2  
3  
42 / 6133   The Scuppernong   Jeff Linton [C][Championship]/
Amy Smith Linton  
Davis Island YC/    8   1   6   1   3   19T  
3  
4  
40 / 6110      Kelly Gough [A][Championship]/
Heidi Gough  
Corinthian Sailing Club/    6   2   4   6   1   19T  
4  
5  
23 / 5471      Richard Wade [C][Championship]/
Jim Leonard  
Birmingham Sailing Club & CSC/    5   12   3   8   8   36  
5  
6  
26 / 5537      Bill Draheim [C][Championship]/
Jeff Perna  
RCYC/    18   7   5   5   2   37  
6  
7  
52w / 2688   Sir Boaty McBoatface   Griffin Orr [D][Championship]/
Tim Ponter  
Corinthian Sailing Club/    4   3   16   9   13   45  
7  
8  
19 / 5346      Tom Miller [B][Championship]/
Melissa Miller  
CSC/    7   9   17   7   11   51  
8  
9  
15 / 5010      Samuel Mandell [A][Championship]/
michael mandell  
Nockamixon/Avalon/    2   19   7   12   18   58  
9  
10  
28 / 5577   Mojito   JOhn Domagala [D][Championship]/
Susan Domagala  
Pensacola Yacht Club/    10   25   8   4   20   67  
10  
11  
36 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren [D][Championship]/
Stacey Rieu  
Ephraim Yacht Club/    12   22   12   14   9   69  
11  
12  
13 / 4599   Spider Monkey   Greg Gust [D][Championship]/
Rod Favela
Cheryl Gongdran  
Rush Creek Yacht Club/
/   
16   8   9   25   12   70T  
12  
13  
53w / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler [D][Championship]/
John Wake  
Western Carolina Sailing Club/    13   15   21   11   10   70T  
13  
14  
30 / 5658   Gnatsquatch   Mary Anne Hopper [A][Championship]/
John Hopper  
Rush Creek Yacht Club/    20   4   13   13   23   73  
14  
15  
22 / 5454      Robert Cummings [C][Championship]/
Nina Cummings  
Csc/    23   13   24   10   6   76  
15  
16  
43 / 6134   Freezer   Keith Zars [B][Championship]/
Toby Ricks  
LCYC/    14   14   15   19   17   79  
16  
17  
54w / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart [A][Championship]/
Carrie Berger  
Southern Yacht Club/    11   11   22   22   16   82  
17  
18  
18 / 5171   Rhino   Sean O'Donnell [B][Championship]/
Joel Blade  
Lake Norman Yacht Club/    9   16   10   24   24   83T  
18  
19  
34 / 5884   Pescado Blanco   Alanna Strong [C][Championship]/
Bruce Moore  
Corinthian Sailing Club/    17   10   14   23   19   83T  
19  
20  
07 / 3935      Paul Miller [A][Championship]/
Don Kern  
White Rock Boat Club/    26   20   19   15   7   87  
20  
21  
11 / 4373   Flying Fox   Andrew Fox [A][Championship]/
Doug Fox  
BSC Fleet 118/    15   23   11   16   26   91  
21  
22  
49 / 6144   Catitude   Ben Williams [B][Championship]/
Deb Aronson  
Clinton Lake Sailing Association/    21   21   18   18   14   92  
22  
23  
24 / 5330      Cullen Bryant [B][Championship]/
Graham Bryant  
Corinthian Sailing Club/    22   17   20   17   21   97  
23  
24  
10 / 4317   El Diablo Tejano   Anderson Jones [A][Championship]/
Brad Casey  
Corinthian Sailing Club/    24   24   26   20   15   109  
24  
25  
25 / 5530      Frank Richards [B][Championship]/
Jen Judkins  
Corinthian Sailing Club/    19   26/SCP   25   21   22   113  
25  
26  
57w / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool [D][Championship]/
Frank Collins  
Southern Yacht Club/    25   26   23   26   25   125  
26  
 



Flying Scot (26 boats) (top)
Challenger Series - Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, June 14, 2018 12:25:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
29 / 5622   ZOOM   Randy Pawlowski [C][Challenger]/
Rafael Melendez  
Lake Monroe Sailing Assoc. / IRYC/    5   4   3   6   3   21  
1  
2  
41 / 6116   Stardust   Jody Smith [C][Challenger]/
Annette Johnson  
Corinthian Sailing Club/    6   1   6   5   5   23  
2  
3  
39 / 6090      Steve Comen [D][Challenger]/
Renee Comen  
CSC/    4   10   2   1   7   24  
3  
4  
20 / 5398      Melissa Hemker [C][Challenger]/
Eric Hemker  
RCYC/    3   3   9   5/RDG   6   26  
4  
5  
03 / 4266      Chet Hight [B][Challenger]/
Gary Marshall  
Grand Maumelle Sailing Club/    7   6   5   10   4   32  
5  
6  
50 / 6155      Jeff Foerster [A][Challenger]/
Roland Foerster  
Lake Canyon Yacht Club/    13   2   13   7   1   36  
6  
7  
27 / 5556   Furball   Barry Moore [A][Challenger]/
Paul Moore  
Corinthian Sailing Club/    18   5   4   9   10   46  
7  
8  
04 / 3403   caerbannog   Forest Atkins [D][Challenger]/
Mandy McCracken -Atkins  
Corinthian SC Dallas/    1   9   19   2   18   49T  
8  
9  
21 / 5417   hit the trail   Ralph C Red Dog Jones [B][Challenger]/
Sherrie Galaway  
CSC White Rock/    8   16   10   3   12   49T  
9  
10  
38 / 6081   The Full Catastrophe   Chris Powers [C][Challenger]/
David Anderson  
LCYC/    2   13   8   18   9   50  
10  
11  
44 / 6136   Wildcard   Eric Bussell [C][Challenger]/
Perry Cameron  
Clinton Lake Sailing Assocaition/    12   19   12   4   8   55  
11  
12  
33 / 5869      John Weston [C][Challenger]/
Jamie Weston  
Corinthian Sailing Club/    15   11   7   14   17   64  
12  
13  
02 / 1518   Circe   Jim Leggette [B][Challenger]/
Mike Funk  
Jackson Yacht Club/    17   18   11   8   11   65  
13  
14  
14 / 4689      Bowman O'Connor [C][Challenger]/
George Szaboky  
Corinthian Sailing Club/    10   8   17   11   21   67  
14  
15  
46 / 6140   Saluki   Bill Vogler [C][Challenger]/
Rick Wojnar  
Carlyle Sailing Association/    9   22   18   17   2   68  
15  
16  
12 / 4496   Grey Ghost   Bob Gough [B][Challenger]/
Terry Schurtz  
Corinthian Sailing Club, Dallas TX/    19   14   15   13   14   75  
16  
17  
32 / 5804   Precious & Sunshine's Freezing Samurai   Jeff Progelhof [B][Challenger]/
Erin Progelhof  
Rush Creek Yacht Club/    27/DNS   27/DNS   1   12   15   82  
17  
18  
09 / 4282      Carol Claypool [A][Challenger]/
Dave Safirstein  
LNYC/    11   15   14   27/DNS   20   87  
18  
19  
55w / 5700   Semper Fi   Bill McVey [D][Challenger]/
Audrey Duffell  
Lake Canyon Yacht Club/    22   12   24   16   16   90  
19  
20  
17 / 5161      Larry Seals [D][Challenger]/
Joe Krachmer  
RCYC/CSC/    16   17   16   20   23   92  
20  
21  
05 / 3406   Prairie Dog   Baron Eliason [B][Challenger]/
William Eliason  
none/    14   7   27/RET   27/DNS   27/DNS   102T  
21  
22  
31 / 5715   Flting Scot   Volkan Otugen [D][Challenger]/
Greg Wallace
Desiree Wineland  
Corinthian Sailing Club/
/   
20   21   27/DNS   15   19   102T  
22  
23  
47 / 6141      Barry Hambrick [D][Challenger]/
Tracy Hambrick  
Birmingham Sailing Club/    21   20   21   21   25   108  
23  
24  
06 / 3617   Sadie   Bryan Hunt [D][Challenger]/
Angie Hunt  
Clinton Lake Sailing Association/    23   23   23   19   22   110  
24  
25  
16 / 5080   Tiller Instinct   Jack Marsh [A][Challenger]/
Elizabet Marsh  
Rush Creek Yacht Club/    24   27/DNS   20   27/DNS   13   111  
25  
26  
01 / 1470   GOD and Country   John Cassada [A][Challenger]/
Anna Dodd  
Carlyle Sailing Association/    25   24   22   22   24   117  
26  
 



Flying Scot (52 boats) (top)
Qualifying Series - Series Standing - 2 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, June 11, 2018 5:42:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Bow/Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
45 / 6138   JaMing-O   Zeke Horowitz [B][Championship]/
Jay Horowitz  
SSS/ COFCYC/    1   1   2  
1  
2  
13 / 4599   Spider Monkey   Greg Gust [D][Championship]/
Rod Favela
Cheryl Gongdran  
Rush Creek Yacht Club/
/   
2   1   3T  
2  
3  
42 / 6133   The Scuppernong   Jeff Linton [C][Championship]/
Amy Smith Linton  
Davis Island YC/    1   2   3T  
3  
4  
19 / 5346      Tom Miller [B][Championship]/
Melissa Miller  
CSC/    2   4   6T  
4  
5  
23 / 5471      Richard Wade [C][Championship]/
Jim Leonard  
Birmingham Sailing Club & CSC/    3   3   6T  
5  
6  
52w / 2688   Sir Boaty McBoatface   Griffin Orr [D][Championship]/
Tim Ponter  
Corinthian Sailing Club/    4   3   7  
6  
7  
40 / 6110      Kelly Gough [A][Championship]/
Heidi Gough  
Corinthian Sailing Club/    4   4   8  
7  
8  
56w / 6130      Tyler Andrews [A][Championship]/
Bill Bruss  
Deep Creek Yacht Racing Association/    3   6   9  
8  
9  
25 / 5530      Frank Richards [B][Championship]/
Jen Judkins  
Corinthian Sailing Club/    5   6   11  
9  
10  
15 / 5010      Samuel Mandell [A][Championship]/
michael mandell  
Nockamixon/Avalon/    7   5   12T  
10  
11  
26 / 5537      Bill Draheim [C][Championship]/
Jeff Perna  
RCYC/    5   7   12T  
11  
12  
53w / 5310   Comfortably Numb   John Kreidler [D][Championship]/
John Wake  
Western Carolina Sailing Club/    6   7   13  
12  
13  
43 / 6134   Freezer   Keith Zars [B][Championship]/
Toby Ricks  
LCYC/    9   5   14  
13  
14  
28 / 5577   Mojito   JOhn Domagala [D][Championship]/
Susan Domagala  
Pensacola Yacht Club/    7   13   20T  
14  
15  
34 / 5884   Pescado Blanco   Alanna Strong [C][Championship]/
Bruce Moore  
Corinthian Sailing Club/    9   11   20T  
15  
16  
30 / 5658   Gnatsquatch   Mary Anne Hopper [A][Championship]/
John Hopper  
Rush Creek Yacht Club/    10   10   20T  
16  
17  
54w / 5510   Bateau Bleu   Larry Taggart [A][Championship]/
Carrie Berger  
Southern Yacht Club/    19   2   21T  
17  
18  
24 / 5330      Cullen Bryant [B][Championship]/
Graham Bryant  
Corinthian Sailing Club/    13   8   21T  
18  
19  
10 / 4317   El Diablo Tejano   Anderson Jones [A][Championship]/
Brad Casey  
Corinthian Sailing Club/    12   9   21T  
19  
20  
07 / 3935      Paul Miller [A][Championship]/
Don Kern  
White Rock Boat Club/    6   16   22  
20  
21  
22 / 5454      Robert Cummings [C][Championship]/
Nina Cummings  
Csc/    8   15   23T  
21  
22  
18 / 5171   Rhino   Sean O'Donnell [B][Championship]/
Joel Blade  
Lake Norman Yacht Club/    14   9   23T  
22  
23  
36 / 6077   ADHD   Ryan Malmgren [D][Championship]/
Stacey Rieu  
Ephraim Yacht Club/    10   14   24  
23  
24  
11 / 4373   Flying Fox   Andrew Fox [A][Championship]/
Doug Fox  
BSC Fleet 118/    8   17   25T  
24  
25  
57w / 5945   It's Never Too Late   Nancy Claypool [D][Championship]/
Frank Collins  
Southern Yacht Club/    14   11   25T  
25  
26  
49 / 6144   Catitude   Ben Williams [B][Championship]/
Deb Aronson  
Clinton Lake Sailing Association/    16   10   26  
26  
27  
04 / 3403   caerbannog   Forest Atkins [D][Challenger]/
Mandy McCracken -Atkins  
Corinthian SC Dallas/    19   8   27T  
27  
28  
41 / 6116   Stardust   Jody Smith [C][Challenger]/
Annette Johnson  
Corinthian Sailing Club/    11   16   27T  
28  
29  
38 / 6081   The Full Catastrophe   Chris Powers [C][Challenger]/
David Anderson  
LCYC/    15   12   27T  
29  
29  
50 / 6155      Jeff Foerster [A][Challenger]/
Roland Foerster  
Lake Canyon Yacht Club/    15   12   27T  
29  
30  
20 / 5398      Melissa Hemker [C][Challenger]/
Eric Hemker  
RCYC/    13   14   27T  
30  
31  
27 / 5556   Furball   Barry Moore [A][Challenger]/
Paul Moore  
Corinthian Sailing Club/    11   19   30  
31  
32  
44 / 6136   Wildcard   Eric Bussell [C][Challenger]/
Perry Cameron  
Clinton Lake Sailing Assocaition/    12   20   32  
32  
33  
03 / 4266      Chet Hight [B][Challenger]/
Gary Marshall  
Grand Maumelle Sailing Club/    21   13   34  
33  
34  
33 / 5869      John Weston [C][Challenger]/
Jamie Weston  
Corinthian Sailing Club/    16   19   35  
34  
35  
14 / 4689      Bowman O'Connor [C][Challenger]/
George Szaboky  
Corinthian Sailing Club/    18   18   36  
35  
36  
09 / 4282      Carol Claypool [A][Challenger]/
Dave Safirstein  
LNYC/    22   15   37  
36  
37  
29 / 5622   ZOOM   Randy Pawlowski [C][Challenger]/
Rafael Melendez  
Lake Monroe Sailing Assoc. / IRYC/    17   21   38T  
37  
38  
16 / 5080   Tiller Instinct   Jack Marsh [A][Challenger]/
Elizabet Marsh  
Rush Creek Yacht Club/    20   18   38T  
38  
39  
12 / 4496   Grey Ghost   Bob Gough [B][Challenger]/
Terry Schurtz  
Corinthian Sailing Club, Dallas TX/    17   23   40T  
39  
40  
02 / 1518   Circe   Jim Leggette [B][Challenger]/
Mike Funk  
Jackson Yacht Club/    18   22   40T  
40  
41  
31 / 5715   Flting Scot   Volkan Otugen [D][Challenger]/
Greg Wallace
Desiree Wineland  
Corinthian Sailing Club/
/   
20   20   40T  
41  
42  
46 / 6140   Saluki   Bill Vogler [C][Challenger]/
Rick Wojnar  
Carlyle Sailing Association/    27/DNS   17   44T  
42  
43  
01 / 1470   GOD and Country   John Cassada [A][Challenger]/
Anna Dodd  
Carlyle Sailing Association/    23   21   44T  
43  
44  
05 / 3406   Prairie Dog   Baron Eliason [B][Challenger]/
William Eliason  
none/    24   24   48  
44  
45  
47 / 6141      Barry Hambrick [D][Challenger]/
Tracy Hambrick  
Birmingham Sailing Club/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
45  
32 / 5804   Precious & Sunshine's Freezing Samurai   Jeff Progelhof [B][Challenger]/
Erin Progelhof  
Rush Creek Yacht Club/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
45  
21 / 5417   hit the trail   Ralph C Red Dog Jones [B][Challenger]/
Sherrie Galaway  
CSC White Rock/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
45  
55w / 5700   Semper Fi   Bill McVey [D][Challenger]/
Audrey Duffell  
Lake Canyon Yacht Club/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
45  
06 / 3617   Sadie   Bryan Hunt [D][Challenger]/
Angie Hunt  
Clinton Lake Sailing Association/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
45  
39 / 6090      Steve Comen [D][Challenger]/
Renee Comen  
CSC/    27/DNF   27/DNS   54T  
45  
45  
17 / 5161      Larry Seals [D][Challenger]/
Joe Krachmer  
RCYC/CSC/    27/DNS   27/DNS   54T  
45  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network