2018 Laser Masters Inland Championships
Britannia Yacht Club | June 09-10, 2018

Laser Standard (36 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, June 11, 2018 10:54:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
175948   Allan Clark [Grand Master]   jericho   3   1   2   [12]   9   2   17   22  
1  
2  
210677   Andy Roy [Grand Master]   SSC   9   2   5   [10]   2   9   27   32  
2  
3  
200180   John Brooman [Master]   Britannia Yacht Club   1   15   7   2   [17]   1   26   36  
3  
4  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   10   8   4   [17]   1   12   35   40  
4  
5  
66637   Joe van Rossem [Great Grand Master]   Water Rats   8   10   [37/DNS]   11   11   3   43   43  
5  
6  
199978   Chris van Rossem [Master]   Water Rats   2   7   8   [21]   14   5   36   46  
6  
7  
212591   Matthew Hobbs [Apprentice Master]   Britannia Yacht Club   [16]   6   1   5   12   7   31   46  
7  
8  
195672   Andrew Fraser [Master]   Britannia Yacht Club   5   4   17   3   [20]   8   37   47  
8  
9  
214041   Bill Fuller [Grand Master]   Britannia YC   12   [13]   6   7   10   13   48   53  
9  
10  
19993   Daivd Foy [Master]   Britannia Yacht Club   21   11   [30]   4   3   4   43   53  
10  
11  
200199   Andrew Furey [Apprentice Master]   Britannia Yacht Cliub   4   18   [19]   8   4   10   44   59  
11  
12  
214030   Duncan Whitrow [Master]   Britannia Yacht Club   15   5   10   [16]   15   6   51   61  
12  
13  
160929   Philippe DORMOY [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club   7   3   21   1   33/BFD   [37/OCS]   65   70  
13  
14  
212626   RICHARD ROBERTS [Great Grand Master]   Sturgeon Lake Sailing Club   [26]   16   9   22   8   17   72   72  
14  
15  
200021   BILL MCLAUGHLIN [Grand Master]   BYC   22   17   12   [25]   16   11   78   83  
15  
16  
168412   John Harris [Grand Master]   Lake Champlain YC   [28]   14   13   20   7   25   79   84  
16  
17  
170776   Gary Orkney [Great Grand Master]   Mascoma Sailing Club   19   [32]   15   6   27   19   86   86T  
17  
18  
178612   SALLY SHARP [Great Grand Master]   Mascoma Sailing Club   25   [26]   16   23   6   16   86   86T  
18  
19  
209666   Chris Klotz [Master]   Britannia Yacht Club   6   [37/OCS]   14   19   23   18   80   90  
19  
20  
188146   John Rae [Grand Master]   Nepean Sailing Club   14   12   24   15   22   [37/DNF]   87   92  
20  
21  
166906   Ray Davies [Master]   Water Rats Sailing Club   17   [37/OCS]   3   14   13   37/DNF   84   94  
21  
22  
206118   Kevin Schultz [Grand Master]   Shediac Bay YC   18   20   [28]   13   28   14   93   98  
22  
23  
196088   Ian Robertson [Great Grand Master]   WRSC   [33]   27   22   18   5   27   99   99  
23  
24  
198400   Susie Pegel [Grand Master]   Delavan Lake YC   11   25   [29]   29   19   21   105   110  
24  
25  
196821   David Roy [Great Grand Master]   BYC   13   24   [32]   30   18   26   111   111  
25  
26  
187711   Shona Moss Lovshin [Master]   Nepean SC   20   9   11   27   [37/DNC]   37/DNC   104   114  
26  
27  
201240   Denys Deschambeault [Great Grand Master]   Multivoiles 4 saisons   [27]   19   25   26   26   20   116   116  
27  
28  
209616   Michele Loewen [Master]   Britannia Yacht Club   [36]   29   27   24   21   15   116   126  
28  
29  
196185   Jon Clark [Apprentice Master]   Nepean Sailing Club   24   23   20   9   [37/DNC]   37/DNC   113   128  
29  
30  
187648   Ron Schute [Grand Master]   Britannia Yacht Club   30   22   [37/DNS]   32   24   24   132   137  
30  
31  
213063   keith kennedy [Great Grand Master]   Britannia Yacht Club   29   [37/OCS]   18   34   25   37/OCS   143   143  
31  
32  
204804   George Pickering [Great Grand Master]   Spanish Point Yacht Club   31   30   [37/DNF]   37/DNF   30   23   151   151  
32  
33  
169308   Jonathan Boocock [Master]   NSC   23   21   23   [37/DNF]   37/DNC   37/DNC   141   151  
33  
34  
748   Owen King [Grand Master]   New Edinburgh YC   [34]   33   26   28   31   29   147   152  
34  
35  
185145   Jean Kassis [Grand Master]   Magog SC   35   31   [37/DNF]   33   29   22   150   155  
35  
36  
212590   Aaron Hobbs [Apprentice Master]   Britannia YC   [32]   28   31   31   32   28   150   165  
36  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network