2018 Cowford Cup
The Florida Yacht Club | May 05-06, 2018

Optimist Green (11 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 05, 2018 5:38:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15417   RUSSELL BEARD   FYC   1   1   1   1   4  
1  
2  
10675   Ethan Brockman   Florida Yacht Club   2   3   4   5   14  
2  
3  
22   Curren Burkley   SAYC   3   6   3   3   15  
3  
4  
21474   Liam McIntosh   Savannah Yacht Club   4   2   8   2   16T  
4  
5  
1141   Ian Iles-Lee   DIYSF   5   5   2   4   16T  
5  
6  
U6   Stella Herford   Florida Yacht Club   8   4   5   6   23  
6  
7  
12638   R Keysers   SAYC   6   7   6   8   27  
7  
8  
77   Ethan Snyder   SAYC   7   8   7   7   29  
8  
9  
155   Maija Andert   Lake Eustis Sailng Club   9   10   10   9   38  
9  
10  
17413   Anna Andert   Lake Eustis Sailing Club   11   9   11   10   41  
10  
11  
144   Parker Hoeft   Lake Eustis Youth Sailing Foundation   10   12/DNF   9   12/DNS   43  
11  
 



Optimist (22 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 05, 2018 5:45:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
20818   Sebastian Spinelli [Red]   Saint Petersburg Yacht Club   [5]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
12914   Julia Conneely [Red]   Spyc   [12]   2   2   4   2   2   12  
2  
3  
22301   Thomas Mazzeo [Red]   South Carolina Yacht Club   2   3   [10/ZFP]   3   3   7   18  
3  
4  
22442   Wyatt Norman [Blue]   South Carolina Yacht Club   [10]   5   3   10   10   5   33  
4  
5  
16138   logan rimel [Blue]   SPYC   [16]   7   7   8   9   4   35  
5  
6  
10007   Davis McLauchlin [Blue]   FYC   8   [13]   11/ZFP   6   4   8   37  
6  
7  
12785   Scott Busey [Red]   Florida Yacht Club   3   [21/ZFP]   8   11   7   10   39  
7  
8  
22268   Patrick Kunz [Red]   FYC   7   [23/ZFP]   23/DSQ   2   5   3   40T  
8  
9  
14730   Ainsley Braun [Blue]   St. Petersburg Yacht Club   6   [23/DNS]   9   7   12   6   40T  
9  
10  
21762   Elliott Lipp [White]   Carolina Yacht Club (SC)   4   [16/ZFP]   15   13   6   12   50T  
10  
11  
21422   Mcaulay Carter [Red]   St. Petersburg yacht club   [13]   6   11   9   13   11   50T  
11  
12  
19608   Taylor Brown [Blue]   SPYC   [17]   9   13   12   8   9   51  
12  
13  
17772   Bridget Monahan [Red]   FYC   1   4   4   [23/DNS]   23/DNS   23/DNS   55  
13  
14  
22449   Bode Snider [Blue]   SCYC   9   10   [19]   17   14   13   63  
14  
15  
0   reid Nelson [Red]   DIYC   21   15   15/ZFP   5   11   [23/DNF]   67  
15  
16  
21808   Sawyer Norman [White]   South Carolina Yacht Club   15   8   17   15   [18]   16   71  
16  
17  
20252   (Mac) Francis Humphrey [Red]   Carolina Yacht Club (NC)   18   [23/ZFP]   19/ZFP   14   16   14   81  
17  
18  
18034   Mary Katherine Monahan [Blue]   FYC   11   14   12   [23/DNF]   23/DNC   23/DNS   83T  
18  
19  
19323   Jackson Shealy [White]   Carolina Yacht Club (SC)   [19]   12   18   18   17   18   83T  
19  
20  
8643   Nolte Dukes [White]   Carolina Yacht Club (SC)   [20]   18   20   20   15   15   88T  
20  
21  
3   Carson Augustine [Red]   Queens Harbor   [22]   17   16   16   20   19   88T  
21  
22  
18599   Elyse Bernthal [Blue]   FYC   14   20   [23/DNF]   19   19   17   89  
22  
 



Laser Radial (7 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 05, 2018 5:49:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
175884   Allison Weinbecker   FYC   2   1   1   2   2   8  
1  
2  
197122   Katherine Nelson   DIYC   1   2   6   1   1   11  
2  
3  
162336   Tyler Baker   HSA   3   3   3   3   4   16  
3  
4  
194545   Colin Lawther   SPYC   5   5   2   4   3   19  
4  
5  
194081   Samuel Pearl   Lake Eustis Sailing Club   6   6   5   5   5   27  
5  
6  
166918   Reedy Monahan   FYC   4   4   4   8/RET-BF   8/DNS   28  
6  
7  
176872   Downing Nightingale IV   FYC   7   7   7   6   6   33  
7  
 



420 (17 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 05, 2018 6:42:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
FYC 9   William Weinbecker   FYC   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
FYC 8   Maggie McLauchlin   FYC   5   2   6   6   2   21  
2  
3  
99   Leah Harper   LEYSF   2   18/DSQ   3   2   4   29  
3  
4  
FYC 5   Brennan Doherty   FYC   3   5   9   7   8   32  
4  
5  
FYC1   Colin Bailey   FYC   10   9   5   9   3   36T  
5  
6  
89   Kai Priester   SAYC   4   18/DSQ   4   4   6   36T  
6  
7  
10   Jocelyn Grannis   SAYC   6   6   2   11   16   41  
7  
8  
FYC 3   Joey Bradley   FYC   7   3   18/DSQ   8   7   43  
8  
9  
2012   Garrett Brooks   DIYC   11   7   11   3   13   45  
9  
10  
FYC 4   Michael Mumford   FYC   12   4   14   14   5   49  
10  
11  
11   Lily Theisen   St. Augustine Yacht Club   8   8   12   13   12   53  
11  
12  
FYC7   Victor Avery   FYC   14   18/DSQ   13   5   10   60  
12  
13  
2011   Ava Edinger   Davis Island Youth Sailing Foundation   18/DSQ   10   7   12   14   61  
13  
14  
12   Mia Mondello   SAYC   13   18/DSQ   8   16   11   66T  
14  
15  
2010   Matthew Pittman   DIYC   9   18/DSQ   15   15   9   66T  
15  
16  
6   Lane Muchmore   st augustine yacht club   15   18/DSQ   10   10   15   68  
16  
17  
8436   Pharaoh Tyehimba   DIYC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   18/DNC   90  
17  
 



Laser 4.7 (7 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, May 05, 2018 5:49:39 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
206116   Guthrie Braun   St. Petersburg Yacht Club   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
160004   Ethan Danielson   SPYC   2   2   2   2   2   10  
2  
3  
192085   Bradlee Anderson   Scyc   3   3   5   4   3   18T  
3  
4  
CYC 2   Jacob Usher   CYC   4   4   3   3   4   18T  
4  
5  
24   Lauren LeBlanc   HYS   5   7   6   6   5   29  
5  
6  
44   Sarah Pearl   Lake Eustis Sailing Club   8/DSQ   6   4   5   7   30  
6  
7  
91   Chad Todd   LEYSF   6   5   7   7   6   31  
7  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network