2018 CRA Beer Can Series
Cortez Racing Association |

Class A (3 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
69152   Staghound   -48   Franklin RP 50   Alec Oberschmidt   SWYC   01:25:01   1   1  
1  
2  
5055   Blue Blazes   -36   McConaghy Reichel/Pugh 50   Dennis Pennell   SDYC RVYC   01:25:47   2   2  
2  
3  
69148   ANDIAMO2   -15   J BOATS J 145   ROBERT PACE   CRA   01:29:31   3   3  
3  
 



Class B (13 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
7397   Menace XXIV   0   custom N/M 43   dennis conner   cra   01:06:00   1   1  
1  
2  
60486   Precepts II   21   Beneteau First 40   Drew Belk   CRA   01:07:26   2   2  
2  
3  
51504   Silhouette   54   Benteau First 40.7   Warren Gross   Sdyc / cra   01:08:05   3   3  
3  
4  
52447   Athena   18   Beneteau 44.7   David Cheresh   SDYC   01:12:13   4   4  
4  
5  
28596   CC Rider   42   J Boats J120   Chuck Nichols   SDYC/CRA   01:13:10   5   5  
5  
6  
46604   Mad Men   42   Jboats J120   Ernie Pennell   SDYC/CRA   01:15:37   6   6  
6  
7  
43513   B'Quest   45   Carroll Marine Tripp 40   Keith Ericson   CRA   01:21:02   7   7  
7  
8  
51392   Excalibur   54   Beneteau 1st 40.7   David Tarson   SGYC   01:21:16   8   8  
8  
9  
4735   Siesta   45   McConaghy RP44   Curtis Collins   Cra   01:22:32   9   9  
9  
10  
10885   Garbo   27   Beneteau 47.7   Thomas Taylor   CRA   01:24:17   10   10  
10  
11  
56046   Playa Grande   54   Beneteau First 40.7   Tyler Babcock   SDYC/CRA   01:33:05   11   11  
11  
12  
40076   Far Niente   -3   Careless Marine Farr 40   vince brun   SDYC, NYYC, CYC, Storm Trysail   NO TIME   14/DNC   14T  
12  
12  
46996   caper   42   J Boats J/120   John Laun   SDYC/CRA   NO TIME   14/DNC   14T  
12  
 



Class C (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
13   A4   45   Flying Tiger Flying Tiger 10   Scot Tempesta   cra/sdyc/sayc   00:56:09   1   1  
1  
2  
32917   Warpath   12   Melges Melges 32   Stephen Howe   SDYC/CRA   00:56:10   2   2  
2  
3  
9   Justice   45   Flying Tiger FT-10   John Harrop   CRA/SDYC   00:59:32   3   3  
3  
4  
46830   SuperFly   57   Corsair Cheetah 30M   Erik Rogers   CRA/SDYC   01:01:41   4   4  
4  
5  
8   ABACUS   45   FT Boats FT10m   Tim Chin   SGYC   01:04:24   5   5  
5  
6  
35038   Fractions   32   Carroll Marine 1D35x   Ivan Batanov   SDYC/CRA   01:05:41   6   6  
6  
7  
28770   Troublespot   48   McDell Farr 30   Oliver Michaelis   CRA/KYC   NO TIME   9/DNC   9T  
7  
7  
065   M2   12   Melges Melges   Kym kapalla   CRA/SDYC   NO TIME   9/DNC   9T  
7  
 



Class Ck (3 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52   Scotch Bonnet   75   Melges 24   tony beale   SWYC/CRA   00:49:38   1   1  
1  
2  
60652   Impulse   75   Melges 24   Lowell Potiker   SDYC/CRA   00:55:28   2   2  
2  
3  
30   Ran   75   Schuchter Sportboat AG Esse 750   John Downing   SDYC / CRA   00:57:23   3   3  
3  
 



Class D (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
9   Juiced   84   J Boats J105   Ed Machado   MBYC/CRA   00:52:38   1   1  
1  
2  
45   J-OK   84   J Boats J-105   Stewart Cannon   SDYC   00:53:34   2   2  
2  
3  
435   Blink!   84   J Boats J/105   Steve Howell   SDYC/CRA   00:55:45   3   3  
3  
4  
502   JIM   84   J Boats J 105 OD   David Nolan   CRA   00:57:52   4   4  
4  
5  
88   Sanity   84   J Boats J/105   Donica Ryder   SDYC/CRA   01:00:51   5   5  
5  
6  
218   J-Rabbit Slim   84   J J 105   William Quealy   CRA   01:02:13   6   6  
6  
7  
514   Sun Puffin   84   J Boats J-105   George Scheel   SDYC/CRA   01:04:32   7   7  
7  
8  
503   Lucky Duck   84   J Boats J-105   Richard Collins   CRA   01:06:10   8   8  
8  
9  
516   Sweet Jane   84   J-Boat J-105   Matthew Florez   SDYC/CRA   NO TIME   10/DNS   10  
9  
10  
401   Air Boss   84   J-Boat J-105   Jon Dekker   SDYC/CRA   NO TIME   12/DNC   12T  
10  
10  
125   Viggen   84   J Boats J/105   Joe Dagastino   SDYC   NO TIME   12/DNC   12T  
10  
 



Class E (12 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
97670   Echo   75   Thomas T35   Paula Schmid   SDYC/CRA   00:53:12   1   1  
1  
2  
34   Ohana   65   Swede 55 modified   Joe Markee   SDYC/CRA   00:55:44   2   2  
2  
3  
42733   Maleficent   72   Beneteau First 42s7   Christopher Bennett   CRA   00:56:59   3   3  
3  
4  
77704   Rowdy   81   Rogers Rogers 39M   Andy Marcus   SDYC   00:59:09   4   4  
4  
5  
87308   Sugar Sue   63   Choate Marine Andrews 39.6   Larry Schmitz   SWYC/CRA   00:59:32   5   5  
5  
6  
77390   HOUN DAWG   66   New Orleans Marine Serendipity 43   Drew Niedringhaus   SGYC/CRA   00:59:55   6   6  
6  
7  
52905   Pronto   81   Beneteau 10R   Brion Murray   SWYC/CRA   01:00:04   7   7  
7  
8  
97524   Minx   69   Schock 35   Gary Imhof   CRA, NYCSD   01:04:53   8   8  
8  
9  
28590   Nereid   63   C&C/Tartan C&C115   Standish Fleming   CRA, AMSS   01:06:31   9   9  
9  
10  
7926   Zarafa   75   Leonardo Yachts BV Eagle 44   Michael Brawner   SDYC/CRA   NO TIME   13/DNC   13T  
10  
10  
4   Por Boys 2   72   Cape Bay Fast 40   Neil Senturia   SDYC   NO TIME   13/DNC   13T  
10  
10  
198   Geronimo   60   J-Boats J/109   Steve Carter   CRA   NO TIME   13/DNC   13T  
10  
 



Class F (13 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
56222   Marlen   117   J J34   Nico Landauer   CRA   00:49:38   1   1  
1  
2  
7223   Adventure   84   Beneteau First 36.7   Ted Butterfield   SWYC/CRA   00:50:02   2   2  
2  
3  
974676   Paladin   108   Olson 34   van hughes   ccyc/CRA   00:54:18   3   3  
3  
4  
97036   Alley Cat   87   Peterson?Choate ADHAR30   Dan Harlan   SDYC   00:56:19   4   4  
4  
5  
87792   Babe   87   Soverel Soverel 33   Don Fulton   CRA/SDYC   00:57:20   5   5  
5  
6  
36764   Adeline   84   Beneteau 36.7 First   Robert Carlson   CRA   00:57:53   6   6  
6  
7  
38747   Kodachrome   84   Beneteau First 36.7   Jerry Twomey   CRA   01:01:13   7   7  
7  
8  
32217   Rhumb Runner   111   J Boats J/29   Chuck Bowers   CRA   01:06:08   8   8  
8  
9  
61096   Lucca   117   Beneteau Oceanis 41.1   Clark Simensen   CRA   01:19:11   9   9  
9  
10  
56925   Ohana   117   Beneteau Oceanis 38   Brad Salute   SGYC/CRA   01:19:56   10   10  
10  
11  
70053   Siren   90   Jeanneau 44i   Lake McGuire   CRA   NO TIME   13/DNS   13T  
11  
11  
56623   Life of Riley   96   Beneteau Oceanis 45   Rick Lyons   PLYC   NO TIME   13/DNS   13T  
11  
12  
7020   Sorcerer   84   Beneteau First 36.7   Robert Kopaniasz   SDYC/CRA   NO TIME   14/DNC   14  
12  
 



Class G (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
46447   Sea Maiden   120   Ericson Mk III   Carolyn/Sandra Sherman   SWYC/CRA   00:51:44   1   1  
1  
2  
61277   Wani Racing   141   Ericson 35 mk2   Karen Busch   SDYC/CRA   00:53:37   2   2  
2  
3  
46485   Blackadder   126   J Boats J/27   David Cattle   CRA   00:54:30   3   3  
3  
4  
77812   Spin Dr   144   C&C C&C34   Paul Farrell   plyc/cra   00:54:37   4   4  
4  
5  
87268   Blind Squirrel   120   Santana 30/30GP   WILLIAM POSNER   CRA   00:54:50   5   5  
5  
6  
433   Mad Hatter   138   J J30   Robert Noe   CRA\MBYC   00:55:15   6   6  
6  
7  
30918   Lucky Charms   134   Mirage Kirby 30   Mark Clements   Sgyc/cra   00:56:53   7   7  
7  
8  
15799   Distraction   120   Olson 911s   Don Laverty   SWYC   00:57:14   8   8  
8  
9  
60842   Softstar   141   Catalina 34   Martin Dobal   PLYC   01:00:00   9   9  
9  
10  
23801   ruffian   138   J boats J/30   tim lynch   sdyc   01:02:30   10   10  
10  
11  
32636   FIASCO III   120   S 2 10.3   Joe Saad   CRA   01:02:48   11   11  
11  
12  
60865   Honu   120   Beneteau Oceanis 41   Steven Sladky   CRA   01:06:47   12   12  
12  
13  
67316   Spellbinder   120   Schock Santana   Jeffrey Johnson   OYC/CRA   NO TIME   16/DNC   16T  
13  
13  
37600   Masquerade   120   Ranger 37   Mick Moore   PLYC / SGYC / CRA   NO TIME   16/DNC   16T  
13  
13  
77394   Liberty   123   Chote Schumacher 30   RANDY AMES   CRA / SWYC   NO TIME   16/DNC   16T  
13  
 



Class H (14 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27995   38 Special   168   Kettenburgh K 38   david gardner   CRA / AMSS   01:00:41   1   1  
1  
2  
67083   Sapphire   144   Ericson 35 MKII   Paul Mayeski   CRA   01:01:26   2   2  
2  
3  
97012   Buttercup   69   Schock Schock 35   Roderick Messinger   CRA   01:05:32   3   3  
3  
4  
56726   Keani   150   Catalina 320   George Karris   SWYC   01:08:10   4   4  
4  
5  
736   Awesome   153   Catalina 34   Eric McManus   CRA   01:08:14   5   5  
5  
6  
302   Alondra   153   Catalina Catalina34   Lloyd Hawley   PLYC/CRA   01:11:00   6   6  
6  
7  
28507   Blue Agave   54   Beneteau First 40.7   Richard Hohol   SWYC   01:11:09   7   7  
7  
8  
7705   Incommunicado   60   Beneteau Oceanis 50   Israel Adato   CRA/CYC   01:15:11   8   8  
8  
9  
60320   Secret O Life   102   Beneteau Oceanis 423   Michael Sheahan   CRA   NO TIME   10/DNS   10  
9  
10  
52760   Windsome   81   Beneteau 473   Robert Madruga   CRA   NO TIME   15/DNC   15T  
10  
10  
7421   Cocktail   111   Beneteau Oceanis 41   Michael Rettie   Pewaukee YC & CRA   NO TIME   15/DNC   15T  
10  
10  
97674   Celerity   96   C&C 34 +   Arthur Slater   CRA   NO TIME   15/DNC   15T  
10  
10  
97965   Broad Reach   114   Catalina 38   Jay Sorensen   CRA   NO TIME   15/DNC   15T  
10  
10  
56650   Bien Fait   147   Beneteau 343   Jack Leer   SDYC   NO TIME   15/DNC   15T  
10  
 



Class I (16 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60   American Girl   156   Alerion Express 28   Lisa Leweck   SDYC   00:34:50   1   1  
1  
2  
67123   Kudzu 2   198   Catalina Catalina 27   Jerry Lewis   SWYC, GCYC, CRA   00:37:08   2   2  
2  
3  
47200   BOLERO   150   Ranger Ranger 33   Roy Mumma   SDYC /CRA   00:37:16   3   3  
3  
4  
46698   ZigZag   168   C&C C&C32   John Voigt   CRA/SDYC   00:37:51   4   4  
4  
5  
648   Liberator   274   Catalina Victrory 21   Sandy Leon   CRA / CSC   00:39:05   5   5  
5  
6  
1130   USA 1130   174   JBoat J24   William Ramacciotti   SWYC/CRA   00:39:45   6   6  
6  
7  
97518   Gogo Kupulai   156   Pearson 33-2   Brian Stanford   San Diego Yacht Club/CRA   00:40:17   7   7  
7  
8  
57789   Casamar   198   Catalina Cat-30   David Baer   SWYC/CRA   00:41:28   8   8  
8  
9  
57991   Midnight Express   150   Choate CF 27   Chris Winnard   MBYC/CRA   00:44:16   9   9  
9  
10  
56957   Jezebel   156   Hanse 315   Tom Reilly   SDYC/CRA   00:46:07   10   10  
10  
11  
77250   flying colors   174   islander Bahama 30   Brian Bohan   CRA   00:47:53   11   11  
11  
12  
56858   BRONCO   180   Pearson 30   Willam Mason   SWYC/NYCSD/CRA   00:48:54   12   12  
12  
13  
109   racer X   178   VAGABOND HOLDER 20   sal ortiz   cra   00:50:12   13   13  
13  
14  
2275   Irie   174   J 24   Ryan Jurkowski   CRA   00:55:52   14   14  
14  
15  
TBD   SDSU Sailing Team   174   J Boats J/24   Gigi Dean   SWYC   NO TIME   17/DNC   17T  
15  
15  
1425   Wind Walker   198   Catalina 27   Eric Hanson   CRA and The New York Yacht Club   NO TIME   17/DNC   17T  
15  
 



Class J (8 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, May 23, 2018 11:30:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
138   Envy   174   Chris Craft Shields 30   Tom Hirsh   CRA/SWYC   00:29:26   1   1  
1  
2  
52   Jane   174   Chris Craft Shields 30   Barrett Canfield   SDYC/CRA   00:32:36   2   2  
2  
3  
46177   Kestrel   210   Catalina Capri 22   Eric Johnson   CRA   00:35:44   3   3  
3  
4  
57717   Rumlined   174   Catalina 30 TR   Tim Sanders   PLYC   00:36:03   4   4  
4  
5  
97662   decoy   186   hunter hunter 28   Mike Dore   cra/plyc   00:38:41   5   5  
5  
6  
97661   A Wisp Of Wind   129   Ericson Olson 911S   John Meihls   CRA   00:42:49   6   6  
6  
7  
55   The Muff   198   Ranger 26   Paul Vara   CRA   00:44:19   7   7  
7  
8  
70974   Joie du Bleu   198   Catalina 30 Standard Rig   John Sivak   CRA   00:49:55   8   8  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network