Leo J Telesmanick Championship
Bass River Yacht Club | August 10-12, 2018in

Beetle Cat (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 12, 2018 11:08:09 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Overall (23 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
WH102   Reminder   Tim Fallon [Overall][Mens]   Wild Harbor   1   1   [4]   3   3   1   9  
1  
2  
T5   Black Pirate   Scott Bearse [Overall][Ancient Mariners]   Barnstable   4   4   1   1   1   [5]   11T  
2  
3  
W202   Pippin   Ery Largay [Overall][Womens]   Wianno Yacht Club   2   2   3   [9]   2   2   11T  
3  
4  
R21   BlackJack   Karen Fallon [Overall][Womens]   Wild Harbor Yacht Club/Seawanhaka Corinthian Yacht Club   6   5   [8]   2   5   4   22  
4  
5  
W40      Steven Glovinsky [Overall][Ancient Mariners]   Weekapaug   [16]   3   9   8   4   6   30  
5  
6  
R16   Top Banana   Rick Crawford [Overall][Ancient Mariners]   Bass River   8   6   2   14   [17]   3   33  
6  
7  
NR104   Saro Jane   David Fallon [Overall][Mens]   Wild harbor yacht club   5   [14]   11   5   6   7   34  
7  
8  
W3   Sabbatical   Tim Wadlow [Overall][Mens]   Wianno   3   7   5   4   20/DNS   [21/DNC]   39  
8  
9  
WH 131   First Place   Olympia Bowker [Overall][Womens]   Wild Harbor Yacht Club   10   [15]   7   6   8   10   41  
9  
10  
2315   Pendragon II   Wells Pile [Overall][Ancient Mariners]   Edgewood Yacht Club   12   9   6   13   7   [15]   47T  
10  
11  
R28   Inolah   Elizabeth Hayden [Overall][Womens]   Bass River Yacht Club   [14]   10   10   10   9   8   47T  
11  
12  
R2327   Best Yet   Robert Churchill Jr. [Overall][Mens]   Bass River Yacht Club   [17]   8   13   12   10   16   59  
12  
13  
52   Seashell   George Shuster [Overall][Mens]   Edgewood Yacht Club   11   16   [21]   7   18   9   61  
13  
14  
21   Calli   Greta Shuster [Overall][Juniors]   Edgewood Yacht Club   7   13   15   11   16   [18]   62  
14  
15  
47   Sunshine   Loring Catlin Jr [Overall][Juniors]   Dublin Lake Club   13   12   16   [18]   11   13   65  
15  
16  
R7   Pixie   William Lawrence [Overall][Ancient Mariners]   Bass River YC   9   [17]   14   16   13   17   69  
16  
17  
R35   Limner   Richard O'Leary [Overall][Mens]   American Yacht Club   18   11   [19]   17   14   12   72  
17  
18  
A13   Mud Puppy   Stephen Culhane [Overall][Old Salts]   Atlantic Yacht Club   19   18   12   15   12   [21/DNC]   76  
18  
19  
R2020   Saltworks   Josephine White Rodgers [Overall][Womens]   Independent   [21]   20   17   19   19   11   86  
19  
20  
0   Windfall ll   Bob Bartro [Overall][Ancient Mariners]   Edgewood Yacht Club   [24/DNF]   19   18   22/DNF   20/DNF   14   93  
20  
21  
3   Granny   Kate Grinberg [Overall][Old Salts]   none   20   [21]   20   20   15   19   94  
21  
22  
007   Rachel   Paul Vieira [Overall][Ancient Mariners]   Low Tide yacht club   15   22/DNF   [23/DNS]   22/DNS   20/DNS   21/DNC   100  
22  
23  
R5   Sting   Julian Mallett [Overall][]Old Salts   BRYC   [22/DNF]   22/DNF   22   21   20/DNF   20   105  
23  
 



Division: Ancient+Mariners (7 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
T5   Black Pirate   Scott Bearse [Overall][Ancient Mariners]   Barnstable   4   4   1   1   1   [5]   11  
1  
2  
W40      Steven Glovinsky [Overall][Ancient Mariners]   Weekapaug   [16]   3   9   8   4   6   30  
2  
3  
R16   Top Banana   Rick Crawford [Overall][Ancient Mariners]   Bass River   8   6   2   14   [17]   3   33  
3  
4  
2315   Pendragon II   Wells Pile [Overall][Ancient Mariners]   Edgewood Yacht Club   12   9   6   13   7   [15]   47  
4  
5  
R7   Pixie   William Lawrence [Overall][Ancient Mariners]   Bass River YC   9   [17]   14   16   13   17   69  
5  
6  
0   Windfall ll   Bob Bartro [Overall][Ancient Mariners]   Edgewood Yacht Club   [24/DNF]   19   18   22/DNF   20/DNF   14   93  
6  
7  
007   Rachel   Paul Vieira [Overall][Ancient Mariners]   Low Tide yacht club   15   22/DNF   [23/DNS]   22/DNS   20/DNS   21/DNC   100  
7  
 



Division: Juniors (2 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
21   Calli   Greta Shuster [Overall][Juniors]   Edgewood Yacht Club   7   13   15   11   16   [18]   62  
1  
2  
47   Sunshine   Loring Catlin Jr [Overall][Juniors]   Dublin Lake Club   13   12   16   [18]   11   13   65  
2  
 



Division: Mens (6 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
WH102   Reminder   Tim Fallon [Overall][Mens]   Wild Harbor   1   1   [4]   3   3   1   9  
1  
2  
NR104   Saro Jane   David Fallon [Overall][Mens]   Wild harbor yacht club   5   [14]   11   5   6   7   34  
2  
3  
W3   Sabbatical   Tim Wadlow [Overall][Mens]   Wianno   3   7   5   4   20/DNS   [21/DNC]   39  
3  
4  
R2327   Best Yet   Robert Churchill Jr. [Overall][Mens]   Bass River Yacht Club   [17]   8   13   12   10   16   59  
4  
5  
52   Seashell   George Shuster [Overall][Mens]   Edgewood Yacht Club   11   16   [21]   7   18   9   61  
5  
6  
R35   Limner   Richard O'Leary [Overall][Mens]   American Yacht Club   18   11   [19]   17   14   12   72  
6  
 



Division: Old+Salts (2 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
A13   Mud Puppy   Stephen Culhane [Overall][Old Salts]   Atlantic Yacht Club   19   18   12   15   12   [21/DNC]   76  
1  
2  
3   Granny   Kate Grinberg [Overall][Old Salts]   none   20   [21]   20   20   15   19   94  
2  
 



Division: Womens (5 boats)
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
W202   Pippin   Ery Largay [Overall][Womens]   Wianno Yacht Club   2   2   3   [9]   2   2   11  
1  
2  
R21   BlackJack   Karen Fallon [Overall][Womens]   Wild Harbor Yacht Club/Seawanhaka Corinthian Yacht Club   6   5   [8]   2   5   4   22  
2  
3  
WH 131   First Place   Olympia Bowker [Overall][Womens]   Wild Harbor Yacht Club   10   [15]   7   6   8   10   41  
3  
4  
R28   Inolah   Elizabeth Hayden [Overall][Womens]   Bass River Yacht Club   [14]   10   10   10   9   8   47  
4  
5  
R2020   Saltworks   Josephine White Rodgers [Overall][Womens]   Independent   [21]   20   17   19   19   11   86  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network